Ještěřák

Ještěřák

okres Frýdek-Místek
obyčejný chlápek s velkým pérem

homepage

• 1.5.2009  19:39

Kde selhává rodinná terapie, tam nastupuje Sam Mendes, jehož kariéru bych bral - i když JARHEAD byl trochu nuda, nevidím za ním většího přešlapu. Rozkošná rošťanda Thora Birch má nádherný poprsí! Mmmuc!

• 28.4.2009  19:18

Těžkotonážní a nelehko rozdejchatelný film, všechna čest, akorát doufám, že tyhle překážky, kterým museli v "blbé náladě" přežívající Wheelereovi řešit, nebudou pro mě nikdy relevantní. Zejména Kate Winslet, ač ne dvakrát přitažlivá, hraje opravdu na úrovni, jen jsem toho názoru, že něco jako "já tě budu živit a ty si mezitím hledej svou cestu" by žena v dané době na daném místě z pusinky nikdy nevypustila, to naprosto neodpovídá době, pane Mendes. Jeden z těch vydařenějších očekávaných filmů roku 2008.

• 28.4.2009  14:32
    Tobruk (2008)

TOBRUK je dost divný film. Pár válečných věcí, kde se v podstatě nic neděje a jen se snaží vypadat hrozně pocitově, už jsem viděl, leč je smutné, že se k produkci podobných snímků přidali i čeští filmaři. Mimochodem, chovat se takhletak skuteční čeští legionáři, značně by Hitlerovi tu válku usnadňovali. Bezbarvá okrová tuctovka, kdy hegemonii slovensko-českého vtipkování, eventuálně nivého lkaní nad čímkoliv, co je po ruce, tu a tam rozveselí nějaká ta končetina poletující vzduchem - nic víc, nic míň.

• 26.4.2009  19:22

Trochu oposlouchané a možná i nudné, ostatně nejlepší dny nejartovější rockové skupiny společně s DOORS nebyly v '72 zdaleka sečteny, ba naopak. Postrádal jsem tam něco jako MOTHER, WISH YOU WERE HERE, nebo COMFORTABLY NUMB.

• 26.4.2009  18:54

Nemám - kromě PARADISE CITY, trochu náhodně vzniknuvší super odrhovačky SWEET CHILD O' MINE a pár přejatých songů typu KNOCKIN' ON HEAVEN'S DOOR - moc rád tyhle heavymetalové začátky GUNS N' ROSES. Zároveň bych byl ale velice nerad, kdyby je z míst, kde je v zaplivaných čosích LA poslouchalo zhruba 30 lidí (Je mi jasný, že dneska šla spousta lidí na AC/DC [c] Slash), časem nevynesly na světlo, protože by byl tento mrzkej svět ochuzen o spoustu balad, které z celé tvorby GNR řadím nejvýše. Kapela, která ještě rok před tímto koncertem přebývala různě na hajzlech nebo u zazobaných striptérek (protože to bylo nejlevnější) a pochlastávala víno chudých Night Train (protože to bylo opět nejlevnější), které jim dodávalo nezbytné promile a živiny, tak mohla zapracovat mj. na geniálním dvojalbu USE YOUR ILLUSION.

• 26.4.2009  18:11
    Terminátor (1984)

Pro řadu tvrdých kluků a ještě tvrdších holek, vyrůstajících v 80. a začátkem 90. let, dozajista kultovní film (viď, HunteRe) - a já se popravdě ani nedivím - ale pro mě osobně spíše jen další slaďoučké béčko, ukryté pod nánosem spooousty osmdesátkové patiny. Mimochodem, proč má TERMINATOR podstatně horší a kostrbatější triky než o 5 roků vousatější ALIEN? (3,5*)

• 25.4.2009  17:18
    Ošklivé káčátko (TV seriál) (1997)

V asi dvanácti letech jsem vždycky spěchal z těláku domů svinským krokem, abych tuhle příjemnou blbůstku viděl.

• 25.4.2009  12:35
    Mikrokosmos (1996)

Natočit MICROCOSMOS muselo stát francouzské filmaře spoustu umění a především trpělivosti, i když výsledek působí někdy až moc "camera-only" a hédonisticky. Jako bych se na 80 minut vrátil do útlého dětství, stráveného ponejvíce objevovaním malých, bizarních, tvorečků na babiččině zahradě, pinožících se zdánlivě od ničeho k ničemu. Nelítostný souboj brouků roháčů potěšil, přesto - mravenci jsou nejlepší herci.

