Přátelé (1994) (seriál)

A mám to za sebou. Konečne som zhliadol tento legendárny sitcom komplet. A som spokojný. Vtipné momenty, situácie, ktoré zažívajú v reálnom živote snáď všetci z nás a sympatické postavy (i keď Monika mi sem tam liezla na nervy svojou panovačnosťou). Je pravda, že niektoré zápletky sa ku koncu opakovali (to, ako sa druhýkrát začalo riešiť Joeyho zamilovanie do Rachel mi prišlo ako varenie z vody), ale mám dilemu. Na jednej strane mám pocit, že tých desať sérií bolo aj veľa. Na druhej by som ich uvítal viacej, pretože s Priateľmi sa mi ťažko lúči. Čo viac dodať? Vysoké percentá a zaradenie medzi najobľúbenejšie seriály nie sú vôbec prekvapivé.

V Bruggách (2008)

Skvelá tragická dráma s vtipnými hláškami, sympatickými hercami a nečakaným koncom. A všetko sa to odohráva v Bruggách, ktoré sú naozaj pekným prostredím. Raz by som sa tam aj pozrel.

Rick a Morty - Nezmortriklý (2023) (epizoda)

Mám rád, keď tvorcovia naviažu na kontinuitu. A práve pre takých bola táto epizóda. Jasne, nebol to najlepší diel, ale vidieť tím v zložení Ricka a istého charakteru v boji proti úhlavnému nepriateľovi bolo skvelé. Síce je pravda, že Morty sa tu choval ako hysterická baba (to ma zas niekto označí za sexistu), ako keby bol s Rickom prvý-krát na dobrodružstve. To bolo mierne divné. A som zvedavý, či a ako, naviažu tvorcovia na ten koniec.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Prečo je tento film skvelý? Povieme si v bodoch. Audiovizuálna stránka. Vizuál tohto filmu je nádherný. A to, že každý Spider-Man má odlišný, len pridáva na dokonalosti. Rovnako je to tak s audiom (milujem Spider-Gwenine tóny). Príbeh. Rovnako dobre spravený. Prvá polovica má pár skvelých momentov medzi Milesom a rodičmi, ale je viac-menej komediálna. A potom príde druhá polovica, ktorá je omnoho vážnejšia, serióznejšia, temnejšia. Spot. Tlieskam, že sa tvorcovia nezľakli a siahli po tomto ,,trápnom" zlosynovi a pretavili ho do úctyhodného protivníka. Ďalší noví Spider-Mani. Tak ako v jednotke, aj tu sa nám predstavia nové iné verzie Spider-Mana. A všetky (alebo aspoň tie, ktoré majú väčšiu rolu ako len cameo) si človek musí zamilovať. A na záver...ak ste fanúšikom Spider-Mana ako ja a poznáte aj jeho komiksy, či staršie animáky, tak budete nadšený tou kopou odkazov, ktorými tento film preteká. Skoro mi z toho v kine explodovala hlava. Across the Spider-Verse nesklamal a je rovnocenným pokračovaním Into the Spider-verse.

Batman (1992) (seriál)

Kým som sa dostal k tomuto seriálu, tak som na neho počul samú chválu. A po pozretí všetkých štyroch sérií sa k ospevovaniu môžem len a len pripojiť. Kde začať? Vizuál i animácia mi sadli. Páči sa mi Gotham, ktorý má príjemnú atmosféru starých gangsteriek, čomu dopomáha aj to, že gangstri chodia v dlhých kabátoch a nosia thompsony. Ale poďme na to hlavné a to postavy, lebo na nich to celé stojí. Batman je skvelý drsný hrdina, ktorý má ale svoje traumy. A práve tie najsilnejšie epizódy sa na tieto traumy zameriavajú. A nezabudnime na jeho príjemný hlas, ktorý mu prepožičal Kevin Conroy. Čo sa týka záporákov, tak tu máme klasických zlosynov z komiksu. Čo ale treba oceniť, tak autori často pracujú aj s ich ľudskou stránkou, takže často sa nejedná o zlých ľudí, ale skôr o utrápené duše (až na Jokera. Ten je proste zlý. A zábavný.). Ďalej sa tu nájdu epizódy zamerané na rôzne iné postavy, obyvateľov Gothamu, ktorí sa nejako pripletú Batmanovi pod nohy. Ešte pochválim hudobnú stránku (Shirley Walker zložila dokonalý bat-soundtrack) a úvodné titulky. Samozrejme mám pár výčitiek, niekedy kvôli dĺžke epizódy musí byť dej skratkovitý, čo je celkom škoda. A taktiež sa nájdu aj niektoré slabšie epizódy, nie je ich ale nejak veľa. Inak som ale spokojný, jedná sa o vážne dokonalý superhrdinský animák.

