• Krátkometrážní

Jekatěrina - Episode 4 (2014) (epizoda)

"To nemôžete Vaša Jasnosť. Ak chcete (nezáväzný sex), choďte k herečkám." 😅 A čo sa zmenilo po 280 rokoch? No nič, len tým herečkám oveľa viac platíme a ešte ich za to ludrovstvo obdivujeme.

Jekatěrina - Episode 3 (2014) (epizoda)

Sofia sa mení na Katarínu, protestantka na pravoslávnu, Nemka na Rusku, len jej výška sa nezmenila. Kým Marina Alexandrova meria 168 cm, skutočná Katarína mala len 152 cm. Ale to nevadí, pri jej skutočnej výške by totiž kameraman musel natáčať so spustenými rukami a to by nezaručovalo tak kvalitné obrazy, aké seriál ponúka. Napríklad aj obrazy lekárskeho zrkadielka, ktorý lahodne skúma medzinožie urodzených panien, či sú skutočne pannami. Záslužná to práca a vraj to cez tie chlpy ozaj bolo vidieť.

Večeře u Noriko (2005)

Doplnok ku Kruhu samovrahov, typicky japonský, teda sú aj náreky aj pateticky zvraštené tváre, takže automaticky je stopáž zase ázijský natiahnutá. Filozoficky poňaté dielo o existencii v meste túlavých mačiek, akým Tokio je.

Pohled zevnitř: Severní Korea: Příští vůdce (2020) (TV film)

"Je to ako Hra o tróny. Ale skutočná." No na rozdiel od hier o tróny bude možným víťazom žena, čo je na absolutistickú monarchiu stalinistického typu mimoriadne pokrokové. Pokrok z nevyhnutnosti. Ale keď vieš správne vraždiť, na pohlaví nezáleží. Väčšina dokumentu je vlastne len o tom, či Kim Jo-čong bude alebo nebude raz na čele krajiny najkrajších zajtrajškov, kde vraj svitá nádej na občiansku spoločnosť, len treba počkať pár desiatok rokov. To je pomerne dlhá čakačka.

Víkendoví rebelové (2023)

Ďalšia obmena filmu o dieťati s autizmom resp. poruchou v tomto smere, preto sa treba pripraviť aj na náročné situácie, pretože naozaj sa nepozerá ľahko na chlapca, ktorý nekontrolovateľné ziape ako Grétka na vedecké kapacity. Našťastie, niekedy ho prekričali ruchy zo štadióna, ale nebolo to dostatočne často na to, aby sa k chlapcovi vypestovali akékoľvek sympatie. Chvalabohu sa nám tiež potvrdil thunbergovský trend, že autisti sú budúcnosť vedy. Len zaostalý zvyšok sveta mimo Európy to stále nepochopil, tak sa trochu obávam, že s tým zachraňovaním planéty to nebude také svetlé.

Leoš Mareš & Karel Gott - Být stále mlád (2018) (hudební videoklip)

Nádherný príklad, ako slová a vlastne komplet text nevtlačiť do beatu. O tom by sa malo vyučovať na konzervatóriách ako tragický príklad dogabania dobrej piesne.

Our Son (2023) odpad!

Zabijácky film. Proste odrovná. Beloch je v manželstve s černochom a majú dieťa, samozrejme tiež nebiele a samozrejme cez riť sa nezrodilo. Na oslave prídu lesbické kamarátky, tiež biela a čierna, žiaľ žltých zase diskriminovali. No a tieto kamošky oznámia, že sú tehotné. Opakujem, že tehotné, pritom len v jednej maternici sa ten plod nachádza a ten plod má DNA, ups, asi len jednej z nich. Následne tieto dámy uvedú, že síce je to dievča, ale oni to ono budú vychovávať genderovo neutrálne. A tieto skvelé vtipy prídu len za úvodných pár minút. Kedysi sa takéto ideologické žvásty len jemne podsúvali, aby ste si ich všimli, dnes vám na hlavu rovno vylejú kýbel hovien a prikážu vám, aby ste boli z toho šťastní, pokiaľ možno, tak podľa progresívnych paragrafov aj povinne zo zákona. Lenže ja počúvam múdrych ľudí a pani Cigániková povedala, že mám dôverovať vede, no a veda šmahom ruky film zotrie už len jeho názvom. Our Son. Že náš syn. A pritom už na obrázku vidíme, že ak je to vôbec niekoho syn, tak to bude pán naľavo, no a genofond toho druhého ostane navždy vyhynutý pod fialkami. Potvrdené archeológmi.

Jekatěrina - Episode 2 (2014) (epizoda)

Retardácia má svoje výhody, napríklad úprimnosť. Aj preto sa dá zabaviť, keď princ Piotr svojej nastávajúcej hovorí: "Prepáčte, že som vás v chorobe nenavštívil. Ale neznášam byť chorý a aj chorých neznášam." 😁

Jekatěrina - Episode 1 (2014) (epizoda)

Skutočná Katarína mala pri príchode do Ruska 15 rokov. Marina Alexandrova v čase natáčania 31. A nehovorím, že ten rozdiel nebadať, ale fakt až taký markantný nie je. No jeden rozdiel isto badať. Marina vyzerá ako vyzerá, zatiaľ čo Katarína Veľká sama o sebe v denníkoch napísala: „Naozaj neviem, či som bola v detstve skutočne škaredá. Viem však veľmi dobre, že mi to často hovorili...“ A aj samotné obrazy hovoria o tom svoje...

Starci (2022)

Film potvrdzuje, že so starcami sa nesie prapodivný puch smrti, ale čo už, k voľbám ich stále treba. A naozaj by si zaslúžili trocha viac pozornosti, lebo keď človeku vymierajú rovesníci, tak byť samému niekde v kutici a čakať kedy príde zubatá, to nie je až také lákavé. Potom sa nedivme, že vyparatia kadejakú "klukovinu"či skôr starcovinu a niekto sa už staroby dožiť nemusí. Výhodou filmu je to, že sa tu v podstate stále niečo deje, škoda len, že to neprerazilo do hororovejšej podstaty a ostalo len pri tom posolstve.