• Krátkometrážní

Exorcista - The Next Chapter (2017) (série)

Po tom, čo boli exorcisti Tomas Ortega (Alfonso Herrera) a Marcus Keane (Ben Daniels) svedkami útoku na pápeža v Chicagu, musia unikať pred hodnostármi, ktorí sú im v pätách. Na svojej ceste narazia na mladú ženu posadnutú silným démonom, ktorej muž ale s exorcizmom nesúhlasí, a tak sa snažia vyriešiť prípad svojou cestou. Čaká ich ďalší súboj s krutými démonmi a tieto entity nie sú jediným, čo ich ohrozuje. - Tak pekne od začiatku. Ako človek, ktorý videl 99% relevantných hororov z roku 2017, prehlasujem, že prvé dve epizódy majú viac desivých scén, ako všetky tohtoročné horory dokopy. Nanešťastie sa ale v tomto duchu nenesie celý seriál. Otcovia Ortega a Keane patria momentálne v televízii k najsilnejším hororovým charakterom, ale vadilo mi, že oproti prvej sérii ustúpili ich osobnosti trochu dozadu a chýbali mi tie vnútorné súboje, ktoré ich v minulosti sprevádzali. Ale rešpektujem rozhodnutie tvorcov, ktorí sa z toho rozhodli vytvoriť akúsi antológiu, kde bude série spájať len niekolko postáv. Nové postavy a ich situácia boli vymyslené velmi zaujímavo, ale to umiestnenie na odlahlý ostrov mi neprišlo až také zaujímavé, ako prostredie rušných ulíc Chicaga a bolo tu vidieť aj to, že rozpočet už nie je tak vysoký a natáčalo sa v úspornejších podmienkach. Exorcizmy sú v tomto prípade vydarené a masky vytvorené bravúrne, ale vo viacerých prípadoch sa stalo, že nemali potrebný účinok, pretože boli prerušované nevydarenými flashbackmi. Velmi ma zaujala línia s cirkevnou konšpiráciou a nová postava s menom Mouse. Táto línia ale dostala len pár scén a pevne dúfam, že tretia séria sa touto témou bude zaoberať viac. Hororové finále v záverečných epizódach bolo zvládnuté na výbornú a emócie trochu pracovali, keďže sa objavila aj nádherná Hannah Kasulka z prvej série. Ukončenie v podobe intenzívneho posledného záberu, ku ktorému v podstate smerovali celé dve série, ma velmi potešilo, a už sa nemôžem dočkať toho, kam sa charaktery posunú o rok, pretože z toho, od čoho som pôvodne očakával len neakceptovatelné priživovanie sa na jednom z najvýznamnejších hororových filmov vôbec, sa začína stávať jeden z najlepších hororových seriálov súčasnosti a zrovna vtedy, keď v posledných rokoch tento subžáner začal prudko upadať. + herec z The Returned a iZombie + herečka z The Boy + herec z Final Destination 5 + herečka z Final Destination 2 a Grace: The Possession + herečka z The Purge: Anarchy

Živí mrtví: Počátek konce - Série 3 (2017) (série)

