• Krátkometrážní

Å øve (2023)

Už od začátku snímku jsem si myslel, že má debutující Laurens Pérol nadání pro vyprávění o aktuálních tématech, jako je aktivismus a ambicióznost. Opak je ale pravdou. 78 minut trvající kolotoč hloupých rozhodnutí protagonistky ji zavedl přesně tam, kam jsem už od 10. minuty filmu tušil. Celý snímek je v podstatě její pětidenní výlet stopem do Osla, ve kterém se opakuje to samé, což znamená – žádné drama, žádný vývoj postavy a žádné sympatie k hlavní hrdince. Jednu hvězdu dávám začínající herečce Kornelii Melsæter a režisérovi za odvahu pustit se do kombinace dvou stěžejních témat. [TNIFFH 2023]

Bastard (2023)

Další kvalitní historický film ze severu. Mads Mikkelsen alias kapitán Ludvig Kahlen je sympatickou, přesto poměrně tvrdohlavou postavou. Má jasný cíl, kterého se drží, i když jde chvílemi o život(y). Bastard má výborně exponovaného antagonistu, de Schinkela, v podání Simona Bennebjerga, který ho ztvárnil tak dobře, že jsem cítil momenty, kdy jsem se mu chtěl postavit sám. Plusem je, že se film nesnaží být příliš brutání a akční na to, o jakém tématu pojednává a jak je příběh vystavěn. Přestože byl konec v celku předvídatelný, toto tvůrčí rozhodnutí hodnotím kladně a jsem nad míru spokojen. Tento snímek dokazuje, že si Dánové našli své dvorní herce, kteří v historických dramatech prostě fungují, a určitě toto obsazení nevidíme v historickém filmu naposled. Kameramansky je film prostě skvělý a předpokládám, že se kameraman Rasmus Videbæk brzy dostane do mého žebříčku TOP kameramanů. [Scandi 2023]

Billie Blue (2023)

Naivka Billie, která sama říká, že je oproti ostatním dívkám pozadu, se zamiluje do cyklisty Pierra. To by tomu ale nebylo málo, kdyby se do něj nezamilovala i její sestra Annette. Nenazýval bych to ale milostným trojúhelníkem. Letní období plné sytých barev a vodních radovánek je jedna z mála věcí, kterou si lze na snímku užít. Postavy jsou sice sympatické, ale hloupoučké a šablonovité. Opakem jsou realisticky vykreslené situace z období dospívání a nemístné poznámky boomerů. Soundtrack je prostě peckovej a našel by se v něm nejeden budoucí hit nadcházejícího léta. Teenagerům se zřejmě film líbí a dvojitý potlesk na poslední projekci na zlínském festivalu je toho důkazem. [Zlín Film Festival 2023]

Červená, bílá a královsky modrá (2023)

Žádné promo mě k filmu nezaujalo, o to intenzivnější zážitek jsem ze snímku měl. Debut Matthew Lópeze je naprosto brilantní adaptací stejnojmenné knihy, kterou jsem sice nečetl, ale bez pochyby bude stejně výborná jako film. Jsem rád, že se gay romance nezobrazuje už jen jako trpký příběh, ale se smyslem pro humor, lásku a morální hodnoty. Jsem přesvědčený, že až budu potřebovat oddechnout po dlouhém dni, pustím si toto dílo, protože to má úplně všechno, co zvedne náladu, nadchne a probudí emoce.

Den, der lever stille (2023)

Takhle špatně mi z filmu v životě nebylo - a tohle je v tomto případě kompliment. Puk Grasten vytvořila film plný emocí a zvratů, vizuálně velice zajímavý. Postavy výborně napsané, především postavy otce a matky - to jsou zkrátka osoby, které mi vytvořili pár šrámů na duši a přivodily silnou katarzi. Není tajemstvím, že se film přesouvá z reálného světa do fantazijního, což je zajímavým konceptem, ne však ale dobře provedeným. Hlavní představitelka je ze začátku sympatická, postupem času ale její charisma začíná strádat a tak sledujeme dívku, která se chová nelogicky a je trápení pochopit, co se vlastně děje a proč se to děje. Pokud ale člověk odpustí od přemýšlení, film si užije. [TNIFFH 2023]

