Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Dobrodružný

plakát

Hovory Kalousek Soukup (2021) (TV pořad) odpad!

Když se dva dlouholetí nejlepší kamarádi potkají před televizní obrazovkou je to vždy zážitek. Pan jaromír. Co k němu říci. Možná nejlepší televizní moderátor všech dob. Nezmizí z obrazovky, celý večerní televizní program odvypráví sám. Je živým důkazem že celovečerní televizní program dokáže obsloužit jedna osoba. Významně máchá rukama čímž způsobuje ve studiu legendární průvan. Kritik Miloše Zemana, zapřísáhlý propagátor ideí Václava Havla, věčný zastánce veřejnoprávní České televize. Snad musel být i chartista. Působí kladně._____Pan miroslav. Co k němu říci. Šarmantní člověk i mouchy ho maj rády. Prostě slušnej rovnej poctivej chlap, tešící se všeobecné oblibě a úctě, milován svým národem, respektovám odpůrci. Možná nejpoctivější poslanec všech dob. Z letošní volební kandidátky odstoupil jen proto aby jeho rodná strana nevyhrála volby s příliš velkým náskokem. Zapřísáhlý abstinent, působí kladně. I přes protesty místních aktivistů mu bude v rodném Táboře postavena socha v životní velikosti.

Drsný chlapík (1983)

Film natočený podle ne zcela originálního scénáře stojí za zhlédnutí už kvůli pěkně sejmutým kanadským exteriérům. Pro někoho může tento film fungovat jako studie přátelství a kamarádství, jinak je hlavní tahák Ventura a Cardinale. Poměrně slabý děj tentokrát nepodpoří Morriconeho hudba a celkově je to průměr.

Rabín Jákob (1973)

Gérard Oury zde zůstává věrný konvenčním principům, narativním a dramaturgickým a vyrobí další Funesův kinohit. I když měl ve stejné době ve francouzském kině Belmondo Muže z Acapulca ä Delon Dva muže ve městě, Funes je s Rabínem opět převálcoval. Nejsem fanoušek tohoto filmu a tak nejzajímavější mi připadá, že Datlovu dceru tu hraje tehdy neznámá Miou-Miou. Objeví se tu ale jen na pár záběrů. Film nesmírně trpí skutečností, že tu není dabing FF. Nahradit Františka Filipovského v dabingu na Funese to je takový dabérský oříšek. Asi není žádným překvapením, že tento se nikdy nepodařilo rozlousknout. A tak v rámci nouze bych ani Krampolův pokus úplně nezatracoval.

plakát

Operace Corned Beef (1991)

Typický scénaristický produkt dvojice Clavier-Poiré. To znamená, že film lze dobře využít jako kulisu k jiné činnosti, ale jako komedie zlaté éry to nefunguje. Rychlé tempo, plynulý rytmus, ale něco zásadního tomu chybí. Film tak asi nejvíce zaujme jedním z posledních záchvěvů oldschool dabingu. Že současná herecká generace má své umělecké limity není žádným tajemstvím. Projevuje se to samozřejmě i v dabingu.  Vždy výborný Jacques François dabovaný Rážem může být drobnou ukázkou rozdílu mezi  tehdejším mistrovským dabingem a současným karaoke.

Spása (2014)

Eva němá a oblečená, Dánský eurowestern natočený v jižní Africe, měl tuto postavu pojmout inverzně. A vylepšit příběh - Salvation se opravdu nesnaží vyniknout originalitou své premisy, příliš respektuje daný žánr na úkor invence a nostalgicky vzhlíží k Italským Spaghetti westernům. Zarámováno v solidním vizuálu.

Drsný Harry (1971)

Film udělal z Eastwooda pravicového reakcionáře, proslavil ho, ale nic z toho nestačí na vysoké hodnocení. Sardonický policajt beroucí spravedlnost do vlastních rukou se dnes jeví jako klišé, v liberálním světě však mohl být vítaným vigilantním ochráncem, nehledě na to, že Dirty Harry tento kriminální subžánr prakticky vynalezl.

Horem pádem (2004)

Před výdejním okénkem s grogem mne oslovila štíhlá šarmantní zachovalá milfka na lovu zajíců, jejíž jedinou vizuální vadou byly odstáté uši, ale kdo to dnes nemá, že. V zavedeném hovoru při čekání na grog jsem zjistil, že má doma prostornou koupelnovou vanu a sužují ji bolesti zad, na které pomáhá masáž a kterou ji v jejím osamění ovšem nemá kdo udělat. V záchvatu cinefilního poblouznění jsem odmítl toto pozvání - ne, nemohu má milá jdu se koukat na Horem pádem a chci si to v klidu užít, snad někdy jindy._____A tak pod rouškou noci a s rouškou KN95 plížím se zakázaným časovým pásmem ke svému neluxusnímu bungalovu 1+0-wc. Abych následně zjistil, že jarchovský je neschopný scenárista, hřebejk jeho rodný bratr a společně nedokáží reálně ztvárnit své postavy, napsat dialogy a jejich dílo se více než cinefilní dokonalostí vyznačuje trapností a kýčovitostí. Lacinost filmu tu bez příkrovu rudé plachty vyplývá na povrch daleko více než u předchozích filmů jdoucích do minunlosti._____A když už hřebejka přestala bavit rudá, zamiloval se do žluté a osadil film otravným extrémně žlutým filtrem - myšlenkové pochody režije jsou tady záhadou. Holt filmovačka je větší makačka na bednu než třeba taková internetová tvítovačka. Kýho šlaka. Jdu na grog!

Melancholia (2011)

Tam kde chybí sci-fi akční filmový zvuk plný výbuchů, nachází se úvodní prolog. Osm minut jsou stylistický glanc s extrémně zpomalenými sekvencemi a nadměrným post-zpracováním. Je ale trochu problém orientovat se ve světě, který je v reálném životě obtížné pochopit. Nemluvě o mentalitě kontroverzního, svéhlavého filmaře. Je pro snazší pochopení motivací tvůrce lepší mít diplom z psychologie nebo atestaci z psychiatrie?_____Nebo nad tím nerozjímat a uznat, že jedině takovýto artový snímek dokáže přimět hollywoodskou hvězdu exhibovat ve stavu „ganz ohne“. Kapalnou syntézu impozantního romantismu a v dokumentárním stylu odhalenou Dunst by měl umět ocenit i ten nejchlupatější melancholik ze Stodolní. Je to vždy známka skvělého filmu, když nabízí mnohem víc, než můžete zpracovat v jediném pohledu. _____Hollywoodu navzdory potutelně si mnu ruce – Evropa dokáže vytvořit katastrofický film, má tuto intelektuálně zveličenou nereálnost, Evropa má sci-fi natočené lehce roztřesenou, nervní kamerou dánského idiosynkratického režiséra, to si zaslouží plnou palbu, atˇ už v tom hledá kdo chce co chce. Produkce: Zentropa Entertainments

Riviera (2005)

I když se jedná o pomalý film s jednoduchým příběhem, nemusel by vyznít zcela bezmyšlenkovitě, několik životních pravd se najde a hledání štěstí má vždy svá "ale". Vizuání důraz na lokaci Francouzské Riviéry ovšem potlačuje narativ, takže je to místy trochu nudné a film tak nakonec nejlépe funguje jako bedekr z Azurového pobřeží.

plakát

Moje zprávy (2018) (TV pořad) odpad!

Kdykoliv ho zahlídnu přemýšlím koho že mi ten Jarda Soukup připomíná. A už jsem na to přišel. On je to nefalšovaný gerontofilní Barrandovský youtuber pro důchodce.