Letecké katastrofy - Muž, který přežil svou smrt (2005) (epizoda)

Čo dodať. Neuveriteľné veci sa stali skutočnosťou. Koordinácia a sila posádky bola kľúčová. Preto aj musia byť piloti neustále pripútaní. Po tomto seriáli na 99% nikdy nesadnem do lietadla. Každá blbosť môže byť osudná. Vtáky v motore, odpad na dráhe, zlá pneumatika, únava materiálu, chybná súčiastka, zaseknuté riadenie, výpadok prístrojov.. Výkon ko-pilota bol bezprecedentný, doslova skúška ohňom. Len som si nevšimol, či im chýbali kyslíkové masky pre pilotov, lebo v dramatizácii ju nemal nasadenú. V tejto epizóde ešte vidieť aká bola štruktúra tohto seriálu, vyšetrovatelia sú na scéne až v poslednej tretine, 2/3 obsahu je priebeh letu a rozhovory.

Letecké katastrofy - Když na palubě vypukne požár (2003) (epizoda)

Vynimocna epizoda. Aj interpretovanim, pretoze o par epizod sa nas caka studio a sami komparz. Zaroven nam tu nikto nevysvetluje, na co sluzi zapisovac letovych dat ci zaznamnik hlasu. Tu je mozno 90% obsahu priamo z realneho vysetrovania + rozhovory zainteresovanych osob z ich sukromia. Tu sa aj dozvedame, kolko stoji take vysetrovanie. To sa uz v neskorsich seriach nedozvieme. Zaroven nemame ponatia, kolko stoji a kto plati vysetrovacie urady, ak si ich niekto prizve k spolupraci. Myslite, ze tak ochotne nejaky urad nabehne do cudzej krajiny? To iste laboratorne analyzy. 4,5 roka vysetrovania a 40 milionov USD. Vynimocne bolo aj to, ako zbierali fragmenty lietadla. Tradicne zbieranie by im trvalo roky. Vrak sa rozpadol na milion casti. Velke kusy vylovili co najskor. Zaistili si teda pouzitie vodneho vysavaca a obsah potom precerpali do rezervoara a mohli triedit. A vyplatilo sa to.

Letecké katastrofy (2003) (seriál)

Asi jeden z najzaujímavejších doku seriálov. Nekončená téma a neuveriteľne natáčaná 20 rokov. Videl som všetko. Tu vidieť ako sa rapídne menil obsah epizód, ich štýl. Prve epizódy čisto opisné, bez omáčok, bez teatrálnosti, viac sa dávalo priestoru aj preživším. Nič neobvyklé pre dokument. Ale netrvalo to dlho a nabralo to typicky US wau shock mod a x-krát opakovanie toho istého. Zmenila sa aj dramatizácia hudby. Dobré je si porovnať prvú sériu a trebárs dvadsiatu, čo je rozdiel asi 17 rokov. Jablká a hrušky. Asi 200x sme počuli na čo sa používa letový zapisovač dát a záznam zvuku z kokpitu. Sledujeme rutinu vyšetrovateľov, ktorých "nečakane" napadne, aby si pozreli iné dôkazy alebo vypočuli pásky. Dokonca nikomu nevadí, keď kreslia fixkou po obrazovkách monitorov. Je tu niekto s takou poruchou, žeby si čarbal po svojom televízore alebo monitore svojho počítača? Jedine že ste Daniel Jackson zo StarGate :) Prvá epizóda Unlocking Disaster je mementom pre všetkých. Je neuveriteľné do akého svetla to dalo tých neskorších povestných erudovaných a čestných vyšetrovateľov, ktorí sú už neskoršími hrdinami a hlavnými protagonistami tohto seriálu. Bol to čierny deň pre NTSB aj pre Boeing. Neúnavní boj rodičov obete skončil úspechom. Takto začína tento seriál. Jedna pikoška - v tomto seriáli ako keby schválne opomínali fakt, že skoro každé letisko na svete má za koncom dráhy brzdiace siete a pieskové brázdy. Už v roku 1972 malo každé druhé letisko túto výbavu. V epizóde Deadly Discussions ide o jednu z príčin havárie, práve stav brzdiacej siete, ale nič také tam neodznie.

