BloodRayne 2: Vykoupení (2007) odpad!

Uwe Boll je zjevně šílenec, když se po své neúspěšné adaptaci Bloodrayne pustí do jejího pokračování. To málo, co jsem na prvním dílu ještě jakž takž vyzdvihl, jsem už tady hledal marně. Nová představitelka hlavní role Natassia Malthe zaujme snad jen svými křivkami, zbytek osazenstva je spolu s akcí a kamerou hotová katastrofa. Vrcholem celé té absurdity je prostředí, kde se film odehrává. Je až neuvěřitelné, že původní herní předlohu, odehrávající se za 2. světové války, postupně Boll pošpinil tím, že jedničku zasadil do středověku a druhý díl dokonce na Divoký západ! A pozor, není to ledajaký divoký západ, protože ta příroda tady, jako by z oka vypadla té nejšpinavejší díře kdesi na Ukrajině než té, jakou ji známe z Ameriky. Titulní píseň překvapivě ušla, to ale jen do té doby, co jsem ji v tom filmu neslyšel snad podvacáté. Celá tahle devadesátiminutová záležitost je výsměchem pro celý filmový svět, víc netřeba dodávat.0%

Bathory (2008)

Od rok odkládaného Jakubiskova Bathory se čekalo hodně, možná že až příliš. A není se čemu divit, příběh krvavé Čachtické paní a nálepka "nejdražší film střední Evropy" dokáží lidi pořádně nažhavit. Že budu ale po jeho skončení z kina odcházet tak rozpačitý, to jsem nečekal. Přitom první ze tří částí filmu, přibližující hraběnčinu osobnost a její problematický vztah s manželem, na pozadí války uherské šlechty s Turky, vypadala více než zdařile a status evropského velkofilmu jasně splňovala. Úvodní vyprávění starého mnicha o čachtické legendě, které se prolíná s válečnými scénami, zní velice poutavě. Akce patří dost možná k tomu nejlepšímu a trochu mi připomněla polské Ohněm a mečem. Diváka musí jistě potěšit dobrý výběr českých i zahraničních herců, z nichž jich většina odvedla na place dobrou práci. To platí především o Anně Friel, která si s náročnou rolí Alžběty Bathoryové zkušeně poradila. Nelze si nepovšimnout ani výborných dobových kostýmů, na naše poměry nevýdané výpravy, místy podmanivé hudby nebo vizuální stránky vůbec. Kámenem úrazu se ovšem ve druhé a třetí části stala dvojice mnichů v podání Polívky a Mádla! Ty jejich hračičky typu kolečkových a motorových lyží, jsem stejně jako Mádlovy pubertální výlevy vážně nežral! Z historického filmu se díky nim rázem stala nechtěná parodie, čímž mě Jakubisko nesmírně zklamal. Jak film postupně spěl do finále, byl čím dál méně přesvědčivý. Vytvořit z postavy, ke které už neodmyslitelná pověst krvavé vražedkyně zkrátka patří, úplnou světici a oběť intrik na mně ani trochu nezapůsobilo. Najde se určitě mnoho důvodů, proč vidět Bathory. Milovníci žánru budou ale z jeho výsledku patrně zklamáni. Investované miliony jsou na filmu hodně vidět a už kvůli tomu mu ten úspěch přeju, v ústech mi po něm ale na dlouho zbyla taková nepříjemná nahořklá pachuť.60%

BloodRayne (2005)

Krvavou počítačovou hru Bloodrayne, kde poloupírka v sexy latexovém oblečku po stovkách morduje nacisty, jsem jeden čas s velkou chutí hrál. Proto jsem se nad jejím blížícím se zfilmování tak zhrozil, když jsem na místě režie spatřil Uweho Bolla, autora těch nejhorších možných komerčních paskvilů. Ale abych pravdu řekl, s jeho nechvalnou pověstí filmového C-čkaře bych čekal od něj mnohem horší podívanou než jaké se mi dostalo. I když z atraktivního nacistického prostředí příběh nepochopitelně zasadit do středověku, to snad dokáže jedině člověk jeho kalibru. Kristanna Loken ztratila hodně sex-apealu od dob Terminátora 3, ale i tak mi postupně ve hlavní roli seděla. Naproti tomu Ben Kingsley si tu s Michaelem Madsenem svými unylými výkony ustřihli pořádný kus ostudy. Nakonec však i díky jejim známým tvářím ten výsledek není zase takovým průšvihem. Já si nemůžu pomoct, ale když vezmu v potaz ještě místy příjemné lokace a závěrečné finále, musím říct, že jsou určitě k vidění mnohem horší záležitosti. Ta Bollova kýčovitost je ale cítit na každém kroku, to pozná i slepý.20%

30 dní dlouhá noc (2007)

