• Krátkometrážní

Captain America: Občanská válka (2016)

Nerozumiem odkiaľ sa berie popularita filmov podobného žánru. Každý rok ich je niekoľko, musí to byť minimálne trilógia, aby sa krásne zarobilo a kiná praskajú vo švíkoch. Ľudia sa predbiehajú, aby videli prázdny film bez nejakej myšlienky. Uznávajú hercov, ktorí sa navlečú do nejakého obleku, tvária sa, že majú nejaké super schopnosti a to obecenstvu stačí. Recenzie hovoria o „ďalšej fantastickej Marvelovke“ alebo „budete zaklincovaní do sedadiel“. Páni recenzenti sú asi tiež podplatení štúdiami, aby propagovali takýto jednoduchý žáner. Človek, ktorý nemyslí, ten sa stáva ľahko ovládateľnou ovcou. V skutočnosti by film ako tento mal baviť maximálne deti v puberte, dospelý divák by sa nemal s týmto uspokojiť. Alebo je to dnes už len odraz priemerného intelektu svetoobčana? Jedna hviezda za Elizabeth Olsen a druhá za Downey Jr. Evans je typický neherec, bez prevleku je stratený.

Kokuhaku (2010)

Od fantastického rozjazdu po „prednáške“ triednej učiteľky sa dostávame k ukričanej a prekombinovanej dráme. Film má svoje čaro a tajomno, občas prekvapuje, ale prečo toľko psychopatických výjavov hrajúcich postáv? To bolo vyslovene obťažujúce. Myšlienka rešpekty a úcty k životu skrze bolestné udalosti bola zasadená dobre. Ďalšia idea, že pomsta ubolenú dušu nevylieči je takisto veľmi hodnotná. Film je emočného typu, otvára silné témy, hoci väčšina postáv je taká japonská, bez emócii. V krajine vychádzajúceho slnka točia veľmi dobré filmy. Tento mal svoj potenciál, ktorý ale druhou polovicou trošku skazil. Je ale možné, že japonský divák to bude vidieť a chápať inak.

Den před krizí (2011)

Toľko hereckých hviezd nezachráni fakt, že ide o vymyslenú a nepravdepodobnú záležitosť. Hodinu sa tam pseudofinančníci tvária akoby objavili Ameriku, nikto samozrejme ani len netušil, že celý ten americký hypotekárny svet je len nafúknutá bublina. Ono voči tomuto svetu finančných klamstiev mám prirodzenú averziu. Chlapi sa hodia do oblekov, nahodia inteligentný pohľad alebo pre istotu okuliare a hor sa podvádzať ľudí. Film je pomerne nudný, nič neodhaľuje, nemá čím strhnúť. A navyše klame. Ak chcete zistiť niečo viac o kríze, pozrite si dokument.

Past (1996)

Keby tam neexistovalo zbytočné tlačenie na pílu pri presadzovaní lesbizmu, mohlo to byť aj za 5 hviezd. Dve mne dosť nesympatické baby a jeden prihlúply chlapík rozohrajú strhujúcu drámu. Mafiánske praktiky tu do deja skutočne sadli, ako aj ich občasné naturalistické zobrazenie. Nechýbajú momenty prekvapenia a chvíľky napätia najmä pri scénach s kufríkom. Dejové zvraty sú tiež vyskytujú hojne a tak len je pre mňa prekvapením, že tento film nie je až tak známy.

Ida (2013)

Film, ktorý som mal dlho vyhliadnutý. Oscar za cudzojazyčný snímok proste lákal. Aké pozitívum som ale dostal? Jednak som si zlepšil svoju poľštinu, to bolo asi najväčším prínosom. Ďalej som zistil, že tí Poliaci síce vedia točiť filmy, všetky sú ale také smutné drámy, málo scenára, málo deja, často prázdnych situácií, statická kamera na jedno miesto alebo jednu tvár, hudba minimálna, to bol skôr negatívom, hoci chápem, že malo ísť o nejaký druh poetizckého vyjadrenia. Čiernobiele ladenie tu bolo vhodne zvolené, dodalo to dobovú atmosféru. Aká bola ale myšlienka? Poukázať, že sa arizoval za vojny židovský majetok a že Židia pri tom zomierali? Alebo to bola kritika komunistického režimu a ako môže poznačiť človeka, ktorý je nástrojom tohto systému? Prípadne to malo mať niečo s rehoľníctvom a že najprv treba zakázané ochutnať, aby obeta bola skutočnou obetou? Neviem, či to vie aspoň režisér. Ten totiž všetko naznačil, no nedopovedal.

