• Krátkometrážní

The Tunnel (2011)

Další z řady ,,špatnějších FF". Největší kámen úrazu vidím v tom, jakým způsobem je to natočené. Vstupy hlavních postav, které byly v podzemí, od začátku do konce spoilerují a tím, že mluví pouze dva, víte kdo přežije a kdo ne. První půl hodinu jsem vydržel s velkým utrpením, protože to byly jen nudné interview se starostou, bezdomovcem atd. Když se konečně dostali do tunelů, žádný náznak, že by to mohlo být alespoň trochu úspěšné nenastal. Found Footage mám moc rád, ale musí se tam pořád něco dít a hlavně tam něco musím vidět. Tady byla jen tma a křik.

Bengálský tygr (2010)

K tomuhle jsem se dostal vlastně náhodou. Vždy když dokoukám nějaký horor, projedu si herce, abych věděl kde dál hrají. Po shlédnutí ,,Mother's Day" jsem narazil na Brianu Evigan a chtěl jsem jí vidět i někde jinde, protože tam moc prostoru neměla a intuice se vyplnila, prokázala svůj talent a přesvědčivě zahrála sestru autistického bratra, o kterého se musí starat po smrti matky a neschopnosti nevlastního otce. Vymyšlené to měl ten ,,zmetek" dobře. Blíží se hurikán, tak zabarikáduje dům a ,,čistou náhodou" vypustí tygra, na nic netušící nevlastní děti. Originální a neokoukané, co si přát víc. Scéna v šachtě na prádlo je pro mě ,,highlight filmu" a ukázka toho, že i tygr je kočka, a kočky jsou co, přeci chytré. Po shlédnutí musím vzdát čest všem, kteří se starají o člověka s autismem, já ho tu měl plné zuby po prvních 15 minutách a chtěl jsem aby ho tygr sežral. Samotná šelma byla ,,živá", né digitální jak je v dnešní době moderní, jen mě zarazilo, co všechno vydrží. Že sežere plata prášků na spaní a nic to s ní neudělá bych pochopil, ale střelnou ránu do hlavy, kdy se ani neráčí zařvat, tu už ne. Celkově je to parádní natural survival, který stojí za shlédnutí.

Brazilský masakr (2006)

Tohle mě nikdy neomrzí. Partička turistů se dostane do problémů v cizí zemi s místními. Stačí si představit, že se ráno probudíte někde v džungli v Brazílii a nemáte věci, peníze ani doklady, vydáte se do vesnice, ale nikdo vám nechce pomoci a nejradši by vás zabili, proto utečete do džungle, ale ani tam nebude bezpečno, no děs. Tenhle začátek v ,,chudé" části Brazílie byl depresivní. Pak následuje půl hodinovka v krásné přírodě a hlavně opravdu nádherných jeskyních. Když tudy proplouvali, byly z toho moc pěkné záběry. Poté se přesuneme do chaty uprostřed džungle, kde dojde na nějaké to gore v podobě odebírání orgánů a vysvětlení proč se jim to vlastně děje. Některým se podaří utéct a tím se vrátíme do temných, podvodních jeskyní. Na těch si film u mě nahnal plusové body, protože jsem byl v napětí, když plavali před ,,nepřítelem" a hledali kdejakou možnost nádechu, tomu říkám správná hororová atmosféra. Co se týče herců, tak také paráda. Nemám výtky!

Ruiny (2008)

Nic jsem o tomhle filmu nevěděl a byl jsem velice mile překvapen. Parádně originální horor o masožravých rostlinách, skupince turistů a Mayských ochráncích ,,tajemství " pyramidy. Herci jsou zde obsazeni dobře, hlavně Shawn Ashmore, všichni jsou přesvědčiví a chovají se logicky daným situacím. Jak jsem si teď pročítal místní komentáře, tak jsem se dočetl, že je tam dost ,,drsného" gore. No já si na konci říkal, že to chtělo ještě přitvrdit, ale to je na každém co má rád, pravda však je, že nohy byly amputované dobře a hledání rostlin v těle také nebyly zlé. Natočené to je skvěle, v pěkném prostředí s nádhernou pyramidou, se správně sedící hudbou a já můžu jen doporučit.

