teplic

3 body

<< předchozí 1 2 3 4
    • 5.12.2020  21:12
    Počátek (2010)

Z komentárov: "Film tak dokonalý, až člověk cítí potřebu si u něj vyhonit." Áno, lebo už sa stihol najesť, vysrať, zahrať sudoku, odpísať na maile, povysávať a zavolať otcovi. Film tak dokonalý, že nepotrebuje osídla logiky alebo čitateľného príbehu, nie, keď môže dve a pol hodiny masírovať v človeku zdanie, že rozmýšľa nad ťaživými témami bytia. Ale pri tomto filme nerozmýšľal nikto -- a Nolan zrejme už vôbec nie.

• 4.5.2020  09:15
    Meteor (TV film) (1991)

Dosť zlá adaptácia výbornej predlohy. Hudba, ktorou asi chceli tvorcovia dobehnúť to najhoršie z 80. rokov, nelogické až smiešne strihy, interiéry vágne a nijaké, hoci točené na observatóriu na Lomničáku, na niektorých miestach vidno v zábere filmárske náčinie. Karvaš musel až citíť, ako sa bude v hrobe obracať, keď to dotočili.

• 14.4.2020  21:18

Áno, Petše, pochopili sme z tvojho skromného množstva filmov na tému, normalizácia bola zlá. Realita bola tvrdá a neúprosná, ale obávam sa, že Film je aj tak príliš schematický (áno, schematický nemusí znamenať len socrealistický, uf). Isteže, uhol pohľadu je jedna vec, ale vyslovená démonizácia všetkej moci a na druhej strane idealizácia hipíkov a trpiaceho ľudu je už príliš. Ale to by ešte, dajme tomu, nemusel byť problém, veď uhol pohľadu. Ale dpč tá mantavá kamera, neodôvodnené dejové linky, milión postáv, ktoré sa len zbytočne mihnú a zmiznú, šroubované dialógy a drevení herci, naPRD postsynchróny. Inak povedané, nevytýkal by som Filmu toľko schematickosti, keby aspoň bol remeselne dobre spravený. A hlavne neboli holé cecky, čo teda neviem, ako sa mohlo stať v českom filme, vážení.

• 28.11.2019  19:19
    The Eric Andre Show (TV pořad) (2012)

Nádhera, sledovať túto šou a nevedieť, kde končí scenár a začína improvizácia, v mnohých prípadoch pre Andreho život ohrozujúca. Dedičstvo Monty Pythonov, Andyho Kaufmana či Toma Greena dovedené do dokonalosti. Hoci celá šou vyzerá ako prvoplánová surrealistická absurdná sranda, treba uznať, že je aj vizuálne zaujímavá (Andre pripodobňuje Sakuraia ako režiséra k Terrymu Gilliamovi), celkom efektne búra hranice očakávaní nielen diváka, no najmä hostí. A čo je najdôležitejšie, ak sa človek rozhodne sledovať šouku nie ako rad absurdných scénok, ale ako určitý postoj k svetu. Sám Andre povedal v istom skeči (prepadnutie RNC a zjazd Alexa Jonesa), že je nihilista, nešetrí nikoho a nemá čo stratiť, jeho humor je nepolitický, a preto v správnych prípadoch dráždivý. V rozhovore s Larrym Kingom Andre uviedol, že k humoru sa uchýlil, lebo hudobný priemysel (v ktorom od malička fungoval) je podľa neho zvrátený a nedáva šancu talentovaným, že v humore našiel ventil zo sklamania a tvorivú slobodu. Nuž, kdesi som čítal, že práve tým imponuje najmä mileniálom, čiže generácii, ktorá pociťuje svet ako trieštivý, bez istôt, generácia, ktorá tiež cíti, že už nemá čo stratiť a môže sa uchyľovať k hocičomu. Niečo na tom bude. Alebo proste neexistuje, aby muž, ktorý prederavil penisom stôl, jedol náradie alebo vošiel do reštaurácie v kostýme chobotnice s trpaslíkmi namiesto chápadiel, nebol smiešny. Niečo na tom bude.

