• Krátkometrážní

Největší lež (1996) (TV film)

Na TV formát slušné. Veľmi zaujímavá príbehová téma, ktorá napriek nie špičkovým kulisám a už vôbec nie herectvu zaujme. Predstavte si, že si ako pán vážený profesor idete večer užiť s kurvou, no keď prídete k dverám, otvorí vám vaša dcéra. Čo teraz? Ak by ste boli komunity z osád, žiadny problém. Skočíte na ňu ako vždy. Lenže pánko z komunity usadených kočovníkov nebol a preto sa to začalo slušne odvíjať. Mohlo aj silnejšie, vcelku ide len o rodinnú drámu o podvádzaní a kurvení, no scenár nenašiel priestor pre nejaké odvážne prekvapenia.

Sex v L.A. (1997) (TV film)

Niečo o peknej ludre, formát televízia, námet bez idey, prepracovaný asi ako Ceaușescov konštrukčný hit v podobe Oltcitu. Inak naivný film o svete prostitútok, kde skoro všetko funguje dobre a nie je to vlastne až taká zlá voľba, veď kde zarobíš 10 000 za týždeň, hovorí hlavná postava. Inak zápletka skoro žiadna.

Prince: Sign "O" the times (1987) (koncert)

Pán chlpatý hrudník, ktorému sa dnes chce vyrovnať majster špagetini, víťaz superstar Pavlovčin. Spevácky je Pavlovčin lepší, štýlom ešte horší. Nikdy ma speváci s bajúzmi trčiacimi spod priesvitnej blúzky nebrali. Prince bol jedným z nich.

Kontra (2021)

Prerábka filmu Zaujatí. Vlastne ani nie prerábka, doslova to isté. Lebo Nemcom prepína zo slniečkárstva rovnako tak ako Francúzom. Všade je rasizmus. Hlavne na školách a hoci kedysi profák bol váženou na univerzite, dnes je na západe úplne normálne, že ho veganské sušienky, čo im tečie mlieko po brade a u niektorých to žiaľ nie je mlieko, hejtujú priamo na prednáške. Vo filmoch tohto typu je každý beloch nadutý rasista a tí iní, málo bieli, sú utlačovaní chudáčikovia a pritom takí talentovaní, len im nikto nechce dať šancu. Podobne, ako u franczúskej predlohy, normálne mi skoro vyhŕkla halal slzička.

Klasika... alebo 40 rokov s Elánom (2022) (koncert)

Baláž, Baláž... To je ten, čo ani nedokončí vetu a už sa smeje jak spitý Hurón, že aký to kurva vtip zase povedal. Ale je zas členom najškaredšej a zároveň najslávnejšej československej kapely, ktorej hity sú fakt že niečo. Otázka už len je, kto ich prespieva a ako. Prekvapila má šepkárka Čírová, Mirka široké ústa Partlová takisto. Tofi prekvapil tým, že nemal biele nohavice, hoci sa stále tváril, že je kamarát do dažďa. Opatovský nevládal ani dýchať a takí Noga a Skrúcany ani nemuseli chodiť. Zažili sme nevyrovnané vystúpenia, pri ktorých sme boli len radi, že sme počuli slávne melódie.

Údolí klokanů (2022)

Dokument s krásnymi zábermi. Určite je lepšie pozerať sa na prežúvajúce kengury niekde v teplej savane než na 150 kilovú veľrybu na kangaroo ball, ktorá si myslí, že po piatich výskokoch si môže dať štyri smažáky.

Poslední bohatýr: Kořen zla (2020)

Dejovo to nebolo tak pútavé ako jednotka, ale treba uznať, že fantázii sa medze opäť nekládli a je až prekvapujúce, koľko chytrých a originálnych výmyslov boli tvorcovia schopní do dvoch hodín vtesnať. Stále dostatočne zábavné a málo progresívne, evidentný deficit nasilu pretláčaných afrických i bukvicových postáv, takže palec hore.

V mlze (2021)

Na Slovensku sa spravodlivosť kupuje. Nuž, toto nie je až také prevratné odhalenie. Na Slovensku to bolo vždy tak. A očista sa nikdy žiadna neudiala a neudeje. Rozhoduje to, kto práve drží opraty. Páči sa mi, že Piussi neváha označiť prostredníctvom svedectiev Matoviča za strojcu chaosu, kedy už nikto nevie, kto je kto, a mafia ovládla justíciu aj aparát ešte viac než tomu bolo kedykoľvek predtým. Takzvaní kajúcnici sa majú ako prasce v žite a niektorí ľudia sedia aj rok v base bez obvinenia. Na druhej strane sa tu veľký priestor dáva Mackovi a jeho hovnomanovi či "spravodlivému" taxikárovi Baránikovi. Jasné liberálna orientácia Piussi sa ukázala. Tí progresívni fašisti a liberáli zo sasky majú byť záchranou?

Maria milostiplná (2004)

Asi takto funguje Kolumbia. Buď ostaneš v chudobe, alebo to skúsiš s kriminalitou. Jeden z tých filmov o živote v každodennej šedi. Neunáhlený, spoľahlivý film, no chýbalo mu niečo navyše. Možno väčšia tragika, chýbala aj drsnosť kokaínových gangsterov. Inak ako sonda do sociálnych problémov latino sveta veľmi vkusný film.

Il était une fois à Monaco (2020) (TV film)

Rozprávka pre dospelých veru áno. Malo to svoje vtipné momenty, malo to svoje čaro romantiky a takisto to malo trochu extrémne zrýchlený poker. Dámam vybrali pekného cigančíka, to nerozporujem, ale čo tá princezná? To v Maroku majú v kráľovskej rodine len vysušené vešiaky?