Zakázané uvolnění (2014) odpad!

Zoufalí herci, zoufale zrežírovaní jsou obětmi zoufalých dialogů + zoufalý divák který nenašel odvahu odejít z kina = poslední hřebejk do rakve tuzemského filmu. PS: poznámka pro hlavní ženské herecké trio: pokud byste děvčata chtěly k opravdovému filmu, tak Hollywoodské studio 20th Century Fox hledá pro jejich catering pomocné síly do kuchyně.

Adoration (2013)

První co mne napadlo bylo že je to zas nějaká vívegovina. Jenže když spisovatelka Doris Lessing napsala v roce 2003 povídku "Babičky", byla inspirována prý skutečným příběhem. Inspirace přišla v hospodě kde se dvě matky bavily aférou kterou měly společné se synem té druhé. Předlohou je odvážné téma na hraně incestu. Být na režisérské stoličce hřebejk, zapíchl by se pěkně hluboko … Ovšem na režisérské židli je Anne Fontaine, která morálně nejednoznačné téma zpracovala v zdařilé plážové melodrama s pěknými filmovými obrazy. Francouzko-australská produkce se mi už vícekrát osvědčila. Produkce: Gaumont, Screen Australia

Babovřesky (2013) odpad!

Česká filmová dechovka zaznamenala od dob "Slunce, sena" strmý pád do propasti zoufalství. A Troška tvrdí, že je abstinent? Není! To mu nevěřte. Produkce: Dana Volaková

Bella Mia (2013)

Málokdy se stane, že máte příležitost nasolit nějaké kravině pěkných 75%. Tvrdím, že tento film tuto nevšední možnost nabízí. Autorský snímek o honbě za stádem krav se snahou o jakýsi morální imperativ. Samotný děj není pro celkové vyznění podstatný, daleko důležitější je poetickobaladické ladění filmu. Najdou se i nadbytečné kýčovité sekvence a i když souhlasím s tezí že to chtělo víc krav a míň lidí, v souhrnu plusů a mínusů film patří k tomu lepšímu co tu poslední dobou vzniklo. Autor je především kameraman a film také obsahuje spoustu pěkných kamerových záběrů na přírodu a na krávy, zkrátka film o dobytku. Dobré, ale pro dnešek stačilo, na večerní záznam vysílání z poslanecké sněmovny se už dívat nebudu. Produkce: Bio Illusion

Bez doteku (2013) odpad!

První text závěrečných titulků tohoto veledíla sebevědomě nabádal k ohodnocení filmu na csfd. No tak tak činím: nerecyklovatelný odpad. Produkce: Barletta

Diana (2013)

Když Lennon vrátil královně Řád britského impéria zabalený v umaštěném papíru, upadl za tuto urážku v nemilost a skončil na dlouhá léta ve vyhnanství. A to je bez debat největší ikonou popkultury druhé poloviny minulého stolení. Nikdo z tvůrců filmu není ani zdaleka tak významný jako tento Beatle. Nelze se tedy divit poddaným jejího veličenstva, že natočili film nekonfliktní a že se v něm královna neobjeví a pro jistotu ani žádný jiný Windsor. Jako životopisný film bych to moc nebral, spíše jako letní romanci, potom není důvod si stěžovat, že Naomi Watts není podobná té nejznámější whistleblowerce. Jistí to německý režisér. 70%. Produkce: Ecosse Films

Fanny (2013)

Pokračování filmu Marius. Pokračuje i metamorfóza francouzského filmu na jihoamerickou telenovelu. Tohle si napsal a režíroval Daniel Auteuil? No tak to časy jsou mnohem horší než jsme si mysleli (minimálně pro současný francouzský film), KAMILE !

Gravitace (2013)

Zestručním to a vyhnu se možné nadinterpretaci významu díla absentováním popisu hlubokých existencionálních myšlenek. Ani to že film zůstává pevně zakotven do hollywoodských mantinelů není důležité. Daleko zajímavější je položit si otázku, o čem ten film vlastně je? Odpovědˇje jednoduchá: o ničem._____ A toto nic je zfilmováno, příběh se mi nezdá podstatný. Tohle je pocitový smyslový zážitek - dokonalé zfilmování nicoty, vzduchoprázdna, chceme-li to vědět přesněji z fyzikálního hlediska zfilmování prázdnoty s hustotou hmoty jeden atom na kubík vakua. Aby člověk mohl pozorovat vesmír z orbitu je ochoten zaplatit 20 mil USD u vesmírné CK. Tady je možné dopřát si tento trip za bagatelní poplatek - to je od Cuaróna zajímavá nabídka. Přelomový snímek posouvající možnosti filmové tvorby zase o kus dál._____ Asi už tak nějak všichni tušíme, že nebude dobrý nápad sledovat tento film na tabletu, ale vhodnější bude IMAX. Pokud to ani tam nedokážete ocenit, nezbývá než se ptát: Kefalín a čo vy si takto predstavujete pod pojmom film?

Hostitel (2013)

Zase někoho napadli mimozemskou rasou, zachraň se kdo můžeš. Produkce: Chockstone Pictures

Jasmíniny slzy (2013)

Woody opět sarkastický sardonický, ale tentokrát netradičně podávájící divákovi temnou tragédii. Nelineární narativ je podle mého názoru téměř vždy na škodu vyprávění a nejinak je tomu v tomto filmu. Rozřezání času na bicoastální plátky funguje jen do určité míry, některé scény to okrádá o jejich emocionální vyznění, pakliže se ihned děj přesouvá k nové nesouvisející sekvenci. A to pro mne platí i když chápu, že právě dialektika mezi těmito dvěma časově rozřezanými rovinami je vlastně tím o čem ten film ve skutečnosti je. Cate Blanchett dostala po delší době konečně pořádnou roli a tady o zasloužené ceně Akademie asi nebude nikdo pochybovat. Člověk ale přec tak nějak automaticky očekává od společné práce nějvětšího žijícího filmového génia a nejlepší současné herečky ještě o něco víc.