• Krátkometrážní

Perfektní manžel (2004) (TV film)

Chybou filmu v evidentne lacnejšom televíznom formáte, že vznikol netrpezlivo ešte pred rozhodnutím súdu, čo sa stalo a aký trest za to padne. Takže chýba rozuzlenie inak zaujímavého prípadu, divák sa nič nedozvie. Ako to dopadlo si tak musí dohľadať, napríklad tu.

Slavné historky zbojnické - Šobri Jožka (1985) (epizoda)

Idealistický portrét kriminálnika, najznámejšieho maďarského zbojníka spolu s Sándorom Rózsom. Vznikol k nemu aj samostatný film v roku 2002 Sobri. Po smrti o ňom ešte 50 rokov kolovali legendy ako o Elvisovi, že v skutočnosti nezomrel, smrť len predstieral. Kedysi povesť, dnes už konšpiračná teória, na ktorú treba údajne bruselské paragrafy.

Jekatěrina - Episode 7 (2017) (epizoda)

Správny šľachtic tom má jasno: "O poddaných sa nestarajte, tí sa nenarodili na to, aby boli šťastní." 😂 Veľkodušné a osvietené veru. Medzitým Kataríne nestíhajú meniť plachty, hoci popri váľaní sa s Orlovom dokonca rieši aj vonku s Tureckom. Ale to predsa vyriešia tí poddaní...

Jekatěrina - Episode 6 (2017) (epizoda)

Z Potemkina v seriáli urobili pekného muža, no v skutočnosti to na prvý i druhý pohľad nebol žiadny krásavec. O jedno oko prišiel pri partii biliardu, keď mu ho tágom po „malej nezhode“ vypichol jeden z bratov Orlových. Na druhé oko, ktoré mu ostalo, pre zmenu škúlil, hoci niektoré dámy tvrdili, že v ňom mal iskru. Nohy mal výrazne krivé a na obtlstom tele sa vynímala hruškovitá hlava. Nevedno čo to bola za krivookú iskru, ale Katarínu neskôr naozaj očaril.

Slavné historky zbojnické - Václav Babinský (1985) (epizoda)

Žiadny Jánošík opradený legendami to v skutočnosti nebol, ale dokázal okolo seba tú legendu sám vytvoriť. Stačilo len chodiť do krčiem a ešte mu aj za to platili. Takže sa vyplatilo. Moderný zbojník, príliš moderný, aby už nebol označený za obyčajného kriminálnika. Výborne stvárnené Brzobohatým, ktorý mu dodáva šarm, ktorý v skutočnosti nemal.

Life of Crime (2013) (seriál)

Zabudnutý seriál z ITV, ktorý zlyhal v tom, že v troch častiach po 40 minútach rieši veci v rozsahu 28 rokov a o toho vyšetrovania chce ešte vtesnať aj súkromný život detektívky. Proste rýchlo odbúchané, výsostne televízne a vlastne nedokončené - kvôli padajúcej sledovanosti pokračovanie zrušili. Unáhlený seriál, unáhlený koniec.

Deux jours à tuer (2008)

Veľmi dobre zvládnutý film s tajomstvom na konci, na ktoré ale nemusíte čakať, pokiaľ si prečítate komentáre, lebo dve tretiny z nich odhaľujú celú pointu. Ak sa človek tomu vyhne pred filmom, dostane oveľa lepší zážitok. Oplatí sa, lebo naozaj môže prísť k veľkému prekvapeniu. Hudba výborne zvolená ku kľúčovým scénam.

Josef Bonaparte (2015) (TV film)

Ten druhý Bonaparte. Zabudnutý a opomenutý a je pravda, že veľa dosiahol vďaka slávnemu bratovi, ale aj bez neho sa mu podarilo s osudom vysporiadať veľmi dobre. Najprv však musel ujsť pozornému oku anglických dôstojníkov a tí, hoci trikrát prekutrali loď, na ktorej emigroval, nikdy ho nenašli. A tak došiel až do Ameriky, kde zo stajní v Bordentowne, New Jersey nechal postaviť taký dom, ktorý označovali za „druhý najlepší dom v Amerike“ po Bielom dome. Neviedlo sa mu tam zle, ako návštevník spomínal: „Jedol som tam kráľovské pochúťky na pevnom striebre a obsluhovalo ma šesť čašníkov, ktorí mi prinášali 9 chodov najlahodnejších pokrmov, z ktorých o mnohých by som ani nevedel povedať, z čoho boli pripravené. Medzitým som trávil čas v súkromných izbách alebo som jazdil na koči po parku medzi nádhernými rododendronmi na brehu umelého jazera, po ktorého hladine kĺzali majestátne európske labute. Bola tam vtáčia voliéra, anglické bažanty, domáce jelene, obdivovať sa dali etruské vázy i obrazy Tiziana či Rubensa a bola tam tiež jedna z najúžasnejších knižníc, aké som kedy videl..." Takže Napoleon padol, ale jeho brat si žil ako kráľ.

Syn Boží (2014)

Nový zákon z rýchlika, len pozliepané čriepky, ktoré predtým patrili súrodému celku. Udalosti sú len náhodne vybraté a dokonca nejdú ani v časovej postupnosti. A čo je najhoršie, každý veriaci, ktorý aspoň počul okrajovo o týchto činoch, si hneď uvedomí: ale nestalo sa to inak? Nepovedal to náhodou inak, lebo napríklad len výrok „Dám svoj kameň prvému mužovi, ktorý mi povie, že nikdy nezhrešil“ doteraz nikto nikdy nepočul. A aj vzkriesenie Lazara a povestný výrok "Lazar, vyjdi von!", je vymazané, Lazar von nevyšiel, Ježiš vstúpil do hrobu sám. Tvorcovia si proste dovolili len tak meniť Kristove výroky i celé situácie a čo je najhoršie - sami sa považujú za veriacich. Len pri tom natáčaní zabudli akosi prečítať aj pasáže z Biblie a venovali sa svojej abstrakcii.

Nezničitelní: Ti, co přežili (2019) (seriál)

Ďalší z dobrých projektov ID o tých, o ktorých sa konečne nehovor len zo spomienok, ale oni prinášajú spomienky na hrôzy sami. Žiaľ, popri nich väčšinou zomierali ľudia a oni mali šťastie. Čo mi len chýbalo bola väčšia dramatizácia a hlavne v niektorých častiach, napríklad v poslednej, vôbec nie je vysvetlený motív páchateľa a jeho osud je len tak odfláknutý. Bol odsúdený a hotovo. A kedy má byť poprava, prečo to urobil, ako sa vyjadril na súde, o tom treba pátrať na internete, pretože seriál je takmer výlučne o pocitoch preživších.