• Krátkometrážní

Paranormal Activity (2007)

Niektoré scénky dnes už nefungujú, niektoré v prítmí, v kine v roku 2007 určite ešte fungovali, ale stále to je projekt, ktorý vyšiel po Blair Witch pomerne neskoro a kto tomuto ešte mohol veriť, že hej, ide o skutočnosť? Jedna začínajúca americká veleryba sa sťažuje, že ju prenasleduje asi duch, počula dokonca vŕzganie a vraj to nebola jej posteľ, čo sa mi nechce veriť. Dokonca povie tajomný príbeh o tom, ako počula kvapkať vodu alebo dokonca jej vypadávala elektrika, čo sa v dome nikdy nemohlo stať a žiadny podnájomník to doteraz nezažil. Nelogické správanie postáv a debilný priateľ, ktorý aj v stave absolútneho ohrozenia dáva ku ksichtu kameru, aby si asi natočil, ako sám zomiera, vytáča divákov dokola a najradšej by ste mu umiestnili tĺčik na mäso medzi 4. a 5. obratlo. Svetlo samozrejme nefunguje, nikoho vlastne ani nenapadne skúsiť ho zapnúť, dokonca keď príde kamoška tak baby sedia pri víne úplne po tme a svetlo sa objaví, až keď príde retard s kamerou. Najlepšie celkové kvality filmu vystihuje tento "úprimný trailer".

Villa Lucia (2023)

Černého gagy celkom vyšli a jeho ksicht mu k skorumpovanému a večne sarkasticko-nasratému policajtovi mu proste ide. Takže tu veľký plus, za to Kubovčík tu vôbec nemal čo hľadať, on vie byť vtipný, ale tu mu to napísali dosť zle. A taká Vágnerová za to nemôže, ale na čo jej platili, keď jej rolu by zvládla i brigádnička zo samoobsluhy a možno i zadarmo, veď dokopy nebola ani 5 minút. Najhoršie boli ale počítačom akože robené nehody a autobúračky, to vyznelo vyslovene smiešne až trápne, také natočí už škôlkar na mobile s programom, čo stiahne zadarmo na store. Každopádne v druhej polovici už bolo vidieť, že dochádzajú nápady a píše sa akákoľvek absurdnosť, len aby sme mali stopáž.

Pod hladinou - Pod hladinou (2023) (epizoda)

Na televízne kriminálky z našich končín s prižmúrením oboch očí celkom ušlo, ale fakt príliš dlhá časť len na úkor toho, že polovica času tvorí love story. Adamczykovi stále kriví hubu, takže by mal radšej hrať len hluchonemého A z Novákovej urobili najväčšiu krásavicu oblasti, o čom sa nesporím, keď sú tam len spití rybári, ale keby sa permanentne tak blbo furt neusmievala, jak po použití afrického doubledilda.

Dunaj, k vašim službám - Episode 11 (2023) (epizoda)

Čo sa stane, keď chlapíka polejete benzínom, zavriete do dobytčáku a ešte predtým na neho hodíte horiacu cigaretu? Nič. čosi sa tam zapáli, ale ide len trocha dymu a chlapík nehorí a nehorí, dokonca asi využije  okienko 15 x 15 cm, aby si dal malý beh cez prekážky. Na konci ešte píšu: supervisorka scenáristov: Evita Twardzik. Takže ona to dozoruje a pod ňou sú pisálkovia z denníka N a podobne nedoštudovaní pisálkovia. Tak to potom vyzerá.

To ty nosíš smůlu, lásko (2023)

Film natočený asi len z dvoch dôvodov. Aby si Spišák splnil sen robiť režiséra, lebo úlohy fetiek sa mu už obohrali. No a potom to bude asi zhluk náhod, kedy sa pár hercov vybralo na dovolenku do Chorvátska a drb nápad, natočíme tu akože film, predáme ho a blbci na to pôjdu do kina! Takže smolu mal nakoniec len ten, čo za toto zaplatil. Nevtipný vysušený exkrement a to teraz nehovorím o Ivanovi Franěkovi.

