• Krátkometrážní

Bojovka (2017)

Šestica odvážlivcov sa vydáva okúsiť Slasher Sleepout, kde majú 36 hodín na prežitie v lesoch a plnenie rôznych úloh, pričom sú strašení organizátormi. Postupom času sa hra začína dostávať do extrémov, a keď prídu prvé úmrtia, začína byť jasné, že už nejde o nevinnú hru, ale skupina sa stala obeťou zvrátených maniakov. - Podarený horor, ktorý si dokáže udržať pozornosť a slušnú úroveň aj napriek chýbajúcim finančným prostriedkom. Je poznať, že tvorcovia majú žáner radi, aj keď na odkazoch na klasiky mohli pridať, pretože jedna hláška z Carrie, narážka na Jasona Voorheesa a diskusia o oblúbených hororoch je trochu málo. Akcie je dostatok, hra sa často obracia do neočakávanej roviny a prekvapuje, úmrtí je tiež dosť, a naviac sa to nesie zrovna v tom duchu, ktorý je pre lesné vyvražďovačky charakteristický, takže jedno zhliadnutie sa tomu oplatí obetovať. + herec z Mega Shark vs. Mecha Shark

Bombshell Bloodbath (2014)

Doktor, ktorého vyhodili z práce, začne svoj domáci výskum a pokúsi sa oživiť mŕtve telá, ktoré ukradol z cintorína. V tom čase zomrie jeho žena a on dúfa, že ju dokáže oživiť. Sérom, ktoré používa, sa nešťastnou náhodou nakazí jeho dcéra a rodina zistí, že pre normálneho človeka má toto sérum katastrofálne následky. - Parádny Zombie horor s perfektne fungujúcim humorom a parádnymi maskami. Celému tomu však chýba intenzívnejší dej a hustejšia atmosféra. Je to zrejme kvôli tomu, že vo filme sa striedajú zábavné pasáže s natiahnutými a nudnými pasážami. Je tu perfektná hudba s jedným songom, ktorý už dlhú dobu hladám a stále ho nemôžem nájsť. Celkovo na mňa toto béčko urobilo dobrý dojem a je to pre mňa lahší nadpriemer. Taktiež sa teším na režisérov nový prichádzajúci horor, ktorý dúfam dopadne prinajhoršom ako tento.

Boniato (2015)

Po dlhej dobe sa mladé dievča rozhodne v živote posunúť ďalej a opustiť spoločnosť starších pracovníkov na poliach. K naštartovaniu novej životnej cesty bude potrebovať pomoc svojho šéfa, ktorý jej s ochotou pomôže, ale hneď po odchode zisťuje, že opustiť toto miesto nebude jednoduché. - Na takejto úrovni by sa mal pohybovať v mojich očiach kvalitný krátkometrážny horor. Špičkové technické spracovanie, nechutné monštrá, perfektné vyváženie krásnych polí a podzemných tunelov, ktoré ohraničujú dobro a zlo a k tomu všetkému krásna hlavná hrdinka. Páčili sa mi aj súboje s tými zlými, ktoré boli doplnené o pekné gore zábery a v tých nepríjemných tuneloch plných nechutností to malo peknú atmosféru. V neposlednom rade musím pochváliť chytré zvolenie témy migrácie, ktorá je momentálne aktuálna a možno chce tento horor, ktorý sa pohyboval aj po medzinárodných festivaloch, poukázať aj na tento problém.

BOO! (2019)

Rodina dostane počas Halloweenu prekvapenie, ktorým je hra s názvom Boo! Tá je založená na miestnej legende o vojnovom veteránovi, ktorý pri hraní tejto hry zošalel, zavraždil svoju manželku a nakoniec spáchal samovraždu. Členovia rodiny sú presvedčení, že ide len o žart, a preto hru zlikvidujú, ale počas najdesivejšej noci v roku zistia, že s podobnými vecami sa nie je radno zahrávať. - Ak by bolo kritériom pre funkčnosť hororu odvracanie zraku od obrazovky, tak by si BOO! zaslúžil päť hviezdičiek, pretože som zrak pri pozeraní odvracal pomerne dosť často. Nanešťastie nie kvôli desivosti, ale kvôli trápnosti. Ak sa v roku 2019 niekto snaží stavať moderný hororový film na strašení, ktoré vyšlo z módy pred viac ako päťdesiatimi rokmi, tak by mal zvážiť hladanie si novej práce. Pochváliť môžem jedine zasadenie do Detroitu a celkom slušnú prácu s kamerou, ale inak je tento film príkladom všetkých nedostatkov, s ktorými sa moderné hororové filmy potýkajú. A to zvyknem hororom odohrávajúcim sa počas Halloweenu vždy prihadzovať. + herečka z Into the Dark, Freaks of Nature a Truth or Dare + herečka z Ash vs Evil Dead + herec z Navy Seals vs. Zombies

Boo! A Madea Halloween (2016)

