• Krátkometrážní

Heliopolis - město Slunce (2020) (TV film)

Egypt je na vykopávky staršie ako Máziková ako stvorený a tam každý tím, čo tam dojde zaručene niečo nájde. História je vždy taká vzrušujúca, len dokument vždy byť nemusí a tento mi naozaj žiadne vzruchy nepriniesol, hoci môže to priniesť veľký posun ohľadom uctievania a viery u starých Egypťanov. Ono, viac prinesú ešte ďalšie objavy.

Mariupol: Očima obyvatel (2022) (TV film)

Čakal som trochu silnejšie zábery. Je to o výpovediach nešťastných ľudí, ktorí sú právom naštvaní a zúfalí. Ale chýbala odvaha ukázať viac. Každopádne treba situáciu odsúdiť a hoci ide o britskú produkciu, dokument nie je príliš tendenčný a dokonca neopomína, že bola nejaká situácia aj pred februárom 2022, aj keď sa v tom veľmi nepitve. Dobrý komentár dal k tomu Wyrdas, ktorý správne poukazuje na geopolitickú situáciu. Avšak civili, ženy, deti, ale ani chudáci muži, ktorí zbytočne padajú ako muchy v nezmyselnej vojne za to nemôžu, že je nejaká geopolitika. Hlavnou geopolitikou by totiž malo byť "ruky preč od zbraní". Každopádne škoda, že Briti sa nechytali takýchto dokumentov aj keď humanitárne pomáhali kamošom z júesej kobercovo nalietavať na Baghdad a tak no. Asi vtedy došiel film alebo čo.

Bolkoviny (1997) (pořad)

Nuž, tento furt pôsobí ako ožralý minimálne rečou, potom mimikou, ale čo keď to už tak dlho baví? Nízkorozpočtový formát, kde lacno vyzerá všetko okolo, ale ako talk-show to niekedy aj zaujalo. A dokonca aj Lenka Filipová tam bola triezva!

Dama kameliowa (1995) (TV film)

Umelecké pojatie, Poliaci sa s tým výborne vyhrali, krásna hudba a deväťdesiate roky z toho ani nedýchajú. Kvalita, ktorá by oslovila aj dnes. Hoci Anna Radwan nie je typická prostitútka, ktorá sa objavuje vo filmoch alebo literatúre, je voľba pre ňu výborným obsadením. Dumasovo dielo je skvostné a keď sa dobre prevedie, tak aj smrť kurtizány môže vyznieť romanticky.

Bastardi: Reparát (2023) odpad!

Ako urobíte z odpadu reparát? Že zakrútite hovnom a bude z neho veterník? No nie, stále to bude smradľavý výkal, ktorý pri sebe nechcete mať.

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Škoda tmavých scén, kedy bolo málo vidieť, inak by šlo o výborný dobrodružný film. Možno jedna z mála verzií staršieho filmu, ktorý síce má moderné prvky, ale úplne neničí toho ducha starých dobrých filmov. Dobrodružstvo ostalo, obsadenie výborné. Škoda len niektorých povinných prvkov, o ktoré by Dumas nestál a to hlavne bisexualita Porthosa. Ako by vôbec na tom kedysi záležalo a koho to má v tomto historickom príbehu zaujímať? Dnes sa intímne veci vyťahujú úplne všade a sílene. No a len zázrakom žiadny z hlavných mušketierov nesčernel, ale aby bolo všetko v poriadku, černoch Hannibal sa tam predsa musel objaviť a podľa časopisu Variety dostane aj vlastný seriál pod názvom Čierny mušketier. Postavy trocha zostarli, ale to až tak na škodu nebolo, hoci z chlapcov urobili pánov v zrelom veku.

Chavela (2017)

Niekomu známa, v iných kruhoch totálne neznáma, mne nehovorilo jej meno nič. Len som zistil, že v 81 rokoch prezradila svetu to, čo o nej vedel každý uplynulých 60 rokov, a to že je lesba. Inak taký malý medailónik, ktorý poukazuje na jej odvahu dvoriť sa v piesňach dámam napriek tomu, že to bolo škandalózne. A trochu jej umenia, ktoré moje chlpy v ušiach až tak nepotešili.

Cizinec a krásná paní (2011) (TV film)

Nie zlé, ale nevedel som, že na postavu Kurda stačí hrať Cigána. Ja som tu u Kukuru rozdiel medzi človek z Malej Ázie a miestnym vajdom z Letanoviec nejak nepostrehol. Postrehol som len Kolesárovú a že sa ani po rokoch nezmenila, hoci tu jej dali len rolu stolovej rozťahovačky pri medzisukňových aktivitách.

Muži v naději (2011)

Film, ktorý napriek tuposti celkom pobaví, pretože ústredná postava blbcov je fakt výberová, Polívka čistá kvalita a Macháček sa s tým ksichtom narodil. Zvyšok má dosť vulgárnosti v sebe a to dáva príležitosť na presadenie sa filmovým fuchtľám typu Kerekes, ktoré by bez takýchto scénok nikdy v živote nič vo filme neznamenali, našťastie scenár prináša vtipné situácie a človek vie prekúsiť aj tú uslintanosť.

Carmen (2022)

Atmosférický film stavajúci na opare z mexickej hranice, kde medzi láskou a smrťou je len tenká čiara a tá nemusí byť vždy len kokaínová. Viac o nálade a o emóciách, skoro bez dialógov. Tie tanečné veci boli ešte tak umeleckejšie, no dojem bol dosť bolestivý a to Carmen údajne nemá ani ploché nohy.