• Krátkometrážní

Vřískot 2 (1997)

Dvojka této hororové série určitě svému předchůdci ostudu nedělá, protože z mého pohledu se nic nezměnilo. Herce máme vesměs stejné a ani tady k nim výhrady nemám. Úvodní minuty v kině budou těžko zapomenutelné a závěr už není pojat tolik v komediálním stylu, ale přesto mi tam něco chybělo. Ghostface už se díkybohu nechová tak hloupě, ale zase jsou větší mezery v chování obětí. Vraždy jsou pořád stejné a možná se i trochu ubralo na brutalitě, což by mělo být právě naopak, ostatně o tom padla zmínka v samotném filmu. Na záživnosti naopak přidalo to, že si to dělá srandu samo ze sebe. Nejzajímavější věcí je pro mě nepochybně tipování vrahovi identity a tady je v podstatě nemožné to trefit, což je jedině dobře. A asi jediné negativum, na kterém se shodneme všichni, je hodně dlouhá stopáž, která se ke slasherům vůbec nehodí.

Úniková hra (2019)

Podobné varianty na Cube, případně SAW mě zřejmě nikdy nepřestanou bavit, protože se dají stále vymyslet nové způsoby mučení a zabíjení. O atmosféru v tomhle případě nemůže být nouze, jelikož už jen samotná situace, kdy víte, že jste někde zavření a máte minimální šanci na přežití, je žaludek svírající a nezávidění hodná. Nechápu, proč se tvůrci rozhodli jít cestou, kterou šli a ukázali hned na začátku posledního ,,přeživšího." Pak bylo jasné, že musí přijít nějaký plot twist, a tím, že ho očekáváte, přijdete o ten ,,wow efekt." K postavám výhrady nemám, jsou to téměř neznámí herci, no o to víc jsem si k nim vytvořil sympatie. Jednotlivé místnosti jsou vizuálně bezvadné a je na nich vidět, jakým směrem putovala většina rozpočtu. Oceňuji scénář, kdy má každý ,,soutěžící" vlastní místnost, kterou má rozluštit a nezklamal mě ani závěr, který je sice přitažený za vlasy, ale pokud vznikne takovéhle pokračování, určitě se podívám. Jsem tu ochotný odpustit i mnou nenáviděný PG-13 rating, protože na gore tu nebyl prostor. S vysvětlující pointou si nikdo moc práce nedával, jelikož už jsme ji mohli vidět mnohokrát, no přesto je ve výsledku Escape Room příjemnou mainstreamovou jednohubkou.

Vřískot (1996)

Tak jsem se rozhodl dohnat můj největší rest hororové, podle mnohých kultovní, série a nutno říct, že Scream je to nejlepší, na co se dalo na přelomu milénia narazit. Začátek je silně atmosférický, napínavý a dává jasně najevo, v jakém duchu se zbytek děje ponese. Herecké obsazení je velice sympatické a zahrané je to v rámci scénáře přesvědčivě. K mému překvapení tu nebylo ani tolik nelogických kiksů, takže se to dá sledovat, aniž byste si museli říkat ,,proč dělají tohle, proč je tohle takhle, atd." Vraždy, ačkoli jsou mimo záběr, působí autenticky, čemuž zřejmě dopomáhá, na tu dobu, skvělé praktické gore efekty. Každý takový napínavější záběr samozřejmě doprovází výborná atmosférická hudba, bez které by to nemělo ani z poloviny takový dopad na diváka. Jestli se něco nemusí líbit, tak chování samotného Ghostface a jeho zdlouhavé a komické zvedání nože před každým ,,kuchnutím," což je tu možná na počest kultovního Psycha. Vysvětlující pointa a identita vraha je překvapivá, nicméně závěr je hodně odlehčený o komediální dialogy a trochu to ničí výsledný dojem z napětí, které to celou dobu buduje. PS: Potěšující je asi vteřinový odkaz na Freddyho.