Na začiatku tretej série sa Clarkovci ocitnú na vojenskej základni. Tá je napadnutá nakazenými a jedinou možnosťou je ďalší útek. Dozvedia sa o idylickom ranči, kde žije pokojná komunita. Vyzerá to, že konečne našli miesto, kde sa môžu usadiť a snažiť sa prežiť apokalypsu, ale aj toto miesto má svoje problémy a ani zďaleka nie je také krásne, ako navonok vyzerá. - Tretia séria velmi príjemne prekvapila. Je akčnejšia, hororovejšia, krvavejšia, a čo je najpodstatnejšie, konečne tu je poriadne množstvo Zombies. Najprv popíšem, čo sa mi na tejto sérii nepáčilo. A tým je v podstate len zbor hlavných postáv, ktoré tu sú už od prvej epizódy. Tí herci sú tak otravní, že to je až neuveritelné. V niektorých momentoch som pri ich dialógoch a scénach dostával taký cringe, že sa mi normálne až slzy tlačili do očí. V tomto smere mám pocit, ako keby scenáristi písali rozprávku pre deti, v ktorej sa dobrým postavám nič nemôže stať. A tá postava Madison to je niečo otrasné. Toto nemá s realitou naprosto nič spoločné, pretože aj keď sa počas apokalypsy samozrejme všetko mení, určite nič nebude fungovať tak, ako si Madison povie. Je úplne absurdné, že nejaká komunita funguje desiatky rokov, a ona tam príde a za pár dní ju všetci počúvajú. A to je asi jediná vec, ktorá mi v tejto sérii prekážala. Inak to je oproti druhej sérii naprosto dokonalý hororový seriál a úroveň tu ohromne narástla. Plusom je pridanie velmi sympatických vedlajších postáv, ktoré sa neboja nesúhlasiť s väčšinou a ísť si svojou cestou. A to je to, čo chcem v seriálovom horore s apokalypsou vidieť. Silné charaktery, ktoré sa neboja ísť proti konvenciám a zavraždiť každého / všetko, čo im stojí v ceste. Tvorcovia sa zlepšili aj v technickej oblasti, pretože kamera, hudba a efekty sú oproti druhej sérii ovela lepšie. Potešil aj obrovský nárast zabití ( dokonca aj viacero smrtí velmi dôležitých postáv ) a velké množstvo gore v kombinácii s peknými maskami. Zvraty boli tentokrát omnoho vydarenejšie a fungovali perfektne, pretože im pomáhalo aj to nehostinné prostredie, ktoré bolo ovela lepšie ako tá loď zo série predošlej. Záver bol trochu bláznivý a nejasný a som zvedavý, čo bude ďalej, pretože tak, ako som bol po druhej sérii hrozne znechutený, som teraz hrozne zvedavý na štvrtú sériu, v ktorej by sa mal k zabehnutej partii pripojiť jeden z hlavných hercov z The Walking Dead. + herečka z Where the Devil Hides a Friend Request + herec z It + herec z The Colection + herec z Halloween II a Abattoir + herec z Ratter + herec z Final Destination 2 + herec z Love in the Time of Monsters + herec z The Wicked + herec z Havenhurst + herec z Dead Awake + herec z Phoenix Forgotten + herečka z Insidious: Chapter 2

Zabití posvátného jelena (2017)

Bohatý lekár Steven (Colin Farrell) sa po práci často stretáva s mladým Martinom (Barry Keoghan), ktorý ho zaujal svojou ohromnou inteligenciou. Steven mu kupuje drahé darčeky a neváha ho pozvať do ich obrovského sídla, aby s jeho rodinou trávil nejaký čas. Martin sa snaží lekárovi odvďačiť, aj keď toho nemá mnoho, čo by mohol ponúknuť. Ich vzťah prerastá do niečoho hlbšieho a Steven zisťuje, že Martin sa na jeho prítomnosť až nebezpečne naviazal. - Pre mňa velmi príjemné prekvapenie. Čakal som od toho nejaký artový nezmysel, ale dostal som funkčnú špecialitu od režiséra s velmi zaujímavým a svojským prístupom k žánru. Režisér necháva mnoho situácií volných, aby si ich divák mohol interpretovať po svojom, a to sa mi na tom páčilo, pretože aj keď takéto záležitosti väčšinou nemusím, zase je dobré, keď ma nejaký horor prinúti o deji rozmýšlať, a nie len pozerať sa na to, ako všade strieka krv. Všetkému tu vládne uhladená precíznosť, silné herecké výkony ( vždy, keď vidím Nicole Kidman, si musím spomenúť na jej erotickú scénu z Dead Calm, čo je pre mňa osobne najtrápnejšia scéna, akú som kedy videl ), netradičná práca s kamerou a podmanivá hudba. Dejovo je to tiež velmi pestré, ale vôbec by nevadilo, keby to režisér celé zaboril do hororu ešte viac. + herečka z Dead Calm a The Others + herec z The Unspoken

Návrat Gremlinů (2017)

Lovec mogwaiov sa zastaví na večeru v miestnom bare. Kvôli zvedavosti mladej dievčiny sa príšerky z jeho nákladiaku dostanú na slobodu a začnú pustošiť všetko, čo im stojí v ceste. - Milujem sériu Gremlins a tento fanúšikovský film velmi príjemne skráti čakanie na trojku, ktorá by v najbližších rokoch mala vzniknúť. Za mňa osobne ide o najlepší fanmade horor, ktorý som videl, pretože všetko tu funguje špičkovo. Vydarená atmosféra, nádherné praktické efekty a staré známe nezbedné potvory, ktoré robia riadny bordel. Herci prekvapivo slušní a vôbec sa tu neobjavili kostrbaté amatérske dialógy, ako to u tohto typu filmov býva. Technicky je to tiež spracované vynikajúco, či už ide o hudbu alebo parádnu prácu s kamerou a lokáciami. Ako predkrm pred dvoma filmami, ktoré si tradične pozriem o dva týždne, mi to chutilo perfektne. + herečka z Gremlins 2: The New Batch

I Am the Pretty Thing That Lives in the House (2016)

