Zelená míle (1999)

AKADÉMIA SA MUSELA ZBLÁZNIŤ !! Akadémia sa naozaj musela zblázniť, keď tomuto kúsku nedala ani jediného Oscara. Jeden z asi najlepších a najdlhších filmov aký som kedy videl. Kto nevidel neuverí, aké má tento film čaro. Skvelý Tom Hanks a aj Michael Duncan, ktorého John Coffe je najuveriteľnejšou a najvierihodnejšou postavou, ktorú som videl za veľmi dlhý čas. Nemôžem vybrať ani jednu scénu, ktorú by som zmenil. Vskutku majstrovské dielo, ktoré by sa malo zapečatiť do schránky a raketou odpáliť do vesmíru, aby aj ufónci videli, aké skvosty tu na našej modrej planéte máme. Nemôžem inak, len 100 %.

Sedm statečných (2016)

Tak musim bohužiaľ skonštatovať, že prvú cenu za najprvoplánovejší film tohto roku získava práve tento snímok ( a to je čo dodať keďže toho roku vyšli klenoty ako napríklad Batman vs Superman ). Veľmi slabý dej trocha kompenzovala akcia, ktorej tam bolo neúrekom. No ale nakoniec to nebol prepadák a Chris s Denzelom zahrali obstojne. Hudba dobrá, nie je čo dodať. Pripomenulo mi to trochu Vinetuovky, kde plejáda po zuby ozbrojených chlapov ( raz indiánov, inokedy vojakov ) útočí na dedinku, ktorú bráni hŕstka odvážlivcov a pár sedlákov, ktorí veru pušku videli prvý a posledný krát v živote. Tak či onak film bol slušný, ušiel, no viac ako 70 % dať nemôžem.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Tak uznávam, že som prekvapený. Asi pred pol rokom som povedal, že to bude iba peňažná vata, ktorá vyplní čakanie na osmičku. Na jednej strane som sa nemýlil, ale spôsob akým bol film natočený a emócie, ktoré z toho sálali mi nedovolia dať menej než 5. Výborná Felicity Jones sa tam veľmi hodila a celkovo bolo obsadenie solídne. Veľmi ma potešila záverečná scéna a hlavne to s Darth Waderom, lebo som vždy bol veľkým fanúšikom bojov so svetelným mečom. Dúfam, že sa toho oveľa viac dočkám v osmičke a bude to viac než len zametanie s povstalcami. 90 %.

Big Lebowski (1998)

Uff, tak po poriadku. Vždycky hovorievam, že každý poriadok má svoj chaos a každý chaos má svoj poriadok. Myslím, že najlepšie to vystihuje tento film. Na začiatku som si myslel, že to je úplná volovina, ktorá nemá súvis, ale ona mala. Tak či tak volovina to bola a to poriadna. Herecké výkony boli vynikajúce o tom niet pochýb a Cohenovci z toho vytrieskali čo sa dalo, no neviem sa zbaviť pocitu, že tento film nikdy poriadne nepochopím. Jeff Bridges ako Dude - tak zahrané, že asi nikto by to nedal lepšie. John Goodman - pri ňom len 2 veci: zahráte to bolo síce solídne, ale neskutočne mi tá postava liezla celý film na nervy. No a chudák Steve Buscemi skončil ako žil - ticho a na zemi. Ak si to niekto pozrie o 50 rokov, asi si pomyslí, že svet v tej dobe musel byť závislí na drogách a sexe. No čo si budeme nahovárať, aj bol. 75 %.

Aliance (2016)

Tak musím uznať, že tretia časť bola doposiaľ najnabitejšia. Mala iný rozmer ako predošlé. Väčšinou keď sú tretie casti trilógií rozdelené na dve, tá prvá nestojí za veľa, zväčša len pripravuje pôdu na poslednú časť, na veľké vyvrcholenie. Táto však nasadila látku vysoko a posledná časť bude mať čo robiť aby ju predčila. Niektoré podobné projekty by sa mohli učiť, lebo na rozdiel od iných tu ste mali naozaj zaujímavý motív boja oboch strán. Bolo pekne vidno ako je na tom ľudstvo. Jední sa snažili ľudí rozdeliť podľa ich pôvodu a genetických predispozícií. Druhí zase neustále bojovali aby zachovali „starý dobrý” spôsob frakcií. Je pozoruhodne poukázané, aké robí ľudstvo stále chyby. Ak to chcete vedieť, tak si to pozrite. Herecky to ako-tak ťahá Shailene Woodley s jej empatickým pohľadom ( nech to znamená čo chce ). Theo James je tiež dobrý, možno aj presvedčivejší. Jeff Daniels sa v roli záporáka našiel a dobre mu sekunduje aj Miles Teller. Celkovo tento film hodnotím dosť kladne, keďže ma dosť prekvapil ( naozaj čakal som, že to bude o dosť horšie ). 75 %.

