• Western

Amsterdam (2022)

Všem, kterým se to tak moc nelíbilo, to moc přeji. Za to, že mě nízké hodnocení málem odradilo. Není to žádná pecka, ale líbilo se mi to. Opět to není komerce. Je to retro s jemným nádechem všech označených kategorií a možná bych tam cítil i kousek artu. A je opravdu zajímavé, že film dokázal pro sebe utrhnout tolik hereckých hvězd, pardon, tolik známých tváří.

Babylon (2022)

Tady jsem tušil, že jde o ARTový film a bylo to tak. Ovšem jinak pojatý, než o den dřív zhlédnutá (příšerná) Blondýnka. Babylon ukazuje filmařský život ve 20-tých a 30-tých letech minulého století na pozadí maximálně vygradovaného hollywoodského chaosu, který společně s úžasnou hudbou zaráží diváky do sedadel. Na postavách dvou "nicek" ukazuje film vzestupy a pády, ale nepůsobí depresivně. Šokující scény z divokých večírků mohou některé diváky pobuřovat, ale opravdu to není komerční film a nebude se líbit masám. Všechny záběry mají svůj význam i záměrnou nadsázku. Diego Calva a Margot Robbie přesně zapadají do svých postav a táhnou film. Brad Pitt je sice doplněk, ale bez něj by jeho role stejně neměla váhu. V Blondýnce strašně vychvalují Anu de Armas (já vůbec), ale to se nedá srovnat zde s Margot. Na závěr film naznačuje, že je, mimo jiné, oslavou filmu jako takového.

Blondýnka (2022) odpad!

Nečekal jsem žádnou komerci ani klasický životopis. I když se tvůrci ohánějí jakousi verzí životopisu. Tohle ale bylo cosi nezařaditelného. Zrovna v tomto předvolebním období bych to nazval štvavou kampaní. Proti Marilyn. Film mapoval ve zkratce její celý život, ne jen nějaké období, a přesto zde nebylo nic pozitivního, žádné štěstí a radost. Ani záblesk. Blýskalo všude jen šílenství, horrorová atmosféra a dementní chování postav ve chvílích, kdy nešlo o žádné psychické vize. Střídání barva/černobílé nebo široká/úzká obrazovka mě opravdu nenaplnilo uměleckými pocity a přesto vidím, kolik lidí dosáhlo po filmu očistu mysli. O délce filmu  nebudu hovořit, nepomohla by ani poloviční verze, stejně jsem musel přetáčet a ani to nepomohlo. Pořád nemohu strávit nálepku artu a uměleckého filmu a hned mě napadá klasika Císařovy nové šaty. I hovnu můžeme tleskat. A já veřejně prohlásím, že je to pouhá sračka. Tohle jsme si nezasloužili (já ani Marilyn)!

Poslední království - Série 1 (2015) (série)

Když jsem dokoukal druhou řadu Vikingové: Valhalla, nechtělo se mi odejít z těchto dob k něčemu jinému a tak jsem konečně sáhnul po tomto dílu. Má to trochu jiné podání, než příbuzné seriály a je to dobře. Klasický historický a dobrodružný film. A také přímější. Není nacpán vatou řečí pro větší počet epizod. "Nepravý Viking" Uhtred je úžasný podáním i specifikou své postavy. Počáteční bitvy byly, možná i z hlediska rozpočtu, jen zmíněny, ale ta poslední měla 7 minut na paloučku! Uhtredovy ženy byly každá úplně jiná a všechny byly parádní. A přesto měl na ně smůlu. A malá poznámka: Tato série by mohla fungovat i jako solidní detox! Tím myslím odvykací kůra na pevnou víru. Pustit v kostele každý týden na mši jeden díl, tak za dva měsíce je kostel prázdný!

Jak jsem se stal gangsterem (2019)

Dřív jsem viděl pozdější film, který natočil Maciej Kawulski - Jak jsem se zamilovala do gangstera. I tady je hlavní postava vypravěčem, ale není to tak na závadu a celkově je tento film lepší. Opět nad dějem vítězí kamera, scéna a výborně vybraná hudba. Ale jinak slušné. 70%.

Vikingové: Valhalla - Série 2 (2023) (série)

Druhá série je překvapivě lepší než první. Děj je nápaditý, prospěly nové končiny v Rusku. Začátek ještě doznívá v lepším průměru, ale druhá polovina se rozjede na plný pecky. Tady je škoda délky jen 8 epizod. Změnou je i vynechání velkých válečných výprav. Děj se zaměřuje na jednotlivé postavy a vytváří napětí ve stylu - "i s malým kašpárkem se dá zahrát velké divadlo". Dobré je, že třetí série je nevyhnutelná.

Nikdo (2021)

Námětem klasika. Aby film dopadnul lépe, mohl Hutch vypadat trochu jinak, než jako suchar. A dále akční scény. Ve spojení s hudbou místy vypadaly komicky a já bych raději vychutnal studené bouchání. Jako celek ovšem dobře natočeno a určitě se jedná o dobrý průměr.

Lesk (2022) (seriál)

Začátek sliboval něco jiného, než co následně servírovali. Slabé, nijaké až hloupé.

Známí neznámí (2021)

Nelíbilo. Herecké "výkony" jsou sice velmi dobré, ale vzhledem k logice děje se to nedá. Normální lidi by po hodině "hru" ukončili a buď se rozešli nebo by pokračovali v původním záměru - oslavit silvestr a nový rok. A ne si vytvářet celý večer a noc stres. Lidi jsou sice debilové, ale tohle by nikdo nenechal zajít tak daleko. A je mi jedno, že je to převzaté.

Láska na špičkách (2021)

Vím, že umění to není, dvakrát originální taky ne. Oceňuji ovšem, že si film nehrál na komedii za každou cenu a nenutil humor silou. Takže co zbylo? Pro mě jen pohoda. Nešlo o děj, jen jsem přijímal obrázky, hudbu, známé postavy. A pak Vica Kerekes. Ta to řídí, ta tu svítí a dávám za ni hvězdu navíc. To se tak dělá, ne? To, že mluví ve filmu chvíli slovensky a chvíli česky jsem si taky všimnul. Ale to Slovenky žijící delší dobu v Česku normálně dělají. A záměrně si vybírají, kdy který jazyk použijí.

Časové pásmo bylo změněno