Temný rytíř (2008)

Nebudu tu chodit kolem horké kaše, Temný rytíř je bez jakýchkoliv námitek nejlepším filmem několika posledních let a zasluhuje si jen samá absolutoria. Režisér Nolan jím stanovil laťku do takové výšky, že v dohledné době nevěřím ve vznik minimálně tak dobrého komiksového filmu. Leda že by se Nolan ještě sám překonal ve třetím Batmanovi, v jehož vznik pevně doufám, ale i to možná půjde těžko, protože tenhle film už je opravdu něco extra. Těžko říct, co více ocenit, jestli jeho bravurní režii či výkony samotných herců. Jisté ale je jedno, taková dokonalá kombinace obou se vidí zřídka kdy. Atmosféra během celého filmu je potom jednou velkou kapitolou. Od úvodní bankovní loupeže, až po kolosální poslední minuty, zakončené výborným Gordonovým proslovem na adresu Batmana, snad nenajdete hluché místo, což je při délce 150 minut obrovským plusem. Heath Ledger se s filmovým světem rozloučil jak nejlépe mohl a posmrtná nominace by ho snad neměla minout. Jokera zahrál tak přesvědčivě, že z té role jde až strach. Christian Bale se vedle Ledgera také neztrácel a jenom mě utvrdil v tom, že lepšího představitele Batmana jsme si těžko mohli přát. Trojku komiksových hrdinů tady uzavírá Aaron Eckhart, coby nový státní návladní. U něj jsem se velmi zmýlil, když jsem ho před Temným rytířem měl za průměrného herce. Tady vyloženě zářil, myslím si ale, že další takový výkon už těžko někdy zopakuje. Jsem zvědavý, kolik oscarových nominací a ocenění samých film posbírá, protože i hudba, kamera a střih si to právem zaslouží. Kdo by to před deseti lety ještě čekal, že bude někdy Batman nejpopulárnějším komiksovým hrdinou?100%

Apokalypsa (1979)

Je nepsané pravidlo, že na poli válečných filmů z Vietnamu tvoří Apokalypsa s Lovcem jelenů a Četou takovou silnou filmovou trojku. Ale po pravdě řečeno, mi zase takové terno Apokalypsa nepřipadá, abych si ji mohl dovolit s těmi dvěma dalšími filmy srovnávat. Svým způsobem to geniální dílo je, avšak díky podivné poslední půlhodině, odehrávající se v Kurtzově táboře, vyšší hodnocení prostě dát nemůžu. K mému nemilému zjištění byl v Apokalypse největší slabinou právě obtloustlý Marlon Brando a to jeho nezáživné filosofování nad vojákovým životem. A to jsem byl na něj v průběhu filmu zvědavý snad ještě více než sám kapitán Willard, plující proti proudu Mekongu s cílem zabít ho, jehož si ve své nejlepší roli zdatně zahrál Martin Sheen. Branda zastínil i Robert Duvall, jako hlavní hrdina té nejšílenější scény ve filmu, surfování na vlnách při napalmovém bombardování pobřeží. Zázrak tenhle film není, jak se o něm všude píše, rozhodně mě ale neurazil. Na závěr bych určitě ještě ocenil tradičně skvělou hudbu a vynikající práci s výbuchy.80%

Soudný den (2008)

Filmy s postapokalyptickou tématikou mi jsou hodně blízké, proto se i Soudný den dostal do mého hledáčku těch očekávaných. Příběh zcela podle mých not, ale jaké se pak dostavilo nemilé vystřízlivění u toho traileru! Po shlédnutí jeho druhé poloviny jsem nic víc než podprůměrnou tuctovku od filmu nečekal... Soudný den ale nakonec ve všech směrech předčil má očekávání a stal se jedním z nejmilejších překvapení letošního roku! První půlhodina, při pohledu na zpustošené Skotsko, jistě kdekoho zamrazí a přinutí k tomu zamyšlení. Zbytek filmu už je ale jen nahuštěná adrenalinová jízda, plná perfektně sestřihané akce, charismatické hlavní hrdinky v podání Rhony Mitry (ta rajda se mi vážně začíná líbit) a hlavně toho nebrzdícího tempa vyprávění, které utnou až závěrečné titulky, doprovázené jak jinak než pořádným rockovým nářezem. Zábavy si užijete až až, to platí zejména v závěrečné automobilové honičce, u které si nostalgicky zavzpomínáte na takové klasiky, jako byl třeba Šílený Max. Soudný den je sice kované béčko, pravda ale je, že tak náramně jsem se u filmu už dlouho nebavil.70%

