• Krátkometrážní
  • Sportovní

Železní bratři (2023)

Asi jako jeden z menšiny tady wrestling miluju a byl jsem seznámen s tragickými událostmi, které postihly Von Erichovi, takže jsem byl z příběhového hlediska připraven na to, co přijde a mohl mě tak překvapit jenom režisér, respektive, jak to celé pojme a ani ten vyloženě nezklamal. Možnost vidět celou rodinu očima Zaca Efrona, který se snaží určitým způsobem odprostit ze spárů svého otce mě hodně bavil, ve druhé polovině to s každou další tragédií začne nabírat slušně na obrátkách a nedokážu si představit tu náladu v domě po posledním úmrtí, hold, asi tam nějaké to prokletí bylo. Konec správně emocionální, ale nemůžu si odpustit fakt, že film nebyl převážně o wrestlingu, i když by jim měl být. Chápu, proč tomu tak není, ale zmínit to musím. Krom tohohle mínuska musím pochválit stylové osmdesátky a výběr hudby, to bylo super. A divákům doporučuju zkouknout, protože rozhodně nemusíte mít rádi wrestling, aby se Vám tenhle film zalíbil. Lepší 3*

Zóna zájmu (2023)

Velkolepá artovka, se sympatickým příběhem, který je správně odpudivý, ono to ani jinak brát nejde, když víte, co se v Osvětimi dělo a najednou vidíte ten "dokonalý" život německých důstojníků a jejich paniček. Občas to na mě působilo až moc artově (obešel bych se bez těch záběrů ve tmě), ale zase na druhou stranu chápu, proč ve filmu byly. Oskar za zvuk je povinnost! Lepší 3*

Jeden gól (2023)

Tenhle film dokáže vytvořit svojí pozitivitou úsměv na tváři i u toho největšího prudiče. Příběhově to není nic nového, nijak zvlášť tu nezáří ani Fassbender, coby trenér týmu, ale i tak mám pocit, že nemá smysl tomuhle počinu ještě přikládat, to je jako kdybych čekal, že se Americká Samoa ve výsledku na to mistrovství světa kvalifikuje. Čisté 3*

Jak jsem se zamilovala do gangstera (2022)

Jedno je jisté, Nikodem Skotarczak rozhodně žil jako tygr a ostatní oproti němu byli pouhé želvy. Legendární citát. Mnou opěvované Polsko je, co se týče gangsterek, na úplném vrcholu, což se i přes nějaké ty výhrady tady znovu potvrdilo, celkově je to strašně poutavé a chytlavé, styl vyprávění jedinečný, do toho tady hraje jedna velkolepá vypalovačka za druhou a je úplně jedno jestli to jsou cover verze "Big in Japan", Škorpíci nebo nějaký ten banger od neznámé švédské skupiny, velký plus! Vtipné na tom je, že se vlastně ani nejedná o klasickou gangsterku, protože hlavní postava jednoduše klasický gangster nebyla, což není důvod ke smutku, protože všechno, co takové gangster filmy mývají se tu našlo a rovnou to vynásobte deseti -  sex, drogy, zbraně, mafiánské vztahy a intriky, jmenujte sami, najde se to tady. Z příběhového hlediska byl první díl dle mého dokonalý, tady už to přeci jen skřípe s přepálenou stopáží filmu, takže plnou palbu znovu nedám, ale i tak budu na tenhle počin vzpomínat pouze v dobrém. Čisté 4*

Jak se dožít stovky: Tajemství modrých zón (2023) (seriál)

Live to 100 je opravdu minisérie, kterou by si měl pustit každý člověk - první tři díly se zkoumají "modré zóny", kde je i několikanásobný počet stoletých lidí oproti ostatním místům na Zemi a zkoumá se, proč tomu tak je (v různých zónách po celém světě se objevují stejné vzorce). Čtvrtý díl se poté zaměřuje na projekt vytvoření samostatné modré zóny. Věřím, že tohle je něco, co by se mělo pouštět povinně ve školách spolu s drogovou tématikou, doba se mění a lidé jsou na tom po zdravotní stránce hůř a hůř, to samé, co týče jejich životního stylu a tohle je takový návod, který by jim v určité míře mohl nastavit lepší životní styl (samozřejmě pokud oni sami s tím budou chtít něco dělat). Dan Buettner, coby hlava tohohle projektu sympaťák, dobře se na to koukalo. /80%/

