Zaklínač: Pokrevní pouto (2022) (seriál) odpad!

po skonceni tohto skvostu mnou lomcovali ambivalentne pocity. na jednej strane som bol hrdy na to, ze som pozeranie prezil bez ujmy na dusevnom i fyzickom zdravi (ohryzene nechty, vytrhane vlasy a doskriabana tvar sa nerataju), na druhej sa za to hanbim viac ako keby ma v puberte rodicia pristihli pri onanovani. rok 2022 bol (najma vdaka wokistickym vyjebancom) pre serialy i filmy mimoriadne zly (ak dosial nie najhorsi v dejinach galaxie), avsak tento vytvor ho na poslednu chvilu este dodatocne zaklincoval. faily tohto "prequelu" su tak ocividne a vsadepritomne, ze opakovat ich by bolo asi rovnako osozne ako postavit sa doprostred lejaku a upozornovat okoloiducich na to, ze prsi. nechapem len, preco sa na tuto kokotinu dala nahovorit michelle yeoh, kedze uroven hercov bola horsia ako z porna 70-tych rokov. tipujem, ze v asylum productions sa teraz musia citit ako narocne artove hviezdy.

Zaklínač - Pozvání (2023) (epizoda)

plno scenaristickej vaty, dramaturgickej bezradnosti, konverzie zaruceneho heterosexualneho suknickara na gaya a alternativnej reality ako by vyzeralo stredoveke polsko, keby lezalo na pobrezi stredozemneho mora a a uz pred tisicrocim sa don hrnuli prudy migrantov z afriky na pltkach. zle tusenie (a nahodne spojlery...) na dlhodobo a opravnene odradzali od tohto dielu.

Zaklínač - Rodina (2021) (epizoda)

tento diel je naozaj dokurveny. a to som zvysok serie vnimal ozaj pozitivne. scenaristka sa sice riadne chopila tvorivej volnosti, pri ktorej sa viac ani len neda hovorit ako o adaptacii, avsak stale to bol zaklinac v sapkowskeho duchu. onen charakter i prostredie tak osobitne a zive v knihach. dychali nim aj hry, ktore sice boli uz pokracovanim knih, avsak drzali sa striktne a s respektom kanonu. posledny diel tejto serie sa vsak vysral na vsetko, co je v tomto svete svate a co robi zaklinaca zaklinacom. sklzol kdesi na mentalnu uroven tvorcov 8. serie hry o trony. takze v rychlom slede naj faily, ktore len dalej dokurvia dej: 1) ciri, ktorej trvalo 5 kniznych dielov na vypestovanie si svojich schopnosti, sa stava uvrestanou supercarodejkou. 2) predcasne odhalenie emhyra je uplne zbytocne, antiklimax, ktory zavana dramatickym pruserom. 3) geralt neriesi finalnych bossov umrncanym vyplakavanim na sposob "ciri, vrat sa, ciri, ty to zvladnes", ale sekanim a genialitou svojho bojoveho umenia. aj vdaka tejto scene posledny diel poprel charakter hned viacerych postav - od geralta, vesemira, ciri az po yennefer. 4) syndrom "cervenych triciek" zo star treku. u sapkowskeho nebola ziadna postava navyse, tu nelogicky a samoucelne zomieraju "random"-zaklinaci v podobe obetovatelneho komparzu, aby bolo viac mrtvol a krvi. nieco, co by sa vo vesmire zaklinaca nemohlo stat. 5) cosi ako "fatwa" na ciri, geralta a yennefer zo strany severnych kralovstiev? wtf? obzvlast, ked ma geralt po ich boku bojovat proti nilfgaardu? bojim sa tretej serie.

Zatímco spíš (2011)

solidny, komorny, "mily maly" nizkorozpoctovy, ale nie lacny a prvoplanovy. mientras duermes vas vtlaci do gauca a rovnako sa vam vtlaci do pamati i dojmov. takto si predstavujem triler s hororovymi prvkami - s napatim a nie s otrepanymi lakackami. a cesar? budete mu drzat palce. ci uz chcete alebo nie :)

Zázračný autobus (1982) (TV film)

socialisticke repete pre deti. bola to gycova komunisticka sracka uz v case, ked som to videl ako decko. ziadna nostalgia.

Zelená kniha (2018)

sympaticky namet, herecky bravurne zvladnute, chemia medzi viggom a mahim funguje vyborne. tiez som si na viggovu taliansku identitu musel zvyknut, napokon ma prijemne prekvapila. trochu roztahany, ale inak skvely film hodny svojich oskarov.

Země slepých (2006)

land of the blind je ozaj kuriozne, tazko zatrieditelne a tym padom v podstate unikatne dielko s vybornym hereckym obsadenim (bravo najma tomovi hollanderovi za mimoriadne presvedcive stvarnenie svojej role). nie je to alternativa, z ktorej bolia oci, na druhej strane to urcite nie je ziaden kasovy trhak urceny platnam kin pre siroke masy, aj ked poskytuje celu radu nenutene zabavnych momentov. z hladiska samotnej filmarskej zrucnosti posobi sice mierne amatersky az studentsky, na druhej strane ma mimoriadnu vypovednu silu (a tym padom aj hodnotu) svojim kontextom. v casoch politickej korektnosti a pochybnej europskej kajucnosti voci roznym formam despotizmu po celom svete (alibizovanej respektovanim inych kulturnych mentalit a zvykov) vznikne prave v europe dielo, ktore paroduje a bez servitky si berie na musku diktatorov a ich rezimy zo vsetkych koncin planety. medzi riadkami tak uvidite narazky na juana perona, mao tse tunga a najma mohammeda rezu pahlaviho a jeho vystriedanie ayatollahom chomeinim. posolstvo filmu je velmi jasne a priehladne: revolucia poziera svoje deti. casto neznamena ziadnu zmenu k lepsiemu, ba prave naopak. jedneho diktatorskeho psychopata vystrieda este totalitarnejsi rezim. prave iran nam je toho krasnym prikladom...

Země zítřka (2015)

najlepsie na celom filme bolo animovane mini video sprevadzajuce zaverecne titulky, kde je zobrazena predstava buducnosti z 20-30. rokov. inak je to archetyp (rodinneho?) disney gyca s prvkami nedobrovolnej komedie, kde sa smejete bud zo sucitu nad sebou samym, alebo zo skodoradosti, aku blbost tvorcovia podsunuli ako pribeh. autori filmu mali podvedome pravdu. buducnost moze aj byt pohromou. napriklad rok 2015 pre taky sci-fi zaner.

Země ztracených (2009)

je to take strestene, ze je to az roztomile. akurat by som rad vedel, aky matros to reziser hulil/pil/snupal. a tiez, kde sa da zohnat a za kolko.