Ponorka (1981)

Že život na ponorkách během 2. světové války nebyl žádný med, dokázal v roce 1981 svým velkolepým válečným eposem přesvědčit Wolfgang Petersen. Tehdy jako začínající režisér, ještě působící v Německu, dokázal natočit dílo takových kvalit, že by jste jen stěží hledali lepší film, odehrávající se v těsných prostorách ponorky. A troufám si tvrdit, že díky své nevšední naturalistické atmosféře jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. Herci si během natáčení očividně sáhli na dno svých sil, všudypřítomný prach prolínaný potem v každém záběru jsou toho důkazem. Jürgen Prochnow pro mně svým nasazením na dlouhou dobu zůstane tím nejcharismatičtějším lodním kapitánem, kterého jsem kdy ve filmu viděl a nejinak je tomu i se zbytkem jeho posádky. Impozantní hudbu Klause Doldingera, dokonale vykreslující těžké podmínky námořníků v souboji s mořem, jsem si také okamžitě oblíbil. Vražedně dlouhá stopáž 216 minut může být u režisérské verze pro někoho velkým problémem, pro mně, milovníka žánru, to ale byl jeden z nejlépe strávených časů v poslední době. Velká škoda jen, že tak vynikající film, jakým beze sporu Ponorka je, je neprávem ve stínu těch z americké produkce.100%

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Pravda, vysoký finanční rozpočet a nové herecké akvizice Jet Li a Michelle Yeoh docela dopředu diváky dokázali navnadit, z celé trilogie je to ale ve výsledku stejně nejhorší díl. V hereckém osazenstvu bych ale žádný problém neviděl. Brendan Fraser být frajerem nezapomněl, Maria Bello v roli Evelin nahradila odstoupivší Rachel Weisz celkem zdatně (i když není tak sexy) a konečně i tomu Lukovi Fordovi by jste uvěřili, že zdědil geny dobrodruha po svém tatínkovi. Snímek ovšem za dvěma předešlými díly pokulhává podstatně nižší dávkou napětí a zábavy, tedy v atributech, které jsou nedílnou součástí každého dobrodružného filmu. Hlavně akce není tak zábavná, jak by jsme u Mumie čekali, a je naopak příliš překombinovaná a nezajímavá. To platí především o finální bitvě, která je vlastně jeden velký guláš, i když ty investované peníze tam zase na druhou stranu vidět byly. Co říci závěrem? Těch málo vydařených pasáží ve filmu spolkly ty nepovedené a i když trojka vyložená blamáž nebyla, doufám, že už se dalších pokračování nedočkáme.50%

Star Wars: Klonové války (2008)

Dramatické události mezi epizodami Klony útočí a Pomstou Sithů si ve světě Star Wars jistě zasluhují bližší pozornost. Nejsem si ale vůbec jistý, zda cesta, jakou si tentokrát George Lucas zvolil, je tím nejlepším možným řešením. Problém je totiž v tom, že s trochou nadsázky se jedná o trochu více rozvleklý večerníček pro malé děti a s oběma výbornými filmy už má společné vyloženě pramálo. Animace sice měsíce před premiérou na obrázkách vypadaly celkem obstojně, ve finále je to ale totální kýč. Třeba takové souboje se světelnými meči, v předešlých filmech nejoblíbenější momenty, jsou právě tady největším propadákem, a tak je tomu vůbec s celou akcí ve filmu. Postavám schází charisma, na jaké jsme byli zvyklí, a dialogy taky nestojí za nic. Všechno je zkrátka strašně dětinské, až to ty dospělejší diváky bolí. Film skončil a já si na něj po několika hodinách už ani nevzpomněl. Je potřeba si přiznat, že tenhle fenomén už zřejmě nemá čím překvapit, a to by si Lucas měl sakra uvědomit. Jako pilotní film k seriálu jsou Klonové války dostačující, obávám se ale, že kinům se měly obloukem vyhnout.50%

Rytíři nebes (2006)

