• Pohádka
  • Rodinný

Šifra mistra Leonarda (2006)

V rámci svého žánru - thrilleru - je předloha k filmu - kniha - vynikající (není to jen bezduché pátrání po pachateli, ale nabízí mnoho informací o historickém pozadí) a scénář filmu rozhodně není stejný jako kniha. Pravda je, že v něčem je film zkratkou a čtenář ocení, že zná souvislosti. Na druhou stranu Dan Brown si vybírá témata, která cituji "by měl průměrný středoškolák znát". Trochu mě zarazil konec filmu, který se od knihy liší. Ale vždy hodnotím knihu a film jako svébytné umělecké dílo. Proto hodnotím tak vysoko.

Sněhový dort (2006)

Tento film jsem si vybrala kvůli Alanu Rickmanovi a nelitovala jsem. Byla jsem spokojená nejen s jeho výkonem (nemusí ani mluvit a člověk vidí, co chce vyjádřit), ale i námětem. Není přece účelem filmového umění přesně zobrazit realitu, ale umělecky ji ztvárnit. Hodnotím hlavně kouzlo náznaku, kdy je divák nucen k přemýšlení a nemá vše jednoznačně naservírováno. A výkon Sigourny Weaver - perfekto mundo. Kdo zná různé odstíny autismu, ví. V roli je scénárista a režisér spojili do jednoho obrazu. A že život někdy zamíchá kartami naprosto nečekaně, jsme zažili všichni.