Keďže má Lily (Ruth Wilson) mnoho skúseností s doopatrovávaním seniorov pred ich smrťou, neváha a prijme ponuku starať sa o slávnu autorku mnohých bestsellerov Iris Blum (Paula Prentiss). Jej najznámejšia kniha hovorí príbeh o dievčati s menom Polly, ktoré za záhadných okolností zomrelo. Kvôli stereotypu a kope času začne Lily študovať knihy, ktoré sú v dome. To jej pomôže zistiť, že jej príchod nemusel byť úplne náhodný. - Nikdy by som nebol očakával, že by ma niečo takéto mohlo zaujať, ale práca pána Osgooda Perkinsa mi sedí tak vynikajúco, že som od toho nemohol odtrhnúť zrak. To pomalé tempo, uhladené interiéry, špičková hudba a zaujímavé podanie celého príbehu mi nesmierne sedeli a budem nad týmto hororom ešte dlho rozmýšlať. Trochu ma mrzí, že bol platformou pre tento počin zrovna Netflix, pretože takýto horor do takého komerčného programu podla mňa vôbec nepatrí a to je očividné aj na hodnotení v zahraničí, keďže obyčajný divák takýto štýl vôbec nevyhladáva. Pre mňa to je ale srdcová záležitosť a päť hviezd nedávam len preto, že to moje emócie nezasiahlo až tak, ako predchádzajúce horory tohto tvorcu. Už teraz som napätý z toho, s čím príde tento pán ďalej. + herečka z February a Don't Knock Twice

Slasher - Kdo za to může (2017) (série)

Päť rokov po desivých udalostiach, pri ktorých piati vychovávatelia zavraždili svoju mladú kolegyňu, sa pätica musí vrátiť do kempu Motega, kde sa všetko odohralo. S vraždou oficiálne nemali nič spoločné, pretože bol obvinený iný člen tábora, ktorý sedí vo väzení. Musia sa vrátiť kvôli tomu, aby zahladili stopy a hlavne odstránili telo zosnulej. Po príchode na miesto zistia, že miesto sa za dlhé roky zmenilo, ale keď v kempe Motega začne vyčíňať bezcitný vrah, je jasné, že nie každý zabudol na udalosti, ktoré sa odohrali pred piatimi rokmi, a všetci účastníci budú musieť za svoje hriechy niesť zodpovednosť. - EVERYBODY IS A SUSPECT!!! Táto veta od Randyho zo Screamu perfektne zhrnie to, ako tento seriál funguje. Mystérium okolo vraha je vybudované výborne a kemp je pre tento Slasher ako stvorený. Vraždy sú extrémne brutálne a miestami ma až prekvapilo, čomu dal Netflix v tomto seriále zelenú, ale na nedostatok gore sa v tomto prípade nedá sťažovať, pretože krv tečie potokmi. Nepríjemné počasie ešte viac umocňuje atmosféru a pocit bezmocnosti. Flashbacky majú v tomto prípade mimoriadne významnú funkciu a práca s nimi bola ideálna, pretože dokázali budovať napätie až do poslednej epizódy, kedy do seba všetko zapadne a všetko vyústi do prekvapivého, aj keď trochu nelogického záveru. Plné hodnotenie nedávam len kvôli tomu, že práca s charaktermi sa mi nezdala byť až taká dobrá, ako ostatné aspekty, ale inak je to plne funkčný Slasher, ktorý vylepšil všetky slabiny z už beztak dobrej prvej série. + herečka z Crimson Peak + herec z Dead of Summer + herec z Crimson Peak + herec z Lake Placid a iZombie + herec z Channel Zero + herečka z Wrong Turn 4 a Wolves + herec z Silent Hill: Revelation

Channel Zero - No-End House (2017) (série)

Keď sa v ich meste objaví legendárny No-End House, ktorý je hitom internetu a každý tínedžer chce tento strašidelný dom navštíviť, Margot (Amy Forsyth) neváha a do domu sa s kamarátmi vyberie. Dom má šesť izieb a každá z nich je desivejšia, než tá predchádzajúca. Taktiež sa vraví, že z domu sa nikto po vkročení do poslednej miestnosti, ktorá je najstrašidelnejšia zo všetkých, nikto nevrátil. - Oproti málo záživnej prvej sérii krok dopredu a dovolím si povedať, že v tomto prípade sa Syfy kanál dokázal vyrovnať aj slabším seriálom z konkurenčných amerických staníc. Na rozdiel od prvej série je hlavná postava velmi sympatická, tvorcovia viac zapracovali na desivosti príbehu a atmosféra bola vystavaná funkčne, takže som s touto sériou spokojnejší ovela viac a zaslúži si lepšie hodnotenie. No-End house vyzeral parádne a tvorcovia sa pekne pohrávali s hranicou reality a predstavivosti. Celkovo sa jeseň kanálu Syfy dosť vydarila, takže dúfam, že na rovnakej vlne bude tento kanál pokračovať aj budúci rok. + herečka z Torment, A Christmas Horror Story a Lizzie Borden: The Fall River Chronicles + herec z American Horror Story a The Invitation + herečka z Cult of Chucky + herec z Wrong Turn 4