Počas Halloweenu požiada syn Madeu (Tyler Perry), aby postrážila jeho dcéru. Tú pozvala na halloweensku párty partia z miestneho bratstva. Otec jej však na párty zakáže ísť, pretože musí odcestovať a vie, že jeho neplnoletá dcéra by na túto párty nemala ísť. Stráženie tínedžerky sa však vymkne spod kontroly, keď sa v susedstve začnú zjavovať duchovia, zombie a klauni, ktorí očividne neváhajú zavraždiť každého, kto im stojí v ceste. - Použiť zosmiešnené postery z hororov The Exorcist, Halloween alebo Texas Chainsaw 3D pre mňa ako hororového fanúšika nie je zrovna najlepší marketingový ťah, ale na ludí v USA to očividne zafungovalo, keďže pred Halloweenon 2016 si to v kinách zarobilo cez 70 miliónov. Celkovo to však takmer nič zaujímavé neponúkne. Všetkému velia siahodlhé rozhovory dôchodcov, ktoré sú niekedy vtipné, inokedy však menej. Ale keďže je ich až príliš vela, nepobavili ma väčšinou ani tie nádejné. Keď príde na strašenie, ktoré teda prišlo až v druhej polovici, začne to byť záživnejšie, ale opäť často prerušované zbytočnými dlhými scénami. Zombie kaskadéri vyzerali dobre, klauni mali pekné kostýmy a práca duchov bola tiež spracovaná zaujímavo, ale horor tu celkovo dostáva strašne málo priestoru, takže je to sklamanie. Sklamaním je aj výkon Belly Thorne, ktorá má tento rok ťahať hlavné úlohy v Keep Watching a Amityville: The Awakening, v ktorých ak podá podobný výkon, ako tu, tak z nich nič potešujúce nebude. + herečka z Scream

Book of Monsters (2018)

Nie príliš populárna študentka zorganizuje v deň svojich osemnástych narodenín menšiu párty. Vďaka jej kamarátkam sa správa roznesie po škole a preto sa z jej malej zábavy stáva večierok, na ktorý prišli aj osoby, ktoré nikdy nestretla. Kvôli tomu sa na párty dostane aj nepríjemný hosť, ktorý má s mládežníkmi krvavé plány a ten mu pomôžu splniť desivé monštrá, ktoré prebudí prostredníctvom starodávnej knihy. - Oproti režisérovmu predchádzajúcemu nezáživnému hororu výrazný krok dopredu. Už na festivaloch okolo sveta mal film Book of Monsters pozitívnu odozvu, ale tam je trochu iná cielová skupina, takže som bol na výsledok zvedavý a nakoniec ma milo prekvapil. Sú tu sympatické slečny, tá tínedžerská časť je vďaka ideálne napísanému scenáru znesitelná a vďaka krátkej stopáži je film celý čas živý a nemá žiadnu časť, ktorá by bola vyložene slabšia. Ako príspevok do Monster Horror subžánru film zapôsobí neopozerane a horor s komédiou tu sú skombinované v naprosto ideálnom pomere. Poteší pestrá škála monštier, ktoré majú vzhladom k nízkemu rozpočtu slušne spracované masky a tvorcovia si dali záležať na ich mytológii, čo vždy oceňujem. Najviac plusových bodov majú u mňa tvorcovia za záver, pretože Final Girls pokryté krvou s motorovkou v ruke sú moje oblúbené. Silné tri hviezdičky a nevylučujem, že si to niekedy pozriem zase, lebo ma to bavilo nad moje očakávania.

Born Again (2016)

Démonický kult čaká na zrodenie ich nového vodcu, ale v skutočnosti na nich čaká obrovské prekvapenie, ktoré zmení celý svet. - Fakt šialený nápad, ktorý dokáže riadne pobaviť, a v ktorom sú niektoré situácie velmi komické. Masky sú tiež výborné, rovnako ako zobrazenie rituálu. Napriek tomu tu potenciál nie je úplne naplnený kvôli fakt slabým hercom, ktorí ešte nevedia, ako sa majú pred kamerou tváriť.

Bornless Ones (2016)

V dnešnej dobe je normálne dávať postihnutých do ústavov, v ktorých sa o nich skúsený personál postará. Túto možnosť odmieta využiť Emily (Margaret Judson), ktorá sa o svojho postihnutého brata rozhodne starať sama. Keďže však nie je lekárka, potrebuje jej brat doktora, ktorý jeho stavu rozumie. Preto sa presťahujú do pokojného domu, ktorý je v blízkosti zariadenia, v ktorom je jej brat ošetrovaný. Ich nové bydlisko má však temnú históriu a démoni, ktorí sú jej súčasťou, sa s príchodom nových kupcov opäť prebudili. - Hororom, ktoré distribuuje štúdio Uncork'd Entertainment, sa väčšinou vyhýbam, ale Bornless Ones ma nalákal námetom. Odlahlý dom, v ktorom sa noví obyvatelia začnú meniť na démonov, mám vždy rád, a tentokrát je to aj technicky zvládnuté slušnejšie, než inokedy. Plusom sú tiež sympatické postavy, na nízkorozpočtové pomery dobre zvládnuté masky a gore a v neposlednom rade zaujímavý námet, ktorý obsahuje aj postihnutého chlapca, s ktorým tematika pracuje pozoruhodne, ale nechcem prezrádzať bližšie detaily. Dom pôsobí neisto a démonická téma je spracovaná pekne, takže nemám mnoho výhrad. Zamrzí trochu zbytočné pridanie CGI efektov, bez ktorých to pôsobilo omnoho vyspelejšie, ale keďže ide o režijný debut, určite sa režisér a tím okolo neho v budúcnosti zlepší. Neadekvátne reakcie hercov a ich často nezmyselné správanie netreba komentovať, pretože to je u týchto hororov klasika. + herec z Preservation + herec z Halloween II a The Possession Experiment

