• Krátkometrážní
  • Sportovní

Po krk v extázi (2004)

Víte, jak se říká, že "kdyby tenhle film točil místo tohohle toho tamhleten, tak je ten film stokrát lepší?" Tak tady je to přesně naopak. Kdyby to točil kdokoliv jiný než Matthew Vaughn, tak dostaneme jenom rutinní béčkovku, kterou by neměl kdo zachránit. On ten samotný scénář není kdovíjaký, ale poutavost jakou si tady režisér pro diváky připravil je opravdu úctyhodná, stejně tak jako parádní hudba nebo ozvučení je na té nejlepší úrovni. Vaughn už ve svém prvopočátku ukázal svůj potenciál a představil nám, jakým stylem se ponesou jeho budoucí filmy, což je výborně viděno například na jeho trilogii Kingsmanů, kde jeho styl "vrcholí". A mám neustálé dilema jestli se na Craiga kouká lépe v jeho starší či novější tvorbě, ani tenhle film to nerozhodl, ten chlap je frajer. Slabší 4*

Hanebný pancharti (2009)

Jedna velká two men show pánů Christopha Waltze, jehož životní výkon dal celému filmu smysl a Quentina Tarantina, který ve svém počátku nejsilnějšího období dokázal vytvořit nezapomenutelný zážitek, ze kterého po celou dobu byla cítit oddanost a láska k filmu.

Stvořitel (2023)

Zklamání z Edwardsova Stvořitele pociťuju, myslím, že mluvím za všechny, když napíšu, že každý očekával víc, především po příběhové stránce film moc nefunguje, vztahy mezi postavami jsou snad přes celou polovinu na totálním bodu mrazu, takže divák jenom čumí a vztah k postavám si nevybuduje. Co Edwards zvládá je krásný vizuál a kamera, to je teda precizní práce, na které si vyloženě vyhrál. Jak tak na to koukám, tak by Edwards potřeboval druhého režiséra, který by se postaral o příběh a pak by to byla bomba, takhle jenom průměrné Sci-fíčko, na které se zapomene dřív než se o něm bude mluvit. Čisté 3*

Gran Turismo (2023)

Neill Blomkamp potěšil, protože dokázal po dlouhé době probudit závodní žánr a natočit film, který po celou dobu nepřestal být napínavý. A co si budeme, tyhle závodní auta nikdy nepřestanou být cool, takže se na to fakt dobře kouká a to nejsem cílovka. Jinak krom toho se mi tu hrozně moc líbil David Harbour, to je vyloženě pan herec, který mě snad nikdy nezklamal a s jeho dalšími rolemi je to pro mě větší a větší sympaťák. Převládá spokojenost. Slabší 4*

Saw X (2023)

Po letech zase koukatelný Saw, za který se nemusí stydět tvůrci ani fanoušci série. Pasti opět potěšily, stejně tak jako vrácení několika zásadních postav série, jen to směřování ve druhé polovině společně s koncem mi přišlo lehce diskutabilní, no, potencionální další díl je možný, i když mám své pochyby. Každopádně jestli byl desátý Saw tím posledním, tak se rozhodně nemá za co stydět. Čisté 4*

Alibi na klíč: Den D (2023)

Tohle je momentálně těžko překonatelná komedie roku a jeden z nejlepších letošních filmů. Opět geniální celá herecká sestava, dobře vymyšlená zápletka a vtipnost gagů tady dosahuje vrcholu. Lacheau je borec. 5*

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Tak se nám tu rozmohl nešvar s rozdělováním filmů na více částí, kdy jedna má bezmála tři hodiny, tohle teda není nic pro mě. A stavět na takovéhle stopáži pitomý příběh o umělé inteligenci, coby "budoucnosti našeho světa", no, řekněme, že takovou zívačku jsem dlouho neviděl a moje představy o tom, jak dostanu akční blockbuster roku se rázem rozpynuly. Obzvlášť, když i těch pár akčních sekvencí bylo buď nezáživných (Fiat), okopčených (vlak z jedničky) nebo se na nich stavělo ještě před filmem kvůli marketingu (skok s motorkou ze skály). Tady teda také nic moc. Co jsem uvítal byla návaznost na první díl z hereckého hlediska (Henry Czerny je super herec), což napomáhalo příběhu, i když se mi ta umělá inteligence vyloženě hnusila, tak to zařídilo aspoň fakt, že jsem to ukoukal. Ale tady mě prostě nikdo nepřemluví, že oná honba za "klíčem, díky kterému ovládnete celý svět" je naprosto nehodný značky jako je Mission Impossible, tohle je slabota. Slabší 3*

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Značka Equalizer pro mě už od prvního dílu znamená záruku kvality, oproti ostatním akčním filmům neustále proplouvá lehce pod radarem, což se mi na ní líbí, není to vyhajpovaný John Wick ani drahé Mission Impossible, navíc o hereckém charismatu Denzela se nemusím více rozepisovat, ten sám i s přibývajícím věkem utáhne jakýkoliv film. Trojka není už ani tak o akci, což bylo pro mě docela překvapením, vzhledem k tomu, že točil Fuqua, každopádně když jsme se jí dočkali, tak jsme byli svědky brutálních vražd a jatek, tady se s tím Denzel opět nepáral. A samotná většina filmu se točí okolo záběrů na vyloženě krásné italské městečko, kde je to jedno panorama za druhým. Režisér nemohl mít sebemenší problém tady něco natočit. I do třetice mi bylo potěšením. Lepší 3*

Argo (2012)

Affleck se mi jako režisér hodně líbí, vybírá si pořádné herce, pořádná témata a dělá z nich pořádný filmy. Napínavých thrillerů dle skutečných událostí není nikdy dost a tenhle se povedl. Čisté 4*

Hotel Continental (2023) (seriál)

Ze všech seriálů a minisérii jsem se letos těšil nejvíce právě na The Continental, který by měl být pro všechny fanoušky Wickova světa povinností. Nejsilnějšími kartami tu jsou možná až překvapivě soundtrack s vizuálem, to jsem čuměl jako blázen, do jakého stylového kabátku se nám tu ten špinavý New York oblíknul. S herci už je to horší, za ty tři díly si k postavám (vyjma Gibsonova Cormaca a Charona) nevybudujete patřičný vztah a tak pokud se zrovna nezabijí ve stylu Wicka (což je nepřekvapivě pořád slast pro oči), tak se trápíte u nicneříkajících dialogů, o kterých víte, že za ty tři díly stejně nikam nepovedou. A osobně by mi víc vyhovovalo dostat víc dílů s hodinovou stopáží než po hodině a půl, tady mi to vůbec nesedělo. I tak se ale jedná o záživnou podívanou a doplnění originu o hotelu, který má rozhodně své kouzlo. Uvidíme, jak do tohohle světa promluví Ballerina. /80%/