Takoví normální zabijáci (1994)

Mne to sadlo. Farebné filtre, zmena na iný formát či prestrihy na iné klipy - to všetko ozvláštňuje inak klasický film o psychopatickom páre alá Bonnie a Clyde. Pochváliť musím aj hercov. Je tento film satirou na média a našu posadnutosť násilím, vraždami a ich vykonávateľmi? Možno, neviem. Viem ale, že je to fajný film, ktorý ma bavil, ktorý sa mi páčil a ktorému bez problémov dám plný počet.

Avenue 5 (2020) (seriál)

Skvelý komediálny seriál uťahujúci si z politiky, masovej histérie, ľudskej povahy a tak celkovo dnešnej doby. Sympatickí herci hrajúci občas nesympatické postavy, ktoré si ale aj tak zamilujete. Humor sa mi trafil do vkusu, občas je riadne čierny. Finále prvej série je potom vynikajúce. Najväčšia škoda, že bol seriál zrušený. Zbohom posádka Avenue 5, bolo mi cťou s vami stráviť 17 skvelých epizód.

Babylon (2022)

Ja som si to užil. Sledujeme osudy štyroch postáv, ako sa vyrovnávajú so slávou, ale i s nástupom zvukového filmu. Je to absurdná dráma, miestami vážne vtipná. Chazelle veľa vecí tlačí do výšin absurdna, aby zdôraznil krásne, ale hlavne tie zlé stránky filmového priemyslu. Herci sú skvelí, či už sa bavíme o Diegovi Calvovi, sympatickom Bradovi Pitttovi, alebo vážne sexi Margot Robbie, ktorá to na plátne riadne roztočila. Môžem tomuto dielu vytknúť jedine to, že Chazelle nevie, kedy to ukončiť. Čím viac sme sa blížili ku koncu, tým viac som mal pocit, že už to malo skončiť. A ten artový koniec plný farieb a prestrihov na rôzne filmy bol, podľa mňa, cez čiaru. Ale i tak musím Babylon, ako fanúšik filmov, hodnotiť vysoko. Toto bol film pre mňa. Film o filme, o jeho krásach, vzostupoch, ale i pádoch.

Babylon Berlín - Série 4 (2022) (série)

Tretia séria nebola nič moc. Štvrtá séria ale dokázala, že Babylon Berlin je jeden z najlepších európskych seriálov posledných rokov. Množstvo dejových liniek, ktoré sú pekne poprepletané a každá z nich je zaujímavá. Za najslabšiu by som asi označil tú s Alfredom Nyssenom. Nebola zlá, ale existovala tak nejak oddelene od všetkých ostatných a keby ste ju vystrihli, tak to sériu nijak neovplyvní. Gereona a Charlotte musím pochváliť, je to sympatická dvojka, i keď celá tá vec ohľadom Gereonovej ,,psychózy" a návštev toho doktora mi prišla divná a asi by som bol aj radšej, keby to tu nebolo. Taktiež mám pocit, že seriál silnejšie začal, ako skončil, lebo niektoré rozuzlenia mi prišli slabé (hlavne to ohľadom Bielej ruky). Ale i napriek pár pripomienkam prevláda nadšenie. Pachuť z tretej série bola zmytá a ja sa nebojím toto označiť za najlepšiu sériu seriálu.