• 23.4.2009  14:28
    Kostka 0 (2004)

Béčková trilogie doufejme dostala svůj závěr, kdy veškeré napětí Kostky jaksi vyprchalo. Ale ani napotřetí jsem se přes X-krát viděné gore momenty a hlavně typologicky totožné (!) charaktery zde uvězněné, nějak významněji nenudil. Jo a ten jednooký záporák měl teda koule, chichi. ___ Mimochodem, obrýlený hlavní hrdina vypadá skoro úplně jako jeden průvodčí na stanici OSTRAVA - STŘED. :)))

• 23.4.2009  14:28
    Den Šakala (1973)

Ne, že bych ve volném čase pacifikoval politicky hyperaktivní prezidenty, ale takhle nějak bych si - i když je DAY OF THE JACKAL film již značně vousatý - představoval realitstickou a zároveň koukatelnou kriminálku, ve které jsem se mimochodem spokojil i s likvidací pouhého melounu. Velmi příjemné výkony obou hlavních protagonistů a cool komorní tečka. Tohle už dnes v kinech nejspíš neuvidíte. Ještě o chlup lepší nežli 2 MUŽI VE MĚSTĚ, což je film možná emočně silnější, ale určitě ne skvostný od začátku až do konce, což Šakalík je.

• 20.4.2009  23:10
    Stopaři (1956)

Neuvěřitelně rozporuplný film z doby, kdy smrt nechodila po horách, ale výhradně po lidech, a ženská rovnala se zhruba kusu trochu lepšího telecího. John Wayne hraje na úrovni a ještě ke všemu prosazuje takový prazvláštní styl humoru, kdy abyste ze setkání s jeho postavou odkráčeli bez nějaké šovinisticko-rasistické urážky, musíte být alespoň 50letý běloch s bouchačkou nad prdelí, ideálně samosebou "čistá rasa". Spolu s divokými, ale zručně natočenými scenériemi divokého západu a zajímavě hlučným & správně buranským hereckým ansámblem jsou SEARCHERS po technické stránce možná westernovější než (skoro) geniální Leoneho věci. Na druhou stranu je zde přítomno něco jako příběh, nanejvýš průměrný a navíc podvyužitý. Ač (snad, chi chi) nejsem logicko-charakterový hnidopich, tady mě ono velmi frekventované a velmi zřetelné nelogické chování postav (dva ostřílení chlapi si nechají zdrhnout blbou indiánku?) i přírody (ze čtyřicetistupňového pařáku do sněhobílé vánice prakticky ze dne na den, aniž by se film chystal oznamovat nějaký progres?) vysloveně sralo. Nemluvě o tom, že pokaždé, co se jakože stalo něco hodně přelomového, poskočila kamera "chytře" až na konsekvence a uřvanou, zpravidla rádoby dramatickou hudbu. No, buď jsem už rozmazlený, nebo těžký cinefilní diletant, ale tahle prý klasika si mě kolem svého prstu vskutku neobmotala. Ve westernu prostě asi potřebuju pořádný příběh, jinak tudy cesta nevede.

• 20.4.2009  12:51

Erhm... co to bylo? Že by se někde na půli cesty mezi evropským a orientálním myšlením stala chyba?

• 16.4.2009  20:24
    Horem pádem (2004)

Po SAMOTÁŘI a KNOFLÍKÁŘI třetí a nejslabší "český PULP FICTION" (místy tedy spíše "český CRASH", protože rasismu je ve filmu doslova jak namrdáno). Tak či onak, Macháček, zde jednoduchý leč náruživý Sparťan, je jako vždy geniální, stejně jako je miloučká celá linka vystavěná kolem něj. Vypadá to vypadá, že adoptovaný mrňata jsou moje slabost. Celkově mi to vychází tak za tři a půl...

• 15.4.2009  23:09

Roztomilá blbůstka, i když asi ne pro klaustrofobiky, schizofreniky a podobnou svoloč, těm ze všech těch Kostek musí hrabat. V podstatě nic neřešící / všekopírující vypatlanost klesající oproti CUBE 1 někam na úroveň B- mi v rámci této série kupodivu prokazatelně nebrání v tom, abych se (docela) dobře bavil. Závěr überkostky je pak ze škatulky "WTF?!".

