Sandman - Nonstop (2022) (epizoda)

epizoda, ktoru povazujem za majstrovsku. skvela nametovo, scenaristicky i rezijne. tu sandman vystrelil do hlbsich filozofickych i psychologickych sfer bez toho, aby pri tom explodoval. akurat pri hyperbolizacii formou gay a lesbo scen mam nutkavy pocit, ze ide bud o fetisizmus alebo cynizmus. alebo sa im tam nenapadne vkradol lars von trier a robi sarapatu.

Sandman - Naděje v pekle (2022) (epizoda)

peklo uprimne potesilo i vidiet brienne ako lucifera. dokonca aj suboj vladcu pekiel s panom snov daval prudky zmysel. a v davidovi thewlisovi vstupil do deja dalsi vplyvny a sympaticky herec. ale najlepsia epizoda roka? ale no. ani len cez hubbleov teleskop. najlepsou epizodou roka, ak nie storocia, je plan and execution z better call saul. it is known - predsa.

Sandman - Ať se ti o mně zdá (2022) (epizoda)

pekne sa nam to tu zateplilo. po prvych troch castiach si trufam trochu bilancovat. netusil som, ze vacsina populacie su gayovia a lesby a tiez, ze anglicko roku 1916 je multikulturnejsie ako bruselske no-go zony. rovnako famozne je zistenie, ze sa john constantine (svojho casu brilantne zahrany keanu reevesom) nechal preoperovat na zenu a je bisexualny. kto vie, ako by serial vyzeral, keby nestali tvorcom za chrbtami wokisticki ludovi komisari a nemierili producentom na zatylky ako ich  cervensi predchodcovia pri stalingrade. pretoze, ked vas v hollywoode niekto odstreli ako mizogynneho homofoba, viac si v brandzi neskrtnete. a propos constantine - aj tu sa mi symbolicky vybavila kultova polska sexmisia, kde jedna z pritomnych feministickych hysteriek vykrikla: "einstein bola zena!" nebyt celej oci kolucej progresivistickej agitky, ocaril serial zatial peknym vizualom a snahou ako-tak sa pridrzat gaimanovej sugestivnej predhlohy. epizody mi pridu ciastocne roztahane, miestami prepchate vatou ci nezaujimavymi dialogmi. moj najvacsi realny problem je, ze mi ziadna z postav nie je sympaticka (ak odhliadneme od zalostne kratkej pritomnosti charlesa danceho) a neviem sa s nou stotoznit. zatial ani samotny sandman. nanajvys tak jeho havran.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

tento "druhy" diel indyho som videl po prvykrat niekedy koncom 80. rokov. odvtedy nespocetnekrat. naposledy dnes. a rovnako som si dnes uvedomil, ze tento isty film natocit dnes by uz nebolo mozne. pretoze wokisticki zmrdi by to nedovolili. uvrieskana hystericka zlatokopka po boku bieleho heterosexualneho hrdinu? zabudnite. bol by to cisty sexizmus. nejake zlo siriace sa z indickeho kultu a indy mlatiaci indov? rasizmus! a na zaver pride na pomoc britsky oddiel a striela po zlych indoch - podpora kolonializmu! teste sa z tohto epickeho snimku, kym sa este da, kym ho nejaky skurveny nebinarny SJW v ramci cancel culture nenecha stiahnut z obehu.

Star Trek: Podivné nové světy - Zpěv Sirén (2022) (epizoda)

dobra myslienka i plot, celkom dobre zinscenovane - prijemne v duchu TOS, TNG, voyageru, ci archerovej enterprise, kedze zajatie lode ma vzdy svoje osobitne caro. kazilo to len zopar wtf-momentov ako pikeovo varenie pre piratov a rovnako pokus iniciovat vzburu. avsak vzhladom na to, ze vsetky trapnosti sa diali mimo enterprise, ziskal tento diel popri jednej priemernej aj jednu skvelu dejovu liniu. mimoriadne potesilo nadviazanie na 5. ST-film "the final frontier" a fascinujucu postavu syboka.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