BrainDead (2016) (seriál)

Keďže celá jej rodina pracuje v politike, dostane Laurel (Mary Elizabeth Winstead) od svojho brata, ktorý je senátorom v USA, lukratívne miesto v jeho kancelárii. Laurel politike rozumie, ale nemá ju v láske. Počas prvých dní v práci musí riešiť nezmyselné problémy nespokojných občanov, ktoré sú otravné, lenže jej brat potrebuje hlasy voličov, takže ich musí riešiť. Keď sa však politici v jej okolí začnú správať zvláštne, zisťuje, že narazila na ozajstný problém. Vo Washingtone sa totiž objavili zvláštne chrobáky, ktoré sa živia mozgami politikov. - Každý fanúšik hororu si po prečítaní názvu zrejme pomyslí, že v USA mali zase potrebu prerobiť klasiku Braindead od Petera Jacksona do televíznej podoby, ale nie je tomu tak. BrainDead je skôr takou modernou paródiou na trápnosť zvanú politika. Trinásť epizód je u tohto seriálu málo, pretože na jednu z mojich najoblúbenejších moderných Scream Queens Mary Elizabeth Winstead v hlavnej úlohe by som sa dokázal pozerať celé dni. Pravidelne explodujúce hlavy občanov USA fanúšika hororu uspokoja, ale inak sa toho v tejto oblasti vela neudeje. Zo začiatku to má dosť intenzívne tempo, lenže v druhej polovici sa to dostáva do štádia, v ktorom začína byť celé to prostredie a neustále politické diskusie s mierne nevhodnými postavami jednotvárne. Na to, ako záhadne to celé prebiehalo, bol záver dosť slabý, ale celkovo som s týmto seriálom velmi spokojný a po tohtoročných úspešných úlohách v BrainDead a 10 Cloverfield Lane sa nemôžem dočkať ďalších hororov, v ktorých sa Mary Elizabeth Winstead objaví. + Mary Elizabeth Winstead + herec z The Bay + herec z 1408

Brána temnoty (2015)

Mike (Nicolas Cage), Kristen (Sarah Wayne Callies) a ich malý syn Charlie (Jack Fulton) tvoria šťastnú mladú rodinu. V deň Halloweenu sa otec so synom zúčastnia na trhu, ale Charlie sa za záhadných okolností stratí. O rok neskôr sa Mikeovi pred Halloweenom začne jeho syn zjavovať. Mike sa od miestnej komunity dozvie, že každý rok počas Halloweenu sa tu stratia tri deti. Taktiež sa dozvie, že je tu možnosť syna zachrániť, ale vela času už mu nezostáva. - Pre mňa velmi sympatická ducharina a jeden z lepších hororov tohto roku. Po vizuálnej stránke nemôžem nič vytknúť, aj keď sa občas nájde roztrasená kamera. Audio je tu taktiež velmi dobré. Velmi ma zaujalo prostredie, v ktorom sa natáčalo. Hororov z prostredia velkomesta vela nevzniká, preto mi to pripadalo neopozerané. Herecké výkony sa mi velmi páčili. Halloweenové masky detí boli taktiež velmi pekné. Celé to na mňa pôsobilo velmi sympaticky, aj keď je to taká klasická moderná ducharina, ale možno je to tým, že sa tento rok vela ducharín neurodilo. Včera Hellions a dnes toto. Pred Halloweenom sa hororoví tvorcovia z USA snažia fanúšikov trochu nabudiť. Taktiež ma velmi zaujíma, ako preložia tento názov do našich jazykov. EDIT: 24.10.2018 - Nedávno som si prečítal svoj komentár k tomuto hororu a myšlienka o nabudení pred Halloweenom mi zarezonovala v mysli, takže som sa tento rok rozhodol týždeň pred vypuknutím najkrajšieho sviatku pre hororových fanúšikov k tomuto filmu vrátiť. A zostal som milo prekvapený. Atmosféru, napätie a vychytaný scenár stojaci na vynikajúcej mytológii sa tu podarilo s prehladom skombinovať, takže tu silné štyri hviezdičky právom zostávajú. + herec z Grindhouse: Werewolf Women of the S.S. + herec z Debug + herec zo Saw 2, Saw 3, Saw 4 a Saw 5 + herec z Wolves