• 3.11.2019  23:14

Koľká krása vidieť, keď sa celá ČSFD poserie z holokaustového artového foresta gampa. Okrem toho, že absolútne rozumiem prečo (poetika festivalového filmu by už mala byť hádam aj skúmaná nejakým vegánom na VŠMU), zároveň absolútne nerozumiem prečo. Naozaj stačí "náročnému" divákovi predhodiť pár samoúčelných naturalistických scén a zvyšok filmu vyplniť statickými, otravne tichými "lyrickými kontemplatívnymi" zábermi? Veľmi povrchný film, ktorý išiel a ide na úplnú ľúbivú istotu (trojhodinový čiernobiely film o holokauste s medzinárodným obsadením, vrátane holyvúdskych hercov, ktorí radšej mlčia alebo sú predabovaní? novinka.), čo je škoda. Keby sa nepokúšal byť nasilu svetovým, mohla z neho byť celkom kvalitná řežba, ktorá nemusí divákovi dávať čas na rozmýšľanie a všetko mu podávať priamo na dlani. Ale áno, asi som len nepochopil, že Marhoul sa tu pokúša lyricky a existenciálne vykresliť odľudštenie človeka v časoch vojny a degradáciu ľudskej bytosti na úroveň zvieraťa, ktoré utilitárne a pudovo prestane rozlišovať morálne hranice, a to za hlavným bojovým dejiskom vojnového besnenia, v súkromnom, ba až intímnom prežívaní postáv. Alebo niekto zabudol povedať Marhoulovi, pravdepodobne neexistujúci dramaturg, že nestačí film vizuálne vycizelovať, treba mu dať aj nejakú hlbšiu esenciu ako len niečo vágne, čo vtesnám do jednej vety. Všetko to odkazovanie, strkanie Vtáka do súvisu so známejšími menami československého a svetového filmu vnímam len ako chabý pokus film legitimizovať bez toho, aby sa pomenovali jeho dosť vážne nedostatky. Neexistuje naozaj nič jednoduchšie ako skrátka povedať, že tu ožil Vláčil, že sa tu evokuje Klimov a že po kamere pomaličky steká Tarkovského ejakulát, lebo všetci hneď vieme, čo si máme predstaviť bez zodpovednosti nad filmom sa hlbšie zamyslieť. Fun fact: väčšina žien v tomto filme neprekročí úlohu sexuálneho objektu lol.

• 17.9.2019  21:21

Ohó, takže odborní recenzenti z ČSFD posúdili, že na tomto filme nevidno "ideologizáciu" a že v ňom "absentuje všemocná ideológia". Guess what, práve naopak. Film začína scénou, kde sa hlavná postava (Chudík) prejaví ako hrdinský partizán, ktorý však "zlyháva" v osobnom živote, alebo ako sa dočítate v istom komentári podo mnou, "chová se jako sráč" (krásne bohorovné tvrdenie). Uvedomí sa nie keď sa mu situácia s dvomi ženami vymkne spod kontroly, ale v momente keď mu jeho veteránsky zrak spočinie na medaile z Povstania a keď si pozrie fotku svojej ženy tiež, well, z Povstania. Čiže ponaučenie z príbehu: aj veľký vojnový hrdina si dokáže skomplikovať súkromný život, ale stále ostáva hrdinom, a to definuje jeho život. Ono pripustenie súkromného života v 50. rokoch je azda to nóvum, pre ktoré si tu pár ľudkov myslí, že ide o prevratnú odideologizovanú vec. Skutočné nóvum je však pomerne triezve, miestami dokonca nemoralizujúce stanovisko v nevere v časoch, kedy usporiadaná rodina tvorila základ socialistickej spoločnosti. Samozrejme to ale vyvažujú scény, ktoré podprahovo odsudzujú neveru hlavnej postavy. Čiže: nejde o úplný budovateľský sranec, ale že by tento film bol nejako mega podvratný a prevratný, to tiež nie.

• 25.7.2019  21:14

Toľko potenciálu rovno do hajzlu výmenou za lacný smiech. Vtipy ako šité na mieru pre pobratislavčených východniarov, cigánske stereotypy, absolútne nezvládnuté herectvo, zlé postsynchróny, zlý strih, zlý melodramatický scenár, pomalé tempo. Meanwhile polovica Lumieru: Á, ta ja šem še šmial, bo my vihodňári táki zmeee, TA ŇEEE, ta koňéčňe dóbra komedía, ta ja ŇEKUKAM SLOVÉNSKE FILMY, aľe ta tento bars dobri bul, bo piju a šmešni su.

