• Krátkometrážní

Královny kupónů (2021)

Film o kolosálnom podvode podaný vtipným spôsobom. Aspoň taká snaha tu bola. Je prezentovaný tak, že človek vlastne zase má fandiť tým chytrým kriminálnikom, akoby pomaly navádzal na to, že ak dokážeš porušovať pravidlá a neprídu ti na to, budeš sa mať dobre. Nech si už každý sám posúdi, či je dobre oslavovať krádež, každopádne určite bola prešvihnutá stopáž, stačila maximálne hodinka a pol.

Svatá kněžna Ludmila (2021) (TV film)

Aktuálne a podobné svedectvo o živote sv. Ľudmily, pričom táto ďaleká doba je chudobná na pramene a materiálne dedičstvo a tak tu perfektne sedia slová historika zo začiatku: "Je to obdobie, o ktorom môžeme veľmi veľa fabulovať, no nie vymýšľať si." Medzi fabuláciou a výmyslom  či fantáziou je naozaj len tenká línia a kto vie, či sa bez tej fantázie ešte niekedy zaobídeme. Najmä keď dokument je poznačený tým, že stále sme nezískali povolenie zobrať ostatky sv. Ľudmily a dať ich na analýzu DNA. Hneď by sme zistila, akého bola pôvodu, z akého kultúrneho okruhu pochádzala, hneď by takto príbeh dostal nové kontúry. Lenže kým za komunistov dostal v roku 1981 profesor Vlček povolenie k preskúmaniu antropologického nálezu, dnes prešlo od toho momentu už 40 rokov a na nové povolenie a použitie moderných metód márne čakáme. K čomu to je dobré a komu to vyhovuje?

Kozoroh 1 (1977)

Nie môj štýl, začiatok v poriadku, ale v druhej polovici som sa už obšíval. Proste nie som kozorožec.

Stepfordské paničky (1975)

Oproti verzii s Nicole Kidman je to pohladenie na duši. Predsa len v modernom šate totálne presadzovali homoklády a feministky. Stále to však nie je film, ktorý by ma extra bavil. Ale na Katharine Ross sa inak dalo v tých šesťdesiatkach-sedemdesiatkach pozerať.

Vražda prezidenta Kennedyho (2013) (TV film)

TV film a preto TV parametry a herecké výkony slabšie. No a zároveň je to dielko, ktoré nemá ambíciu ísť do problematiky hlbšie. Proste Oswald bol komunistický fanatik a bol v tom sám. Kennedyho zabil pomätený jednotlivec. Ešte tomu niekto verí?

Zubaté ostří (1985)

V osemdesiatych rokoch to možno vnímali ako špičkový thriller, ale okrem úvodu a záveru to v podstate ani thriller nie, ale skôr krimi dráma, kde sa nám obhajkyňa zaláskuje, lenže divák od začiatku do konca s určitosťou vie, že ten hajzel to urobil. Vôbec sa nenechal priestor na nejaké prekvapenie alebo dve možnosti. Škoda tej prehľadnosti.

Bohatýr Aljoša (2004)

Priemerne vtipná a miestami dosť ukričaná rozprávka, ktorá na rok 2004 vyzerala vizuálne celkom dobre, ale príbehovo si ju deti u nás nevychutnajú, ak teda nemajú za otcov nejakých bohatierov. Zábavný kôň ale udrží ich pozornosť.

Kohút nezaspieva (1986)

Pri tej plejáde hercov a sile literárneho diela som čakal trochu viac. Film sa nedokázal odtrhnúť od divadelnej predlohy a preto je natočený ako divadelná hra v externom prostredí, čo však nebol iste zámerom, ale nedokonalosťou spracovania. Psychologicky a dialógovo ale ostal film na úrovni. Hoci som pôvodnú verziu nevidel, budem musieť po nej siahnuť, keďže ten rozdiel v hodnotení je markantný.

Perské lekce (2020)

Tých filmov z koncentrákov je veľa a mnoho už aj na jedno kopyto, ale tento sa mi výnimočne páčil, nakoľko je netradičný, taký príbeh sme ešte nevideli. Samozrejme, že je vymyslený. Oni to síce obalili, že na motívy skutočnej udalosti, ale v skutočnosti ide o film natočený podľa knihy spisovateľa Wolfganga Kohlhaase - Erfindung einer Sprache, ktorá sa len inšpirovala skutočnými udalosťami. Skutočného tu je pramálo, pretože len sťažka sa to mohlo naozaj stať. Preto hodnotím film ako fikciu z čias 2. svetovej vojny a tá vyšla parádne. Výborné herecké výkony, za dve hodiny nie je ani chvíľu nuda a záverečné zavŕšenie vyšlo skvele. Áno, nie je to nič na prelievanie sĺz, ale ten Perzské lekcie majú neskutočný dôvtip aj myšlienku. Veľmi sa mi páčil.

Zkáza lodi Endurance (2012) (TV film)

Skaza, ktorá sa skončila šťastne, ale najviac ma zaujalo, ako tí chlapi potom dopadli ďalej. Niektorí v chudobe alebo ako alkoholici. Polohraný dokument, z ktorého je najlepší ten zjazd troch chlapíkov na lane po snehu stovky metrov dolu, nevediac či ich čaká smrť alebo to bude len taká sánkovačka. Príbeh je zaujímavý, ale dojatý ani ohúrený som nebol.