• Krátkometrážní

The Grizzlies (2018)

Založené na skutočnom príbehu. To celkom navnadí, aj keď človek najprv vidí len samovraždu Eskimáka. Zrejme na tých chladných podmienkach niečo bude, keď toto sa deje v Arktíde a napríklad také Gronsko je na prvom mieste v počte samovrážd na počet obyvateľov. Ale film nie je len o tom, hoci nejaké tie úmrtia sa tam udejú. Celý čas som čakal, ako ma film zasiahne. Tak to sľubovali spolukomentátori tohto portálu. Nikdy to však neprišlo, ani po športovej ani po tej emočnej stránke. Vlastne myšlienkou filmu sa stalo, že za alkoholizmus, drogovú závislosť a domáce násilie môžu bývalí bieli kolonizátori. To je novátorské, ja som si myslel, že tie veci si človek vyberá sám.

Cheza je jen jedna (2020)

Pekná sonda nielen do klubu, ale v podstate do celého mesta, o ktorom, nebyť hokeja, by možno ani nikto nevedel. Celé mesto žije len hokejom, rozhovory s divákmi, zamestnancami klubu aj hráčmi. Pre nezaiteresovaného mnoho nových informácií, pre znalého však v podstate dokument nič neprináša a pre toho, koho to nezaujíma, už teda vôbec nič.

Skutok sa stal (2019)

Mnoho ľudí dokument znytočne podceňuje. Je točený iným spôsobom, skôr je to o výpovediach Zoltána Fegyveresa, priameho svedka výbuchu Remiášovho auta. Na druhej strane tu máme aj celkom zaujímavé pôvodné zábery, nie je ich veľa, ale zaujmú. Plusom je výpoveď Tótha, zaangažovanie Kočnera v tejto celej veci, ktorá je pre mňa osobne prekvapivá, ale aj výpovede Remiášovej na netradičnej báze (napríklad že nechala otvoriť truhlu a objímala dve hodiny hlavu svojho syna...), čo až zamrazí.

Einstein a Hawking - Vesmírní vizionáři (2019)

"Inteligencia je schopnosť prispôsobiť sa zmene.". Aký múdry výrok nám povedal Stephen Hawing a asi si ho osvojili aj naši politici, najmä obracači kabátov, ale aj tí, čo za svoju kariéru prestriedali aj päť strán. V tomto dokumente našťastie nevidíme týchto prostitútov, ale diskusiu o stále dosť neznámom - najmä čierne diery, horizont udalostí a pod.

Kam zmizela Madeleine McCann? (2019) (seriál)

Zaujímavý prípad, ale ako nejaký dlhší dokument by to vyšlo lepšie. Prípadne urobiť z toho 3 časti. Niektoré diely šlo zlúčiť, napríklad materiál z piatej mohol byť v štvrtej, šiesta sa mohla spojiť so siedmou. Odradiť na prípade môže trochu, že doteraz nevieme pravdu. Príbeh nemá riešenie. Aspoň zatiaľ a pravdepodobne aj navždy. Máme tu však dobre ukázané niektoré bočné momenty, napríklad ako sociálne siete a anonymní internetoví trollovia zničia meno, reputáciu, nádeje, pošpinia a ohovoria a nikdy za to potrestaní nebudú. A samostatnou kapitolou sú samozrejme médiá. Slovo novinár sa stalo v 21. storočí už nadávkou, u tých lepších prípadov synonymom povaľača.

Sedlák (2019)

Komédia, ktorá pripomína Truman Show, ale nemá toľko vtipu a je samozrejme viac ladený tak nejak do rozprávky pre dospelých. Vadim Demčog je pre mňa herec bez charizmy a celkovo to bola taka priemerná romantická povesť s poučením a happy endom. Nič výnimočné.

Chata (2019)

Na takú chatu by som nešiel. Všade zima, žiadne soby a ešte aj ten blbý ľad sa pod vami prelomí. Ale inak riadne psycho. Miestami príliš ukričané hlavnou herečkou, ale naozaj len zriedkavo, väčšinou tie delirické časti vychádzajú veľmi dobre. Takto si predstavujem horory nového typu. Väčší rozpočet, pár vylepšení (napríklad záver, ktorý by nejako prekvapil či šokoval) a bol by z toho kinotrhák.

Jack and Diane (2012) odpad!

Lesby, vlkodlaci a Kylie Minogue. To svedčí o úrovni.