Predátoři (2010)

UPOZORNĚNÍ: V tomto komentu budu spoilerovat, protože i tupý divák odhadne hned v úvodu, kdo zemře a kdo bude žít. Celou tu frašku jsem si říkal, že to je spíš parodie na kultovní postavu Predátora. A když jsem viděl v titulcích jako producenta Roberta Rodrigueze, podezřívám tvůrce z úmyslu toto téma odlehčit a trochu si zaparodovat. Protože to, co jsme mohli vidět, nemůže být seriozním pokusem o oživení legendy. Takováto jakoby pokračování by se měla točit až po tom, co vymřou fanoušci prvního filmu. Což počítám, může být asi tak za padesát let. Do té doby si tvůrci (a zjevně ne moc zkušený režisér) koledují o malér. Taktéž si myslím, že vysoké hodnocení je zapříčiněno především hodnocením mladých diváků, kteří snad ani první film neviděli anebo ještě nejsou schopni tyto dva naprosto rozdílné filmy kvalitativně rozeznat. Začnu partičkou: V prvním filmu máme sympatické komando supervojáků, zde máme lidi, kterým prostě nemůžeme přát přežití, protože jsou zaprvé celkem nesympatičtí a zadruhé jsou to až na výjimky samí zločinci. I proto jsem byl spíš na straně predátorů, protože ti zůstali stejní jako před dvaceti třemi lety. A narozdíl od těchto lidí měli dodržovali i nějaký ten kodex, kdežto lidé se bez skrupulí podráželi až to pěkné nebylo. Film začal být zajímavý až s příchodem L. Fishburna (konečně pořádný charismatický chlap). Ale co z toho, když za chvilku zemřel a s ním i jeho desetisezónní účinkování na predátoří planetě. Bylo to to samé jako s D. Trejem, kterého filmaři také obětovali, protože jeho jméno bylo jen návnadou pro diváka. Když opomenu tupé chování postav v úvodu, kdy všichni svorně drželi skupinu pohromadě, aniž by věděli, kde vlastně jsou (protože v případě takové nejistoty by se tito vrazi pohádali hned v úvodu), nemohu odpustit opravdu hloupé dialogy, které si nedovolili ani kluci v osmdesátkových béčkách. Co se týče castingu, tak to byl opravdu horor. Brody a zabiják? I Arnold dnes by to zahrál desetkrát lépe a hlavně uvěřitelněji. Brody by se hodil tak možná do nějaké francouzské vetřelec sci-fi. Stejně i ta malá holčička A. Braga. Čím mě má asi tak okouzlit šedesátikilový Brody v takovém akčním filmu? Tím, že totálně dobije predátora v závěru? Totálně neuvěřitelné. Stejně tak ta panenka. No nic. Toto pro mě zklamání nebylo, protože jsem opravdu nepředpokládal, že by to mohlo oprášit slávu starého Predátora. Spíš se trochu zlobím, že někdo má tu drzost se o to s tímto materiálem pokusit. Jednu hvězdu dávám za opravdu nádherné exteriéry. Takže shrnuto: Jako spořič na PC dobrý, jako film nikoli.

Sauna (2008)

Jedná se spíše o jakousi historickou fresku. Žádný jiný přídomek bych tomu nedal a už vůbec ne horor. Dva bráchové (společně s jinými vojáky) jsou pověřeni vymezit švédsko-ruskou hranici po švédsko-ruské válce na konci 16. století. Tyto historické události jsem nikdy moc nestudoval, takže z historického hlediska nebudu hodnotit. Zde šlo o vztah dvou bratrů, z nichž ten mladší byl totálně závislý na starším. Přičemž starší se do šéfa této bratrské dvojice pasoval z titulu dlouholeté účasti ve válce. Pořád měl plnou hubu keců tom, že on si zaslouží to i ono, protože on byl přece ve válce. Nikdo mu to nebere, ale tato postava mi byla strašně nesympatická. Druhý brácha, který vypadal inteligentnější i lidštější s tímto nepoměrem neuměl naložit a bojovat a tak se z něj stal pouhý spolupachatel zla, které oba bratři na své trapné pouti vykonali. Příkladem budiž vesnička 73 lidí, která žila mimo veškerý život obou zemí a přes kterou starší brácha vymezil hranici. Paráda, takový projev arogance, zvůle, byrokracie a úředníčkovství můžeme vidět na úřadech i dnes. Takže vlastně nadčasový film. Jinak taková jalová pouť dá se říct samozvanců močály a ostatní nehostinnou krajinou. Takže vlastně za exteriéry ta jedna hvězda. Alespoň jakous takous atmosféru to navodilo. Ale ta sauna? Co to bylo za umělé stavení, vůbec nepatřící do oné doby? A přímo přes ní povede hranice... Super. No celkem hovadismus. Neviděl jsem v tom nic zásadního, spíš to byl pokus udělat něco trochu jinak a vyšly z toho "Houbičky 2". PS: Viděl jsem to asi načtyřikrát, z toho posledních deset minut jsem asi osmkrát vracel.