• 13.4.2009  14:09
    Zběsilost (1972)

Inteligentní, odvážně natočený (já viděl prso!), ale přeci jen už zubem času ohlodaný Hitchcock, stylově uvízlý někde v 50. letech, což přirozeně není vůbec na škodu. Hitch v 70. letech rozhodně nesenilněl, spíše si užíval pomalu se rozevírajícího prostoru pro sex & násilí, tj. elementy, se kterými měl ještě před 15-20 lety docela utrum, a opět se mu podařilo do svého snímku narvat alespoň jednu nezapomenutelnou scénu (ano, náklaďák s bramborama). Mám moc rád jeho filmy, jsou svým režisérem cítit na sto honů...

• 12.4.2009  21:52

První jsem accidentálně myslel, že sleduju "toho" Vymítače v rozšířené (modernizované) verzi, a některé scény (neuvěřitelně směšné hyeny) tomu roku 1973 řekněme odpovídaly, ale pak se film začal měnit v neskutečný galimatiáš, nechtěný / krví zacákaný humour a blábol, takže jdu ze všeho nejdřív vyfackat všechny lidi, kteří se podíleli na této pakárně, a bezprostředně poté sebe - za očividné spláchnutí mozku do hlubin hajzlu. Snad ještě větší cvokárna než MUMIE, která si dýl než do úvodních titulků alespoň na nic seriózního nehrála.

• 12.4.2009  20:08

Zaujalo mne, že film vyobrazuje tamnější křováky více pudové a méně lidské, než samotné gorily. Pokud lze tohle označit zároveň za obraz věrný skutečnosti, tím hůře. Skutečně nečernobílý film hodný mimořádného zamyšlení, a díky Sigourney Weaver, spolu s Meryl Streep asi nejkrásnější a nejtalentovanější hollywoodské herečce 80. let, i mimořádného pokoukání.

• 12.4.2009  12:01

Nuda, která už tak jarně apatického uživatele Ještěřáka totálně uspala. Ohledně Freuda navštivte raději Wikipedii.

• 12.4.2009  11:58
    Earth (TV film) (2007)

Dokument, umně zachycující poslední zbytky krás Modré planety. Zavčasu - dokud je ještě co, za pár (desítek) let na to nejspíš budou potřeba už speciální ateliéry. A nebo taky neskutečně krásně natočená, silně zcenzurovaná (žádné bitky, žádná krev, žádné páření atp.) ekologická agitka - jak chcete.

• 10.4.2009  23:48
    Odpor (2008)

Slabé, fňukavé a tak trochu vykastrované zpracování potenciálně silného a přitom neotřelého prostředí, často studené jako psí čumák, ba až jako zima v běloruských lesích. Některé momenty jsou nechtěně neuvěřitelně vtipné, jako třeba lesní svatba, kdy nějaký Robin Hood junior předstoupí před mladé a chtivé ruské diouča, cosi zakoktá a diouča mu vzápětí padne kolem krku, jako že je vymalováno. To věru někdy vyzkouším. Anyway, není už ta WW2 kreativně vyčerpaná? :(

• 10.4.2009  01:42
    Kostka (1997)

CUBE vypadá, jako by 90% snímku natočil génius a zbytek pablb s výučním listem místo režisérský licence (pakliže něco takového existuje; no, asi ne, viď, Uwe Bolle). Přesto ale zůstává vynikajícím filmem, mj. proto, že (SPOILER) zabít týpka z coveru a nejsympatičtěji se rýsující postavu v prvních 5 minutách je, abych tak řekl, zvráceně invenční a perverzně příjemné. Navíc, pro horůrky na tohle brdo mám jistou slabost.

• 5.4.2009  14:00
    Rocker (2008)

Ty seš Curtisova matka? Devět měsíců strávených v tobě, hmm, dal bych si říct... 60% [výjimečně viděno s CZ dub]

• 5.4.2009  00:19

Takový ATONEMENT 2 + Kate v rouše Evině + trocha sexu = pořád nedostačující výsledek. A ty skoky v čase jsou značně nevěrohodné. Nemám rád Ralpha Fiennese, neumí pořádně hrát. Nehledě na to, ten film je přes palčivé téma strašný psí čumák... P.S. já vím, je to trapný, ale reklamuji ženskýho Oscara ve prospěch Meryl Streep v DOUBT.