Chraň nás od zlého (2014)

Dlouho jsem tohle odkládal, protože jsem očekával klasickou duchařinu, které už mě moc neberou, no nechal jsem se zmást. Rozhodně mě potěšilo, že to nebyli klasičtí policajti a nejeli podle stanovených pravidel. To samé platí u kněze, který se otočí za pěkným zadkem a dá si nějakou tu skleničku, kdyby takhle vypadali všichni, neříkalo by se o nich, že jsou pedofilové. Ostatně také Eric Bana a Édgar Ramírez nemůžou hrát slušňáčky, už jen podle jejich vzhledu. Zajímavý námět, pěkně namaskovaní posednutí, natočeno velmi zdařile a temnou atmosféru to má také + několik lekaček, které zafungovaly. Závěrečné vymítání nemělo chybu a dalo filmu tu pravou hororovou složku.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Tak pro mě jednoznačně nejlepší horor roku. Takhle detailní pitvu jsem nikde neviděl. Tady nechybí opravdu nic co má horor mít. Hustá atmosféra, parádní hudba, skvělí herci, zvraty, lekačky a luxusní gore. Mrtvola, která při pitvě dává jednu otázku za druhou, o překvapeních nemluvě a zkušení patologové, kteří nám zas odkryjí co se vlastně ,,nebohé'' Jane Doe stalo. Zážitek je o to větší, že jsem o tomhle hororu vůbec nevěděl a vyklubala se z toho taková TOPka.

Šílenství Debory Loganové (2014)

Za mě tedy nic moc, ačkoliv mám rád FF, tady mi moc nesedlo a mohlo to být natočené klidně normálním způsobem, dopadlo by to stejně. Snaží se to hrát na psychiku, když se u Debory projeví posednutí, je opravdu creepy, ale nějak mi to celou dobu smrdělo hrozně amatérsky. Mělo to dost hloupý děj, který se pořád opakoval, každou noc se ,,štáb" vzbudil a paní Loganová nikde, a tak pořád dokola. Ke konci to mělo alespoň nějakou atmosféru a nezapomenutelnou scénu s ,, hadí hubou". Herci a jejich výkony se u FF hodnotit téměř nedají, ale tady můžu s klidným srdcem říct, že je to otřesné. Průměr dávám především za konec a za to, že se to snažilo držet celý film hororového žánru.

Indigenous (2014)

Tenhle horor jsem shlédl až na podruhé. Poprvé jsem to vypnul po úvodních 15 minutách, kdy to vypadalo na debilovinu s debilními mladými lidmi, jak jinak, než na výletě v cizí zemi. No podruhé jsem ten začátek přetrpěl a ničeho nelituji. Krásná džungle, herci nakonec nejsou tak debilní a dá se s nimi sesympatizovat, místy je sice roztřepaná kamera, hlavně když v noci běželi před ,,netvorem", ale to dokážu odpustit, protože mi to vynahradila skvělá atmosféra + skvělé ,, strašidelné" zvuky, hlavně ,,čupakabra" se svým skřehotáním. Nechybí ani mnoho lekaček, v jeskyni jsem se sakra lekl + kvalitní gore a to se cení nejvíce. Samotná ,,čupakabra" je něco jako glum z Pána Prstenů, ale mnohem děsivější. Zkrátka mně tohle ke spokojenosti a plnému počtu stačí. Jasně mohlo by to být více promyšlené co se logičnosti týká, ale na nízkorozpočták je to dostačující. Mrzelo mě jen malé využití armády, mohl tam být nějaký pěkný hon na ,,vy víte koho".

Rupture (2016)

Rupture je pro mě názorná ukázka toho, že je lepší o filmu předem nic nevědět a jít do toho s čistým štítem. Kdybych předem věděl, že je to v kategorii sci-fi horor, nejspíš bych se mu snažil vyhnout. Nějak nechápu místnímu nízkému hodnocení. Má to sympatickou hlavní herečku, super myšlenku a kameru, co víc chtít alespoň na průměr. Určitě je škoda, že se to ubíralo tímhle směrem, stačilo tak málo změnit. Kdyby to bylo třeba o fanatických vědcích, kteří zjišťují co se stane s lidmi, když jsou vystaveni svému největšímu strachu, tak to mohl být jeden z top hororů roku. I tak to ale není špatné, prvotřídní únos za bílého dne, temná ,,laboratoř" a hnusní pavouci, ze kterých jsem měl husí kůži, hlavně když vylézal ten velký z trubky. ,,Výzkumníci" mi připadali divní od začátku, i když jsem nevěděl že jsou to mimozemšťani, což je důkaz, že to herci zahráli moc dobře. Kvůli té sci-fi zápletce to u mě na plný počet není, ale i tak jsem nad míru spokojen.

Tell Me How I Die (2016)

Samotná myšlenka budoucnosti, že vše co se stane, je dávno naplánované je super, něco na způsob Final Destination. Faktem však je, že se tu dalo vymačkat o mnoho víc. Herecké obsazení je velice dobré, všechny hlavní postavy jsou sympatické a ,,záporák" také dobře vybraný, i když dostal všeho všudy 5 minut prostoru. Prostředí centra bylo pěkné a se sněhem zapadaným prostředím i správně strašidelné. Bohužel děj již za moc nestál, klasická naháněčka bez špetky originality, a hlavně beze snahy strhnout diváka něčím zajímavým. Takže takový průměr pro jedno shlédnutí.