Neverknock (2017) (TV film)

V roku 1986 prišlo v dome na 59 Oakwood Lane k záhadnému úmrtiu troch osôb, ktoré zaklopali na dvere domu. Na jednom z tiel obetí bolo napísané upozornenie, aby na dvere nikdy nikto neklopal. Počas nasledujúcich rokov sa dom stal miestnou strašidelnou historkou a koledníci počas Halloweenu považujú klopanie na tieto dvere za svoju povinnosť. To sa ale vypomstí skupine, ktorú sem privedie Leah (Jodelle Ferland). Svojou nerozvážnosťou prebudia zlo, ktoré sa v dome skrýva už desiatky rokov, a je pripravené potrestať každého, kto sa opováži na dvere zaklopať. - Na Neverknock som bol zvedavý, pretože režisér ma zaujal svojím hororom The Unspoken, ktorý síce nie je ničím špeciálnym, ale velmi sa mi páčilo to, že sa vybral vlastnou cestou a inteligentne spracoval hororovú Haunted House tému. V Neverknock sa zameral na rovnaký subžáner, ale v trochu inej podobe. Opäť sa mu podarilo tému spracovať zaujímavo, ale už nie tak svojsky ako minule. Potešila ma prítomnosť talentovanej Jodelle Ferland, ktorá mi v hororoch počas rokov vyrástla pred očami a som šťastný z toho, že v žánri stále aj zostáva. Síce úroveň projektov, ktorých sa účastní, skôr klesá, ale zase aspoň dostane vela priestoru, za čo som vždy rád. Maska monštra bola pekne spracovaná a tvorcovia si dali záležať aj na jeho choreografii, takže to pôsobilo podarene. Nájdu sa tu aj nedostatky ako sú napríklad výraznejšie televízne spracovanie a nízky rozpočet. Tiež mi chýbala nejaká silnejšia líderska postava. Ale myslím, že keby Syfy kanál investoval viac do podobných záležitostí, úroveň by išla vyššie a ludia by časom aj zabudli na ich žraločie nezmysly, pretože tento Halloween sa im dosť vydaril. EDIT: 31.10.2018 - Väčšinou na televízne horory pár dní po zhliadnutí zabudnem, ale Neverknock mi akosi zostal v hlave a spomínal som si naň v priebehu celého roka. Tak som si povedal, že ním začnem tohtoročný sviatok a bola to dobrá volba. Väčšina hororov s ovela vyššími kvalitami ma neprinúti k tomu, aby som si ich pozrel znova. Tomuto sa to napriek skromnému prevedeniu podarilo, takže hodnotenie s radosťou zvýšim a bez váhania sa k nemu znova vrátim. EDIT: 31.10.2019 - Tentokrát som týmto hororom načal tohtoročný Halloween a vôbec to nebolo na škodu. Síce to nie je taká pecka, ako horory, ktoré nasledovali neskôr, ale atmosféra osláv v malom mestečku ma nikdy neomrzí. + herečka z Silent Hill, Case 39, The Cabin in the Woods a The Unspoken + herečka z The Mist + herec z Backcountry + herec z Pay the Ghost

American Horror Story - Cult (2017) (série)

