• Krátkometrážní

Oblast Q (2011)

Sci-fi maglajz s hlavným hercom, ktorý vyzerá, že hrá mŕtveho snehuliaka, len evidentne zabudol, že má africký pôvod.

Encanto (2021)

Nie príliš výnimočný, ale predsa len milý animák, ktorý neublíži a neprináša ani zdraviu škodlivé novoty. Dosť pripomína Coco, má ale slabšie pesničky, hoci sa prezentuje takmer ako muzikál, a tej farebnosti tiež mohlo byť viac. Posolstvo o viere v samého seba môže byť pre niektoré deti užitočné.

V nemilosti (2021)

Film natočený podľa seriálu Unforgiven ešte z roku 2009. Zjavne zanedbaná Sandra Bullock s pohľadom mŕtvoly v koži ženy, ktorá už spoločnosti zaplatila svoj dlh, no jej minulosť sa s ňou vezie aj po prepustení z väzenia. Film poukazuje na to, čo to znamená byť bývalým trestancom. Neprináša výraznejšiu dejovú líniu, celé je to o utrpení žitia s cejchom, pričom z pomernej nudy diváka prebudí až hysterický nárek Sandry v momentoch, keď už nevládze. Sú tu samozrejme bočné linky, ktoré napríklad odhaľujú, že obeťou zločinu bol policajt a jeho rodina uvažuje o pomste, ale väčšina z nich aj tak končí v slepej uličke.

Klan Gucci (2021)

Pre mňa neznáma história slávnej rodiny a preto zaujalo, o tejto krimi kauze som nemal ani tušenia. Herecky mimoriadne dobre zvládnuté. Pár Driver - Gaga výborne funguje a naozaj sa na svoju predlohu podobajú, hoci originál bol asi atraktívnejší. Nasledujúce Oscary budú ale priaznivé len pre Gagu a Leta, tí majú šancu získať nomináciu, Driver bol výborný, no tento rok má takú konkurenciu, že nič z toho nebude. Rovnako tak Ridley Scott, ktorý ukázal opäť znamenitú réžiu, ale on má tam ešte iné ohnivko v podobe The Last Duel. Záver s popisom osudu postáv zabudol popísať, že človek, čo dostal 29 rokov je dnes už po 18 rokoch vonku... Mrzí ma, že sa vrahovia dostávajú na slobodu.

Hochzeitsstrudel und Zwetschgenglück (2020) (TV film)

O máličko lepšie ako nejaký Doktor z hôr, trocha romantiky v Bavorsku a predvídateľný dej. Celkovo vášnivé ako bodnutie komárom, ale dá sa to ustáť.

Jak rozdělit rodiče (2020)

Nebolo to až také zlé, dalo sa aj zasmiať alebo skôr pousmiať. Len ten námet je fakt čudný. Chlapec zháňa rodičom milencov, lebo vidí, že im to nefunguje. Vlastne chce spôsobiť rozvod, nie celkom sa mu to podarí, no napriek tomu sa dočkáme rozvodového happy endu. A napriek tomu, že to trocha spôsobuje pachuť, na druhej strane fakt na konci ostane aj dobrý pocit. Zvláštne.

Ztracené vzpomínky (2016) (TV film)

Názov je trefný. Už po pár minútach si prajete, aby sa vám stratili spomienky na rozhodnutie pozrieť si takúto "drámu", po pozretí celého filmu si prajete resetovať celý hypokampus i mozgovú kôru a stratiť aj poslednú asociáciu na Kanadu a jej filmovú tvorbu. Napínavé ako traky z čínskeho obchodu. Herecké výkony sťaby ochrnutie po tretej dávke.

Data, která měnila historii - 1431 - La chute d’Angkor (2018) (epizoda)

Prvá časť zo série, ktorá mi prichádza zbytočná a v rámci svetových dejín žiaľ zanedbatelná, hoci zachovaná pamiatka je najväčším chrámovým komplexom na svete. Ale predsa len ak v dokumente nevieme ani kedy sa čo stalo, nie sú zachované záznamy, dosť veľa len tipujeme, tak potom to európskeho diváka tak to trochu odradí, najmä ak ide o dejiny v Kambodži. V tejto časti bolo najčastejšie slovo "nevieme" a mnoho otáznikov. Žiaľ bez odpovedí.

Don Bosco (2004) (TV film)

TV forma, ale hlavná myšlienka zachovaná. Komu by už mohol vadiť tento muž? No podľa jeho životopisu každému. Od hulvátov na ulici až po cirkevných hodnostárov. Asi preto si vyslúžil svätosť. Na rozdiel od dnešných prelátov, ktorí vyzývajú k očkovaniu do nemoty a chránia sa pomaly štítmi a armádou, on chodil pomáhať nemocným na mor. Bez ochrany, len s vierou. Súbor jeho snov pre veriacich: https://jezismaria.weebly.com/svaty-bosco-a-sny.html#_Toc1015195

Po přečtení spalte (2008)

Podivný film, bizár, občasne vtipný, u ktorého som dodržal hlavne návod na obale, teda jeho názov. Po prečítaní som spáli. Vlastne po videní my vyhorel v hlave a nepamätám si z neho jednu jedinú repliku. A pritom také slávne obsadenie...