• 2.6.2019  16:58
    Otesánek (2000)

Prvé, čo mi napadlo -- postkomunistický Eraserhead. Švankmajer zrušil úchylne tenkú hranicu medzi rozprávkou a hororom cez surrealistické nástroje vizuálne aj filozofické. Inak povedané, je veľmi výpovedné, že syn zožerie svojich rodičov a ďalej rozsieva deštrukciu niečím tak elementárnym a životodarným ako jedenie. A výborný zmysel pre humor, ktorý pre zmenu zotrie hranicu medzi komikou a tragikou. Ešte inak povedané, všetci by sme zožrali svojich rodičov a vy, čo sa nesmejete, si to nechcete priznať.

• 2.6.2019  16:42
    Rocketman (2019)

Hudobný životopisný film? Aké nezvyčajné v dnešnom Goľivude! Veľmi dobrý ako muzikál aj ako životopis, až na posledných desať minút filmu, ktoré totálne podkopú všetok nadhľad, problematizáciu a vybalansované emócie. Záver nechutne patetický a sladký, zbytočné zdvojenie (stačilo ukázať, ako žije Elton dnes v realite) a vybičovanie emócií. A tá, prelínačka, kde sa smutnému Eltonovi objavujú priehľadné hlavy jeho blízkych, dpč, kto to dnes ešte robí. Inak Eltonove Johnove pesničky poznám len tie najznámejšie (z ktorých vlastne väčšina odznie vo filme), no aj tak mi zrazu skutočne sedeli viac ako soundtrack k filmu. Samostatné mi neprídu nijak extra. A gejsex!

• 24.3.2019  22:21

Čierna komédia? Ani čierna, ani komédia. Viac ako dve neznesiteľne dlhé hodiny mániodepresívnej mašiny na citáty. Veľmi uveriteľné z huby dedinského strýca zo šenku, ktorý najskôr povie, že je jednoduchý človek a veci nerozumie a potom vedie pregnantné historiografické dišputy so všetečnou slečnou, ktorej jEmNá RoManTiCkÁ LiNkA (čiže neschopnosť upratať si vlastný život) z filmu robí "dôležitý film dneška". Okrem toho úžasná zemeplochosť hlavnej postavy (áno, cecky boli), ktorá v honbe za "vyrovnávaním sa s dejinami" pôsobí ako povýšenecká blahosklonná piča, pretláčajúca vlastnú pravdu, ktorá síce môže byť ušľachtilá, vyargumentovaná a etická, ale to diváka pod kanonádou jej snobizmu a umrnčanosti prestane zaujímať. A predvídateľný, nechutný záver. Jedna hviezdička za toho cenzorského kultúrneho pracovníka a trošku rumunskej histórie.

• 24.3.2019  22:13

Aha, film, ktorý Leščák a Ostrochovský nedojebali! Social drama / heist movie Eastern European methhead edition! Zhnité jak čertov kokot, a tak to má byť!

• 23.2.2019  15:35
    Klip (2012)

Najlepší komentár v kine ever: prisadol si párik, čo vyzeral, že sexuje už len vďaka viagre, lyžovačkám a SUVčku, Jasna trhá pančocháče, blondína sa pýta: a To PrEčO mU oNa RoBí?

• 23.2.2019  15:31

No, čo funguje ako seriál, nebude možno fungovať ako film. Ja mám teda veľkú toleranciu v humore, ale ak takto po novom vyzerá česká politická satira, tak si Zemana zaslúžite.

• 2.1.2019  21:24

Asterix a tajomstvo magickej disneyovky.

• 23.12.2018  19:15
    Let (2012)

Mínus dve hviezdy za záver od washingtonovho monológu.