Z té dlouhé nekončící řady bídných hororů natočených za posledních několik let se 30 dní dlouhá noc jeví jako jasně zářivá hvězda. Hlavní přednosti filmu tkví v první řadě v originálním ději, vedle něhož si většina nových hororových kousků ani nevrzne. Na malé a od světa odříznuté městečko na Aljašce si během měsíc trvající polární noci políčí skupina krvelačných upírů a šerif v podání Joshe Harnetta je jeden z mála jejich obyvatel, kdo se jim dokáže postavit. Výtečnou mrazivou atmosféru i napětí, které po celý film panují, bych se nebál přirovnat k legendárnímu antarktickému hororu Věc. Zdrcující upíří útok na město je stejně tak děsivý jako jejich řev táhnoucí se temnou nocí a je navýsost efektně natočen. Jakmile odezní poslední výstřely z pušek a hrstka přeživších se ukryje na půdě v jednom z domů, film připomíná druhé Vetřelce nebo Úsvit mrtvých. Adrenalinové tempo vyprávění ustává až těsně před koncem, ale záhy potom následuje pointa, která stojí za tu chvíli přemýšlení. Moc dobrý horor, u kterého je ještě potřeba zmínit povedené vizuální zpracování, protože do ruda zbarvený sníh tady vypadá fakt dobře.80%

Batman začíná (2005)

Zdá se, že oba nepovedené díly Batmana pod Joelem Schumacherem jsou již zapomenuty a že máme nyní před sebou zbrusu novou sérii s obrovským potenciálem do budoucna. Úspěch nového Batmana lze přičíst především talentovanému režisérovi Christopheru Nolanovi a přední herecké hvězdě posledních let Christianu Baleovi. Oba dali netopýřímu muži zcela nové rozměry. Už to není ten typický komiksový film, na jaké jsme byli zvyklí. Tentokrát se totiž celý film ubírá cestou realičnosti a to je oproti minulým dílům vcelku příjemná změna. Bale navíc Batmana ztvárňuje pomalu lépe než Michael Keaton před lety a jen tak potvrzuje, že ve své věkové kategorii nemá momentálně v Hollywoodu konkurenci. Když k těmto pozitivům ještě připočtete účast takových hereckých matadorů, jako jsou Michael Caine, Morgan Freeman či Liam Neeson, plus po dlouhé době konečně zajímavý scénář, nového Batmana shledáte jako dokonalou kombinaci. Potěší i skutečnost, že v jinak skvělé vizuální stránce najdeme minimum digitálních efektů. Vynikající filmový zážitek mi jen trošku kazí slabší záporáci, ale na to jsem si v batmanovských filmech už dávno zvyknul. Vyšší hodnocení si případně nechávám na blížícího se Temného rytíře.80%

Johanka z Arku (1999)

"Josef, cos nám to pustil? Vzdyť se tam furt modlej a lítaj tam svatý!", pamatujete si nestárnoucí hlášku ze Slunce, seno a pár facek? Právě tak jsem si připadal při sledování Bessonovy Johanky z Arku. Neúspěšného pokusu, natočit historický film o francouzské národní hrdince. Proč si takový nadějný režisér musel vybrat slabou chvilku zrovna tady? Pro filmy z tohoto soudku mám velkou slabost, tak o to více u mně film propadl. Kámenem úrazu byl hlavně onen nešťastný způsob vypravování. Vždyť polovina z vražedně dlouhé stopáže se zabývá jedinou věcí, kýčovitě natočenými Johančinými představami o setkání s bohem. Ty postupem času začínají ukrutně nudit, a tak naštěstí přichází boje s Angličany o město Orleáns. Tady Besson už svoje kvality naplno ukázal, boje vypadají hodně realisticky. Ovšem vedle silné herecké trojky Johna Malkoviche, Tchéky Karya a Vincenta Cassela už film prakticky nemá co nabídnout. Nad Millou Jovovich u mně převládají spíše ty rozporuplné pocity. A ty mám nakonec i ze samotného závěru, kdy jsem marně čekal na nějaké to dojetí ze smrti hlavní hrdinky. Namísto slz přišla radost, že už film konečně končí. Tomu se zkrátka říká propadák...40%

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Po Rockymu, McClainovi a Rambovi se na plátna kin s úspěchem vrátila další neodmyslitelná akční ikona konce 80. let, Indiana Jones. Už jsme v natočení čtyřky pomalu přestávali doufat, vždyť se stačilo podívat na toho prošedivělého pětašedesátníka v hlavní roli. Děj se ale naštěstí šikovně posunul o 19 let dopředu a věku našeho hrdiny se tím pádem trochu přizpůsobil celý film. Že by byla ale nouze o akci, to jistě ne. Po tajemství křišťálové lebky totiž pase také jednotka Sovětů v čele s uhrančivou Cate Blanchet. Harrison Ford zase dokázal, že se pro roli nebojácného archeologa už prostě narodil, když mu návrat po téměř dvaceti letech nedělal větší potíže. Je sice pravda, že jeho pověstný humor za minulými díly lehce zaostává, bičem a pěstmi se však Indi ohánět umí stále. Aby toho nebylo málo, po jeho bok se vrátila dávná láska Marion a do sestavy se dostala i vycházející hollywoodská hvězda Shia LaBeouf. Očekávání byla od čtyřky obrovská, co si budeme povídat. Smíšených pocitů se jen nemůžu zbavit nad závěrem s mimozemšťany, což rozhodně nejsem sám. Indiana Jones 4 ale ostudu prvním třem dílům dělat nebude a to čekání na něj se mi určitě vyplatilo.80%

