Bourneovo ultimátum (2007)

Scenár je veľmi podobný predchodcovi, réžia úplne detto, no napriek všetkému opäť platí ze v momente sledovania ma človek pocit, že sleduje najlepší akčný film všetkých čias. Aj toto si zaslúži pochvalu, je to nezvyčajný fenomén a naozaj už navždy ostane spätý s Greengrassom. Škoda naozaj, že uz po týždni si človek spomenie len na úplne fragmenty, keďže mozog nestihne v tom zbesilom zhone zachytiť v dlhodobej pamäti ani jeden jediný dialóg. Totiž ani jeden poriadny tam nie je. 70%

Bournův mýtus (2004)

Paul Green grass sa rozhodol, že diváci musia žrať trávu co tak veľmi budú mať otvorené ústa pri sledovaní jeho prevedenia Bourna. Scenár je super, ale kamera a réžia sú úplne rozmlatene na kusy a koncept filmu funguje iba v momente sledovania snímky. Po nej ostane len song od Mobyho. 73%

Agent bez minulosti (2002)

Najlepšia časť série prišla ako prvá. Jason Bourne je James Bond bez srdca, jeho charakter je veľmi chladný no I záhadný. Práve zahadnost a neustály lov na Agenta bez minulosti je veľkou devízou filmu, výborný soundtrack, skvelé scény v súbojoch one vs one, auto naháňačka. Doug Limam si dej a akciu pri strážil, ale už prvotný koncept postavy Bourna bol rozbitý a v neskorších pokračovaniach sa to len potvrdilo. 88%

The Gray Man (2022)

Po 6 rokoch som zažil deja vu, keďže práve pri Alien:Covenant sa mi stalo, že som bol filmom nadšený hoci 90% ľudí nie. Gray man mi sadol po všetkých stránkach, je to presne ten typ filmu, ktory je svieži, ľahký, dynamický, v zásade s jednoduchým príbehom, ale tak parádne gradovanym, že nenudí ani chvíľu. Najdu sa aj netradičné prvky, bratia Russo si už prisvojili rýchle prepínanie medzi mnohými rozličnými miestami sveta, tiež humor je nenásilný ale presný, hrdinovia nehlaskuju, skôr správne potvrdzujú svoj charakter. Ryan Gossling v role tichého zabijaka so srdcom je bezchybný no väčšie prekvapenie je Chris Evans, ktorého Lloyd Hansen je pre mňa úplne brilantne napísaný sociopat, netradičný a nepredvídateľný. Aj ostatný si zastali svoje roly, soundtrack bol jednoduchý a chýbal mu silnejší vlastný motív. V sumáre ide o akčnú super jazdu a osobne som rad, že sa Netflix podujal na tvorbu novej série. Zatiaľ to ma rozheganou kamerou najbližšie ku Bournovi, ktory bol však úplne rozbity, už deň po pozretí človek zabudol o com presne bol. Tu PRÁVE vďaka jednoduchému deju a non-stop akcií film dosiahol po všetkých stránkach ten správny učinok. 95%

Vetřelec: Covenant (2017)

Krásny Vstup do Valhaly, nielen v podaní Wagnera ci Davida, ale aj nestarnúcej legendy Ridlyho Scotta, ktory v Covenantovi prináša novú loď s novou posádkou a ďalšou cestou hrôzy vesmírom. Príbeh je v mnohom podobný ku Prometheovi, napriek tomu jedinečný, vyzdvihujem hudbu, ktorá si prevzala motívy z Promethea aj pôvodného Votrelca a tiež Michaela Fassbandera, ktory dvojrolu zvláda na výbornú a úplne zatienil všetkých ostatných. Mala výčitka ku pri rýchlemu deju na planéte, tam sa v krátkom čase toho zomlelo až moc, záver mi už prišiel nasilu robený, no zachraňuje to zvrat v zavere. Opätovne ako pri predchodcovi sa filmu nedostalo uznania, pričom len veľmi ťažko hľadať v žánri sci-fi horror kvalitnejšie snímky, s takým krásnym (temným) vizuálom a gradaciou, tentoraz už to žiaľ vyzerá ze nasledovne pokračovania budú práve kvôli tomu stopnute, velka škoda. 93%