Letecké katastrofy - Smrtící nedbalost (2017) (epizoda)

Zvlastne je, ze tento serial vobec nespomina brzdiace siete na konci drah. Tento bezny atribut na lietadlovych lodiach ako keby naschval absentoval na pozemnych letiskach. Ale nie je to pravda. Nie je na to ani dovod. Vedeli ste, ze az 90% vsetkych letisk na svete ich maju a dokonca nou bolo vybavane kazde druhe letisko uz od roku 1972? Aj toto letisko ju malo. Z nejakeho nejasneho dovodu ju tato epizoda vobec nespomina, pritom islo o dolezity bod v zaverecnej sprave, preco lietadlo nezastavilo. Bola poskodena, zle udrziavana a slaba. Lietadlo nou presla ako nic a roztrhlo ju. Dalsou zvlastnostou je fakt, ze absentuje pieskova brazda. Aj to je dalsi bezpecnostny atribut letisk. Na konci drah nie su iba svetla, anteny alebo pokosena trava ako sa v tomto seriali viac menej prezentuje.

Když tu není člověk, zvířata tančí (2021) (TV film)

Nielen pre človeka to bolo jedinečné obdobie. Taký pokoj som v Bratislave nezažil. A to nie sme ani 10 miliónové mesto ani miliónové. Ako z filmu Ja, legenda. Tento pocit vyplývaj aj z faktu, že žijem od narodenia priamo v centre zrovna neďaleko Hl. stanice. Takže vzdialenejší Bratislavčania to nemuseli tak pociťovať, ak necestujú do centra. Rozprávková etapa, kľud, takmer žiadna MHD ani iná doprava a ani psy ani žobráci, jednoducho nič zbytočne rušivé. Ideál pre fotografov. Myslel som si, že sa niečoho takého nedožijem. Bolo skvelé stáť ako jediný na frekventovanej križovatke úplne sám o 8h ráno a vidieť pomaly až koniec cesty dole a úplne bez áut. Škoda, že som to ani raz nevyužil na fotenie. Také zábery už nespraví asi nikto nikdy. Najväčším nepriateľom fotografov je doprava a ľudia v zábere, ak fotia mestské lokácie. Na tomto dokumente vidieť, že ako naozaj málo stačí, aby sa príroda regenerovala a že to platí aj pre ľudí. Prečo by sme mali vlastne žiť v permanentnom hluku či svetle reflektorov? Dávno sa vie ako to všetko negatívne vplýva na všetko. Doslova zíram aké možnosti protihlukové existujú, dokonca podvodné. U nás nie sú schopní postaviť ani obyčajnú protihlukovú stenu. Ako sa u nás pristupuje k novým technológiám vidieť pri budovaní nových LED osvetlení miest - zbytočne intenzívne biele svetlo a zle umiestnené. A ovzdušie? O všetkom sa vie, ale nikto nič nerobí. Aj my máme smog, ale našťastie nie na takej úrovni, žeby sme kvôli tomu nevideli kopce. Evidentne všetkým by sa zišiel pravidelný takýto lockdown raz ročne minimálne napríklad na mesiac. Tiež neviem prečo by sme furt mali pracovať. Už aby AI všetko prevzalo a my si vyložíme iba nohy a peniaze zaniknú. Od Star Treku na nič iné od dectva nečakám ha ha :))

Letecké katastrofy - Zlověstné ticho (2016) (epizoda)

Niečo podobné ako lietadlo duchov S04E10. Blbé takto zomrieť iba preto, že prvým úkonom nebolo nasadenie kyslíkových masiek pre pilotov. Všetci nielen omdleli, ale zomreli z nedostatku kyslíka počas letu. Ešteže neboli pri vedomí, keď zomreli. Nič sa ale nehovorilo o kyslíku pre pasažierov. Trochu bizarne vyznie hodnotenie hlasového záznamníka, že bolo na ňom iba 30 minút poplašných signálov až do nárazu. Čo na ňom už mohlo byť, keď posádka bola dávno mŕtva.