Pád do tmy 2 (2009)

Myslím si, že v tomto případě nejde tak ani o "dvojku", jako vyloženě o pokračování. Já musím konstatovat, že tento navazující díl se opravdu povedl a krásně se napojil na ten první. Přiznávám, že na zhlédnutí tohoto dílu jsem čekal třičtvrtě roku, než jsem se osmělil. Měl jsem totiž strach (a u dvojek bývá oprávněný), že pokračování nebude tak kvalitní jako tříhvězdičková "jednička". I proto dávám tomuto dílu čtyři hvězdy. Mile mě překvapil a já to tomuto dvoufilmu dlužím. Myslím, že celkové hodnocení tři a půl hvězdy za oba díly je spravedlivé. V obou dvou částech se mi líbila akční část filmu, kdy se z žen stávají nesmiřitelné válečnice proti nestvůrám, které mi ve "dvojce" připadali více jako lidé. Asi proto, že jsem si na ně už zvykl. Tento film si poměrně vysoké hodnocení zaslouží i proto, že v jeskyni nezabíjí nějaká zmutovaná příšera, ale dle mého názoru jeskynní lidé, kteří se skvěle na život ve tmě adaptovali. Tomuto se prostě dá uvěřit. V tomto díle měl divák větší jistotu v mužské části výpravy, ale jak už to bývá... Prostě musím připustit, že ženy tuto dvojsérii táhnou a musím připustit ještě jednou, že jim to fakt sluší. A to nemám moc rád akční ženské hrdinky. Další fakt, který mi přinášel velice silně stísněné pocity, byl v určitých pasážích velmi malý prostor pro všechny zúčastněné. Např. v tomto díle, když ty dvě holky plavaly, aby si našly další cestu a na nadechnutí měly opravdu miniaturní prostor. Já bych se tam asi zbláznil. Takže tento dvoufilm hodnotím velice kladně, i přesto, že jsme se dočkali nečekaného závěru. Který ale může být předzvěstí "trojky". Pokud by vše pokračovalo v tomto duchu, vůbec bych se jí nebál a čekat třičtvrtě roku na ni určitě nebudu. PS: Nevím, zda to byl záměr tvůrců, ale když se dívám na původ jednotlivých herců a hereček, jedná se vskutku o unikátní internacionální počin.

Plivu na tvůj hrob (1978)

Naturalisticko-realisticky natočený film, který může některé diváky pohoršit. Zezačátku to vypadalo jako konverzační cvičení pro začátečníky (hlavně rozhovor Matthewa a spisovatelky). Pak se to ale rozjelo a my jsme mohli být svědky určité brutality, která ale hodně koresponduje s realitou. Velmi logické bylo i chování postav a především rozhovor v baru čtrnáct dní po "vraždě". Takhle přesně se zločinci chovají - tedy já tomu věřím. Velice se mi líbila i postava Matthewa, protože ten retarda byl fakt zahrán kvalitně. Závěrečná část s pomstou už tak realistická nebyla, ale možná o to víc nám dává pocit satisfakce. Zde vyvstává otázka ohledně trestu smrti. Já sám jsem proti a když, tak jen v případě, že trest vykoná rodina nebo pozůstalí sami. V tom bych spatřoval jakési naplnění spravedlnosti. Myslím si, že člověka moc neuklidní, když vrah dostane humánní injekci a navíc od někoho úplně cizího. Závěrem bych chtěl dodat, že vzhledem k roku výroby filmu, bychom mohli být shovívaví především ke zvukové stránce filmu.

Městečko Peacock (2010)

Psychologické filmy mám rád, ale tento se do mne nějak výrazněji nevryl. Tři hvězdy ale dávám za perfektní ztvárnění rozdvojené osobnosti. Ostatní herci také zahráli své. Líbila se mi S. Sarandon. Ve filmu stojí za to sledovat dvě věci: 1) závislost na matce (která v dětství hlavního hrdinu týrala) přerostnoucí v částečné ztotožnění se s její osobností a následný boj mezi osobností autentickou a matčinou. 2) Boj mezi mužem a ženou v jedné osobě, kdy SPOILER: žena opět vítězí. KONEC SPOILERU. Zajímavý film, který ale už nemusím vidět podruhé.

