John Wick: Kapitola 4 (2023)

Keď sa John Wick rozhodne prenasledovať vrchnosť, ta zareaguje odovzdaním všetkej moci do rúk Markíza de Gramont. Systém High Table sa začína otriasť a proti Johnovi idú ti absolútne najlepší. V štvrtej časti sa dočkáme 3 obrovských akčných sekvencií - Tokio Continental, v Berlíne u Scotta Adkinsa so zlatými zubami a zaver v Paríži. Vrámci akcie ide o vrchol série i žánru - je dynamická, netradična s množstvom súbojov 1 vs 1 no i John Wick vs everyone. Po hudobnej stránke ide techno music prím a je taktiež najlepšia zo série. No neostane iba pri akcii, emócie a dramaticka stránka sa tiež prejaví najmä v úvode, neskôr už len vo fragmentoch. Iste scény mi veľmi pripomínali odkaz na sériu Matrix, ktorá taktiež ponatim akcie bola svojho času revolučná. Za jediný nedostatok považujem záver, ktory nie je natoľko silný ako napr. v trojke, avšak séria vyzerá byt uzavretá a Jonathan Wick si môže konečne odpočinúť - nateraz. 91%

Spalovač mrtvol (1968)

Česi sú národ známi kvalitnými komédiami ci rozprávkami, ale Spalovac mrtvol je čistá depresia. Par momentov sa nájde, kedy sa človek aj pousmeje, avšak v sumáre ide o nechutný chladný príbeh s vyšinutym pánom, pre ktorého je krematórium očistec, ktorým musí prejsť každý, aby sa jeho duša mohla dostať do éteru. Filozofia je na úrovni Freuda a Hrušinský si ide one-man show. Pozoruhodná je kamera a taktiež fakt, že sa film točil za socializmu a následne nebol ani publikovaný. Dnes už chápem prečo. 65%

John Wick 3 (2019)

"Si vis Pacem, para bellum" = "Ak hľadáš mier, priprav sa na vojnu". Áno, vojna naozaj prichádza a John Wick je prenasledovaný každým schopným zabijakom na svete, keďže porušil pravidlá a je excomunicado. Tentoraz to nie je o tom, koľkých zabije, ale AKO ich zabije - John Wick v tretej časti využíva nože, mačety, samurajské meče i koňa. Nápaditosť v akčných scénach je pozoruhodná, celý ansábel ide v tempe s Johnom Wickom a opätovne sa zlepšuje v každom ohľade.  Pozornosti diváka neujdú najmä tempo a dĺžka akcie, ktorá v istých momentoch (úvodný hon, Cassablanca, záver v Continental New York) je výživná, reálna a Baba Jaga schytá naozaj z každej strany, stráca už aj časti svojho tela, avšak sťaby Rocky Balboa, dokáže zakaždým vstať ešte viac smrtiaci ako predtým. Pred záverom série, ktorá je dejovo plynulá od prvej časti, je jasné, že John Wick už nebude lovený alebo bude na love. 88%

John Wick 2 (2017)

Úvod naskakuje na dozvuky pomsty rodiny Tarasovcov z prvej časti a následovne k opätovne milnému pocitu Johna Wicka, že si môže užiť zaslúžený dôchodok. No ako sa hovorí - "No good deed goes unpunished." - tak aj John si užije oddych presne 1min a je opäť v akcii. Tentoraz zavíta do Talianska a bojuje na viacerých frontoch. Chad Stahelski si vzal pod patronát 2.časť série sám a akciu posúva oveľa ďalej, rovnako aj štýl postavy a jej schopnosti zabiť naozaj každého. Výborná kamera, taktiež skvelá techno hudba, trochu arytmická, ale vrámci scén úplne vhodne. Mytológia sveta zabijakov sa taktiež dostáva na vyššiu profi úroveň a od tejto časti bolo jasné, že John Wick bude hrať len tú najvyššiu ligu. 82%

John Wick (2014)

Johnatan Wick je profi zabiják, ktorý ovláda všetky smrtiace chvaty, vie strieľať z akýchkoľvek zbraní a sem-tam využije nôž ci ceruzku. Od čias Matrixu nemal Keanu Reeves tak presne šitú rolu na seba - John Wick toho veľa nenahovorí, ale zmlátiť vie kadekoho. Jeho prvá misia pomsty na dôchodoku je ale príliš obyčajná, to až pokračovania idú reálne svojou cestou a prinášajú inovácie do žánru action films. Avšak intro do sveta, kde majú zabijaci svoj vlastný kódex a pravidlá, prinieslo zároveň aj jedného z najlepších charakterov a profi killerov vo svete filmu ever - Babu Jagu. 68%

Zodiac (2007)