Letecké katastrofy - S tajfunem v patách (2012) (epizoda)

Pri takychto serialoch skor clovek komentuje obsah ako prevedenie. Co sa tyka bezpecnosti letiska a vinnika nehody, tak je zaujimave, ze v takom neprajnom prostredi letisko nepouziva infracervene kamery, ktore by jasne aj z veze ukazali, kde lietadlo je. A to plati aj o hmle a comkolvek inom. Je fakt, ze tabulu s oznacenim drahy bolo vidiet. Ale fakt, ze odstavena draha bola osvietena, tak to bola chyba cislo jedna. Navyse letisko dokonca nemalo ani pozemny radar, ako keby boli na rovinke a mali slnecno 10 mesiacov v roku. Ako ale vidiet, ide to sledovat automaticky aj bez IR systemov, ako pocujeme v zavere epizody.

Terminator Salvation (2009)

Je to zatiaľ jediný film z Terminátor série, ktorý sa odohráva mimo súčasnosti a rovno z budúcnosti vládnutia Skynetu. Povedal som si konečne! Nadšenie ale netrvalo dlho. Veľká škoda, najprv to bolo na dobrej ceste, ale potom sa nabaľovali rôzne nežiadúce prvky. Stručne a jasne to popísal POMO a súhlasím s ním, tak sa nebudem opakovať. Napriek tomu je Salvation ucelenejším a originálnym filmom ako čokoľvek po ňom. Sequely pracujú iba s mlynčekom na mäso.. Ja len dúfam, že vzniknú aj iné časové verzie Terminátora a nielen tie čo poznáme. Videné 2011. *** 30.05.2011.

Mandalorian (2019) (seriál)

Napriek osialu menom Mando a Baby Yoda som nenabehol na tento vlak do Yumy. Nemam 10 rokov, aby som sa dojimal nad malickym "yodom". Rozumiem dokonca tomu nadseniu po tej lobotomii Star Wars v podobe kapitol 7-8-9. Vizualne podareny serial. Ale ma svoje muchy, niektore zdlhave epizody ci pateticke sceny. Mohlo to byt ovela zivsie. Westernovy podklad je tu viditelny, ako hned uvodna znelka. To vsetko je akceptovatelne. Ale zase napodobnovanie inych filmov sa mi nepozdavalo. Navrat mladeho Luka potesilo, ale to CGI ach. Takisto slaba integrita postav. Neviem kedy az upustil velmajster radu od predosleho kanonu radu a zrusil drasticke metody vychovy padawanov, ako napriklad odlucenie od rodiny a ine, ktore podstupil prave jeho otec a v tom Luke videl podstatu jeho premeny na temnu stranu. Napriek tomu vidime Luka ako Groguovi urci volbu, ze si musi vybrat. Kvitujem slovensky preklad mandalorianskeho pozdravu "this is the way" ako "toto je cesta", na rozdiel od cz verzie bizarneho "tot zpusob nas". Videne S1-2 v 2020.

Kung Fury (2015)

Určite stojí za to si to pozrieť. Najprv som poznal hudbu a klip od Hasselhoffa, čo ma nabudilo - tie oldies synťáky stáli za to :) Potom som videl trailer a teda som sa na to dal. Treba to brať jednoducho ako bizarnú zábavu a paródiu v jednom od kreatívnych fanúšikov. Vzhľadom k možnostiam by sa za toto nemuseli hanbiť ani študenti tých najlepších filmových škôl. Celý film aj krátke cut scény sú ofic k dispozícii priamo od autorov na YT. Hlas v upútavke ma teda prekvapil, nielenže som obdobný hlas ešte v traileroch nepočul, ale šok, že niekto ďalší má obdobný hlas a dikciu s ikonickým slovenským dabérom Petrom Raševom (1952-2008). Kľudne by som povedal, že to fakt Rašev nahovoril po anglicky, keby už dávno nebol po smrti. Bizár.