• Krátkometrážní
  • Sportovní

Zvrácený (2002)

Gasparův největší zářez, při kterém úmyslně šokoval celou Francii. A co si budem, tohle je film, na který se nekoukalo lehce dříve a nekouká se na něj lehce ani dnes, i když ty známky "výjimečnosti" režiséra se tu také našly jako třeba zakomponování nízkofrekvenčního zvuku, který člověka nenechá vydechnout a nutí tak diváka stále reagovat na to, co se zrovna odehrává před ním, také je tu vyloženě jasná inspirace dva roky dřívějším Mementem, které bylo v době vydání obrovským hitem a něčím novým, na čemž tady Gaspar stavěl. No a scéna se znásilněním, ta je tady i přes tu evidentní snahu až extrémisticky proslavit tenhle snímek a dostat k němu, co nejvíce lidí je i přesto šokující, a vůbec se nedivím, protože takhle reálně a staticky natočit něco takového, to si snad nikdo ani nedovolí natočit. Poté, ale přichází doslova úpadek ve velkém, protože posledních 50 minut si musí člověk vyloženě protrpět, tam se sice dozvíme jeden "menší zvrat" neboli epilog k příběhu, ale právě na konci jde poznat, jak je ten film nesourodý a vyloženě stojí jen na té jedné scéně. No, nedivím se, že tohle Gaspar už nikdy nepřekonal, ono to snad ani nejde. Čisté 3*

Purpurové řeky (2000)

Mysteriózní francouzská temná detektivka z prostředí francouzských Alp a v hlavní roli Jean Reno. To je přesně ten typ filmů, který měl okolo roku vydání největší boom, a bohužel se dnes již tyhle žánrovky takhle vůbec nenatáčí. Hned jsem si po zhlédnutí uvědomil, jak moc mi chybí. Člověk nemusí dostat naprosto kvalitní a propracovaný snímek do posledního detailu, ale stačí když to je prostě poutavé. A to Purpurové řeky jsou. PS. velká škoda toho zpackaného finále. Čisté 3*

Dobrý Will Hunting (1997)

Napsat takhle protřelý scénář, když je Vám 25 a 27 let, to je genialita sama o sobě. Tenhle film zpočátku kouká nevinně, což je také důvod, proč jsem se mu nějakou dobu vyhýbal, ale pak mě doslova smetla ta vlna silných dialogů mezi Robinem a Mattem, u kterých jsem jen zůstal koukat div. Tohle přesně ten typ filmu "ze života", které se již nenatáčí a když do toho sečteme kvality filmu jako skvělé obsazení hlavních i vedlejších postav, Oscarový scénář nebo trefný soundtrack od Elliott Smitha, tak se vůbec nedivím, že je film takovou kultovkou, protože je kultovkou naprosto oprávněně. Damon s Affleckem byli výjimeční hned na samém začátku. 5*

Všichni moji přátelé jsou mrtví (2020)

Polský Project X se silvestrovským námětem zaměřený na teens. A ve výsledku to má svoje kouzlo, sice si na to absolutně kulervoucí zakončení, které jsem dlouho nikde neviděl, musí člověk počkat až do poslední desetiminutovky, ale má ho. A natočit tohle jako svůj debut, to chce mít taky koule, to by u nás neprošlo. Na jeden večer proč ne, tyhle bláznoviny já rád. Lepší 3*

Seveřan (2022)

S tvorbou Roberta Eggerse se vůbec neztotožňuji, což jsem zjistil právě u jeho nejslavnějšího Majáku, tady si vybral pro mě zajímavější téma, takže jsem byl zvědav, jak to dopadne, a když nebudu počítat tuhle "kreativní zášť" vůči němu a podívám se na to čistě z technického hlediska, tak Eggers jednoduše nijak neoslnil. Ano, je tu kvalitně natočená brutální akce, kde pohled na Skarsgårda je vyloženě odstrašující, což je správně, ale Eggers mě tady nepřesvědčil linkou Skarsgårda s Anyou Taylor-Joy, která tu byla "k smíchu" a celkově ten film nepředčil očekávání skvělého traileru. Čisté 3*

Prostředníci (2009)

Tohle je jeden z těch dobře zpracovaných, velice zábavných filmů s dobrým příběhem, kterému ale chybí dostatečná pozornost, kterou mu s dost podobným námětem a provedením sebral ve stejnou dobu Fincher svým Social Networkem. A otázka tedy zní, "Jak velká bomba by byl tenhle film, kdyby ho natočil právě David Fincher?" Každopádně, ani George Gallo se nemá rozhodně za co stydět, tohle je jedna velká jízda a především Luke Wilson v hlavní roli tu je naprosto geniální. Škoda, že film není tak známý, protože si to jistě zaslouží. Čisté 4*

F1: Touha po vítězství - Série 1 (2019) (série)

Příložitostní sledovatel formulí nemá ani v nejmenším ponětí, co probíhá za oponou všech týmů a jak moc to ve výsledku souvisí s výsledky všech jezdců na okruzích. A přesně za tuhle oponu, do zákulisí sportu pro bohaté nás uvádí tenhle dobře zpracovaný seriál, který člověka v některých momentech napíná jak kšandy. Některé díly jsou zábavnější, některé jsou více kecací, ale každý má možnost si v tom něco najít. Za mě osobně povedená záležitost. 1. série - 85%

F1: Touha po vítězství (2019) (seriál)

Mama (2013)

Tady vyběhl Muschiettiho potenciál nahoru stejně rychle jako si Mama vybíhala ty schody, ale čím šel film dál a dál a táhnul se táhnul, tak tím se typicky propadal až na konci padl úplně volným pádem a ještě se jebl o větev jako to mimčo v příběhu. V roce 2013 velká událost, pro mě tedy až překvapivá, protože film vyšel v konkurenci takových hitů jako je první Conjuring nebo dnes již kultovní Alvarézův Evil Dead, ale zase chápu tu radost ostatních, protože Muschietti opravdu naservíroval několik chodů a splnil tak všechny aspekty, který úspěšný horor potřebuje - atmoška na jedničku, lekačky povedené a příběh zajímavý a originální. Ale pak se to od půlky začne úplně zbytečné táhnout jako kdyby režisérovi absolutně došly nápady a ve výsledku se končí takovým, řekl bych, až komickým fantasy endingem, kterému teda rozhodně neholduju a upřímně říkám, že Mama si po tom nadějném začátku zasloužila teda daleko lepší druhou polovinu. Lepší 2*

Pátý element (1997)

Neskutečný, jak první polovina filmu vyloženě vystihuje moji lásku ke Sci-Fi žánru. Kreativně je ten film naprosto dokonalý, a když mám s někým polemizovat o Sci-Fi, tak si přesně představím tenhle Bessonův svět. Ať už seznámení se s postavami, úvod příběhu nebo vizuální stránka je jedna velká zábavná slast, díky které je Pátý element tak kultovní, a když do toho připočtu bonusy v podobě královsky hrajícího Garyho Oldmana, vtipného Willise nebo soundtrack Erica Serry, tak mi z toho vychází takřka neprůstřelné dílo, ale to by se celý ten příběh nesměl nepřevrátil a nezačal být taak strašně nezáživný, což mi někde v půlce filmu vyrazilo dech, protože jsem opravdu nečekal takový obrat o 360 stupňů. I tak jsem si to ale užil a to hlavně pro samotný svět, což jsou detaily, které já u Sci-Fi jednoduše upřednostňuju. Slabší 4*