• Krátkometrážní

Mzda za strach (2024)

S originálom našťastie nemôžem porovnať, ale nastal tu určite netflixovský posun, pretože v hlavnej úlohe je aj silná žena bez ženskosti a tvrďáckymi slovami v papuľke a tiež je tu múdry černoch, takže misia splnená. Aj keď človek nakoniec fandí tomu nitroglycerínu. Predsa len, ako liečivo na znižovanie krvného tlaku a liečbu srdcových arytmií dáva väčší úžitok než táto skupinka drsných ksichtov a fejkových Vin Dieselov.

Příběhy slavných - Muž, který chtěl létat (2000) (epizoda)

Opitý liezť po fasáde bytovky za milenkou, ktorá je navyše doma s manželom... To sa veľmi nevypláca. Neuveriteľné, čo dokáže spôsobiť hrdosť v spojitosti s alkoholom. Každopádne objavili sa aj iné teórie, čo spôsobilo ten pád z 18 metrovej výšky. Jiří Herz tvrdí, že mu dvere okna pribuchla samotná exmanželka...

Jekatěrina - Episode 1 (2019) (epizoda)

Seriál sa vracia späť v čase, aby začal riešiť vnútropolitické pokusy o prevrat a tak niekoľko postáv ožíva, vstáva z mŕtvych. Najprv to vyzeralo ako nie najšťastnejšie riešenie, ale nakoniec viac než dobré. Je zaujímavé, že v Rusku sa po smrti Petra III. (1762) objavilo za 10 rokov 34 ľudí, ktorí sa za neho začalo vydávať. Nuž, v dobe bez odtlačkov prstov, dna testov a nejakých poriadnych dokladov sa asi mohlo rozšíriť čokoľvek. Vlastne bez dokladov to ide najlepšie - sme toho svedkami aj dnes pri obohacujúcom návale inžinierov z Afriky.

Tri gaštanové kone (1966) (TV film)

Veľmi drsný, negatívne ladený film, tak ako dielo. Ale tri gaštanové kone sme nevideli. Je to totiž natočené v čiernobielom.

Smrtelná dávka (2020) (seriál)

Nemá to tajomno, je to celé jasné, kam to smeruje. Má to plno záberov z výsluchu. Napätie však takmer žiadne a keďže dokument bol natočený v roku 2020, nemá to ani koniec, pretože ten nastal až v rokoch 2022-2023, pojednávanie bolo na dlhý čas prerušené kvôli covidu. Rozuzľovací SPOILER: 29. apríla 2022 sa 59-ročný Dennis  priznal k zabitiu a použitiu smrtiaceho koktailu liekov proti bolesti a nemrznúcej zmesi, aby smrteľne otrávil svoju manželku Susan Wintersovú. Dostal však len 36-120 mesiacov. Dňa 4. mája 2025 bude mať nárok na podmienečné prepustenie. Nuž neviem, či toto je dostatočný trest.

Tajemství ve sněhu (2020) (TV film)

Všetci sme čakali nejaké obrovské tajomstvo v snehu. Napríklad, že by tam bolo nachcané a stopy nikde. No nič také veľké na nás nečakalo. Ide o klasickú kriminálku pre kanály ako Pluska, ale uznávam, že film mal dobrú hudbu, no katastrofálne herectvo, čo sa dá vyriešiť tým, že zatvoríte oči a budete vnímať len tú hudbu. Ale zas to si môže pustiť rovno Bacha.

Tajemství rodiny Calebových (2020)

Tajomstvo, ktoré je ti jasné od prvých momentov. Film ale začína ako komédia, pretože týpek zahynie v aute, pritom svetlá reflektorov za ním a obrovský ruch auta trvá dlhé sekundy, no jemu prvá signálna sústava úplne vypojila a on sa usmieva ako mesiačik na hnoji. Fakt sranda, tú scénku by mali vysielať na Silvestra. No a potom sa už nestane niť, len sa potvrdí, že tie au pairky sú zvyčajne brané ako opierky. Potvrdzujú aj germánski dôchodcovia, ktoré si slovanské opierky pochvaľujú ako lacnejšiu formu prevencie proti impotencii.

My, občané Protektorátu (2024) (seriál)

Výborný, svojím poňatím originálny dokument. Spájaním spomienok ľudí z denníkov s reálnou situáciou sa človek vžije do doby a snaží sa chápať, čo ľudia vtedy prežívali a ako celú tú vojnu a politickú situáciu vnímali. Veľmi dobrá atmosféra podkreslená dobovými videami, ktoré ale nemusia vždy presne korešpondovať s tým, čo je práve z denníkov vypovedané - to je asi jediná maličká chyba, ale akceptovateľná A človek je až prekvapený, koľko bolo aj v tej dobe kolaboranstva, koľko bolo udavačstva, koľko ľudí by za jednu sliepku navyše uctievali aj troch Hitlerov naraz, hlavne že sa mám dobre, že sa najem, čo ma po nejakých hodnotách. Téza, ktorá platí nadčasovo a všeobecne, menia sa len tváre, vlajky, ideológie, ale veľkú časť národa vždy ovláda nejaká obsesia z toho, že musím niekoho alebo niečo slepo nasledovať. Aj preto znova treba zopakovať výrok z prvého dielu: "Majú niektorí ľudia vôbec svedomie? Pre svoju ctižiadostivosť ženú národ do vojny."

My, občané Protektorátu - Epizoda 3 (2024) (epizoda)

Človek sa skrze tie spomienky ľudí fakt vžije do doby a dostane sa k mysleniu človeka v tom reálnom čase, niekedy až mrazivo a možno aj nepochopiteľne. Ako napríklad to, že niektorí nad smrťou Heydricha nie že rovno plakali, ale neschvaľovali to, pretože je to vražda, ktorá spustila ďalšie vraždenie. Že šokujúco Hitlerovu smrť sa veľká časť samozrejme obávala prijať s nadšením, stále keď existuje ten opar možnosti, že to pravda nie je, ale niektorí aj naznačili, že už síce teda skapal, ale o mŕtvych len v dobrom... A potom to záverečné hodnotenie je vynikajúce. Tešili sa z toho, že sa zbavia nemeckej poroby, no tí istí ľudia vo veľmi blízkom čase už niesli vlajky s nápismi "So ZSSR na večné časy a nikdy inak", aby si na krk zavesili ďalšie jarmo. Tentokrát dobrovoľne.

Maturitní ples (2008)

Očakával som oveľa horšie, takže nakoniec napriek nevalnej kvalite to sklamanie nebolo, hoci gumené nože nechýbali a hlavne sa treba pripraviť na poriadnu dávku stupidity. Takže skôr komédia.