film splnil ocakavania a kedze ziadne neboli, tak nesklamal, ale ani nenadchol. uvod predstavuje akysi hybrid z jamesa bonda, indiana jonesa a strazcov galaxie - prirodzene bez originality a sarmu spomenutych snimok. to, co film naozaj taha, je trio sam neil, laura dern a jeff goldblum za asistencie ozaj nadhernych scen s dinosaurami (ruku na srdce, na film sme sli asi vsetci kvoli dinosaurom a nie kvoli slabomyselnemu pribehu). inak je to scenaristicko-rezijne dojebane a diletantske. dej je paste a copy diktovanych woke normativov, kde hlavny zaporak je zakonite genericky stary beloch a kazdy cernoch je povinne stelesnenim moralnej bezuhonnosti, kde sa zeny vedia bit lepsie ako chlapi a zakonite zachranuju kazdu situaciu. ale ani to by kdesi nevadilo, keby sa tvorcovia aspon vynasli. s dichen lachman sa im ponukla vyborna herecka priam stvorena na zaporacky (famozne hviezdila v altered carbon) a jej dejova linia priam zobronila o silnejsiu zapletku a nejaky masakralny koniec. avsak hovno-hovno-zlata rybka, nic take sa nekonalo a jej dejova linia splasla ako penis v pritesnom kondome. dalej, ten ramsey bol... kto a na co? mohol by som pokracovat, ale mam pocit, ze som toho beztak napisal privela. na zaver len dodam, ze tvorcovia zabudli v titulkoch uviest dalsieho hlavneho hrdinu, ktory sa na obrazovke zjavoval asi najviac - deus ex machina.

Star Trek: Podivné nové světy - Duchové Illyrie (2022) (epizoda)

koncepcne je to naozaj navrat k "staremu dobremu" star treku. mame spat uzasnu enterprise, mame pikea a spocka ako jeho priatela, mame na epizodach zalozeny dej, ktory sa vracia spat k dobrodruzstvu skumania vesmiru, mame pocit tajomna, zahady a fascinacie z noveho a nepoznaneho. to definuje star trek. teraz vsak k postavam. pike so spokom jednoznacne vedu. potom je tu skvela mlada verzia uhury (aj ked nanestastie s kratkymi vlasmi) a nestarnuca legenda rebecca romjin a... a... a tu to kdesi konci. zvysok je akysi nemasny-neslany ansambl, ktory (zatial) neohuril. not great, not terrible - ako by povedal sudruh datlov. ako-tak este vynika sef-inzinier, najviac irituje zlozenie med-bay. doktor bol vo vesmire ST vzdy jasnou oporou serialu a ustrednou postavou. ci uz legendarny mccoy v TOS, famozny "doc" vo voyageri, jedinecny phlox v enterprise, ale aj beverly v TNG a beshir v DS9 (discovery sa nerata, discovery je woke-sracka). vsetko jedinecne a vyrazne osobnosti. tunajsi doktor posobi ako z niektorej parodie bratov zuckerovcov a ja len cakam, kedy sa vyruti do kamery s ostepom. podobne jeho otravne nadrzana asistentka, ktora tu asi mala plnit rolu akejsi sexi-zenskej, pritom vsak aj so svojou frizurou posobi ako harava fena maltezaka. a last but not least - kdesi ma desi predstava, ze by sa v dosledku preobsadenia zenskymi charaktermi mohol aj tento serial vyvinut na akysi spin-off (ne)sexu v meste v kozme, v horsom pripade vesmirnej mexickej telenovely so vsadepritomnymi ukotkodakanymi sliepkami, kam sa vyvinul discovery. a este dodam (ako tu uz bolo spomenute), ze evidentne kazdy tu musi mat nejakych kostlivcov v skrini (ci v trasporteri), aby nasilu zaujal. idealny predpoklad pre elitny tim vlajkovej lode hviezdnej flotily.

Stranger Things - Kapitola šestá: Do hloubky (2022) (epizoda)

zatial excelentne. plne zivota, napaditosti i humoru. najslabsou liniou dosial je jednoznacne "el". paradoxne, ci skor nevyhnutne. eleven je totiz v porovnani s ostatnymi charaktermi navzdory svojmu pozadiu i minulosti pomerne jednorozmerna postava a jej hviezdne okamihy v 4. serii sa skoncili povabnou scenkou, ked otravnej blondinke korculou natlkla hubu. velka skoda, ze sa otravna blondinka (omnoho zaujimavejsi a silnejsi charakter ako el samotna) viac nezjavila, mohol ju rozpucit vecna ci aspon zozrat zralok na slnecnom kalifornskom pobrezi.