Zodiac je v podstate predkrm pre budúci seriál o sériových vrahoch Mindhunter od Davida Finchera. Scény s vrahom pri vraždeni sú 4 no veľmi silné, realistické i brutálne. Mimo toho sledujeme hon na zabijaka s pohľadu detektívkou, médií, novinárov. Vo finále ale citeľne chyba klimax, ostanú iba otázky, nepriame dôkazy a mnoho podozrivých. Tempo snímky je v istých momentoch až zbesile na to, ako je obsahovo preplnené. Napr. Villeneuve v jeho thrilleri Prisoners zvolil oveľa lepší prístup s jasnou štruktúrou i primeraným tempom, Zodiac je snímkou tisícok možnosti no bez jediného jasného záveru. Napriek tomu z pohľadu réžie sa jedna už tradične o perfektne zvládnutu robotu, chcelo to viac o sekať scenár. 81%

Králíček Jojo (2019)

Satirický, detský, nacistický, paradoxný i dojemný. Kokteil emócií, kedy sa dívak chvíľu smeje a o 5min place je majstrovstvo réžie Taiku Waitiho, ktory si zahral samého Fuhrera. Výborne herecké výkony ci už mladych hercov alebo Scarlett Johanson so Samom Rockwellom sú skvelo dopĺňané jemnou hudbou, chvíľu klavír chvíľu harfa. Dej skúma ako veľmi je možné ovplyvniť, manipulovať a sfanatizovat ľudí, ktorí by za to aj umreli - a pritom ide o obyčajných desať ročných chlapcov. Scény matky so synom sú jednoduché, trefne no najmä emotívne a malom priestore v 1 meste s niekoľkými hercami dokázal Waititi povedať viac, ako velkovypravne krvou blčiace vojenské blockbustre, ktoré ma nikdy nebavili. Ku Jojo Rabit sa vrátim vždy a rad. 91%

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Najmenej depresívny Fincher a zároveň najviac divácky prístupný. Nádherný surrealisticky príbeh 20.storocia o Benjaminovi Buttnovi ma krásny vizual, kvalitný scenár, výbornú réžiu a neustály jemný hudobný doprovod, ktory dotvára emóciami nabitu snímku. Keby si Fincher postrazil dĺžku, dosiahol by lepšiu dynamiku aj udernejsi finálny dojem. No i tak ide o dôkaz toho, že dokáže točiť s citom, láskou k filmom i ľuďom. A ten ludský príbeh je čarovný kruh, veď ci už starneš alebo mladneš tak i tak skončíš napokon v plienkach. 94%

The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Hru som vôbec nepoznal ani neregistroval, preto som šiel do seriálu Last of Us s čistým papierom a bez očakávaní. Po konci možno povedať 2 veci - pokiaľ sa tvorcovia venovali nakazeným, hube Cordyceps a originu problémov s ľahkým edukativnym nádychom, išlo o bezchybnú jazdu. A ta druha vec - akonáhle sa začalo ísť doslovne podľa hry a medzi bežných ľudí, seriál šiel z kopca. (scény z hier som si dodatočné dopozeral) Prvé 3 časti sú atmosférické a tajuplné, huba je čisto teoreticky reálna hrozba takze aj jej background je pútavý + prvé reakcie ľudstva po vzniku nákazy sú výborné spracované. Tretia časť funguje aj samostatne a je absolútne brilantne napísaná, ma vlastný úvod jadro i záver, emócie fungujú na jednotku a ide o najlepšiu časť so far (a zároveň azda jedinú ktorá nebola v hre). Po 4 časti nákazení ostali prakticky bokom, až na jednu scénu a prišli na rad ľudia, ktorí prežili. Človek môže byt to najhoršie zviera, ale skratkovite príbehy nedali možnosť spoznať charakter nikoho a tak postavy ako Henry, David, Kathleen su chladné, bez duše a rýchlo vyprchaju z hlavy. Svet v troskách skôr záujme svojim vizuálom, tichom a atmosférou. Za jeden z najväčších negatívou považujem práve doslovný prepis úspešnej hry, niektoré scény sú copy paste a ako sa hovorí the same, same but different, oveľa menej kvalitný a uderný. Do druhej série by mali tvorcovia pekne pustiť uzdu kreativite a odklonit sa co najviac od herných scén a zároveň ponechať kvalitu deja, tak vtlacia svoju autorskú pečať, ľudské postavy prestanú byť pesiakmi a pre znalcov i neznalcov pôjde o nejedno prekvapenie. 80%

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

Druhá časť Drozdajky dopláca na predchodcu. Ide do finále a snaží sa zrýchliť, ale hrac pokazil štart a teda celý výkon sa s ním ťahá zlý úvod. Hrať sa na ďalšie hry a arénu nie je úplne funkčné, no co žiaľ sklame viac je citeľná únava celého štábu zo série, výkony všetkých sú polovicou z prvých časti. Na konci sú azda všetci zúčastnení radi, že sa to skončilo, víťazom nie nik, niektoré scény sú silné nepochybne ale ako celok je posledná časť série skôr nevyhnutnosťou než kvalitnou filmovou jazdou. 75%