Bratrstvo vlků - Hon na bestii (2001)

Stylizace a atmosféra úžasné... Stylizace místy až moc, hlavně zbytečné scénky ala kung-fu, ale konec bere vše a tohle je opravdu film s výjimečnou... barvou? Nevím, jak jinak to nazvat, nejde jen o atmosféru, ale o celý pocit, který ten film vyvolává. Menší vady na kráse velkého obra omlouvám vždy.

Pianoga itneun gyeoul (1995)

Hodně pěkný postarší korejáček s klasickou klišovitou zápletkou a s, pro tyhle starší věci, typicky pohlcující atmosférou. V závěru to bylo trošku natažené (v tu chvíli se to pojetím dotýkalo o deset let mladší hrůzy Sad Movie, proto bohužel hvězdička spadla), ale jinak by to byl maximální film. Takhle je to 'jenom' čtyřka a i po 2 dnech mám z filmu v hlavě rozležený dojem, který ve mně zanechal.

Já jsem ty a ty jsi já (2006)

Vždycky, když mám u filmu mrazení a jiné pocity pramenící z toho, že ho prožívám, není co řešit. Krásná romantická... pohádka? Nejspíš pohádka, a ty já moc moc rád.

Daleká cesta za domovem (1978)

Knihu jsem nečetl, a stejně jako o filmu jsem o ní do před-včerejška ani neslyšel. Vím jen, že tenhle animák by měl patřit (nejspíš i patří) do světového fondu klasik, protože ten příběh je perfektní a zpracování taky. Málokdy se najde něco, co je v podstatě pohádka a na druhou stranu vypadá téměř realisticky, a to při zachování smutně melancholické atmosféry s jiskrou naděje na konci. V mých očích dokonalost.

Království prstenu (2004) (TV film)

Hodně dobrá fantasy, samozřejmě tím nehodnotím klasický příběh (ten jsem nikdy nečetl), ale film jako takový. 3 hodin jsem se bál, ale vydržel jsem až do konce, a to znamená rozhodně úspěch a +1 hvězdičku k těm čtyřem, které si pro mě bezesporu zaslouží vším ostatním - atmosférou, výpravou, prostředím, obsazením, zpracováním, prostě vším. Jediné, co tomu chybí, jsou stamiliony nacpané do různých Pánů Prstenů, jinak je to rozhodně nadprůměrná fantasy záležitost, která si opravdu těch 5 zaslouží i tím, že 3 hodiny vydržím zaujatý jen u minima 3hodinových věci. edit: Den poté. Dávám čtyři, přecijen z toho filmu nemůžu dělat něco, co asi není. Ale stejně je moc pěknej.

Vzájemná objetí (2009)

Čekal jsem romantiku, dostal jsem nečekaně krásný drama. Do filmu mě dostaly už první minuty a až do konce jsem vydržel skoro se zatajeným dechem (půlhodinu nuceného přerušení nechme stranou); myslím, že ta klidná podmanivost vážných věcí a jejich dokonalé ztvárnění je to, čím mě ten film tolik dostal. A jak to bývá zvykem, smysl toho všeho si musí každý domyslet sám, a to by bylo tak na šestou hvězdičku z pěti; v tomhle filmu nebyla žádná postava, která by se ke mně něčím nepřipoutala a to dokáží jen opravdu supr příběhy.

Penelope (2006)

Myslím, že i kdybych se moc snažil, chybu na tom asi nenajdu. Možná by to nemuselo mít konec a být delší, jinak nevím.

Jeskyně smrti (2007)

Tak tohle je přesně film pro mě. Vlastně až před koncem můžete doopravdy začít tušit, o co přesně v tom filmu jde, do té doby můžete jen přemýšlet, spojovat okolnosti, hledat pravdu a přitom sledovat dokonalé vizuální a atmosférické orgie. Log mi ztvárnil jeden z mých archetypů temné a dusivé atmosféry, a to způsobem, který jinde rozhodně nepamatuji - v tom dusnu, strachu a nejistotě by se dalo přímo plavat. Na druhou stranu musím připustit, že někdy to přecejen není tak úplně ono, některou tu scénu bych pojal jinak, něco bych vypustil, něco přidal, ale není to můj film; a tak můžu k něčemu podotknout, ve výsledku se utopit a autorovi se poklonit.

Milk (2008)

Na Milkovi je možná nejzajímavější to, že i když na jednu stranu je o homosexuálech a nějakém hnutí, ve skutečnosti o nich vůbec není a právě tam je opravdu hluboký, až překvapivě... Když si vezmu, kolik předsudků jsem před ním měl (ne kvůli problematice, nevěděl jsem, o čem je, jen mě štval ten zubatej úsměv z billboardů), je až strašlivé, jak moc si mě ten film získal. Problémy v něm jsou stále aktuální a úroveň jejich podání ještě víc, a určitě si myslím, že Penn si sošku zasloužil.

Camille (2008)

Opravdu úžasný film; ze začátku jsem přemýšlel, jestli to nebude jen další zářez do kategorie nejnesympatičtějších hlavních hrdinů, ale samozřejmě tu byla možnost, že jde o záměr a všechno se vybarví. A výsledné barvy byly nad moje očekávání, tahle pohádka předčila i moje očekávání - a to si od těchhle filmů často slibuji až moc.