Quantum of Solace (2008)

Skvělá akce(ikdyž asi ve dvou scénách ne úplně přehledná), dobrý příběh a slušný scénář a hlavně velmi povedená kamera, opravdu solidně jiný pohled na macho thriller. ALE! Není to Bond! Stejně jako u Casina Royale mám stejný problém. Pokus o posun k Bournovi mi nevadí, hlášky a trademarky 007 mi chybí, ale chápu snahu o změnu. Ale všem těm filmům jaksi chybí švih, nadhled a elegance, která je Bondovi za každých okolností vlastní a ta scéna kde se loučí s umírajícím přítelem???? Slušná sedumdesátka, a kdyby se to nevydávalo za Bonda jdu i výš, každopádně od Cambela notný posun...

Psí odpoledne (1975)

One man show Al Pacina. Celý film si ukradl pro sebe, kraluje každé scéně, každému dialogu. Bohužel mu nekteří kolegové (Sal, agenti FBI, členové rodiny) nestačí a pak se z dialogů stávají monology... Celý film má báječný rozjezd, průser stíhá průser a Sonny musí neustále něco řešit, bohužel v okamžiku, kdy vyjednávání převezme FBI, film ztrácí tempo, mizí nápady a začínají se oběvovat klišé. Je mi líto, ale tahle "klasika" mě až tak neoslovila, možná kdyby byla tak o půlhodiny kratší...

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Koukám na trekie sérii s 30letým zpožděním, takže bez jakékoli úcty. Návrat Spocka je jasný už na konci dvojky (a taky byl dopředu zamýšlený, jak jsem zjistil). Očividně fanouškům stačilo, že se vrátil jejich hrdina, takže na děj, či dialogy se všichni vykašlali a dali tak průchod Shatnerovo neherectví, jež by málem poslalo toto scifi až do odpadu. Vše zachraňuje výrazný pokrok po trikové stránce, hudba a členové posádky, kteří neexcelují, ale ví že jejich postavy jsou jednoduché a točí se "béčko" tak se raději o nic nesnaží a dobře dělají:-) 30%

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Jednoduší a přehlednější příběh než první film je hlavní devizou "Khana." Bohužel Shatner stále neumí hrát, triky jsou leší než minule, ale stále televizní. Je docela škoda, že ač jednotliví členové týmu jsou lepšími herci, tak mají mnohem méně prostoru a pak by mě zajímala studie na téma: pohyby postav ve Star Treku, vždy mám pocit, jako když jim při natáčení došel toaleťák a že všichni zúčastnění povinně polikali pravítko, vůbec nikdo nepůsobí uvolněně nebo přirozeně. Poslední výčitka, škoda střihu, polovina dialogových scén začíná tak cca o sekundu dříve a dlouhé až táhlé průlety okolo modelů můžou být v dokumentu, ale ne v klasickém scifi. Přesto pokrok a skůček na 60%.

Star Trek: Film (1979)

Předem uvádím, že nejsem žádný "trekkie," ale pár dílů jsem nakoukal. Jak z původní série, tak z Picardovi a nakonec i z té poslední, takže jsem byl "jakž, takž" připraven. Po řemeslné stránce není filmu co vyčítat, ale na vesmírné umělce (Scott, Lucas, Kubrick apod.) to nemá. Upřímě herecké obsazení až do Stewartovi party bylo vždy max. druholigové, takže některé projevy zúčastněných nepřekvapí. Dialogy si taktéž podržely svou seriálovou kvalitu, takže nikterak hercům nepomáhají. To ale nikdy nebyly silné stránky téhle vesmírné epopeje. Co filmu nejvíce podráží nohy je naivně ambiciózní příběh pokoušející se o filosofický přesah alá "2001" a velmi špatné tempo. Chápu, že tvůrcům dali jednotlivé modely hodiny práce, ale to fakt neznamená, že si je pak já budu muset hodiny prohlížet spolu s prostřihy na vyjevené tváře, otevřená ústa a vyvalené oči herců, kteří mají problém uhrát normální scény a při těchto "prohlídkách" padají až do grotesek. Opravdu smutné je, že dva nejhorší herci tu mají nejvíce prostoru a tím film posílají na slabých 50% (ao mluvím o Shatnerovi a Collinsovi).

Železný kříž (1977)

Po Tenké červené linii asi nejlepší snímek z II. světové. Kam se na to hrabe Spielberg (pomineme-li, že dost chlapec kopíroval). Coburn jeprostě válečná mašina a Schell je klasický záporák ve vlastních řadách. Film má skvěle diktované tempo a destrukce a násilí je díky Peckinpahovi povýšeno na umění. Z celého snímku řve naléhavost konce (jakéhokoli) a deprese. Celé pojetí člověku prostě vezme na dvě hodiny dech... Jen trochu zabolí, že němci chvilku mluví anglicky a pak chvíli zpívají německy.

Jeremiah Johnson (1972)

Krásný film. Příběh obyčejného muže s neobyčejným osudem mě opravdu okouzlil. Redfordovi jsem jeho zálesáctví zcela sežral a ta hudba, ta prostě vzala za srdíčko. Kdyby si tvůrci (jinak skvělý Pollack) odpustili naprosto zbytecnou overture a intermission šel bych na pět hvězd...

Skvělí chlapi (2000)

Zmatené a příjemné. Dva dny plné chaosu, trávy, chlastu, zabitého psa, Marilyn Monroe, ale hlavně lásky a vlastně i smyslu života. Všichni zúčastnění si film očividně užívali, protože z filmu je to cítit na sto honů a s pomocí skvělé Dylanovi hudby si vás úplně podmaní. 5 hvězd tomu nedám, protože jsem z toho filmu strašně zmatený a nevím jak se vlastně o něm dobře vyjádřit. Je prostě nadprůměrně dobrý a moc mě bavil, zkuste ho taky!

Vysloužilí lvi (2003)

Už dlouho jsem se tak dobře a hlavně na takový způsob nebavil. Duvall i Caine jsou prostě skvělý, Osment zvládá svou roli s přehledem. Příběh je krásně hřejivý a přiznávám, že jsem hlavnímu hrdinovi často záviděl duo báječných strýčků. kdyby mi bylo 12 dám tomu 150%. Ale i teď, když jsem filmem i věkem více postižen, je to zasloužených 80%!

Maraton lásky (2007)

Je mi líto, ale britský "look", spolehlivý Simon Pegg, krásná Thandie Newton a pár dobrých fórů prostě nezachrání tenhle úplně průhledný rodinný filmeček. Neotráví ani neznudí, aleže bych to chtěl vidět podruhé? "Ross" zatím na velkého režiséra nevypadá. Ale u marathonu jsem palce držel:-)