Príbeh siedmej série sa začína v novembri 2016, kedy sa v Amerike stane prezidentom Donald Trump. To je pre dve lesbické matky Ally (Sarah Paulson) a Ivy (Alison Pill) najhorším možným scenárom kvôli ich obavám z toho, že by kvôli tomu mohli stratiť právo na starostlivosť o svojho syna Oza (Cooper Dodson). Na druhej strane panuje obrovské nadšenie a radosť z víťazstva. Nikto ale nie je tak šťastný, ako mladý a ambiciózny Kai (Evan Peters), pre ktorého je Trumpovo víťazstvo signálom pre začiatok revolúcie. Osudy týchto osôb sa začnú prepletať, keď začne mesto terorizovať partia násilných klaunov. - So siedmou sériou som spokojný. Je vidieť, že po rozporuplnej sérii Roanoke si tvorcovia sadli a dlho rozmýšlali nad tým, ako pokračovať ďalej. Našťastie sa rozhodli vykročiť tým správnym smerom a vrátili sa k zvrátenostiam a kontroverzným témam, ktoré tento seriál robia niečím, čo sa v televíznej produkcii často nevidí. Tisíce ludí sa sťažovali, prečo tvorcovia museli vtiahnuť politiku aj do tohto seriálu, ale podla mňa je toto pre moderný horor velmi ideálna téma, čo je vidieť na úspešnej sérii The Purge. Súčasťou príbehu sú mnohé nečakané zvraty, záhady a okolitý chaos. Kult si okolo seba nesie mystériu, a aj keď sa s jeho tajomstvami a odhaleniami jednotlivých členov dalo podla mňa pracovať lepšie, bol som vždy zvedavý na to, kam sa posunie ďalej. Trochu menej sa vydarila práca s flashbackmi. Tých je strašne vela a v niektorých epizódach sa dej odohráva viac vo flashbackoch ako v reálnom čase. Herecké obsadenie hrá perfektne, a aj keď v tejto sérii nie je prítomných až tak vela známych tvárí tohto seriálu, výkony jednotlivcov ich slušne nahrádzajú. Hlavne Evanovi Petersovi táto sezóna po dvoch menej výrazných velmi sedela a zrovna on mi pripadá ako herec, ktorý sa do televíznych projektov hodí viac, ako do tých celovečerných. V záverečných epizódach sa napätie a intenzita pekne vystupňovali, a aj keď to bolo miestami už prekombinované a názorovo sa to odklonilo do pomerne neakceptovatelnej roviny, dopadlo to vynikajúco a prekvapivo. Chcel by som spomenúť ešte aj parádne kostýmy. Masky v hororoch milujem a tu sa s nimi tvorcovia pekne pohrali. Siedma séria je teda u konca a ja som velmi zvedavý, čo sa v hlavách týchto šialencov zrodí zase o rok. + Zack Ward + herec z The Lazarus Effect + herečka z Scream Queens + herečka z Cooties + herec z Insidious: Chapter 3 + herec z The Invitation + herec z Insidious: Chapter 2, Fear the Walking Dead a Frankenstein + herečka z The Mist + herečka z Scream Queens a February + herec z Bone Tomahawk + herec z Circle, Zoombies a Ice Sharks + herečka z Clown + herečka z Some Kind of Hate + herečka z Devil's Due

Mayhem (2017)

Towers & Smythe Consulting je obrovská korporácia plná zaneprázdnených zamestnancov pracujúcich pod stresom. Všetko sa zmení vo chvíli, keď budovu uzavrú kvôli tomu, že sa v nej vyskytli stopy vírusu ID-7. Tento vírus mení osoby na zbesilé monštrá plné agresie. Pracovník Derek Cho (Steven Yeun) a zúfalá Melanie Cross (Samara Weaving) musia spojiť svoje sily, aby prežili osem hodín karantény v budove, ktorá je plná nakazených pracovníkov. - Nakoniec to nebolo až také šialené, ako som kvôli Unrated označeniu čakal, ale stále ide o velmi zábavný horor, ktorý sa odohráva v budove velkej korporácie. Toto prostredie sa v poslednej dobe stáva pomerne populárnym a mne to vôbec nevadí, pretože ide väčšinou o slušné masakre bez možnosti úniku, takže bodycount sa dostane do príjemných výšin. Zaujímalo by ma, prečo sa pán Joe Lynch desať rokov od svojho podareného režijného debutu potuloval hlboko v americkom undergrounde, pretože talent má nesmierny a nemal by nás takto naťahovať. Jeho nadanie je vidieť aj na tom, ako parádne zvládol spracovať scenár od celovečerného začiatočníka. Príbeh má svoju logiku, a aj napriek tomu, že v niektorých štádiách pôsobí až detinsky, pozerá sa na všetko dobre a je to príjemne krvavé. Trochu mi nesadol vzťah ústrednej dvojice a scény, v ktorých boli spolu, pretože medzi nimi nebola aspoň z môjho pohladu žiadna chémia, ale zase som rád, že Samara Weaving sa v posledných rokoch presúva k hororu, pretože austrálskej krásy nie je nikdy dosť. Pochváliť treba hudbu môjho oblúbeného skladatela Stevea Moorea, ktorý sa pomalými krokmi dostáva k hororovej špičke a jeho soundtracky sú lahôdkou. Celkovo som s týmto Mayhemom spokojný a som zvedavý, kam sa účastníci tohto projektu posunú ďalej. + herečka z Ash vs Evil Dead a The Babysitter + herec z Echoes + herečka z Grindhouse: Werewolf Women of the S.S.