Všechno nejhorší 2 (2019)

Nemůžu říct, že bych cítil zklamání. Dopadlo to naprosto přesně tak, jak se očekávalo. Bylo jasné, že se tvůrci musejí vydat jiným směrem, než v prvním díle, protože víc se z tohohle tématu vyždímat nedalo. V sequelu tak vrah hraje druhou kolej a důvod časové smyčky je ,,stroj času.'' Podle toho to taky dopadlo, jak muselo. Hororové prvky tu téměř nejsou a je to více romatická sci-fi komedie, protože jestli něco fungovalo, tak vtipné momenty. Plusem je pro mě původní sympatické herecké obsazení, kdy se dočkáme i postav, které zemřeli v prvním díle. Sebevraždy jsou zábavné a hezky vymyšlené, leč je to pořád průměrná mainstreamová blbinka pro ,,teen'' publikum, takže se žádného tvrdšího ratingu a s tím spojeného gore nedočkáme. Jednička byla originální a více hororová, dvojka zasahuje spíše do žánru komedie, takže si netroufám tvrdit, jak dopadne třetí díl, na který nás nepřímo zve potitulková scéna.

Overlord (2018)

Velmi příjemné překvapení, které má z hororového hlediska pomalý rozjezd, ale po akční stránce je to naprosto dechberoucí. Výborná kamera zachytila neskutečnou atmosféru a napětí, které jsem dosud nikde jinde neviděl a maskéři odvedli úchvatnou práci s make-upem. Scénáristé si s originalitou dali také záležet a charaktery postav jsou napsány výborně a záživně tak, že se jim jednoduše nedá nefandit. K tomu samozřejmě dopomohli skvěle zvolení herci a jejich přesvědčivé výkony, kdy mě, jakožto GoT fanouška potěšila účast Jacoba a Piloua. Jedním z dalších pozitiv je vyhýbání se CGI efektům, kdy i přesto je gore a masky na precizní až šokující úrovni. Nakonec se mnohým, podobně jako mně, splnilo přání a Overlord nepatří do Cloverfield Univerza, což byl nepochybně správný krok tvůrců. Pro mě je to bezchybná záležitost a minimálně pro každého milovníka válečných hororů povinnost, protože je to v tomhle subžánru strop.

Legenda o strážci hrobky (2018)

Herecké obsazení není zlé, jsou to známá jména, nicméně je tu hrozný scénář, který nedokáže diváka zabavit. Uměle budované napětí, laciné a hlavně předvídatelné vážnější scény tomu na záživnosti také nepřidaly a jestli stojí tento film kvůli něčemu za shlédnutí, pak jsou to nádherní pavouci a krásné podzemní interiéry. CGI na pavoucích nejde téměř poznat a vlastně se nebojím říct, že není moc filmů, kde byste mohli tyhle osminohé chlupaté potvory vidět lépe udělané. Problém v hodnocení vidím v nulové snaze o přínos něčeho originálního. Akční to není vůbec, hororové maximálně pro arachnofobiky a z dobrodružného žánru to vykrádá všechno možné z Jonese a Carsona. Divím se tak, že to není TV film, čemuž by kvalitativně odpovídal, protože jestli šlo tohle někde ve světě do kin, tak upřímně lituju hlouposti lidí, kteří zaplatili za lístek.

Holka z livechatu (2018)

Každý se s tématem tohoto filmu nejednou musel setkat. Hledáte si další díl svého oblíbeného seriálu nebo film, který není zrovna na důvěryhodné stránce, když na vás vyskočí ,,vyskakovací okno'' a vy se ho snažíte co nejrychleji vypnout, protože nevíte, co se v něm může skrývat. Většinou je to obsah 18+, v tom lepším případě právě webcam slečny a Cam nás zavádí do tajů tohoto stylu zábavy a přivýdělku. - Z počátku jsem měl problém s dlouhým seznamováním ne zrovna přitažlivé herečky, ale to jsem postupně dokázal ignorovat, díky jejímu výbornému a přesvědčivému výkonu, a užíval si originální, moderní, chytlavý a hezky barevný děj. Bohužel se v žádném případě nejedná o horor.. nedočkáme se žádného zabíjení ani krve, a všechno tak hraje pouze na divákovu psychiku a fantazii. Prvky mystery žánru fungují, ale je to až přehnaně tajemné, jelikož jsem marně čekal na vysvětlení toho, co se děje, případně na pořádný plot twist, no na nic z toho však nedošlo a film skončil nevysvětlen. To je asi tak jediný, leč výrazný nedostatek, který jsem zde našel. Jinak je to další dosud neviděná pecka od Netflixu, který poslední dobou válcuje všechny ostatní.

