Kafarnaum (2018)

Mix Milionára z Chatrče, ROMY a možno aj LEONA. Silný príbeh, pravdivý, bohužiaľ aj veľmi reálny. Hlavný hrdina perfektný, úplne sa dá chápať jeho konanie a je skôr obdivuhodné, že v takých podmienkach a v tak mladom veku sa dokázal vzoprieť, rozoznať čo je správne a chcel niečo zmeniť. 8,4/10.

Obchodník se smrtí (2005)

Klasický film podľa skutočných udalostí o človeku, ktorý robí niečo nelegálne. Natočené to bolo dobre a príbeh bol zaujímavý. Začiatok s cestou jedného náboja bol zaujímavý nápad, ale bolo to urobené dosť umelo a nereálne. Myšlienky o svete, miery, zbraniach, živote a pod. k takémuto filmu asi patria, ale pre mňa boli silené. 7,6/10.

Leaving Neverland (2019)

Pred zhliadnutím tohto dokumentu som si nevedel predstaviť Michaela Jacksona ako sexuálneho predátora. Prekvapivo sa dokument venuje iba dvom rodinám, ktoré našli odvahu a porozprávali svoj príbeh. Musím uznať, že sú to zaujímavé príbehy a tie štyri hodiny pokryjú úplne všetko. Od začiatkov, kedy by vám ani nenapadlo, že sa obyčajní malí chlapci a rodiny akých sú milióny, môžu niekedy stretnúť s Michaelom, až po následky siahajúce roky po jeho smrti. Film pekne ukazuje jednak možnú psychiku speváka ale aj trápenie, ktoré prežívali obete, lásku rodín k Michaelovi, utrpenie, ktoré si museli prežiť aj po jeho smrti a vlastne všetko čo obnášalo byť v priazni Michaela Jacksona. Nemusí byť všetko a dokonca nič z toho pravda, ale vyzerá to veľmi vierohodne, takže minimálne to zrnko pravdy na tom bude. Predsalen, spať s niekým niekoľko mesiacov noc čo noc v jednej posteli a aby k ničomu nedošlo? A pritom celý svet vie, ako Michael miloval deti. Očividne až moc. 7,5/10.

Bumblebee (2018)

Lepšie ako päťkoví Transformeri, ale aj tak iba jednoduchá tíneďžerská rozprávka, ktorá sa snaží byť hrozne vtipná, s akože rozkošným autíčkom/robotom, ktorý je v skutočnosti vraždiaci stroj, akurát si to nepamätá. Dá sa to pozrieť, ale akcie tam moc nie je, nemá to prepracovaný dej a je to také naistotu bez originality. A postavy boli dosť nesympatické. 6,7/10.

Vymazaný kluk (2018)

Chcelo by to ešte trochu vyhrotiť, pretože oproti iným filmom s podobnou tématikou to bolo dosť čajové. Spracovanie ale dobré a príbeh plynie celkom svižne. Len tých posledných 15 minút už mi prišlo navyše, ale zasa rozumiem, že tvorcovia chceli prerozprávať celý príbeh, a takto to bolo také komplexnejšie. Dalo sa to ale zhrnúť aj v titulkoch. Xavier Dolan ma potešil. Ako vždy, keď ho v nejakom filme vidím a ako takmer každý jeho film. 7,1/10.

Utøya, 22. července (2018)

Primeraná dĺžka, skvelá atmosféra, a to najmä vďaka kamere, ktorá pridáva na pocite reálnosti, ako keby bol divák jedna z obetí, ako aj herecké výkony. Páčilo sa mi, že to bolo natočené na jeden záber a taktiež prekvapivý koniec. 7.6/10.

The Loved Ones (2009)

Veľkou výhodou je celkom rozumná dĺžka, ale stále by sa z nej dalo ešte niečo ukrojiť. Dejová linka, ktorá sleduje chlapca, kamaráta hlavného hrdinu, ktorý zoberie emo dievča na ples je dosť zbytočná. Prekvapivo ma ale miestami zaujímala viac ako mučiace scény. Mučenia bolo na tú dĺžku dostatočne a otecko s dcérou, a najmä dcéra to zahrala veľmi uveriteľné. Menej uveriteľná už bola húževnatosť chudáka chlapca, ktorý napriek zranenia nemal najmenšie problémy s pohybom. A čo ten stratený chlapec, ktorému sa podarilo utiecť? Prečo ho nikto nenašiel? Ešte kvôli nemu aj havarovalo auto a zomrel človek. Kvôli týmto nedostatkom, resp. nedotiahnutým detailom zrážam hodnotenie na 7/10.

Manyeo (2018)

Mierne sklamanie. Prvý polovica o ničom, skôr to pôsobilo ako teen rodinná dráma. Následujúcich 20 minút sa konečne dialo niečo dialo a posledných 45 minút nastal konečne očakávaný masaker. Záporáci a najmä hlavná záporačka boli nemastní neslaní, dosť nesympatickí a najmä sa všetci tvárili ako najväčší frajeri sveta. O to uspokojivejšie bolo, že skončili ako handry. Akcia bola dobrá, akurát „tých zlých“ bolo málo a nakoľko hlavná hrdinka bola nepomerne silnejšia, tak sa nekonala ani žiadna dráma. Škoda, ale aspoň tá posledná trištvrte hodinka zabavila. 7,2/10.

Stan a Ollie (2018)

Podľa mňa to bol celkom dojemný film, ktorý ukazoval aké veľké priateľstvo bolo medzi týmito dvoma komikmi, partnermi, ikonami filmu, a ako veľmi milovali svoju prácu a radi zabávali ľudí. Škoda, že mali taký tragikomický život. Zahrané to bolo veľmi dobre. 7,3/10.

Trojí hranice (2019)

Podľa mňa nevyužitý potenciál, ale zaujímavý nápad. Nebolo to akčné, vtipné, krvavé, napínavé, dojemné a ani nič. V podstate všetko iba na takej priemernej úrovni, ale na jedno zabavenie poslúži. Celkom slušné herecké obsadenie. 7,2/10.