Ali G Indahouse - Film (2002)

Áno, je to úchylné, ale strašne vtipné. Sacha je vynikajúci, skvelo paroduje raperov, väčšina vtipov funguje a smejete sa od začiatku až po koniec.

Amazing Spider-Man (2012)

Webbov Spiderman mi určitým spôsobom pripomína Syngerovho Supermana. Nerovný pomer akčných scén a romantickej linky filmu, kde za kratší koniec ťahá pri takýchto veľkofilmoch práve tá očakávaná akčná zložka. Superman ale narozdiel od pavúčieho muža priniesol niekoľko ikonických scén. Tu mi práve prekážala nevýrazná akcia a málo využitý (zle zvolený/zle napísaný?) záporák. Americké vlajky a odvážnych obyvateľov NY bez problémov strávim, hoci také dokonalé načasovanie a synchronizácia žeriavnikov a policajtov (nehorázne WTF) sa zrejme zapíše do Guinessovej knihy rekordov. Ústredný vzťah hrdinov je ok, na toto je režisér zdá sa odborník. Ale proste reštart prišiel príliš skoro, scenáristi sa museli silou mocou odlíšiť od originálu, v čom ja vidím najväčšie zlo, hoc na druhej strane tomu aj rozumiem. Mám obavy z pokračovania.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

ASM2 ma vtiahol do deja od prvej minúty a nepustil až do tej poslednej. A napriek možno slabšiemu scenáru, ako správny spidermanofil som ochotný ho tolerovať, film šlape vďaka určitým zmenám, ktorým sa líši od prvého dielu. Kým jednotka bola čistokrvný reboot, ktorého dej sme už pred desiatimi rokmi videli, dvojka prichádza už s novým príbehom s novými antagonistami. Akcia doznala obrovského progresu a je umne vyvážená s dramatickými prvkami. Originálna Zimmerova hudba s prvkami dubstepu dodáva akcii gule a spolu vytvárajú jednu z najlepších akčných scén leta - Electro na Manhattane. Spiderman konečne hláškuje ako v comicse, čo bola asi jediná vec, ktorú som v pôvodnej trilógii postrádal. Som si vedomý, že to nie je dokonalý blockbuster a kvality Raimiho dvojky to nedosahuje, mne to ale k spokojnosti stačilo. Možno by som sa ale zmene režiséra nebránil, čo je po slabom komerčnom úspechu a posunom premiéry trojky asi viac než isté.

Angel Heart (1987)

Super noir snímok s výbornou atmosférou a skvelými hercami. De Niro ťaží z minima maximum, sexi Lisa Bonet dáva zabudnúť na Bill Cosby Show a Rourke je extrémne sympatický. Zrejme tomu prihráva fakt, že tu ešte vyzerá a rozpráva ako človek. Škoda, že sa tak doriadil... Dej sa postupne stupňuje, všetko to pekne odsýpava a graduje, tajomno funguje a záver šokuje. Super.

Apokalypsa (2006)

Po zhliadnuti tohto filmu som bol na rozpakoch.Nieco taketo (zle) som necakal. Po tyzdni som zacal spominat na preco sa mi to vlastne nepacilo. A vtedy mi to doslo. Tak isto som sa citil po Donniem. A zrazu som v tom mal jasno. Bravurny kusok, ktory odporcuam kazdemu komu sa paci Kubrick. Kelly je obrovsky talent...

Apokalypsa: 2. světová válka (2009) (seriál)

Celkom stručná a prehľadná história doplnená o naozaj nové a prekvapujúce poznatky. Dúfam, že to odporúčajú učitelia na stredných školách, určite jednoduchšie sledovanie ako klasické memorovanie.

Apollo 18 (2011)

Film podriadený čo najväčšej miere realickosti nedovolil prísť s ničím prekvapivým a originálnym. Herci hrajú v pohode a aj "paranormalactivitovská" atmosféra je ok. Napriek tomu ale u mňa prevláda menšie sklamanie.

A-Team: Poslední mise (2010)

Presne, čo som čakal, toho som sa aj dočkal. Akcia, hlášky, akcia, Liam Neeson, akcia. Nič viac pre mňa letný blockbuster nepotrebuje mať. Vrámci logiky to je tiež okej, hoci už vo finále som aj ja musel trošku oči aj nosové dierky prižmúriť. Pri niektorých scénach mi to bolo aj tak v podstate jedno pokiaľ sa tá logika šla dole na úkor dobrej akcie. Čo sa spomínaného finále týka, tak tam bola asi najslabšia akcia v porovnaní s inými scénami vo filme. Jessica Biel mi kúsok zbytočná prišla, ostatné herecké osadenstvo bezproblémové. Zatial spolu s Kick-Ass akčná jednotka tohto leta pre mňa.

Avatar: Legenda o Aangovi (2005) (seriál)

Pre mňa spolu s Amazing Spidermanom najlepší animovaný seriál aký som kedy videl. Postavy som si hneď obľúbil, vynikajúci humor (hlavne Sokka) a krásna hudba. Idea sveta rozdeleného medzi štyri národy podľa elementov je super. Najviac ale čo ma dostalo boli neuveriteľné akčné scény a ich prepracovaná choreografia, ktorá naplno ťažila z ovládania elementov. Každý súboj, ktorý sa odohral bol perfektne zvládnutý, až som žasol nad nápaditosťou a originalitou autorov. Takúto akciu v animákoch často nevídam. Ďalej, čo super fungovalo boli emócie, ktorých je v seriáli požehnane. V niektorých momentoch mi to ani nepripadal ako snímok pre deti. Hlavne vzťah Zuka so svojim strýkom Irohom bol veľmi dojímavý. Najviac sa mi páčila druhá séria, ale to, čo autori predviedli v poslednom štvordieli, tak to som ešte v animovanej tvorbe nevidel. To bola dokonalosť. To sa ani opísať nedá, to divák musí zažiť. Jedinú vec čo by som trošku vytkol bol milostný vzťah avatara. Ale i tak, skladám klobúk dole pred tvorcami tohto seriálu a Avatar: The Last Airbender sa zaraďuje medzi moje najobľúbenejšie diela kinematografie.

Batman - Gothamský rytíř (2008)

Japonská animácia a Batman mi vôbec nejdú dokopy. Až na dve poviedky úplne zbytočný projekt.