ARQ (2016)

(103/2016) / Zábavné ultranízko rozpočtové scfičko na tému time-loop. Doslova od prvej sekundy sa ide rovno na vec čo je super, ale trochu nakoniec chýba väčší priestor pre rozohranie zaujímavejšieho deja. Herci hrajú docela primerane okolnostiam, bál som sa, že pre nízke náklady budú slabým článkom. Dobrá oddychovka od Netflixu. (6/10)

Jánošík (1921)

(102/2016) / Čo dodať, jedná sa o prvý slovenský film, z tohto historického hľadiska je to určite povinnosť pre každého filmofila. Veľmi prekvapujúci a potešujúci je ale fakt, že film má aj naozaj čo ponúknuť (zdôrazňujem rok vzniku je 1921). Akcia, emócie, jednoduchý, ale zábavne zrealizovaný dej, no naozaj som čakal čo sa bude diať vo filme s každou novou scénou ďalej. Prekvapila aj miera brutality na tú dobu a retrospektívny štýl rozprávania príbehu. Okrem info tu na stránke, dobré info ešte tu: http://janosik.terchova-info.sk/janosik-1921/ (10/10)

Sedm statečných (1960)

(101/2016) / Už pri úvodnej melódii a titulkoch som vedel, že to bude za 5* a že novú verziu budem museť znížiť o 1* nadol. Aj keď ten film dokonalý neni, hlavne stredná pasáž je trošku nudná a ukecaná, ten feeling priateľstva a súdržnosti s vidiečanmi, ktorý parta na čele s Chrisom (Yul Brynner) dokázala v Statočných vytvoriť právom pasuje verziu z 1960 medzi klenoty. Každý jeden zo statočných je originálny a pár jednoduchými a efektnými scénami máme v pohode zmáknutú aj typológiu postáv (tu by sa mohol Antoine Fuqua všeličomu priučiť). Postavy a herci sú totižto tou základnou esenciou tohto filmu. (9/10)

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

(100/2016) / No veru problém som to mal dopozerať do konca. Nemám nič proti jednoduchým sci-fi zábavkám, tu som ale absolútne stratil po hodine motiváciu sledovať film ďalej. Možno veľa akcie, možno zbytočných kecov a možno vedomie, že najbližsie dve hodiny neuvidím scénu ktorá by prekvapila. Horko ťažko dopozerané. (4/10)

Krotitelé duchů (2016)

(99/2016) / Pôvodných krotiteľov registrujem veľmi zbežne, takže som na nových nemal moc veľké nároky, bohužial ani v tomto nastavení nemá tento film moc čo ponúknuť. Ono v hrubých rysoch by to mohlo fungovať, len každý aspekt filmu je dosť nedotiahnutý. Vtipné to len chce byť, ale dobrých hlášok je minimum, slabučká postava zabila potenciál Hemswortha a tá bloncka ma vyslovene srala. Ďalej nám tu zostáva už len rozháraný príbeh a duchovia teda tiež mohli byť invečnejší. Opäť raz sa ukazuje ako známy merchandise zabíja režísérsko herecký potenciál. Feig už natočil pár keď nie perfektných, ale aspoň osobitých komédií (Bridesmaids predovšetkým), v Ghostbusters už ale ide len o povinnú jazdu. (4/10)

Doba ledová: Mamutí drcnutí (2016)

(98/2016) / Ice Age už fakt neni animák na ktorý by čakali davy a aj konkurencia od jednotky zásadne narástla. Zábava pri poslednom diely je v zásade už iba o pár podarených vtípkoch, čakať nejaký väčší filmový zážitok je zbytočné. Najzábavnejšia postavićka jednoznačne Buck a dosť som sa zabavil na Neil deBuck Weasel (Neil deGrasse Tyson:). (5/10)

A pobežím až na kraj sveta (1979)

(97/2016) / Sila vidieť ako dokázali "soudruzi" za pár rokov domrviť aj filmy. Porovnať Solana z tohto filmu s jeho filmami 60-tych rokov, respektíve s hociakým filmom z toho obdobia ukazuje ako sa domáce talenty "znormalizovali". Námet filmu v pohode, prečo nie, ale to nudné, televízne spracovanie tomu uberá všetku silu. (4/10)

Iná láska (1985)

(96/2016) / Typický problém slovenských filmov platí pre tento film dvojnásobne. Nejako proste nefunguje spájanie scén do nejakého logického celku a ucelený dej/príbeh sa hľadá ťažko. Pred jasným prepadákom zachránila film hutná depresívna atmosféra slovenskej osady a dobrý soundtrack. (5/10)

322 (1969)

(95/2016) / Typický slovenský film, zvlášť teda 60. rokov zjavne natočený ešte pred prituhnutím podmienok. Nejako sa moc režisér Hanák nesnaží ísť naproti divákovi a aj samotná téma filmu by snáď vyžadovala trošku dramatickejšie, alebo lepšie povedané viac emotívne spracovanie. Film proste pojednáva o ťažkých témach, ale tak nejako si plynie bez väčších zvratov. Opäť tu ale máme zaujímavú kameru, kompozíciu scén, režisér má vyslovene rád kontrast (veľa, veľa) bielej a čiernej. Zaujme je aj herec Lohniský, známy hlavne ako legendárny Hujer. (6/10)

Očista: Volební rok (2016)

(94/2016) / Slabučké pokračovanie, ktoré namiesto napätia a akcie ponúka nezáživné vykecávanie. Presne taký ten film na kludné zaspanie pri bedni. (4/10)