Hulk (2003)

Já věděl, proč mám tenhle film ignorovat celých pět let od jeho premiéry. V televizi jsem se na něj podíval až když opravdu nebyla jiná možnost. Režisér Ang Lee mě už před lety docela zklamal svým zpracováním Tygra a draka, ale co předvedl tentokrát, to už byla vážně silná káva. Přitom na tom námětu by se dalo stavět. Akční drama o vědci s narušenou DNA, který se díky několika nešťastným událostem vždy ve vzteku změní v zelené monstrum a ničí vše nač dosáhne, mi v rámci komiksů zase tak zlý příběh nepřipadá. První "dramatická" hodina filmu byla ale vyloženě nepovedená a nic podstatného ani neřešila. Eric Bana ji celou odehrál tupým výrazem, jako by mu zrovna uletěly všechny včely, a ani ta Jennifer Connelly vůbec nezářila. A proč si tu kazil renomé i Nick Nolte, tak to jsem už vůbec nepobíral. Zbytek filmu je potom vyplněn akčními scénami, které paradoxně vůbec nejsou akční. Na papíře možná tak vypadaly, v reálu to však byla pěkná blamáž. Vždyť to bylo směšné, když Hulk uhýbal před raketami z vrtulníků, když mu nic nedělaly vystřelené kulky ze všech možných zbraní a nebo když přežil pád z hranice stratosféry do moře. Celou dobu jsem si jenom přál, aby ho ta armáda už konečně zabila a já tak uviděl tolik kýžené závěrečné titulky. Po dvou hodinách zívání a absurdním závěru jsem se jich naštěstí nakonec dočkal. Neuvěřitelný Hulk s Edwardem Nortonem už bude doufám o něčem jiném než tahle slátanina, ale já už raději od toho nečekám nic.30%

Hvězdná pěchota 2: Hrdinové Federace (2004)

Inu, sešlo se pár nadšenců původního Verhoevenova trháku a řeklo si, že by nebylo marné natočit něco obdobného. Dali dohromady pochybný scénář, získali od sponzorů "pár babek", přemluvili několik odepsaných herců a hurá, začlo se natáčet. Kdyby výsledek pojmenovali jako Starship Troopers Fans a po částech ho hodili na server youtube.com, ještě bych to bral. Ale ne, oni z něj udělají pokračování s trapným podtitulem Hrdinové Federace a pošlou ho do celosvětové distribuce (ještě že ne do kin)! Dvojce chybí naprosto všechno, čím se mohla pyšnit jednička - pohledná akce, vizuální efekty na úrovni, chytlavá hudba, kupa charismatických postav a co je nejdůležitější, obrovská porce zábavy! Vojenská základna, kde se tu většina filmu odehrává se podobá spíše napůl rozpadlé kůlně, počítačové hmyzáky v efektech trumfne i o dvacet let starší Terminátor a dialogy jsou na tak špatné úrovni, že by je každý středoškolák o hodině slohu napsal lépe. A vrcholem všeho je, že vesmírný brouk se tady dá zabít pomalu jednou pistolí, což bylo u Verhoevena také naprosto nemyslitelné. Snad Hvězdné pěchotě spraví trochu reputaci chystaný třetí díl. Zázraky po jeho traileru určitě nečekám, alespoň se ale vrátí Johny Rico a propagandistické televizní reportáže, tedy věci, které jsme na jedničce tak milovali.10%

Poslední legie (2007)

Tragičtější historický film jsem ještě nikdy neviděl a asi jen tak neuvidím. Kinotrailer a filmový plakát jsou zřejmě to jediné, co se na Poslední legii ještě jakž takž povedlo, zbytek už je totiž jen bída s nouzí a utrpením! V poslední době je to koukám nějaký trend, točit filmy s motivem artušovské legendy - Faquův Král Artuš a spousty televizních slátanin jsou toho budiž důkazem. Ale říkám si, proč? Na legendární a dosud nepřekonaný Excalibur z roku 1981 stejně už dnes nikdo nenaváže, tak proč se snažit! V případě Poslední legie je velký podiv, že se ji distributoři vůbec odhodlali vpustit do kin, protože tak amatérskou záležitost v nich jen tak nenajdete. Všechno je špatné - vizuální triky, choreografie boje i samotní herci. Z Colina Firtha sice ještě nějaké to charisma čiší, na utáhnutí celého filmu to však nestačí. A Ben Kingsley? Dříve možná všemi ceněný oscarový herec, dnes však již léta za zenitem a jen těžko by jste mu už věřili, že kdysi dávno byl schopen zahrát třeba takového Gándhího. Největším trapasem se ovšem stala režie Douga Leflera, tvůrce seriálů Xena či Hercules. To se také bohužel ve výsledku promítlo, a tak se těžko ubráníte pocitu, že sledujete spíše nějakou tu tuctovou seriálovou epizodu než pořádný film. Dávám radu k nezaplacení - nedívejte se na to!30%