Na východ od ráje (1955)

(128/2016) / Ešte o kus lepšie ako Rebel bez príčiny, hlavne vďaka rozumnejšiemu a emotívnejšiemu príbehu. James Dean opäť ako psychotický mladík a samozrejme film stojí na jeho špecifickom talente a výzore. Síce natočil len tri poriadne filmy, ale aj tak stihol zadefinovať žáner "deanovka". (8/10)

Sebevražedný oddíl (2016)

(127/2016) / Podarenejší videoklip možno, ako celovečerák je ale Suicide Squad pod priemerom častokrát aj tak zúfalých komiksoviek poslednej doby. V jadre chudobný príbeh stavia len a len na postavách ktoré až na pár výnimiek tápu. Osobne mi dosť chýba vidieť niektorých vyslovene talentovaných hercov v originálnych a kvalitých filmoch, keďže kvantum z nich sa upísalo nekonečnému sledu pokračovaní komiksovej továrne. (4/10)

Rebel bez příčiny (1955)

(123/2016) / Príbeh Rebela je asi najväčšou slabinou, všetko ale vynahradí výborný Dean a Natalie Wood. Perefektne sa tiež podarilo vybudovať atmosféru nefunkčných rodinných vzťahov. (7/10)

Útěk z Alcatrazu (1979)

(121/2016) / Nečakal som, že až tolko si toho Frank Darabont (The Shawshank Redemption) požičal z tohto filmu. Na rozdiel od Siegela ale dokázal do filmu vtlačiť obrovský príbeh a emócie. V Alcatraze sa celý dej filmu výhradne sústredí na technickú stránku úteku a aj keď dokopy sa toho vlastne moc nestane, film je docela napínavý a zábavný. (7/10)

Obr Dobr (2016)

(120/2016) / Starý profík Spielberg si s prehľadom ustrážil túto zaujímavú predlohu a spolu s Williamsom vytvorili pekný fantasy produkt pre celú rodinu. (7/10)

Anthropoid (2016)

(119/2016) / Nebyť atraktívnej témy, mal by som asi problém Anthropoid dopozerať. Okrem neskutočného chaosu v obsadení a prízvukoch nepamätám podobne rutinné a nezáživné dialógy, ktoré zabili prvú "prípravnú" hodinu. Film konečne nabere akú takú dynamiku od momentu atentátu. Záver fajn, aj keď divákovi znalému histórie tiež moc nedá. Odporúčam prečítať si radšej knihu od Jenšíka (dik Mišo:). (4/10)

Svoboda pod nákladem (2016)

(118/2016) / Vďačná téma. Dokument približuje osudy vysokohorských nosičov. Ukáže čo to z ich histórie, z krásnej prírody Tatier. Škoda, že chýba autorský vklad, ktorý by inak formou celkom štandardnému dokumentu, dodal vyššiu hodnotu. (6/10)

Cooltúra (2016)

(117/2016) / Asi všetci nejako podvedome tušíme, aké sračky sa odohrávajú v našom okolí, Miro Remo nám to ale všetko pekne zhrnul do "pure" koncentrátu. Dodržuje klasickú formu slovenských dokumentov a všetko zobrazené ostáva bez "voice over" komentára. Síce sa tým vzdáva možnosti autorsky dať filmu smer, nám divákom dáva ale obrovský priestor na emócie a vlastné vyhodotenie videného. Cooltúra si udržala moju pozornosť celú stopáž, aj vďaka skvelému technickému spracovaniu (kamera!) a perfektým prechodom medzi jednotlivými témami (geniálne vytiahnutie protikladov). (8/10)

Smrt ve tmě (2016)

(114/2016) / Fede Alvarez ako spasitel hororového žánru. Po dlhej dobe tu máme sebavedomý thriller s jemným hororovým podmazom. Nejako mám ale pocit, že na režisérove vrcholné dielo si ešte počkáme. (8/10)

Buchty a klobásy (2016)

(113/2016) / Žiaden zázrak teda. Super napád, asi zo tri štyri podarené vtípky. Ufuckované to bolo poriadne, ale na zaujímavejší príbeh sa trošku pozabudlo. (5/10)