Uteč (2017)

Pravděpodobně jeden z nejhůře seskládaných trailerů co jsem kdy viděl. Pokud se na něj podíváte, nemá vás na filmu co překvapit, protože obsahuje téměř všechny highlighty a nejspíš vás připraví o hlavní dějový zvrat, podobně jako mě. Kdo se na trailer nepodívá, bude velmi mile překvapen originálním, moderním a silně znepokojivým námětem. Daniel Kaluuya zahrál více než přesvědčivě a z jeho zoufalé situace jsem měl sevřený žaludek a husinu po celou dobu projekce. Obsazení ,,divné'' rodiny se také povedlo a každá scéna s někým z nich, byla pocitově děsivá a atmosféra mysteriózní. O menší odlehčení v podobě vtipných momentů se staral Lil Rel Howery, ke kterému, jakožto afroameričanovi, tenhle styl humoru sedí. V závěru se dočkají i fandové krvavých ,,hrátek,'' ale je to ve snesitelné míře i pro svátečního diváka hororů. Za posledních několik let, jsem neviděl lepší horor hrající si takhle silně s psychikou diváka, takže za sebe můžu říct, že samotný film nemá téměř jedinou chybu, jen doporučuji nevyhledávat jakékoliv informaci před shlédnutím.

Ve spárech ďábla (2018)

Minulý rok moc hororů s ,,demon/devil'' tématikou světlo světa nespatřilo, ačkoli je to téměř každý rok nejzastoupenější subžánr, a tohle je z toho mála jedna z lepších žánrovek. Nicméně zaplatit si vstupenku do kina, by bylo vyhození peněz. The Possession of Hannah Grace je ten tip filmu, který si jednou užijete v poklidu doma, ale nebudete mít potřebu se k němu vícekrát vracet. Máme tu sympatickou hlavní představitelku, trpící otravnými vizemi, kterých naštěstí není tolik a skvělou Kirby Johnson, která svými reálnými pohyby nahání hrůzu i v normálním, natož pak v posedlém stavu, se kterým si maskéři dost pohráli. Prostory márnice jsou sami o sobě creepy a tvůrci s nimi dokázali naložit natolik dobře, že jsem měl občas mrazivé pocity z tísnivé atmosféry. Nejsou tu čas tahající nudné dialogy, takže to má svižný děj a příjemnou stopáž, která rychle utekla. Určitě bych byl ale opatrný v porovnávání s Jane Doe, ta byla minimálně o třídu lepší a s Hannah mají společné pouze téma márnice. Špatné to tedy nebylo, ale zdejších 50% je oprávněných. Chybělo tomu něco nového.. něco, co bysme neměli možnost vidět v každém druhém podobném hororu.

V pasti (2018)

Srovnávání s A Quiet Place, které to u mě nakonec při finálním ročním zúčtování vyhrálo, je na místě. S tím, že to od úvodních minut vypadalo na slušného konkurenta v boji o první místo. Bird Box disponuje výborným tajemnem a skvělými efekty, při akčních scénách a mě především potěšilo velké množství postav, kde exceluje Sandra Bullock, která rozhodně nevypadá na svůj věk, protivný Malkovich a objev z Predátora, Trevante Rhodes. Ačkoli všude odsuzuji prolínání minulosti s přítomností, tak tady funguje výborně a dodává potřebné napětí a pochválit musím žaludek svírající momenty, kterých nebylo málo. Na plné bodové hodnocení to nakonec určitě není. Pro někoho to bude málo hororové, pro někoho moc klišé ve vztazích postav a finálním zakončení, no já srážím procenta hlavně za nezodpovězené otázky, kdy jsme se nedozvěděli co se přesně stalo a hlavně proč jsou někteří vůči této ,,nákaze'' imunní.