Společné Vánoce (2007)

Poměrně velká černošská rodina se sejde na Vánoce doma. To je z toho vánočního asi tak vše. Film je o rodinných vztazích a o tom, jaké má kdo tajemství nebo problémy. Vlastně by se to dalo zařadit do kterékoli jiné roční doby, jde o to, že Vánoce jsou nejchytlavější. Jako vánoční film bych to vůbec nepovažoval a jako komedii taky moc ne. Ten film by nebyl až zas tak špatný, kdyby účinkující černoši tak strašně nepřehrávali. Holky za každou větou výraz "já jsem ta největší kost" a kluci zase to obligátní raperské vlnění. Pro mě nejzajímavější postava byl nejstarší brácha. Jeho příběh byl, co se dramatu týče, nejpoutavější a i představitel jeho role byl pro mne nejlepším hercem. Co by si měl každý z tohoto filmu vzít je zdůraznění rodinné soudržnosti a fakt, že o Vánocích se lidé stávají lepšími.

Lovci lebek (2010)

Tento film si možná hrál na víc, než má. Zřejmě se inspiroval filmem "Izolace" (2006), jenže postrádal nadhled a možná podobné herecké obsazení. Film "Izolace" byl britsko-německý. Možná se při tomto dílku měli Němci také spojit s Angličany a mohlo vzniknout něco hodnotnějšího. Tento film něco v sobě má (když tedy odmyslíme s nebezpečím moc nekorespondující chování postav), kdyby si ale nehrál na tak moc vážný film. Faktem je, že jsem očekával, že veškerá nebezpečenství připraví firma. Nestalo se tak, místo toho střelilo v hlavě někomu jinému, což by v případě, že by nešlo o nábor, bylo i jedno. Takto si chtěl tento "thriller" hrát na něco víc - na něco psychologického. Neříkám, že to nezvládl, říkám, že na to vůbec neměl. Pořád uvažuji mezi jednou a dvěma hvězdami. Jenže jsem si vzpomněl na hlavní dívčí postavu a přešla mě chuť směrem nahoru vymýšlet argumenty. Ta v poslední třetině přehrávala tak neuvěřitelným způsobem, že by se i Rambo mohl stydět. A tím nemyslím S. Stalloneho, nýbrž postavu Ramba. Shrnuto: Nápad ucházející, ale potřebovalo by to fakt hodně předělat, a pak by tři hvězdy nebyly problém.

KR 13 (2009)

Jednu hvězdu dávám pouze za to, že to byl film typu "lidé v místnosti". Jenže narozdíl od těchto filmů, které se specializují na psychologický teror (anebo jsou lidé ponecháni sobě navzájem napospas bojující s ponorkovou nemocí), toto je totální kravina. A ten nápad s vytvářením amerických sebevražedných atentátníků, to už musí být fakt super pako někdo, koho toto napadlo. A to vlastně ani nevím, proč tam vůbec účinkovala ta šestadvacetiletá pipina. No nic, myslím, že 53 % je velmi, velmi vysoké hodnocení.

Ženská věznice (2006)

Já si myslím, že dát tomu prostě "odpad" je hovadina. Tento film v sobě něco měl, přestože byl tak strašně amatérský. Rozdělil bych jej na dvě poloviny: část vězeňská (jakoby drama) a část lovecká (survival horror). Ta druhá se mi líbila víc, nebyla zase tak úplně hrozná a navíc ta nelidská bestialita dokázala zakrýt skutečné logické chyby. Vězeňská část byla opravdu k smíchu: chování bachařek, chování vězenkyň - prostě by to vydalo na hodně dlouho. Jen krátce: pořád stejná směna dozorkyň znamenala, že v této věznici se pracuje nepřetržitě a dozorci se prostě ve službách nestřídají anebo to prostě znamená, že nebyly prachy na další "herce". Navíc ukažte mi bachaře, který by chtěl každou šichtu týrat vězně, musel by to být vyšinutý blázen. Ale takový je tento film. A protože je takový, jaký je, skutečně se nezabývám milionem nedostatků, kterým disponuje, nýbrž se spíš snažím nalézt důvod a motiv, proč pan režisér takové sračky točí.

Tři přání (1995)

Film nás vtahuje do vztahu lidí, kteří se náhodně potkají. Matka s dvěma syny a tulák. Jak už to tak bývá, prvotní opatrnost vystřídají sympatie až nakonec dojde k nevyhnutelnému. Film ale než o vztazích je o snech a přáních, o tom, že člověk má hledat štěstí v tom, co má, nikoli hnát se za falešnými představami. U tohoto filmu může být hodnocení různé podle toho, jak kdo tento stav mysli a rozpoložení chápe. Já tedy dávám tři hvězdy, protože to není ani velice dobré ani špatné.