• 4.4.2009  22:19
    96 hodin (2008)

Výborná Bourneovka (občas možná spíš Terminátorovka, vzhledem k tomu, že rozzlobený taťka byl zde doslova nepoškrábatelný). Od první minuty mě to vyloženě bralo, jen škoda, že to odsejpalo až příliš rychle. Je to sice pořád kýč, trochu (dost) černobílé a celkově né moc věrohodné, ale brutální, řekl bych až nakažlivé tempo TAKEN všechno přebíjí. Plus jsem rád, že Liam Neeson konečně vyrostl v pořádnýho chlapa a od dob např. Excaliburu pravděpodobně i navštěvoval hodiny herectví. :-) P.S. teď koukám, že pětadvacítka Maggie Grace hrála čerstvě 17 letou pannu k vyfackání - tuze zajímavé.

• 4.4.2009  15:38

Není to vyloženě nudné nebo špatné, ale každopádně jde o mimořádně směšnej film, což je u WW2 látky myslím poměrně relevantní nedostatek. A ještě si na konec dovolí střelit řeči o "bravery of those guys". Epické! :)

• 1.4.2009  22:59

Stalo se, co jeden můj kamarád předpověděl a podruhé se mi to líbilo podstatně více, hlavně kvůli těm drobným (satirickým, historickým, sexistickým) nuancím, ale přesto je FALLOUT (ten Black Islí) o celé dva chluby lepší vynález. :-)) Jinak řečeno, na některých partech jsem vyloženě ujížděl (Scottův proválečný plukovník, Sellersův von braunovský Hitlerovec; ostatní Sellersovy role mě až tak nebraly) a na scénách... na scénách vlastně taky: "I'm so sorry" telefonát Dimovi, Coca Cola automat, Mein führer! I can walk! ... Kurva, to je ťažká satira. :-)) A ne že bych se nějak vyžíval ve sledování citronových šklebů, ale opravdu moc rád bych viděl někde zaznamenanou tu dobovou kontroverzi. Není divu, že to za vlády JFK nepobralo sošky. :-))

• 1.4.2009  18:29
    Pochyby (2008)

Film mimořádně závislý na kvalitních hereckých výkonech, zejména pak Meryl Streep, jedné z nejlepších hereček své generace (ne-li vůbec nejlepší). Zbytek je "jen" chytře napsaný, ale průměrně natočený příběh z mě nesympatického, osobnost sterilizujícího prostředí. A s nulovým vývojem postav (mrcha zůstane mrchou, hysterická dobračka hysterickou dobračkou apod.).

• 31.3.2009  20:56

Nemám rád cirkusy, nemám rád bajky na stříbrným plátně a to včetně nepříliš zajímavých živočichů - medvědů. Ale jinak je tohle velmi neurážející a children-combatible komedie (?).

• 31.3.2009  16:50

Velmi dobrá dobová chuťovka. Psát k filmům z loňské hollywoodské líhně, že oplývají nadupanými hereckými výkony už mě přestává bavit a ani FROST/NIXON v tomhle není výjimkou. Rád bych podotknul, že jsem si (nejen) během interview vychutnával každičký dialog, což tady koukám ne všichni dost dobře pochopili (Nixon samozřejmě plácal páté přes deváté záměrně, aby se vyhnul jednomu slovu a sice "Watergate", oulala). Já sám oplývám pár kamarády-cvoky, kteří budou na tomto filmu nepochybně ulítávat, srovnávat každý prd se skutečností, atp. FROST/NIXON je stuff pro decentní intelektuály informačně vykleštěný do dostatečně koukatelné podoby, ale na to, aby si odnesl nějakou tu sošku, je zřejmě až příliš mrňavý/upozaděný a taky v něm nikdo nechcípne nějakou epickou smrtí, že...

• 30.3.2009  17:05

Legrační, nevěrohodné, pokusy o dokumentaristickou vložku znevažující samo sebe, ale má to jistý styl a to i v digitally remastered verzi. Když mi těsně předtím cosi zlověstně zavrzalo v notebooku, připosral jsem se víc než u celého tohohle filmu, což je v případě žánru "horor" celkem chyba. Ale možná je to způsobeno tím, že ve druhém patře bakelitové bytovky na mě zombíci oknem nemůžou. :-) :D