Šílenci z Manhattanu (2007) (seriál)

Před deseti lety jsem to nedokázal docenit. Bavilo mě to, ale bral jsem to jako takovej retro trip mezi horních deset tisíc, užíval jsem si tu dekadenci, šarmantní šedesátkový ženský, všudypřítomnej cynismus a verbální žonglérství. Teď, v roce 2019 si uvědomuju, kolik mi toho unikalo a kolik má toho tenhle projekt co nabídnout - a stejně tak jsem si jistej, že mi plno věcí pořád uniká. Neznám jinej seriál s takovým množstvím různých analogií a skrytých motivů - vždyť jenom jak naprosto trefně a nenásilně používá historický události jako paralely k vývoji stěžejních charakterů, jak dynamicky rozvíjí vztahy mezi nima, jak přes ohromný množství zápletek a motivací neztrácí tempo a celistvost, prostě nemám slov. Možná časem napíšu víc, konkrétnějc se rozepíšu k jednotlivým postavám, který jsou naprosto nadpozemsky napsaný a fenomenálně zahraný. Oblíbil jsem si vpodstatě celej ansábl, nicméně mimořádně vyčnívají Roger Sterling a Joan Holloway. Prostě skrz naskrz špičková záležitost a pro mě jeden z top seriálů vůbec.

Uteč (2017)

Skvěle natočený a napínavý, filmařsky se tomu asi nedá moc vytknout. Ale proč proboha ten rasovej podtext? Je to naprosto zbytečný a v dnešní době i dost laciný. Dovedete si představit ten rachot, kdyby se role obrátily? Celkově ale dobrý, akorát samotnej závěr mohl mít větší koule.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Věřim, že v době, kdy to bylo aktuální, by mě to zasáhlo víc. První věc co mi vadí, je ta strašná šablonovitost. Máme tu absolutního slušňáka se spasitelským komplexem, drsňáka se škraloupem co je ale v jádru dobrák, mafiánskýho bosse, strašně zlýho g-mana a jeho nejistýho parťáka kterej má aspoň nějaký skrupule a je jasný, že se dřív nebo pozdějc zlomí, vládní komplot, povinnou vyšetřovací linku - takovej mix všech možnejch stereotypů, který u podobnýho tématu přijdou na mysl. Naštěstí je to dostatečně svižně natočený a dobře zahraný, takže to aspoň nenudí, ale většina scénaristických "zvratů" na který to evidentně hodně spolíhá, těžko v dnešní době někoho překvapí. Další, co mi vadilo, že samotný vězení v porovnání s například těma co se objevily ve filmech jako Felon nebo Shotcaller - natož takovej OZ - nepůsobí vůbec nebezpečně, samozřejmě má svůj díl drsňáků a úchylů, ale v porovnání se zmíněnýma prostě působí jako selanka, takže nějakej strach o charaktery vzhledem k prostředí se jaksi nekoná. Prvních pár dílů jsem vyloženě protrpěl, pak se to naštěstí rozjede, tradičně jsem srostl s postavama a fandil jim, nicméně po finále jsem se cejtil nedodělanej a vlastně o něco ošizenej. Jak jsem zmínil, celkově jsem se docela bavil, takže to nemůžu úplně odstřelit, nicméně si myslim, že 3* jako hodnocení je ode mě ještě dost benevolentní.

3 from Hell (2019)

Oblíbená white trash rodinka je zpátky a to si pište, že přináší pořádně zasmrádlej redneck masakr, jak ho máme rádi. Dlouho jsem chtěl dát lepší 4* ale za tu finální mexikánskou část musim jít vejš, to by mě musela hanba fackovat. Nedokážu si vybavit jinej film - natož trilogii - kde bych tolik sympatizoval s hlavní partou antagonistů a tolik jim přál aby to "zvládli". P.S. Epizodní Sid Haig (R.I.P.) samozřejmě zamrzí, o to víc u něj cenim, že na sklonku života zvládnul aspoň cameo.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Tarantino a jeho wishful thinking podruhý. Fuck off diváckejm očekáváním stejně jako manifest jeho vášně pro sedmdesátý léta, pro tvorbu filmu a film jako celek. jenom mě mrzí, že ono filmový období nemam nijak nastudovaný, tudíž většina - určitě vtipných - narážek šla mimo mě.

Máma má raka (2016) (amatérský film)

Co tu hvízdáš, píčo?

Old Boy (2003)

Jedna z nejsilnějších věcí co znám. Bez ohledu na to, kolikrát jsem to viděl, mě to pokaždý dokonale emocionálně zdevastuje. Fantastická hudba a naprosto nadpozemsky natočená akce, slavnou sekvenci s kladivem jsem si pouštěl asi milionkrát.

Climax (2018)

Musim dát 5*. Párty jak řemen, až neskutečně dokonalá kamera, super hudba, hyper-intenzivní zážitek. A kdo si dal někdy papíra přes svojí míru se s tim dokáže dost dobře ztotožnit.

Zvrácený (2002)

Po letech jsem to znovu shlídnul, a musim zvednout na 5*. Neskutečně natočená a pocitově hodně silná věc, po který ve vás bude rezonovat celý spektrum protichůdnejch emocí. Skvost.

Gangy New Yorku (2002)

Neskutečná bomba. Banální zápletka o pomstě, která se by se dala shrnout jednou větou, ale natočená a hozená do dobovejch kulis takovým způsobem, že vám nezbyde, než se nechat strhnout a žrát to tři hodiny v kuse se zatajeným dechem. Naprosto ultimátnímu castingu, kterej je snem každýho režiséra, i přes adekvátní výkony všech zůčastněných, jednoznačně vévodí D. Day-Lewis, kterej je tradičně srostlej s postavou do jednoho celku a prostě si krade pro sebe každej moment, kdy se objeví na plátně. Hrozně mě bavilo, jak to dalo nahlídnout do všech sociálních sfér, od levnou whisky nasáklejch Five Points až po nablejskanej štáb okolo Williama Tweeda. Opravdu šíleně nedoceněnej film, i když si samozřejmě uvědomuju, že v našlapaný Scorseseho filmografii to nemá zrovna lehký.