• 1.11.2018  22:46

Neviem, aké amfetamíny si pichá celá čsfd, ale musia byť dosť silné, keď nútia ľudí dávať také vysoké hodnotenia tejto zbytočnej, "zámerne gýčovej", "akčnej" "vtipnej" "modernej interpretácii" klasiky. Žiadne filmárske tempo a zároveň šialené dejové tempo, trápne umelé dialógy, v hlavných úlohách amatérske herectvo a počítačové efekty. Božský superhrdina Poirot sa stal obeťou pojebaného holivúdskeho priemyslu -- čo ešte nemá remake, akoby neexistovalo, starý Poirot je out, dnešný divák už predsa nemôže vydržať sledovať detektívku v pomalom tempe a rozmýšľať za seba pri dávkovaní informácií, potrebuje akčného kokota s trápnym prvoplánovým humorom, ktorý divákovi všetko naservíruje, sentimentálnu hudbičku, ktorá len podfarbí katastrofu na plátne, a čo najrýchlejšie striedanie obrazov, lebo nebude sa kurva pozerať na to, ako ľudia rozprávajú dlhšie ako pol minúty, divák si chce dať popkorn a sŕkať kokotkolu, divák sa bude tešiť, lebo sme REINTERPRETOVALI Poirota, doba si to pýta, nech žije doba!

• 18.10.2018  10:47
    Zrůda (2003)

Minimum pátosu, dôsledne natočené umieranie, výborne zahratá vraždiaca psychicky chorá prostitútka. nerozumiem výčitkám, že hlavná postava je vykreslená ako obeť. Film problematizuje jej osud, čiže vykreslí pôvod jej dysfunkčného správania a svojského zmyslu pre spravodlivosť, rozhodne z nej prvoplánovo nerobí obeť. Kľúčové je slovo okolnosti, ktoré sama hlavná postava vysloví pri poldecáčiku pri bare a ktoré napokon dokonale umožní pochopiť, ba dokonca vcítiť sa do jej myslenia a porozumieť jej "pomste".

• 30.9.2018  20:17
    Zloději (2018)

tento film mal skončiť asi o polhodinu skôr a bol by výborný. tých šesť citovo vydieračských a zle natočených koncov mu naozaj nebolo treba, len čo sa zbytočne domotal sám do seba a skomplikoval na úkor celkového vyznenia - všetky informácie odtiaľ sa dali hravo prepašovať do deja pred zatknutím. ale chápem všetky festivalové pohonky - je to predsa len japonská socdráma. a boli cecky.

• 30.9.2018  20:13

človek čaká totálnu blbosť na podojenie nostalgického cecku dnešných tridsiatnikov a ADHD dnešnej generácie displejofilov a ono z toho vylezie celkom zábavná trapošina. aj som sa zasmial.

• 14.8.2018  14:47

Film, z ktorého kričí "hej, už viem, urobme film, ktorý ROZPRÚDI DISKUSIU, počul som, že je to in" a ktorý nevie, čo vlastne chce byť (sociálno-spoločenský komentár? individuálne príbehy? atmoška?) a tak je len povrchný. chápem princíp umeleckého vyrovnávania sa s historickou/národnou traumou a tento film ju dodal so všetkým balkánskym, čo len možno od takého filmu čakať -- depresívni alkoholici, bitky, neporozumenie, ustaše, četnici, horiace autá, MRTE smutné a dlhé zábery na tváre a o p t i m i z m u s. a už dajte do *niekam* tie roztrasené kamery, veď sa už nedá na to pozerať.

• 7.8.2018  21:59
    Bullet Head (2017)

Super taškařica natočená z pohľadu prvej osoby, či vlastne prvého psa haha. Dosť zlé dialógy, srdceryvná muzička a príbehy, ktoré chytia za penis a uronia slzičku. Cecky nanešťastie neboli, ale osudová žena áno, dokonca v peknom záverčeku, nechceme predsa, aby bol divák príliš smutný! Keby sa režisér odhodlal urobiť hermeticky uzavretú, zadychčanú a od napätia gulervúcu -- rozumej žiadne bočné príbehy, ktoré majú byť akože poľudšťujúce -- boli by to možno aj tri hviezdičky. bork bork bad hoomin

• 16.7.2018  19:10

Môj prvý odpad! Čo si človek nepozrie v penzióne Dúhový pstruh v Bystrej o desiatej večer, keď už ti aj cikula zmäkne, čipsy zožraté a ostáva ti len kochať špeciálnymi efektami, stereotypmi a MEGAdobrým slovenským prekladom v produkcii sociopatického absolventa prekladateľstva angličtiny a ruštiny na Univerzite Konštantína Filozofa so samovražednými sklonmi. Dobrá zábava! Aj som zabudol na chlór v nose z hotelového bazéna!

