• Fantasy

3 Idiots (2009)

Pořád ještě přemýšlím, jestli dát 5 nebo 4. Jsou tam 4, protože je to přecejen film z jiné planety jménem Bollywood, a proto mi něco málo na tom filmu nesedlo. Místy až přílišná grotesknost scén, možná mohli udělat normální porod a pár dalších drobností. Bez kýčovitosti by to nebylo ono, ale v některých scénách by to šlo možná líp. Jinak je ale film skvostný. Přežil jsem ouplně v klidu i stopáž. Postavy jsou skvěle potrhlé, ale hlavní hrdina je fakt charakter. Jeho činy člověka dohání k upřimným čistým slzám. Film má hloubku, ale odsýpá to a provede vás těmi 3 hodinami s lehkostí. Co ještě napsat? Jestli nemáte rádi Bollywood, tak to asi nedáte. V opačném případě se opravdu budete bavit.

Divoké historky (2014)

Aneb jak to vypadá, když pohár přeteče. Povídkový film kde v každé z povídek hlavnímu aktérovi rupne v kouli, je téma neotřelé. Bohužel je kvalita jednotlivých povídek značně nevyrovnaná. Když by to byl celý film na téma poslední svatební povídky, tak si dokážu představit, že je to skvělé absurdní psychologické drama. Vtipná je ještě ta s autem. Zbytek je plochý nebo špatně napsaný, takže amok nebudete aktérům věřit. Nevyvolaly ve mě chuť se nad nimi zamyslet. Nejsou "psycho". Takže jen lehký nadprůměr (ale jen díky konci).

Příběh kmotra (2013)

Češi byli mistři světa v detektivkách. Bohužel je to už dávno. Příběh kmotra je, když to vezmu právě z aktuální perspektivy, velmi dobrý. Spojení s reálným příběhem je lákavé, produkce je moderní, herci jsou vybraní dobře. Bohužel film podle mě trpí pár vadami na kráse, které ho usadili v součtu do lehkého nadprůměru. V příběhu mi chybí hloubka. Vše je hrozně přímočaré a předvídatelné. A druhou věcí je to, že většinu filmu je, až na pár škobrtnutí, Kmotr neomezeným vládcem, vše se mu daří, a policie jen bezmocně přihlíží. Stále jsem čekal, kdy se začnou karty obracet. A ony se obrátily na konci filmu, všechny naráz, a navíc dle mého názoru vlastně bezdůvodně. Vše utopí malichernost. Čekal jsem, že budou autoři rozkladu organizace, intrikám a popisu rozvratu věnovat mnohem víc času. Takže bych to hodnotil jako odpočinkovku. A člověk si příběhem připomene, jak moc je v některých případech politika, policie a další mocnosti prolezlé svinstvem.

Ona (2013)

Zajímavá alternativa vhledu do blízké budoucnosti. Spousta lidí už v této době má se svým počítačem vyloženě intimní vztah a zažívají s ním většinu erotických okamžiků. Takto vyspělá umělá inteligence by pro ně byla určitě vítaným upgradem. Nesedl mi Pheonix jako hlavní představitel. Protože se na něj člověk dívá vlastně v kuse 2 hodiny, tak mohla být volba přívětivější. Nebo mohl v tomto filmu mít alespoň pro něj standardní outfit. Takto je až moc jasné, že má být sám. A ještě se mi nelíbilo oblíkání celé populace. Pas přes pupek je a bude doufám navždy pasé :) Tímto ale z mé strany výčet negativ končí. Námět je zajímavý a je skvěle ztvárněný. Samantha je skvěle napsaná, je to fakt skvělá ženská, do které by se zamiloval nejeden statný jinoch. A určitě je film dobrý k zamyšlení. Asocialita populace je enormní, a když si to lidi začnou rozdávat s počítači, tak Země nebude místo, kde si staromilec bude život užívat. Interiéry a hudba jsou skvělé.

