Aftersun (2022)

Film, ktorý sa celý odohráva v obyčajnom tureckom dovolenkovom rezorte, bez príbehu, bez expozície, bez toho aby sme o postavách čokoľvek tušili. Sledujeme ako spia, kúpu sa v bazéne, sedia na večeri, pozerajú program od animátorov a tak. A je to hrozná nuda. Zachraňuje to krátka stopáž a fakt, že ku koncu to predsa len naberie na obrátkach a zanechá to v divákovy nejakú stopu, aj keď založenú značne na vlastnej interpretácii. Herecky príjemné.

Reality (2023)

Podarený film, ktorý dokumentaristickým štýlom prerozpráva málo známy incident jednej z mnoha nepríjemných peripetií americkej bezpečnostnej služby. Pozrel som si to primárne kvôli Sydney Sweeney, ktorej výkon bol veľmi dobrý. Film však neprináša nič viac ako prerozprávanie cca hodinu a pol dlhej diktafónovej nahrávky popri domovej prehliadke. Na to, akú "udalosť" film spracovával, bol však v rámci možností prekvapivo napínavý a zaujímavý.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

V podstate to isté ako minule, možno ešte o niečo hektickejšie. Vizuálne je to znova podmanivé a dejové odbočky smerom ku Gwen boli fajn. Čo mi trošku vadilo, zdalo sa mi, že to bolo menej vtipné ako minule, že sa dával dôraz viac na akciu a emócie. Každopádne sa teším na ďalší diel, posledných pár minút navnadilo poriadne.

Babylon (2022)

Bohužiaľ ma to príliš nechytilo. Úvodná polovica je veľmi efektná a hlavne vtipná (!), ale niekedy po polovici filmu som pochopil, že tento film k žiadnemu uspokojivému záveru nesmeruje. V podstate je to film o 3 rôznych ľuďoch, ktorých príbehové línie sa miestami prekrývajú a sledujeme náhodne vybrané situácie v priebehu rokov. Film obsahuje nespočetne veľa zábavných, priam až groteskných situácii a vyzerá úžasne a dokonca ani stopáž mu neubližuje. Dôvod prečo mu nedávam 4 hviezdy je ale to, že vo mne na konci nevyvolal absolútne žiadne emócie.

Osvícení (1980)

Jack Nicholson je bezchybný a jeho výkon tento film posúva bez debaty na vyššiu úroveň. Bohužiaľ, okrem neho je The Shining prevažne nezáživnou nudnou záležitosťou, bez napätia, kde čas pri pozeraní plynie veľmi pomaly. V ostatných Kubrickových filmoch mi to až tak nevadilo, ale v tomto to je za mňa naozaj výrazný nedostatok. Ako bonus, príbeh príliš inteligentný nie je a nedáva moc zmysel ani po prečítaní vysvetlujúcich článkov. Tie vlažné recenzie v čase vydania filmu sa docela trafili :)

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Fajn animák so zaujímavým mixom animovaných štýlov. Príbeh ale nie je prevratný a nenachádza sa v ňom nič moc prelomové. Na jedno pozretie stačí.

Menu (2022)

Fajn jednohubka, ktorú o hviezdičku pozdvihol veľmi zábavný výkon Nicholas Houlta. O 2 dni ale zabudnem o čom to bolo.

Ctihodný občan (2009)

Neskutočne zábavný (a hlúpy) béčkový film. Hlavnému antihrdinovi sa nedá nefandiť a Gerard Butler v tej najlepšej forme púšťa jednu hlášku za druhou.

Old Boy (2003)

Jednoduchý príbeh podaný zbytočne komplikovane, miestami nezrozumiteľne. Emocionálne pasáže, ktoré by mali v inom podaní tak veľký potenciál, ma nechávali úplne chladným.

Avatar: The Way of Water (2022)

Veľmi obstojné pokračovanie aj keď isté čaro prvého filmu už nenapodobí. Ľudských hercov je ešte menej ako v predošlom filme, takže už sa z toho fakt stáva animák, z ktorého diváka vytrháva hlavne ľudská postava Spidera, ktorú som mal docela rád. Škoda len, že hercove schopnosti sú miestami na úrovni hercov z Disney Channel. Film je krásne premyslený (bodaj by nie po 13 rokoch) a je v ňom veľmi veľa peknej symboliky a príbehových vyústení. Cameron dokonca miestami takmer až dojme a ocenil som, že záver bol relatívne komorný a akcia prehľadná. Nabudúce by to chcelo trošku skrátiť stopáž, priniesť zas nejaké ľudské postavy a upustiť od rodinných patálií, keďže slovo "family" bolo použité viackrát ako v Fast and Furious filmoch.