Prometheus (2012)

Dodnes si pamätám školský výlet, na ktorom sme mohli ísť na X-men: First Class alebo Prometheus. Ridley Scott zvíťazil a to aj na poli sci-fi horror, kedze to a akou ľahkosťou dokázal vykresliť tento príbeh je neuveriteľné a v žánri to nemá konkurenciu. Charaktery postáv sú zaujímavé, príbeh má filozofický presah, vizual snímky je monumentálny, vírus je desiva pliaga ala Covid2091, atmosféra je hutna, výborne gradovane scény plne hororu a napätia, ktoré sú v podstate kultové (pôrod chobotnice). Všetko dokopy vytvára fantastický zážitok z výborného filmového spracovania, jedine co zamrzí je nepochopiteľné prijatie väčšiny fanúšikov. 💯%

Hra o trůny - Série 2 (2012) (série)

2.serie mi pripomína Dve veze po Spoločenstve prsteňa. More of the same, s väčším dôrazom na rozvinutie sveta a nových postáv v deji a vytvorenie si predpokladu na veľké bitky. Jednu sme v zavere aj dostali a stala naozaj za to, zelený divoký oheň bol HIGHLIGHT doslova časti aj série. Kvalita výborná, ale chce to sliapnut viac na plyn. 88%

Hra o trůny - Série 1 (2011) (série)

Knižná predloha Game of Thrones od G. R. R. Martina patrí k tomu najlepšiemu fantasy vôbec a mnohí ju porovnavaju ku Tolkienivym dielam. Seriálové spracovanie v roku 2011 bolo na poli seriálov nielen v žánri, ale celkovo v kinematografii revolučné, keďže ukázalo ze za 10 časti sa dá bez problémov dynamicky spracovať mohutný príbeh, správne vykresliť charaktery a zabezpečiť, aby bola každá časť jedinečná, gradovana, so stredovekými intrigami s jemnou perleťou fantasy magie a brilantnou hudbou od Djawadiho. Odvtedy sa práve masívne rozbehli par castove série a seriálová tvorba dostala nový rozmer, klobúk dole. 💯%

Co kdyby...? - Série 1 (2021) (série)

Toto bol skvelý nápad, vytvorenie animovaného seriálu s príbehmi alternatívnych možnosti z MCU, už len ten nápad znie brilantne. Rozprávač Jeffrey ma vynikajúcu farbu hlasu a naozaj veľmi príjemné prevedie diváka pomedzi všetky časti. Su jednoduché, ale trefne, serial ide ako voda a zdanlivo nesúvisiace čriepky v zavere dostávajú svoj význam. Čo naozaj obdivujem a kvitujem, sú časti s Ultronom a Doctorom Strangom. Tieto časti majú tak kvalitný príbeh, až je škoda ze to ostalo "iba" v alternatívnej animovanej verzii, emócie, akcia, hudba, dynamika tam neskutočne fungujú, oststne časti kapku slabšie, aj preto cítim priestor ešte na lepšie príbehy. 88%

Black Panther (2018)

Black Panther je úplne šablónový film, teda s predstavením hrdinu, jeho rodiny, zaporaka, nejakej rodinnej pletky, hrdina dostane na držku, dostane Red Bull a v odvete soka premôže. Koniec príbehu. Oživenie filmu prináša Ludwig Goranson, tie jeho africké timpany s ujukanim od domorodcov sú úplne presne a vhodné, tiež realistické uchopenie snímky a snaha reflektovať Black lives matter, to bolo veľmi sympatické v USA a na akadémii Oscar a spol, avšak u tunajších divákov tento prvoplánový zámer je ľahko prekuknuteľný. Je to akoby gazda s chlebom a soľou sa nám snažil vsugerovať, že jeme bryndzaky a ešte za to dostane Michelinskú hviezdu. Úplne mimo. Scenár mizerný, charaktery po slabšie, réžia v pohode aj so soundtrackom, ten je highlight snímky, samostatné sa dobre počúva. 57%