• Krátkometrážní

Hillside Strangler, The (2004)

U podobných filmů/dokumentů, které jsou podle skutečných vrahů, si vždy po shlédnutí zjistím aspoň něco málo o ,,předloze". No a tady musím říct, že jsou docela dost přesně zachyceny životy, a hlavně činy škrtičů z Hillside. Začíná se nezdařilým pokusem Bianchiho dostat se k policii, ten se poté přesouvá do LA za bratrancem Buonem, kde společně rozjíždějí business v podobě ,,pasáctví", který jim však překazí místní gang, kterému se nelíbila konkurence. Tím se v Kennenthovi a Angelovi probudí jejich temná stránka, která má na svědomí několik vražd žen a dívek. A na závěr nechybí ani pokus Veronicy Comptonové o ,,osvobození" Bianchiho. Tvůrci se tedy snažili o detailní zobrazení jejich životů, ale bohužel na úkor všeho ostatního. Na mučení totiž nedojde vůbec a ke znásilněním a vraždám v podstatě také ne. Vždy vidíme jen únos, pár záběrů, střih a kdesi pohozené mrtvé tělo. Hlavní postavy jsou ztvárněné více než přesvědčivě a ve výsledku se tak jedná o velice zdařilý thriller.

Hlasy (2020)

Tak se opět, jednou, Netflix trefil do černého a přinesl do hororové kategorie neskutečnou pecku, ze které sem unešený i já, jakožto odpůrce duchařin. Není velkým překvapením, že se jedná o španělskou produkci, jelikož američané již dlouho s ničím takhle originálním nepřišli a hlavně se bojí utrhnout ze řetězu. Za to španělé jdou od začátku proti zaběhlým a nudným stereotypům, takže nečekejte obyčejný haunted house, jakým se to snaží tvářit. Hned v úvodu je k dostání lahodná scéna, kde zaplesá srdce každého gore fanouška, a že se půjde proti proudu vidíme hned poté, kdy tvůrci, nečekaně, vyškrtnou zdánlivě hlavní postavu. Ono je tu celkově těžké odhadnout, kdo se dočká finále, protože je to krvavá vybíjená, kde není možné odhadnout osud postav. Lekačky jsou fungující a hlavně nečekané, vzhled ducha je mrazivý a na scéně se ukazuje netypicky často. Vhodná hudba podkresluje už tak dobrou atmosféru a napětí je také v hojné míře. Scénář je chytrý, logický, neokoukaný a v samotném závěru přichází zvrat, který převrací vše, co si divák o předchozím ději myslel. Když to sečtu dohromady, tak si není na co stěžovat, protože takhle kvalitně natočenou originální duchařinu znovu jen tak neuvidíme.

Holka z livechatu (2018)

Každý se s tématem tohoto filmu nejednou musel setkat. Hledáte si další díl svého oblíbeného seriálu nebo film, který není zrovna na důvěryhodné stránce, když na vás vyskočí ,,vyskakovací okno'' a vy se ho snažíte co nejrychleji vypnout, protože nevíte, co se v něm může skrývat. Většinou je to obsah 18+, v tom lepším případě právě webcam slečny a Cam nás zavádí do tajů tohoto stylu zábavy a přivýdělku. - Z počátku jsem měl problém s dlouhým seznamováním ne zrovna přitažlivé herečky, ale to jsem postupně dokázal ignorovat, díky jejímu výbornému a přesvědčivému výkonu, a užíval si originální, moderní, chytlavý a hezky barevný děj. Bohužel se v žádném případě nejedná o horor.. nedočkáme se žádného zabíjení ani krve, a všechno tak hraje pouze na divákovu psychiku a fantazii. Prvky mystery žánru fungují, ale je to až přehnaně tajemné, jelikož jsem marně čekal na vysvětlení toho, co se děje, případně na pořádný plot twist, no na nic z toho však nedošlo a film skončil nevysvětlen. To je asi tak jediný, leč výrazný nedostatek, který jsem zde našel. Jinak je to další dosud neviděná pecka od Netflixu, který poslední dobou válcuje všechny ostatní.

Home Sweet Home (2013)

Co si budeme povídat, Francie dostála svému jménu a naservírovala propracované gore scénky, no bohužel jich bylo hrozně málo. Plusem je rozhodně úvod filmu, kdy tvůrci nejprve začínají pohledem na ,,vetřelce", který si připravuje území na svoje řádění, a teprve potom do domu přichází majitelé. Hlavním záchytným bodem pro úspěšnost Home Invasion je rozhodně nevědomost motivu a identity útočníka/ů, což je splněno výborně. Osobně bych uvítal více prostoru pro oběti, protože to působilo dost divně, aby ve vlastním domě byli jako ovečky, pro které si přišel vlk. Fanoušci psychického nátlaku, napětí a většího množství brutalit se však nedočkají. Každopádně po originálním úvodu, přijde i geniální zvrat v samotném závěru, k tomu přičtu příjemnou stopáž, která nenudí a máme z toho Home Invasion, který jistým způsobem vybočuje ze zajetých kolejí tohoto subžánru a řadí se k nadprůměru.

