Vykopávky (2021)

Veľmi fajn film, ale ten námet bol docela o ničom. Film sa najprv sústredí na postavy Carey Mulligan a Ralpha Fiennesa (o ktorom ten film zjavne primárne mal byť), ale počas celej stopáže na obrazovku prichádzajú stále nové a nové postavy a pri niektorých sme aj začali rozoberať ich manželské spolunažívanie a ľúbostné epizódky, čomu som teda v kontexte dovtedajšieho filmu vôbec nerozumel. Postava Ralpha Fiennesa sa zrazu stane vedľajšou postavou a znova sa dostane do popredia až pár minút pred koncom, asi aby sa nepovedalo. Film nádhernou kamerou ukazuje, že archeológia v reálnom svete pravdepodobne nie je príliš záživná a divák len pozoruje ako sa postavy hrabú v blate a vykopávajú hrdzavé haraburdie. Škoda aj, že film viac nepreskúmal začiatok 2. svetovej vojny, na ktorej pozadí sa film odohrával, a jej dopad na postavy. Bolo to miestami zaujímavejšie ako tie anglosaské vykopávky. V konečnom dôsledku však ide o veľmi podarené 3 hviezdy, len ten príbeh nebol príliš strhujúci a napríklad také The Lost City of Z ukázalo, že aj príbeh o hľadaní dávno stratených vecí podľa skutočných udalostí sa dá natočiť veľmi pútavo.

Rocketman (2019)

Podobne neambiciózne ako Bohemian Rhapsody. Biografia je to len tak trošku, v prvom rade sú to zábavné obrázky a kopa pesničiek. Neznamená to ale, že by to bolo zlé, v rámci toho čo to chce byť, to je podarený film. A Taron Egerton je výborný.

Wonder Woman 1984 (2020)

Toto je veľmi zvláštny film. Nie je to trainwreck typu Suicide Squad alebo Justice League, ale rozhodne to nie je nejaký výborný film. Je to strašne goofy, taký závan minulosti a nemôžem povedať, že by ma to nebavilo (určite lepšie ako generický komiksový film). Z filmu je napriek všetkým indíciam cítiť režisérsku víziu (konieckoncov si to pani režisérka aj sama napísala), síce nepodarená, ale vízia, a to sa musí oceniť. Čo sa týka postáv a ich príbehových línii je to z veľkej časti bieda. Samotná Diana znova naráža na herecké limity Gal Gadot, ale to už sme si zvykli. Môj obľúbenec Chris Pine je v tomto filme bohužiaľ len prizerajúci sa a nespomínam si, že by jeho postava spravila čokoľvek hodnotné. Kristen Wiig má takmer identicky strašnú postavu a jej prerod ako Electro v Amazing Spider-Man 2, ale kto si pre mňa kradol všetky scénky bol Pedro Pascal. Jasné, jeho herectvo bolo over the top, ale bola to strašná prdel a ten jeho záporák teda rozhodne nebude trpieť tým, že by sa naňho, ako je to v toľkých komiksových filmoch bežné, zabudlo. Síce som vôbec nerozumel jeho motivácii a ani ako fungovali jeho schopnosti, ktoré vysvetľovali za pochodu, ale to je chyba pani scenáristky. Akčné scény sú šialene a nepochopiteľne zlé, ale robí ich to strašne zábavné. Obávam sa, že tu Patty Jenkins naozaj nechali voľnú ruku vo všetkom a toto je nechcený výsledok. Celý film je proste taký malý bordelík so smiešnymi postavami, tragikomickým scenárom a so strašnou akciou. Vo veľa aspektoch mi to ako celok pripomenulo Spider-Mana 3, ktorý bol podobne zábavný bordel. Niektoré scénky vo WW84 boli super a veľmi podarené, niektoré bohužiaľ jednoducho hrozné. Možno by to bolo aj na smutno-smiešne 4 hviezdy, ale okolo scénky s neviditeľnou stíhačkou scenár nabral strmhlavý smer nadol a záverečný patetický atak na divácke srdiečka bol už fakt cez čiaru.

Deník Bridget Jonesové (2001)

Veľmi dobrý rozkošný film so svojskou atmosférou. Reneé Zellweger hrá naozaj výborne a jej výrazy tváre sú miestami vtipnejšie ako to čo hovorí. Jediný, kto má vo filme rozrušoval bol Colin Firth, ktorý tú postavu celý čas hral tak ako by mal v riti narvanú mrkvu. Inak fajnový feel-good film, jedine som sa len stále zamýšľal prečo v tom filme všetci stále fajčia? Prišlo mi to miestami ako reklama na cigarety.

Saw: Hra o přežití (2004)

Ďalší z filmov, ktoré boli v čase svojho vzniku pre malého mňa super cool, ale po toľkých rokoch je to veľká slabota. Treba si neustále opakovať, že to je film natočený za pár drobných s ochotníckymi hercami lebo inak sa na tom veľa pozitív nenájde. Ale musím uznať, že keby som nepoznal záverečnú pointu, je možné že by to na mňa zapôsobilo aj v dnešnej dobe oveľa viac.

Čistokrevní (2017)

Zaujímavý malý indie film s nádhernou kamerou. Bohužiaľ je aj plný rádoby umeleckých záberov kde sa minútu pozeráme ako sa postava potápa pod vodou alebo si čistí zuby. Takýto typ záberov nie je ani pekný ani zaujímavý, je iba nudný. Vyvrcholenie filmu docela fajn, ale následná záverečná scénka nič moc. Pozrel by som si ale od režiséra trošku svižnejší film, talent má určite.

Zelená míle (1999)

Nádherný, dojemný, nikam sa neponáhľajúci film, skutočná tvorčia vízia zo starej školy. Výborné postavy, ktoré sú aj výborne zahrané, na čele s Percym čo je jedna z najzlejšich postáv vôbec.

Železná srdce (2014)

Krásne natočený, správne špinavý film s precíznymi hercami. Ako opis dňa jednej skupiny vojakov a ich tanku je to výborné. Nič viac nič menej.

Obchodník se smrtí (2005)

Lord of War je taký mačkopes. Na dobrú komédiu to nie je príliš vtipné a na kvalitnú drámu je to až príliš hlúpe. Film sa berie extrémne vážne, dokonca si na konci dovolil predostrieť dôležité posolstvo, ale je to tak vyprázdnené, jednoduché a skratkovité, že to sa v dnešnej dobe už nedá brať vážne. Film je krásnou sondou do začiatku tohto tisícročia, keď takéto kúsky dokázali ohurovať. Ako blbunká jednohubka, ktorá nenudí, s dobrým Cageom je to ako tak, ale prikladať filmu akési vyššie kvality by bolo trápne. P.S.: Keď som po dopozeraní zašiel sem a uvidel hodnotenie (86%) skoro mi oči vybehli. Hneď som si spomenul na Butterfly Effect, ktorý má podobne trápny a tupunký dej, ale rovnako nachádza sa tu medzi top filmami histórie.