Halloween: H20 (1998)

Série Halloween je zvláštní. Asi nenajdete jinou filmovou ságu, která má tolik pokračování (díly 2, 4, 5 a 6), what if... verzí (H20 s bohužel navazujícím Zmrtvýchvstání, nový Halloween z 2018), reimaginací (dva filmy Roba Zombieho) a wtf is this (ano, trojko, mluvím o tobě). Přesto zrovna H20 je pro mne asi nejlepším zářezem. Spousta slasherů se utápí v ohýbání reality, času a občas i vlastních pravidel, i skvělá Carpenterova jednička se tomu nevyhla, ale u H20 je podobných věcí fakt málo. Většina postav je dostatečně sympatická, aby jim člověk fandil, i když se dá celkem čekat, že jen málokdo se dostane až k finálním titulkům, dialogy jsou dobře napsané, humor tu je, ale nepůsobí úplně mimo... A finální část už je jen krvavou třešničkou.

Beautiful New Bay Area Project (2013)

Solidní akční scény a dementní premisa. Od kraťasu natáčeného Japonci a produkovaného Hong Kongem jsem asi čekal něco jiného.

GUO4 (2019)

Experimentální avantgardní filmy jsou většinou jen pro lidi, co se dokáží naladit na stejnou vlnu jako autor a to se mi v tomhle případě fakt nedaří. "Příběh má upozorňovat na manspreading" = dva nazí týpci se bez projevování emocí oplácávají v šatně a zuřivě na sebe plandají penisama, protože nejsou schopni dát si dvě tašky na jednu lavičku. Kdyby si to tam raději rozdali. To by je uklidnilo a asi by to bylo i zajímavější... (i když posledních dvacet vteřin se možná nějakej průnik dostavil, podle toho, jak se oba začali tvářit)

Muta (2011)

Otravné audiovizuální cvičení s "ok" pointou, jehož největší předností je jeho krátká délka.

Hotel Hazbin - Pilot (2019) (epizoda)

Je divné, když člověka jeho stále ještě dvanáctiletá dcera seznámí s animákem, kde se neustále nadává a dělají sexuální narážky ("Go fuck yourself!" - "Only if you'll watch."). Ale tak aspoň si zvedá slovní zásobu. A co se mne týče - docela se mi líbí tenhle styl histerického animáku, jeho místy jednodušší vulgární humor (neboť jsem taky jednodušší člověk, tak k tomu mám aspoň blízko) a mile mě překvapilo pár zajímavých animačních nápadů - převážně co se týče Radio demona a jeho působení na okolní svět. Bylo by fajn, kdyby tvůrci našli dost peněz a času na vytvoření několikadílné minisérie a zvládli ji prodat třeba Netflixu. Rád bych z tohohle světa viděl ještě něco. Prozatím je pilot oficiálně na YT - https://www.youtube.com/watch?v=Zlmswo0S0e0

Enola Holmesová (2020)

K Enole jsem od začátku přistupoval dost opatrně, přece jen postavit film na existenci sestry Sherlocka Holmese, která v originálních povídkách neexistuje, bylo z mého pohledu trochu drzé, troufalé, ba přímo svatokrádežnické. A tak mě samotného překvapuje, že tenhle vtipný, solidně napsaný a ještě lépe zahraný kus je pravděpodobně zatím nejlepší film, co jsem tenhle rok viděl. Naštěstí neseru kostky z toho, že se i ženy v Londýně na konci devatenáctého století můžou umět prát ani mi nescvrkává penis fakt, že ne každá dáma musí být plochá tichá domácí puťka, a tak jsem si celé dvě hodiny užil. A soundtrack Daniela Pembertona je pecka.

Pátek třináctého 2 (1981)

Zatímco dekapitovaná mamka z jedničky hnije na stole v lesní chatce, její syn se vydává na cestu pomsty. Mám teorii, že ve skutečnosti je Jason obětí domácího násilí a nikdy se neutopil. Jeho šílená máti ho stihla zachránit, ale protože byl incestním plodem lásky, což se viditelně podepsalo na jeho podobě, ukryla ho před světem uprostřed lesů. A celý první díl jsme byli svědky posledního stupně rozpadu psychiky jedné ženy, která sama uvěřila vlastním lžím a rozhodla se pomstít za něco, co se nikdy nestalo... Možná i to byl důvod, proč hlavními obětmi jsou mladí lidé, co poznávají svoji sexualitu - pro ni je to vzpomínka na tu noc, kdy se nenechavé ruce jejího milovaného bratra... Určitě si domyslíte sami. Celou dobu tak člověk kouká na psychologické drama, které bylo omylem zařazeno mezi horrory. Ale co už. Druhý pátek vznikl, představil svoji hlavní hvězdu a nechal ho opět řádit mezi sympatickou skupinkou rychle docházejících teenagerů. Protože ale chudák Jason už od malička slýchal, že má hezčí prdel než ksicht, stydí se vyvražďovat jen tak a halí svoji andělskou tvář do jutového pytle. Vlastně celá tahle série je dost smutná. Ukazuje, jak můžou vztahy v rodině a nedostatek empatie od okolí způsobit degradaci lidské bytosti do jednorozměrného stroje na zabíjení. Vzhůru na třetí díl.

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Old Guard získává body hlavně za akci, protože o moc víc v tomhle filmu nenajdete. Příběh se dá shrnout do jedné věty, na všechny otázky kolem mytologie nesmrtelných hrdinů se odpovídá "nevím" nebo "prostě to tak je" a jede se dál a kromě pár momentů tam ani není moc co hrát. Ale jak se začne střílet / sekat, vypadá to dobře a klidně bych si dal říct nějakým dalším dílem nebo seriálem, kde by bojová choreografie prováděla podobné věci. I když tentokrát bych prosil i nějaký ten scénář.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Možná dost pomohlo, že jsme "trilogii" Pirátů viděli naráz během jednoho víkendu a tak můžu ocenit, jak hezky fungují odkazy na starší scény z předchozích dílů a všechno se uspokojivě proplétá. Protože se mi to fakt hodně líbilo. Jasně - některé věci byly přehnané, na efekt a celá jedna dělová linie s Davym & Kalypso na konci prostě úplně vyšuměla a bez ní by mohl být film o půl hodiny kratší a míň roztěkaný, ale čert to vem.

Roztříštění (2019)

Trochu zamrzelo, že jsem po patnácti minutách přesně odhadl, jak celý film dopadne, ale cesta k tomuhle závěru byla moc fajn. Netflix chrlí filmy různých kvalit, v tomhle případě se docela trefili.