• 5.5.2018  21:53

Výborne natočené bojové scény. Inak dosť husto prepchaté rôznymi klišé vojnových filmov. Žiaden zázrak.

• 15.3.2018  22:59

už vieme, čo sa stane, keď má francúzsky herec krízu stredného veku. cool. nič proti podivnostiam, mám rád, keď je film divný a inteligentný, ale dalo sa byť divný aj kratšie. pointa od začiatku jasná, tak načo ju stále hromadiť a nabaľovať? a záver teda nič moc.

• 14.3.2018  20:33
    Tlumočník (2018)

Od začiatku cca do polovice nič viac než starecký feel good road movie s debilným humorom, nelogickými situáciami, slopaním, zošúvernými erekciami a spievaním driečnych tučných dievok v aute. Ale čo čakať od dua šulík leščák. Potom už v pohode, bod naviac za uja v starobinci a záver.

• 15.2.2018  22:00

Cronenbergov najstrašidelnejší body horror! Nahá Keira! V sado-maso melodráme, v ktorej jej asi napichali pred natáčaním botox do ksichtu, aby bol čo najdrevenejší. Ale aspoň Ohýbač penisov v úlohe riťopleska a More-than-zen v úlohe múdreho čierneho starca boli v pohode.

• 13.2.2018  09:47

Jasne odčitateľná metafora rodičovstva, deviácií a strachu a úzkosti z neho. Film, ktorým má Lynch najbližšie k surrealizmu, nielen vizuálom, ale aj odkrývaním toho, čo nevidíme -- a v tomto prípade ani nechceme vidieť, ani vedieť, že to v sebe máme. Iste trochu podivuhodné obrazy, ale aj tak nechápem, ako niekto môže film odbiť s tým, že je absurdný -- nie je, stačí si len doštudovať, čo to vôbec absurdný znamená. Eraserhead má svoje svoje viditeľné posolstvo, ktoré postupne odkrýva symbolmi cez akési halucinačné/snové výjavy. V tom surreálny je, ale predsa len je to zhmotňovanie pocitov (najmä strachu) rodiča o existenciu dieťaťa (ale aj svoju) v jadre naozaj priamočiare. Stačí len film čítať v správnom kóde. Až potom sa z toho stane skutočný nightmare fuel a už nikdy nebudeš chcieť mať deti.

• 12.2.2018  17:52

Originálna téma a celkový nápad a do istej miery aj spracovanie. Zo začiatku sa veľmi ťažko zvyká na brutálne nesúrodé vtipy, ktorých striedanie graduje do čoraz absurdnejších spojení. Stand-up môže určite byť nesúrodý, ale nemal by to byť výpočet vtipov, do čoho Armisen zo začiatku veľmi veľa skĺzal. Humor, ktorý je cielene trápny, sa robí ťažko -- asi lebo niekedy z toho človeku vypadne to cielene. Armisen to aspoň ku koncu ako-tak uhral, ale od začiatku po cca polovicu bieda pomiešaná s výstrelmi dobrej zábavy.

• 7.2.2018  22:09
    Ach, Lucy! (2017)

Výborný príbeh o nemožnosti vykročiť zo seba samého/samej, ani zmenou prostredia alebo identity. Putovanie hlavnej hrdinky a jej postupne objasňovaná história diváka len utvrdí, že všetka snaha je zbytočná a jediné, čo nám ostáva, je zotrvať v našom údele, prijať kúsok ľudského tepla, ktoré je práve poruke (pretože ani najväčšia možná blízkosť príbuzných a súrodencov nie je samozrejmá, ba je dokonca ničivá), a pokúsiť sa vykúpiť zo svojich hriechov. Viac pesimizmu na naše obrazovky!

• 6.2.2018  22:07
    Iluzionista (2006)

No, film, ktorý staví všetko na silnú pointu, ktorú som ja, človek filmu temer neznalý a výsostne ignorantský, odhalil niekde v polovici a ktorá vlastne potom ani nie je silná, skôr hlúpa. Neviem ale, čo by bolo horšie a neuspokojivejšie -- či vrah kráľovič alebo vrah kúzelník. Ale z nejakého dôvodu ma to miestami bavilo. Norton veľmi slabý, džamati veľmi silný, fúzatý habsburg slizský, džesika dosť drevená.

<< předchozí 1 2 3 4