Million Dollar Baby (2004)

Tomuto sa jednoducho nedá dať menej ako 5 hviezd. Konštatujem, že toto je asi najlepší a najkomplexnejší boxerský film, ktorý nie je len o boxe, aký som kedy videl. Brilantná Hillary Swank v asi jej životnej role ( fakt možno ), podporovaná neuveriteľnou chémiou medzi Clintom a Morganom. Tento film mal všetko, dokonca aj postava Jaya Baruchela bola na mieste. Neuveriteľne smutný príbeh v podaní takýchto velikánov kinematografie je dych berúci. Neviem jednoducho nič vytknúť. Toto bol jeden z najzaslúženejších Oscarov v dejinách, či už herci alebo celkovo film. Dej sa dá rozdeliť na tri časti, no ja by som to dal len na dve. Prvá pred incidentom a druhá po ňom. Preto sa to dá rozdeliť na tri časti, lebo v tomto prípade vieme prvú a druhú časť rozdeliť vtedy, keď sa Clintovi roztopilo srdce. No ale v tom mojom prvotnom rozdelení druhá časť perfektne formuje film do takej výšiny a takej ligi v akej pravom je. Clintová perfektne jemne zvládnutá réžia len jasne podčiarkuje kvalitu tohto snímku. Morgan opäť ukazuje svoju neutíchajúcu charizmu a rozprávačske schopnosti ( nie na darmo sa vraví, že ma najpríjemnejší hlas v brandži ). Hillary v svojej naivne pozitívnej role úplne žiary a aj bez jej výkonu by to nebolo ono. Ako vravím, každá postava tam je akurátne zobrazená aj vďaka castingu a réžii. Neuveriteľný zážitok a podotýkam, jeden z najzaslúženejších Oscarov. 100 %.

Doktor Strange (2016)

Tak postupne. Tento film sa pozerá ťažko, to mi dá za pravdu hádam každý. Všetky tie ilúzie a prechody medzi svetmi sú bezpochyby fantastické. Je jasné, že dej sa bude rozvíjať, keďže sme v Marvel Universe. Koniec ( myslím potitulkové scény ) nám dávajú predpoklad, že už v blízkej budúcnosti sa to rozbalí do nevídaných rozmerov. Benedict bol solídny, úloha arogantného doctora čo čaruje mu sadla, no Tilda Swinton sa v tomto filme našla. Predsa len má už s čarodejnicami svoje skúsenosti. Marvelu sa opäť podarilo to, čo DC už dlho uteká a asi aj dlho bude a to natočiť solídny film podľa komiksu. 80 %.

Orel Eddie (2016)

„Madness, pure madness.” Ani sa nepamätám, kedy naposledy som cítil toľko šťastia a radosti pri pozeraní filmu. A o tom to všetko je. Správny film má vyvolať všetky možné emócie: radosť, smútok, napätie, absurditu, smiech a aj trápne situácie, a to všetko tento film do bodky splnil. Mám rád Tarona, mám rád Hugha a mám rád skoky na lyžiach, takže to všetko pekne zapadlo do seba. Niekto by namietal, že to bolo hlúpe, detinské, slabé alebo dokonca krátkozraké, no len ten fakt, že je tento film podľa skutočnej udalosti, podľa skutočného Eddie the Eagl-a má utvrdzuje v tom, že biografické filmy na tento spôsob majú zmysel. Ja len ostanem v pozitívnej nálade, čo sa týka filmov z poslednej doby a bez okolkov dám 5 hviezd a 95 %.

Kult hákového kříže (1998)

„Všetko dobré povedané tu bolo pred tebou, ak to nevieš prekonať, využi to.” Tak tento citát si zapamätám na veľmi dlho. Veľmi, veľmi, veľmi dobrý film o rasovej (ne)znášanlivosti, nahromadenom hneve a schopnosti zmeniť svoj život o 360 stupňov. Môžete sa o to pokúsiť, ale nie vždy to dokážete. Brilantne zahraná hlavná postava napraveného „nácka” v podaní Edwarda Northona. Jeden z najlepších filmov, ktoré som s nim videl. Pútavo rozprávaný príbeh, vďaka zaujímavému prepájaní minulosti a budúcnosti na základe farieb bol zvolený brilantne. A aké z toho plinie ponaučenie ? Môžete byť biely, čierny, žltý alebo aj purpurový, aj tak sa medzi vami nájdu vygumovaný idioti, ktorí si myslia, buď že sú nadradená rasa alebo že im všetci krivdia alebo že sa k ním ľudia chovajú ako zvery. Dereckov pobyt za mrežami ukážkovo ukazuje, ako sa zo zaritého „nácka” môže stať milovník „čiernych húb” (prosím nehľadajte tam rasový podtext, len parafrázujem). Koniec bol srdcervúci a musím povedať, že mi bolo malého Dannyho ľúto. Predsa len bol to dobrý chlapec. S myšlienkou na retardovaného negra, ktorý je taky sprostý, že odbachne chlapca za bieleho dňa v škole na záchodoch sa vo mne varí krv, no musím dodať, že tomuto filmu chýba k dokonalosti len krôčik. 90 %.