• Krátkometrážní

Láska a sex v Rusku (2020) (TV film)

Pomer je priaznivý. 46% mužov na 54% žien, to sa aj niečo zvýši. Štatistiky sú však hrozivé. 40% detí vyrastá bez otca, pretože tí radšej chlastajú a utečú od zodpovednosti. A neplatia ani výživné. A tak niektoré devočky idú na čínske hranice, lebo tam zase majú tých chlapov nadostač. Rodina v Rusku neznamená takmer nič a aj keď radi kričia "Za ródinu", význam je tam samozrejme iný :) A napriek toľko kritizovanému zákonu proti LGBT tu bežne existujú polyamorné vzťahy a kluby, v ktorých si muži s psími hlavami navzájom fajčia. Neviem, či to patrilo do tohto dokumentu, ale ako paradox je to tu ukázané. Čo sa týka týrania žien, je šokujúce, že to v Rusku chráni dokonca zákon. Neviem však posúdiť, do akej miery je dokument tendenčný.

Poloviční šance (1998)

Príbeh nie príliš vábny, ale také legendy pokope, to sa už nestane ani nemôže stať a je to fakt niečo. Dokonca aj žltý taxík z Paradíza tou legendou aspoň na francúzskom poli je, hoci opraty už berie jej dcéra, poväčšine vulgárnosťou. Film je inak horší než by mohol byť, lákadlom sú hlavne mená, po rozbehnutí akcie sa to ale dá zvládnuť.

Drak (2021)

Veľmi dobrý scenár, skvelé postavy, všetko sedí, ale nevyužitý potenciál dostatočne, pretože toho vydierania a napätia z neho prameniaceho bolo menej, než sa dalo vyžmýkať. A záver trochu silnejší, emočnejší, tragickejší, to by bolo ono. Na tak malý snímok ale dobrý film, ktorý potvrdí, že kňaz, s celibátom či bez, je v posteli stále s výkonnosťou parného stroja z 18. storočia, no a spolu s chýbajúcou empatiou to smeruje k svrbeniu medzi pupkom a rektom. Ale u protistrany.

Neklid na lůžku (2023)

Rhys Meyers už posledné dva roky berie len filmy pod svoju úroveň a ešte chvíľu a sám sa stane béčkovým hercom. Hoci má ísť o horor, ide len o film s nadprirodzenými prvkami, neprirodzenými hereckými výkonmi, náboženskými podtónmi, no zlyháva v primárnej úlohe a to vystrašiť. Vystrašiť môže maximálne len istú komunitu, pretože sa tu vyskytne aj zlý rasistický policajt.

V pasti: Barcelona (2023)

Tak nič, no, dáš si šatku na oči alebo motorkárske okuliare a môžeš ísť. Oproti prvému filmu sme síce vyšli z lesa, ale okrem toho nič extra, len roztrhaná dejová niť, pocit nedokončených scén a atmosféra trochu je, no rýchlo upadá, a finále je vlažné ako sprcha z nenahriateho bojlera.

Marie Antoinetta (2006)

Historici skritizovali celkový prejav filmu a jeho dejinné nezmysly a to je aj základom reálnej kritiky filmu. Coppola síce chcela ukázať Antoinettu ako obyčajné dievča, ktoré bolo strhnuté osudom, ale mimo toho si popíjala len šampus, jedla koláčiky a jahody, ale ono to celkovo vôbec nebolo tak a jej osobnosť je síce poňatá moderne, ale zároveň plocho. Na úrovni nejakej beletrie bez poznania faktov. Krutý osud tu nakoniec vôbec nebol ukázaný a kto sa chcel niečo dozvedieť o okolnostiach, o osobnostiach a o danej dobe, sa nedozvedel vlastne nič. Jedným z pozitív tak ostáva, že woke agenda v roku 2006 ešte neúradovala a tak Kirsten Dunst mohla hrať nešťastnú kráľovnú. Dnes by to bola určite už černoška alebo minimálne Aziatka!

Turecky snadno a rychle (2012)

Primitívne a miestami vulgárne, akým len turecký barák z nemeckého azylu a tuniského pôvodu vie byť. Za to by ho bratia v Rabate asi nepochválili, no vo východnej či bavorskej marke toto na komédiu asi stačí.

Slušný občan (2022) odpad!

Výborné dávidlo. Už len z toho popisu: Může se s ním vyrovnat, aniž by uznal svoji privilegovanou pozici zajištěného gay bělocha? Veď to je na smiech. Dvaja buzeranti chcú mať spolu dieťa a keďže chodili aj jeden ročník na biológiu, tak vedia, že cez riť to nepôjde. Tak si vyberajú nosičku pre dieťa niekde v katalógu, proste parádny biznis a budeme fotrovia! Ale ako môžu byť dvaja fotrovia z jedného semena mi je doteraz záhadou. Zvyšok sú nejaké gay pr(i)dy, veľa židovských vlajok, aby aj otrodoxným napľuli do ksichtu, že Tóru treba roztrhať, no a samozrejme woke hnačka nemôže byť inak zakončená ako vyvrcholením, kde teploš napadne policajta, to je ok, policajt vráti, už je problém a fízel musí utekať sám pred sebou a ešte mu nadávajú do skurvených fašistov. A komu stále neprišlo zle, tak príde aj skutočné vyvrcholenie v stvárnení ručnej homo práce.

Susidka (2022)

Ukrajinský Seth Rogen je nenapraviteľný sukničkár, ktorý ale po príchode jednej devy do jeho domu v rámci stávky zistí, že už nechce toľko sukničkáriť. Klasický romantický motív, ničím nie je originálny, ešte tam aj deti dali, ktoré akože robia neplechu. Ale na druhej strane to nie je nudné a je na čo pozerať, teda aspoň z pohľadu heteráka.

Mercy (2023)

Jon Voight so svojím skvelým írskym prízvukom to trocha zachraňuje, pretože Leah Gibson veriť, že je super schopná bojová agentka, ktorá preľstí írsku mafiu, to dosť škrípe ako bruxista zubami v noci. Vie však veľmi veľa fakovať, takže je jasné, že je silná a múdra, no aj tak mám pocit, že ju vzali len preto, aby jej natiahli to biele tielko a potom dali samoúčelovú scénu v sprche. Film ide od desiatich nie k piatim, ale tak k dvom, no istú časť je aj pozerateľný.