Hory mají oči (2006)

Roky 2005-2006 byly pro mě začátkem hororového fanatismu a pamatuji si jak byly všude vyvěšené plakáty, že jde do kin dosud něco nevídaně brutálního. No a na tu dobu to rozhodně svoje sliby dodrželo, protože jen rok předtím šokoval Eli v explo/torture subžánru svým Hostelem a Aja vnesl úplně nové brutální prvky do Hixploitationu a otevřel dveře pro podobné kousky dalším filmařům. The Hills Have Eyes je pro mě mimochodem právě ten zlomový film, díky kterému se Hixploitation stal mým nejoblíbenějším subžánrem. Nechybí tomu vůbec nic.. Skvělé exteriéry, které dodávají správnou atmosféru bezmoci. Vesměs sympatická početná rodina, která zaručuje vysoký bodycount a hlavně krásně nalíčené mutanty, kteří nemají s ničím a nikým slitování a explicitně nám dávají poznat nové hororové éře.

Hory mají oči 2 (2007)

Rok poté, co světlo světa spatřil průkopnický Hixploiťák, vyšlo jeho očekávané pokračování a je až k neuvěření, jaký skok ve zdejším hodnocení to je. Pokud jde o brutalitu, tak hned první scéna na kterou tu narazíme, nám dá jasně najevo, že se přibrzďovat nebude, ba naopak, bude to ještě větší šílená gore jízda. Jestli má tohle pokračování něco horší, tak jednoznačně herce. Celkově nesympatické postavy, s naprosto stupidním scénářem.. až se nechce věřit, že se na něm podílela sama hororová legenda Wes Craven. Mutanti jsou tu ještě odpornější a drsnější ale problém je, že pro mnohé diváky je tenhle faktor nedostačující. Já, jakožto milovník Hixploitationů budu dělat, že jsem to stupidní chování amerických vojáků neviděl, zavřu obě oči a po hororové stránce tomu nechám plný počet.

Hostel (2005)

Největší nespravedlnost na ČSFD, na kterou jsem doposud narazil. Ke smůle Hostelu, vyšel v roce 2005, což osobně považuji za přelomový rok pro horory. Do té doby jich moc ročně nevycházelo a vše se změnilo až právě s tímhle rokem. Důležitým faktorem, proč to hromadně neuspělo je to, že lidé na takovéhle explicitní násilí nebyly do té doby zvyklí a nedokázali to pochopit (Roth a Zombie jsou dle mého názoru průkopnicí v tomhle subžánru a já je za to odbdivuju). Ten největší průser však nastává v tom, že se na to dívali lidi, co jinak horory nesledují, jen kvůli tomu, že se to natáčelo u nás. No takový diváci by měli zůstat u českých detektivek a komediích a neprznit hodnocení skvělým hororům. Hostel je tak jeden z prvních novodobých filmů, který vnesl do kinematografie subžánr jako je torture, exloitation a svým způsobem můj neoblíbenější - hixploitation. Lehce k filmu.. Američtí i Čeští herci na výbornou, gore na tu dobu perfektní a zvrácené a děj napsaný také velmi dobře. Ruku na srdce, je to lehce nad průměrem, takže by si to 4* zasloužilo bez námitek, ale vzhledem k tomu podhodnocení tady, dávám s čistým svědomím plnou.

Hostel II (2007)

Pokračování téměř dokonalé jedničky postihl stejný osud co se hodnocení týče, ovšem tady už si to neumím vysvětlit. Jestliže se česko-slovenští diváci cítili pohoršení z prvního filmu, do kterého šli kvůli hercům a lokacím ve kterých se natáčelo, tak proč se hnali i do ,,Part II,'' když muselo být všem jasné, že Eli půjde ve stejných šlépějích. Herecké obsazení je o chlup lepší než ,, Part I .'' Přeci jen se na holky kouká v exploiťácích líp jak na chlapy. Také jsou nám více představeni záporáci, kteří se sem ale moc nehodili, protože jsou příliš sympatičtí na to, aby hráli vrahy. Mučící praktiky jsou nepochybně na lepší úrovni, stejně tak vizuální stránka, ale příběh mi přišel o něco méně zajímavý. V součtu hodnotím stejně jako jedničku.. 4 hvězdy bez námitek, ale kvůli podhodnocení nezasvěceným divákem přidávám pátou.

Hráči se smrtí (2017)

Tak tu máme pohled na dosud nezodpovězenou otázku ,,co bude po smrti?,'' který z hororového hlediska nenabízí absolutně nic, avšak jako thriller pro nenáročného diváka to bude dostačující. Nejsou tu žádné jump scares, žádná atmosféra, ani žádné úmrtí. Obsazení je slušné. Všechno jsou to sympatické postavy a hlavně jsou tito herci ostříleni mnoha filmy, takže jsou jejich výkony přesvědčivé a dobře se na ně dívá. Mínusem je dopředu předvídatelný děj, který ještě podtrhla nulová snaha o nějaké překvapení, nedejbože zvrat. Závěrečné rozuzlení je tak nedostatečné, ale vzhledem k tomu, že jsem tohle všechno očekával, z toho nejsem zklamaný a když do toho půjdete bez očekávání i vy, také nebudete.

Hrůza v Connecticutu (2009)

Jako ono to zase není tak hrozné, ale tyhle typy už začínají být ohrané, až otravné. Rodina se přestěhuje do velkého domu, kde se dřív stal nějaký strašlivý zločin. Začnou se dít podivné věci, které by každému normálnímu člověku zaveleli k co nejrychlejšímu zabalení kufrů a zmizení z toho prokletého místa, ale v nejvíc případech to dopadá jako tady.. zavoláme na to kněze. Ještě k tomu měl hlavní hrdina rakovinu, tím pádem nešel film v některých případech do extrému. Zajímavé to bylo až ke konci, kdy začal demolovat barák a odevšad se valily mrtvoly. Ničím překvapující slabší průměr.