Flash (2023)

Okouzlen nejsem, ale bavil jsem se výborně. Flash má spád, akci, humor, ale i trapné momenty. Jedním z tahounů filmu je i Ezra Miller, který se sice ukázal být problematickým hercem, přesto ve své roli, v tomto případě dvou-roli, funguje naprosto výborně, jelikož udělal z Flashe postavu, které je prostě nemožné nefandit. Jeho grimasy jsou prostě jiskrou v celém obrázku Flashe. Chvílemi je film ale i děsně trapný, za což vděčím některým replikám a opravdu špatným vizuálním efektům. CGI miminka budou ještě dlouhou dobu obsahem mých nočních můr, stejně jako některé prvky závěrečné bitvy. Někteří určitě podotknou, že stopáž 144 minut je opravdu hodně. Já si to nemyslím. Celý příběh má spád a spíš než sledovat čas na hodinkách, má člověk nutkání sledovat všechny časové linie. Flash se zkrátka zabývá otázkami o plynutí času a osudu, což z něj dělá film, který rozproudí myšlenky a není „jen“ oddechovým filmem.

Galerie Boha (2023)

Neměl jsem tušení, že to bude taková halucinogenní a absurdní jízda. Galerie Boha je snímek s moc zajímavou premisou, ale ne moc dobrým provedením. Rozumím tomu, že chtěli tvůrci vytvořit něco překvapivého (což se jim opravdu povedlo), ale kdyby zvolili vážnější formu, filmu by to pomohlo. Druhým mínusem je, že celý film ubíhá ohromně pomalu a já osobně jsem se těšil, až to skončí. Tento snímek není určitě něčím, na co by si jen tak zašli diváci do kina, ale myslím, že si svou diváckou základnu najde. Pokud se někdo vyžívá v absurditě a kolážích, nešlápne zkrátka vedle. [Scandi 2023]

Jednou to bude všechno tvoje (2023)

Pohodové drama, které nepotěší, ani neurazí. Jednou to bude všechno tvoje kombinuje humor, drama a hudební složky, z čehož bohužel vzniká jakýsi mišmaš, který přestane po třetině filmu bavit. Na komedii je málo vtipný, na hudební film málo hudební. Jen označení jako drama funguje. První půlka snímku mi připadá, jako by byla napsaná, jen aby dotáhla stopáž, protože fakticky nedává žádné nové informace. Ta zajímavá část začíná až ve druhé polovině stopáže, kdy se osvětlí, proč se na plátně dějí věci, jaké se dějí. Myslím si, že kdyby se tvůrci ubrali jen jedním žánrem, byl by to hrozně skvělý film, který by měl vysoké ambice. Cením ale odvahu k takto vážnému téma dodat animace, které některým divákům pomohou odlehčit od neveselých emocí.[Scandi 2023]

Kensukeho království (2023)

Kensukeho království mě moc nadchlo, především nevšedním příběhem chlapce ztroskotajícího na pustém ostrově. Vztah Michaela a Kensukeho je krásně vykreslen, přestože jsou obě postavy rozdílné a dialogy prakticky chybí. I přes jakousi hloupost Michaela jsem si ho oblíbil a čekal, jestli se k rodičům vrátí, přestože se již začlenil do prostředí pralesa. Zklamáním pro mě bylo, když se objevili pytláci a celý pěkně vykreslený příběh se zvrtnul v plejádu smutných a střílecích scén. Animace a celkové vizuály jsou naprosto výjimečné - chvílemi byla prostředí tak realistická, že jsem si myslel, že se jedná o fotky reálů. Pestré barvy dokonale dokreslují exotické prostředí a už tak výbornou animaci. Celkově bych film ohodnotil jako skvělé dílo plné emocí, hezké animace a (bohužel i) temné stránky lidstva. [Anifilm 2024]