Vicky Cristina Barcelona (2008)

Tento film je pěkně nadržený. Moje vůbec první setkání s Woody Allenem. Tak trochu musím přiznat, že jsem z Allena jelen. Fajn, že je na CSFD jeho adresa. Mohl by za mě chodit na zkoušky psychologického charakteru. Co? Woody?! (Že nejerotičtější oplodňováky, erhm vlastně filmy, v Hollywoodu momentálně točí 76letý "dedko", je shame pro mnohý mladý režisérský ucha. Trošku.)

Vražedná stěna (2008)

Myslel jsem si, že dva nazdárci slezou Eiger, Hitler je oba poplácá po zádech, zabéká se nějaká patetická bavorská lidovka, a samozřejmě společně ošukají tu reportérku, protože mají koule a duši, zatímco ten vyčuchlý reportér (kolem kterého se děly ve filmu fakt nudný věci) jako že né. Naštěstí ze Stölzlovy kinematografické dělohy nakonec vylezlo něco docela jiného. I když, naštěstí, to mohlo v případě NORDWAND znít pěkně masochisticky. Jo, jo. Někdy i každý nezmodralý nepomrzlý prst dobrý.

Výměna (2008)

Na CHANGELING, snímající winevillský masakr z úhlu právem hysterické matky, jsem se těšil jako rozmlsané prase na tatranku a nemůžu se ubránit dojmu, že mi Clint hodil tatrankou pouze obyčejnou a ne třeba arašídovou, protože jsem měl dost dlouho pocit, že vlastně koukám na takového horšího ZODIACA z trochu starší doby. Na druhou stranu, CHANGELING obsahuje hned několik elementů, které doslova volají po tom, aby byly navždy zapamatovány. Za prvé je to Angelina Jolie, ve které jsem tu mateřskou potvoru opravdu cítil. Za druhé - výtečná hudba a vizuál. Tak stylová 20. léta USA tady snad nebyla od Mendesova vypiplaného ROAD TO PERDITION. Do třetice všeho dobrého, pokud byl Eastwoodův záměr, abych já jako divák odcházel od CHANGELING v dobrém slova smyslu naštvaný a zhnusený, pak se mu ono mysteriózní "něco" vydařilo. 60% s tím, že se se moc těším na GRAN TORINO.

Wanted (2008)

Decent stuff. Moc se mi zamlouvá ten situační progress Angelínky. Nejdříve jsem viděl její prsa (Foxfire), potom skoro všechny ostatní partie (taková ta roztomilá středověká blbůstka s neroztomilým Piercem Brosnanem) a nakonec celou paní za volantem Žigulu! Fajn, dost tokání a teď k filmu. Timurek relativně umí, rozhodně je to audiovizuální kouzelník, tu a tam si něco uždíb z FIGHT CLUBU, tu zas malinko loupe perníček z MATRIXU, ale OK, whatever. Ode mě si zaslouží ošidné 3 hvězdy, tedy stejnou výplatu jako předchozí dva zmíněné idoly nejednoho puberťáka. :)

Wrestler (2008)

Tííí vado, to byl ale rokenrol - a snesl bych i delší. Je to asi trochu paradox, že mě z celého filmového panoptika pro rok 2008 nebral nejvíc přechytralý okatý přičmoudlík z chatrče, ani Angelina Jolie s obrklóbrcem přes dvě třetiny hlavy, ba ani Clint Eastwood co vyměnil andaluského hřebce za hřebečka od firmy Ford, nýbrž trio papírových nicek: na všem možném závislý strejc-wrestler, pravá americká kurtizána, co už asi krásnější nebude, a úsměvně tvrdohlavá dcerka. Což je mimochodem trio, kde jsem se s každým dokázal aspoň trošku ztotožnit, protože sám sebe huntuju monumentálně, k vlastnímu otci se chovám navlas stejně a ve svý práci jsem taky tak trochu děvka. Jsem rád, že do toho nešli Cage se Slyem, jak je nahoře proklamováno uživatelem Don Corleone, protože jsem přesvědčen, že by tím WRESTLER ztratil hodně ze své autentičnosti (čti: zšaškárnovatěl a zpatetičněl by). Mimoto WRESTLER opět potvrzuje, že ty největší majstrštyky často vzejdou z pravého finančního bahna Hollywoodu (upřímně doufám, že Mickey Rourkemu nakonec vyplatili každý slíbený dolar) a nemají na sobě cenovku. ___ EDIT 06/2009___ tak mám kýženého WRESTLERA konečně na DVD. Moje nedávné juchání se tímto ještě více ztvrdilo, tento film sype jako voda a v podstatě nemá jediné průměrné, neřkuli přímo slabé místo. Ten film se musí potkat s mojí zelenoještěří TOP TEN, mmmuc!