Lovci bizonů (2022)

Film o bizónoch a o hovne. Doslova. O zabíjaní bizónov je to skoro celý čas, tuláci, z ktorých mnohí dávno nevideli žiletku ani ženu, len bizónie varlata, bezbreho strieľajú zvieratá, lebo však v kožuchu je teplo. Film ukáže, že mnohokrát to bolo úplne zbytočné. No a potom príde na rad aj hovno, keď jeden zálesák tam á skvelú scénku ako krásne kdesi pri suchom dreve kadí a prdí a druhý ho nenápadne pozoruje. Vkusná a romantická scénka, každopádne najzapamätateľnejšia.

The Boat (2022)

Film, ktorý vyšiel z krátkometráku a vôbec si nevedie zle, len potom po odhalení tých tajomstiev ma z hľadiska prekvapení a zvratov až tak nepresvedčil. Akoby chcel byť niečo ako špičkové španielske dielo Contratiempo, no nedokáže šokovať a na záhadovú Agathu Christie tiež nedosiahol. Scenáristicky na to nebolo asi bunkovo a tak natiahnutý krátky film dostáva svoje medzery. Bol to ale dobrý film, ktorý končí s tou príchuťou, že šlo to urobiť ešte lepšie.

Plán na důchod (2023)

Tak Nicolasovi tá rola neoholeného, ožralého pána chrápajúceho s fľašou v ruke pasuje, veď za to dostal kedysi aj zlatú sošku. A kto vie, do akej miery to musí aj hrať. Inak film svojím spôsobom aj vtipný, ako má byť, a silne pripomínajúci The Bakera, keďže sa objavia niektorí rovnakí herci, rovnaké prostredie Kajmanov a ide o jeden z troch dohodnutých filmov, ktoré sa natočili v spolupráci s kajmanskou vládou, a zdá sa, že to bolo scenáristicky len tak narýchlo upravené, nech máme dielo rýchlo hotové a ide sa na pláž. Ale dá sa pri tom oddýchnuť aj pousmiať.

Zkouška (2021)

Keď som počul, že dve Kurdky sa zapletú do korupčnej siete, prvé, čo mi napadlo bolo, že asi ide o dve migrantky, ktoré Hamran zabudol zastaviť na hranici (hoci tam ťažko na hraniciach nájsť ženu) a tie vstúpili do hnutia Oľano. Našťastie nebolo tomu tak, len opätovné poukázanie na ťažkú realitu, kde v islamských krajinách žena má hodnotu tovaru, má rodiť deti, povinne sa vydať a jedine štúdium ju ako tak môže zachrániť, ale aj to jej musia tí páni v bradách s patriarchálnym koránom dovoliť. Nemožnosť vymaniť sa z tohto systému je určite niečo, na čo treba poukazovať. Je však zaujímavé, ako na jednej strane vo filmoch ukazujeme, že život podľa koránu je niečo vrcholne zaostalé a práva potláčajúce, ale akonáhle pán s touto knižkou prekročí hranice Schengenu, už je jeho viera a svetonázor obohacujúcim...

Suitable Flesh (2023)

Kto by povedal, že Heather Graham a Barbara Crampton majú dokopy už skoro 120 rokov? Tie plastové technológie a zubné protézy sa neuveriteľne vylepšujú. Inak celkom dobré thrillerové béčko s hororovými prvkami spred skoro polstoročia, ktoré nemožno brať na rok 2023 vážne a predloha bola napísaná pred 90 rokmi, takže aj toto treba brať do úvahy. Podľa mňa si to herci užívali, oni určite vedeli, že budú v tých svojich polohách vyzerať trápne a že divákov skôr pobavia, než vystrašia. Teda pobavia, ale výsmechom.