Nájemní vrazi (1995)

Stallone klasicky jednotvárny, ale v roli nájomného vraha mi to neprekáža. Naopak Banderas tu predvádza herecký koncert a so svojou mimikou pracuje jak cirkusový virtuóz. Julianne Moore výrazná tým, že aj po 20 rokoch vyzerá zhruba rovnako, ak ju porovnáte s dneškom.To však nestačí na dokonalý snímok, pretože tento je taký priemerný. Dosť pretiahnutý čo sa týka času, dej viac akčný než so zápletkou a záver predvídateľný. Tri hviezdy teda dávam za herecké umenie, nie za film, ten bol horší..

Komunismus: historie jedné iluze (2006) (seriál)

Výnimočné dielko, komplexné a krásne mapujúce vývoj a koniec jednej zvrátenej ideológie. Ani nie tak ideológie ako jej realizácie. Dokument pútavo vykresľuje vznik komunistického hnutia a marxizmu s prízvukom na Lenina v prvej časti, na Stalina v druhej časti a pád socializmu v časti poslednej. Je smutné, že na konci vidíme mnoho ruských predstaviteľov očierňujúcich Gorbačova, že je to temná a škodlivá osobnosť dejín, pretože vraj rozbil ich štát. Sovietsky zväz ako žalár národov a jeho obhajoba by mala byť trestná a to aj v samotnom Rusku. Napriek tomu má Stalin v tomto štáte má stále brutálnu podporu a tohto gruzínskeho vraha oslavujú ako národného hrdinu. Dokonca aj samotný Putin, čiže zmenu ruského myslenia na dlhé desaťročia nemôžeme očakávať.

Payback: Straight Up (2006)

Druhá verzia rovnako kvalitného pôvodného vydania. Odplata bude vždy veľmi kvalitnou podívanou a Mel Gibson veľkou istotou. Hláškovanie tu samozrejme nechýba a je celkom drsné. Otázka rozdielu medzi dvomi verziami je však na mieste. Je úplne jasné, že pôvodná verzia bola naservírovaná masám, ktoré chodia do kín. Je teda ľahšie pochopiteľného štýlu. Stačí len scéna, kde Porter mláti svoju ženu. V novej verzii sa divák na to pozerá, ale celkom mu ešte nie je jasné, aký je dôvod. Ten sa objasní až neskôr. Teda scéna vyznieva očosi surovejšie. Celkovo aj ten Porter je drsnejší, hoci mne stále rovnako sympatický. Film určite výborný s otvoreným koncom, škoda kratšej stopaže.

Kolonie (2015)

Konečne po dlhom čase stopercentný film so všetkým ako má byť. Napätie sa tu dá krájať od začiatku do konca a hlavne na konci je vynikajúco vystupňované. Herecké výkony par excellence, výborná Emma Watson už dávno nie je Hermiona. Spolu s tradične kvalitným Nyqvistom boli vyšperkované perfektným Danielom Brűhlom, ktorý pri svojom hraní sa na dementa strúha neskutočne verné mimické finty. Film, ktorý môže Vami pohnúť. Hlavne Vám príde asi zle od žalúdka už len pri pomyslení na rôzne sektárske organizácie a praktiky v nich. A koľko ich vo svete teraz ešte stále je. Podľa odhadov dnes vymýva ľuďom mozog asi 33 000 rôznych sektárskych združení a to hovoríme len o kresťanoch.

Křižník Potěmkin (1925) odpad!

Ejzenštejn ako večný klamár a propagandista, riťolez komunistických degenerov. Podobne ako u Desiatich dní, ktoré zmenili svet, i toto je je len ideologicky manipulované dielo, ktoré si nezaslúži obdiv.