Vesničko má středisková (1985)

Mám rád, když mám při sledování filmu pocit jako by mi někdo recitoval báseň. Menzel to umí a je to vždy příjemná změna po sledování epických příběhů plných akce a efektů. Je to tak poetické a přitom uvěřitelné. Všechny charaktery jsou skvěle napsané. Zřejmě nebudete smíchy brečet, ale po celý film budete mít blažený úsměv, který zůstane i po skončení filmu. Možná je zbytečné se rozepisovat, protože asi každý tenhle film viděl :) A nebude asi málo výtečníků, kteří film viděli 50x.

Armageddon (1998)

Jako celek je to průměrné a kdyby si tvůrci odpustili nutit diváka brečet za každou cenu a dobře napsali charaktery postav, tak by to mohl být trhák. Brečet se mi místy chtělo, ne dojetím, ale protože se mi zvedal kufr. Banda amatérů ve vesmíru, magor, kterému ještě navíc přeskočí a láska mezi lidmi,... je totiž koukatelné jen když je to dobře napsané a zahrané. Úroveň některých scén opravdu dramaticky pokulhává za vizuální stránkou filmu a jeho příběhem. Je to škoda, ale je to fakt.

500 dní se Summer (2009)

Velmi zajímavý způsob jak divákovi ukázat vztah od jeho vzniku po zánik. Díky podání by se dalo předvést velmi mnoho a svižným tempem. Bohužel se tak neděje. Gordon-Levitt jako hlavní loverboy mi vůbec nesedí. Nudí a celý film se tváří jak po týdenní pařbě bez spánku. Naštěstí je téma filmu neotřelé. Nejde o postupné zamilovávání se se svatbou na konci. Je to příběh člověka, který nevidí a neslyší nic z toho, co mu protějšek ukazuje a říká. Pěkně se spálí a díky tomu dospěje. Za příběh a zpracování to vidím někde přes 50%. Kdyby to byl obyčejný doják, tak bych to asi ani nedokoukal.

Na vlásku (2010)

Animáků je jako máku. I když tento žánr mám rád, tak už jsem jich jednu dobu viděl průměrných tolik, že jsem málem zanevřel. Tento mě naštěstí z letargie dostal. Myslím si, že se tvůrcům povedlo něco velmi těžkého. Pohádka baví děti i dospělé. Je to totiž krásná pohádka se vším všudy, ale přitom je vše tak nějak dospělé. Děti si užijí princeznovský příběh, dospělý pak velmi příjemný, inteligentní humor. A asi všem se bude líbit Pascal a Maximus. Vizuální stránka je povedená. Ze začátku mi nesedělo muzikálové pojetí. Písně jsou spíš průměrné. I během zpěvu ale pořád běží kreativita animátorů na plné obrátky, takže jsem se ani v těchto chvílích nenudil. Prostě nadprůměrně příjemná podívaná.

S čerty nejsou žerty (1984)

Nejlepší pohádka ever. Pro Nárožného to je životní role. A kdo by neznal Petra Máchala a Dorotu Máchalovou. Pohádka je plná nesmrtelných hlášek. Bavit mě nepřestane asi nikdy. Peklo má příjemnou dětskou, ale ne infantilní, atmosféru. Negativní charaktery propadnou peklu. A hlavní hrdinové žijí šťastně až do smrti. Neboli, vše je to tak, jak má být :) Jestli je v této republice někdo, kdo tuhle pohádku nezná, tak povinně shlédnout.

Láska nebeská (2003)

Romantická klišé shodí do propadliště zapomnění velkou část romantických komedií. V tomto filmu jsou snad všechna klišé dohromady. Ale přitom to skvěle funguje. Pro mě je to takový evergreen. U filmu si vždycky skvěle odpočinu, pobavím se, i tu slzičku uroním. A přitom je tu opravdu vše: pobavíte se s Billem Nighym (podle mě asi nejpovedenější role ve filmu), slzičku uroníte s párem Firth - Moniz, morální otázku otevře trojúhelník Thompson - Rickman - Makatsch, příběh Popelky pak patří páru McCutcheon - Grant, platonickou lásku prožívá Lincoln směrem k Knightley, atd. atd. Nudit se nebudete. Díky množství paralelních příběhů děj utíká, udržuje ve střehu a nakonec samozřejmě přijde finále hodné názvu "Love actually is everywhere".