Jako památka letcům z 1. světové války ten film není přesvědčivý, to si prostě nemůžu pomoct. Uvést na začátek známé a v současnosti už provařené motto "film podle skutečné události" je sice hezké, ale při očividné přimyšlenosti některých pasáží potom mizí výsledný efekt někam do ztracena. Místy slabé dialogy a nezajímavá zápletka výslednému dojmu také moc nepřidají, nemluvě o prokouknutí závěrečné pointy někdy v polovině filmu. Nutná nebyla ani ta milostná vložka našeho kovboje s mladou Francouzskou, jako by válčení bez něžného pohlaví asi nemohlo existovat! Z herců vyčnívají pouze Jean Reno a Martin Henderson ve vedlejších rolích. Naopak James Franco jako herec stále natolik nevyspěl, aby v takovém filmu dokázal utáhnout hlavní roli. Snímek tak zachraňují precizně zvládnuté letecké bitvy - zejména na útok proti německým bombardérům nebo vzducholodi v závěru je radost pohledět. Přesto jsou Rytíři nebes filmem, na který fanoušci válečných filmů dokáží hodně rychle zapomenout a přednost raději dají starším klasikám.60%

Tohle je Sparta! (2008) odpad!

Jestli existuje ve světě filmu něco, co mi spolehlivě dokáže zkazit dobrou náladu, tak jsou to hollywoodské parodie Jasona Friedberga a Aarona Seltzera, nejhorších komerčních režisérů současnosti, kterým se svou nemohoucností nevyrovná ani Uwe Boll. Je smutné, že ač oba dva trpí těžko vyléčitelným syndromem neschopnosti, filmy si točí jak na běžícím páse. Zřejmě ještě nestačili pochopit, že k rozesmání diváka jenom nestačí sehnat podobné herce ze známých filmových hitů, naflákat je do povědomých, avšak lacině vypadajících kostýmů a kulis, a tvářit se ještě u toho absurdního humoru bůhví jak důležitě. Jejich Děsnej doják, Velkej biják a teď i nově Tohle je Sparta! sice mají tu výhodu kraťoučké stopáže 80 minut, ale k čemu to, když ta úmorná podívaná spíše připadá člověku jako dlouhé nekončící hodiny nudy. Od tohoto filmu nečekejte nic víc než sprosté parazitování na slavném Snyderově originálu, korunované bezmeznou drzostí tvůrců samých. Když se během hodiny a půl dlouhé komedie nedokážete ani jednou něčemu zasmát, někde se asi stala chyba.0%

Hitman (2007)

Fanouškem počítačové hry s tajemným agentem 47 v hlavní roli jsem se nikdy nestal a přesto o ní lecos vím. Třeba to, že Timothy Olyphant se může chtít tvářit sebevíce drsněji, a stejně mu toho bezcitného zabijáka věřit nebudete. Zápletku s něžným pohlavím by jste taky v herní předloze čekali asi jako tu poslední věc, a přesto se nám náš hrdina ve filmu div nezamiluje. Když ovšem na tyhle dva nedostatky zapomenete a představíte si, že třeba hra vůbec neexistuje, Hitmana možná shledáte jako slušný průměrný akční thriller s pár dobrými momenty a s docela sympatickým hlavním protagonistou. Ale ať už jsem se na film díval jakýmkoliv pohledem, vůbec mi tam neseděl Dougray Scott v roli agenta interpolu. Skalní fandové si jistě budou u zfilmovaného Hitmana asi trhat vlasy zlostí, ale na druhou stranu, ať si položí otázku, jak by asi film dopadl, kdyby se byl býval ujal režie "expert" Uwe Boll?60%

Wanted (2008)

Wanted je konečně filmem, který si na cool dojem jen vyloženě nehraje, ale který cool opravdu se vším všudy je. Ruský režisér Timur Bekmambetov si ostruhy vydobil už svou Noční a Denní hlídkou a právě tyhle jeho zkušenosti jsou ve Wanted dost patrné. Herci o něm před uvedením filmu do kin mluvili jako o "šíleném géniovi", a to měli pravdu, protože jen málo jeho kolegů má cit pro tak úžasně vytříbenou efektní podívanou. James McAvoy si rolí přehlíženého losera, z něhož tvrdý výcvik udělá stroj na zabíjení, může po Pokání udělat další úspěšný zářez a my se jen můžeme těšit na ty jeho příští. I když vedle takových hvězd, jakými jsou Angelina Jolie nebo Morgan Freeman, by se k dobrému výkonu nechal strhnout snad každý průměrný herec. Wanted je filmem, od kterého nesmíte čekat žádný smysl pro reálno, jinak tvrdě narazíte. A právě na tu přehnaně nereálnou akci jsem si zvykl asi až v polovině filmu. Výsledné vysoké hodnocení potom dávám až díky bombastickému závěru, který bych se v tu chvíli nebál srovnat ani s Matrixem či Equillibriem.80%