The 9 Lives of Vince McMahon (2022) (TV film)

Dokument vyšel na stanici Vice stejně jako mnou oblíbený seriál Dark Side of the Ring, ze kterého se tu i objevují různé záběry, což není na škodu, ale oproti seriálu, kde se tvůrci drží v rámci nějaké té objektivity vůči Vincu McMahonovi, mi to tady už přišlo od začátku do konce jako jednostranný útok na jeho osobu. Tím ho samozřejmě nechci nijak obhajovat, myslím si, že všichni ví jaký prasák to je, obzvláště letos, když na něj vylézá další a další špína, ale i přesto by dle mého měl dokument udržovat nějakou objektivitu. V rámci hodnocení se jedná o průměr, pro méně i více znalé bych však raději doporučoval seriál s jednotlivými tématy z prostředí wrestlingu. Slabší 3*

The Beekeeper (2024)

Začíná to hodně dobře, Stathama jako "včelaře" jsme tu ještě neměli, následná sekvence s phishingem naladí konečně na pořádnou akční příběhovku, ale poté to smutně sklouzává do kanálu a to jsem ještě střídmý. Ten film je extra stupidní, a že mi to většinou při stathamovkách nevadí. Ano, máme tu povedé akční scény (výtah luxus) a Statham tu klasicky ve svém boji nablízko vyndá naprosto každého Swaťáka, na to se vždycky půjde dívat, ale k čemu to je, když se jedná doslova o příběhové dno. Na jedno vidění asi v pohodě, ale jestli ještě někdy o film opřu byť jen jedno oko, tak jdu s hodnocením rychle dolů. Lepší 2*

Čas zabíjet (1996)

Jsem velice rád, že jsem svůj dlouhodobý rest konečně dohnal, protože tohle soudní drama si zaslouží díky svému strhujícímu úvodu, síle v tématu a velkým hereckým jménům pozornost naprosto každého. Závěrečný monolog McConaugheyho beru za jednu z nejsilnějších scén vůbec. Čisté 4*

Ještěr (2023)

Wow, tak tady mi debutant Grant Singer vytřel zrak a natočil kriminální thriller na úrovni se zapeklitým příběhem, kde dlouho nevíte, co a jak, s Beniciem Del Torem v hlavní roli, jehož herectví zraje jako víno, nevím, jak to ten chlap dělá, ale válí na všech frontách. Další věcí, na čem film stojí je atmosférický podtón filmu, který je v některých momentech až hororový, za což si píšu velké plus, v některých momentech film rozdává takové úzkosti (Beniciovi noční můry), jaké jsem nemívám ani z většiny hororů. A na to, že jsem si tohle velké překvapení, které oplývá kvalitou, nějakou dobu nechával ujít, tak musím uznat chybu a musím ho po zásluze náležitě ocenit. Čisté 4*

Napoleon (2023)

Jako mnoho lidí zde budu mít nejspíše jiný názor na režisérskou verzi, samotná kino verze má své velké klady i zápory, highlightem tu jsou rozhodně bitvy, které jsou z hlediska choreografie skvěle provedené, reálné, velkolepé a každá má něco do sebe, takže si rozhodně vyberete "tu svojí". Bohužel, kamenem úrazu tu je nějaká větší snaha o ucelení celého životopisu se scénářem, který je nesourodý, chce se zaměřovat na vztah Napoleona s Josefínou, ale ani ten vyloženě nepotěší, film tak vyjde tak nějak naprázdno a to i přesto, že je natočený bravurně. Lepší 3*