Suitable Flesh

• Velká Británie Suitable Flesh

Psychiatričku Elizabeth Derby (Heather Graham) navštíví tajemný pacient (Judah Lewis), který trpí disociativní poruchou identity. Elizabeth se jím nechá svést a začne jím být posedlá. Její tělo následně ovládne démonická entita. (raininface)

Goldbeater

Joe Lynch velmi volně adaptuje povídku „Věc na prahu“ z pera H.P. Lovecrafta a svým pojetím skládá poctu dílu Stuarta Gordona, jehož filmové adaptace povídek podivína z Providence proslavily. Čeká nás klasické retrospektivní vyprávění protagonistky zavřené v psychiatrické léčebně, trocha erotiky, několik spontánních výbuchů násilí a notná dávka roztomilého přehrávání a černého humoru. Nedočkáme se však výrazných speciálních efektů, jaké bychom od lovecraftovské adaptace čekaly. Vizuální libůstky se zde tvůrci snaží dohánět hrátkami s kamerou a střihem, které však v tom low-budget hávu nevyznívají nikterak působivě. Svým nízkorozpočtovým pojetím a vizuální stránkou to téměř evokuje direct-to-video filmy 90. let, takže kdyby Suitable Flesh měl člověk porovnat právě s tvorbou Stuarta Gordona, patřila by spíše do éry Castle Freak než Re-Animatora/From Beyond, což není nutně výtka, spíše jen upřesnění. Pro fanoušky žánru to může být zajímavý throw-back, komukoliv jinému bych se to ale pro tu specifičnost pojetí asi zdráhal nějak doporučovat. Heather Graham a Barbara Crampton jsou zde každopádně velmi dynamickým duem a to nesdílí ani tolik společného času na plátně. [Sitges 2023] ()

*CARNIFEX*

Joe Lynch s občasnými, priemernými, hororovými zábleskami, opätovne vyšiel na povrch s ďalším pokusom, no a opätovne sa jedná len o úroveň, sťažka dosahujúci priemernú kvalitu. Prakticky sa na to od úvodu pozerá zle a jediné čo dokázalo zaujať, je pasáž s predstavou Xhamster rubriky: Young Boys + older Milf. Ostuda, takáto kokotina .. ()

darkrobyk

J. Lynche začínám postupně zařazovat mezi oblíbené režiséry. Snímek podle povídky The Thing on the Doorstep (Věc na prahu), vydané v roce 1937 mě bavil. A dnes jsem ještě po filmu honem povídku znovu přečetl, abych konstatoval, že převedení do filmu se povedlo. V předloze jde, jak jinak, o Necronomicon, který není ve filmu pojmenován, ale kniha, v níž jsou zobrazeny Cthulhu, Prastaří, to dozajista bude. Navíc v něm se nachází strašlivá zaříkávadla, co jsou používána ke stěhování duše do jiného těla. A nechybí ani chobotnička, jako připomínka rasy z kosmu. Grahamová je velmi dobrá, když hraje někoho jiného, osobně mě pak potěšila Barbara Cramptonová, co už si v 80. letech zahrála ve filmech podle Lovecrafta - Re-Animátor a Ze záhrobí patřících mezi jedny z nejlepších adaptací. Shodou okolností všechny tři filmy mají stejného scénáristu. Gore je zastoupeno řezáním hlavy a rozkucháním a jedním z důležitých motivů je sex, který Lovecraft z osobních důvodů ve svém díle nemá. A pobavil odkaz na Colomba a jeho poslední otázku. Z hodnocení usuzuji, že půjde o film pro okrajové publikum, a tak bych ho i opatrně doporučoval. ()

Marceloo

V podstate klasická Lynchovina, s ktorou sa človek najprv akosi nedokáže stotožniť, ale keď sa naladí na tú správnu vlnu, začne si to celkom užívať. Síce sa tu Joe oproti iným svojim dielam trochu krotí a necháva namiesto pre neho typického násilia vyniknúť skôr intimitu, ale kompenzuje to temnou mytológiou vďaka ktorej má film svoj štýl a dokáže vďaka transformáciám medzi postavami neustále prekvapovať. Nesadne to každému a hodnotenie bude dosť rozporuplné, ale ja som spokojný, pretože Joe Lynch si ide svoje a nenechal sa zlanáriť nejakým väčším štúdiom, ktoré by mu obmedzovalo jeho tvorcovskú víziu. ()

Claw

"Suitable Flesh" nepřináší nic mimořádného, místo toho se snaží o pořádnou devadesátiminutovou zábavu s kontrolovaným rozpočtem a téměř se mu to daří. Začíná to docela zajímavě. Lewis se v roli problémového mladíka solidně snaží, ale jak film postupuje a začíná nám být jasné, o co vlastně jde, začíná upadat a ztrácet jakoukoli sílu. Příběh není nijak originální a známe ho už z mnoha lepších hororů. Film působí spíše jako přehnaná, vtipná a kýčovitá hororová komedie s několika sexuálními scénami, které vás sice neohromí, ale i tak stojí za zhlédnutí kvůli Heather Graham. Poslední půlhodina je násilná a brutální, ale trpí nedostatkem věrohodnosti. Chvílemi se film opakuje a ukazuje tak opravdu průměrnou kvalitu scénáře i hereckých výkonů. Vše směřuje až k onomu vrcholnému zvratu, který je po celou dobu předvídatelný, ale funkční. Uvítal bych více krve! /50%/ ()

• Hlavné natáčanie prebiehalo v Jackson, Mississippi v máji 2022. (Arsenal83)