Zákon gangu (2008) (seriál)

To se nám zase jednou v Ameru vylouplo veledílo. Zákon neomylně v rukou penězomlsných, zpravidla však sympatických bajkerů, stupidní motorkářské rules a klišé nejtvrdšího kalibru plus nezbytný kýbl sraček s otravnýma rodinně-moralistickýma plkama k dobru. Sem tam někoho jakože poprávu odkráglujou, načež se chytrým střihem dozvíme, že oni to tak vlastně nemysleli nebo že pro ně existuje akorát rodina, která je jim svatá jak Donu Corleonemu. No prosim. Kdyby se seriál radši věnoval drobnému black byznysu a nějaké klasičtější éře (60s, 70s, 80s; dneska už je to - v době mobilů, japonských kybernetických psů a tamponů s budíkem - smellem trochu out), bylo by líp. _____ Raději si prosvištíme některé klady. [1] Ne, že by se jednotliví činovníci doslova přetrhli, ale herecké obsazení je natolik silné, aby bylo tou lepší stránkou SONS OF ANARCHY. Zvláště atypičtí týpci jako Ron Perlman bohatě stačí, když se prostě někde zjeví. Zajímavý comeback tu slaví nejeden borec z druhé až třetí vlny, jako třeba Drea de Matteo z Joeyho (podprůměrná herečka, ale do role věčně vysmažené maminy se hodí), Mitch Pileggi (Skinnereček z Akt X - nyní neofašista, co evidentně podlehl vůni benzinu, husté), a kul-tov-nííí! Kim Coates se svým neopakovatelným lookem totálního úchyla (což se mu zadařilo už v jiném nádherném béčku - Vodním světě). [2] Seriál má některé příhodné telenoveloidní vlastnosti, konkrétněji když zmeškáte 5 dílů kvůli vykrádačce lokální večerky, je to pořád úplně v pohodě. Takové mírně krvavější pohádky z Arizony. [3] ŽENSKÉ SI TAM BĚŽNĚ DRTĚJ CIFERNÍKY!!! :-) _____ Momentálně (15. 1. 2009) se chýlím ke konci první sérky a s obrovským napětím čekám, kdy si ti chlastem a benálem nasáklí floutci natvrdo vjedou do chlupů, páč vzhledem ke konkurenci (negři, Mexičani, ťamani, špatní motorkáři, práskači, Cops the pigs) jsou doslova jak banda nesmrtelnejch tet.

96 hodin (2008)

Výborná Bourneovka (občas možná spíš Terminátorovka, vzhledem k tomu, že rozzlobený taťka byl zde doslova nepoškrábatelný). Od první minuty mě to vyloženě bralo, jen škoda, že to odsejpalo až příliš rychle. Je to sice pořád kýč, trochu (dost) černobílé a celkově né moc věrohodné, ale brutální, řekl bych až nakažlivé tempo TAKEN všechno přebíjí. Plus jsem rád, že Liam Neeson konečně vyrostl v pořádnýho chlapa a od dob např. Excaliburu pravděpodobně i navštěvoval hodiny herectví. :-) P.S. teď koukám, že pětadvacítka Maggie Grace hrála čerstvě 17 letou pannu k vyfackání - tuze zajímavé.

Americký zločin (2007)

Rozhodně je to obsahově cenný film z kategorie "déčko pro celou rodinu", akorát je to místy příliš zmatené a hlavně, duchové mrtvých holčiček a sorry-ování s k pomodlení zaťatýma pěstičkama týhle matky roku do vážného filmu s údajně věrohodným skriptem ze soudní síně prostě nepatří, to se na mě pane O'Havere (kdo to sakra je?) nezlobte. _____ Jestli klučina z IDI I SMOTRI potřeboval na place dětského psychologa, kohopak asi využily zde se mihnuvší dětičky po čas svých největších "chuťovek"? _____ Při filmu jsem si hned několikrát vzpomněl na BOYS DON'T CRY, takže výsledná katarze bude asi v něčem obdobná (dále též na KLANSMAN, AMERICAN BEAUTY, SCHINDLER'S LIST).

Bourneovo ultimátum (2007)

Kvalitní, avšak ne úchvatný (jak by mohlo průměrné hodnocení naznačovat) snímek. Relativně inteligentní, line se v opravdu brutálním tempu, které ho elegantně slévá v jednu dlouhou, moderní, našlapanou honičku... Na kterou si za měsíc nejspíš ani nevzpomenu.

Californication (2007) (seriál)

BECCO, ŘEKNI MI, CO MŮŽE BÝT TAK STRAŠNÉHO NA ŽENĚ, KTERÁ TĚ VRHLA NA TENTO SVĚT SKRZ SVOU FANTASTICKOU VAGÍNU? _____ Zpočátku se mi brutálně líbil ten Duchovnyho přerod z Foxe Muldera, jehož sexuální život rovná se několika vzorně seřazeným pornokazetám, a který pije jen, když mu Muž z cigaretou rozhodí jeho konspirační sandál, v Hanka Moodyho, jenž je naopak zvyklý vymrdat, vyžahnout, poblinkat a pokakat opravdu kde co. Když se ale po celých pěti sezónách mění de facto jen způsob přeříznutí do toho či onoho dílu přizvané rozhoďnožky, vlastně modelky, a Hank se nadále vrací za Karen jak jojo, jsem hluboce přesvědčen, že mnoho dříve prý milujících diváků a divaček dojde k nepřekvapivému závěru, že je Hank vlastně kokot, a někdy bolí ho vůbec sledovat, natož jím bejt. Svatí Runkleovci, kteří od sebe dovedou oddělit pohlaví i jiné orgány třeba i na půl série, ačkoliv Marcyiny chlupaté storky o tom, jak si na WC drandila mušli, či o tom, kde všude po sobě našla menstruační krev, jsou už dílem taky trochu ohrané. Jako jde to, ale dře to - Kapinos & spol. patrně promrdávají talent v huleníčku a chlastu. _____ Kromto, že je to většinou prostě prdel, se mi líbí, jak je Hankie loztomile komplikovanej.