Vzkaz v láhvi (2016)

„Možno je to tak nakoniec v poriadku.“ Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že to Nikolaj Lie Kaas pekne odflákol, v skutočnosti si myslím, že je to prvý raz v rámci série, čo podáva kvalitný herecký výkon. Jeho parťákovi potom bez problémov stačí byť znova „len“ pohodičkovým sympaťákom z minula, ktorý nikoho a nič neodcudzuje, no občas má čo robiť, aby ho nenaštvali kolegove svojské povahové črty. Odkaz vo fľaši sa dlho rozbieha. Prvých 30 minút ma nudilo. Našťastie, potom sa dej rozbehol a hrdinovia začali dostávať takú sódu a objavilo sa toľko drsných úmrtí a kontroverzných nápadov, že som si miestami až hovoril, či to tvorcovia neprehnali. A to som kedysi namiesto programov pre tínedžerov pozeral Kanibalov od Deodata. Nakoniec to nie je dokonalé. Hlavne počínanie polície ma v niekoľkých momentoch fascinovalo. A síce netvrdím, že utopený sa nedá zachrániť ani po tak dlhej dobe, ale tu to proste pôsobilo fakt zvláštne. Napriek tomu kvalitná záležitosť a zatiaľ asi najlepší (v zmysle najkonzistentnejší) diel ságy. Oceňujem výrazné lokácie (žlté wallanderovské polia s repkou olejnou, chata s mostom uprostred mora).

Survival of the Dead (2009)

Smutná rozlúčka Romera nielen s jeho milovaným nemŕtvym žánrom, ale aj s natáčaním filmov obecne (ide o posledný jeho film). Proste to nie je dobré. Pritom nápad s ostrovmi je v rámci zombies žánru skvelý. Ale zakončenie Georgeovej desaťročia trvajúcej ságy o živých mŕtvych ste si rozhodne predstavovali inak. Problém nevidím ani tak v celkovej komornosti. Komorné veci sú niekedy najlepšie. Problém vidím v nesympatických postavách, neveľmi dobrých hercoch, mizerných dialógoch a slabom a nezaujímavom scenári, ktorý ako bonus kombinuje humor s hororom, čo je jednak vec, ktorú v hororoch nemám rád a jednak táto kombinácia Romerovi zjavne vôbec nešla (komické pasáže sú miestami až trápne). Veľká škoda, že to nezakončil výbornou Krajinou mŕtvych, ale nečudujem sa, že chcel ísť ďalej.

Trhlina (2019)

Trhlina, to sú hlavne nerealistické, nechtiac smiešne dialógy a nesympatické postavy hrané hercami, ktorí nie sú zlí, ale tu sú strašne umelí. Tribečská záhada sama osebe je OK, ale do filmu sa z nej podarilo dostať málo. Pár plusových bodov k dobru za ako-takú atmosféru, prameniacu z ponurých lesov. Ale len čo režisér začne riešiť postavy, dej a dialógy, fakt bieda. Ani neviem, či sa to dá charakterizovať ako horor. Prinajlepšom mysteriózny. Prinajlepšom.

Dokonalost (2018)

Umelecké horory nie sú mojou šálkou kávy, česť výnimkám (Suspirie). The Perfection tou výnimkou nebude. Na jednej strane oceňujem originálnosť projektu (čo je cenné zvlášť v dobe, kedy je každý druhý horor kópiou prvého), niekoľko dobrých scén, konzistentnú atmosféru a sympatické hrdinky v čele s Allison Williams (Uteč). Ale proste ma to strašne nebavilo a prial som si mať to čo najskôr za sebou.

Prodloužený víkend (1978)

Priznám sa, že som zaskočený. Tým, ako sa mi to páčilo. Pritom nejde o nejaké veľdielo, ale proste to funguje. Mám dosť slabosť pre DOBRÉ horory, odohrávajúce sa v prírode. A tento dobrý je, hoci je otázne, či to naozaj je horor. A to je druhá vec, z ktorej som zaskočený. Je to horor? Nie je to horor? Ja vlastne ani neviem. Rozhodne ale musím pochváliť parádnu výpravu a pozoruhodnú atmosféru. Tá je mimoriadne zlovestná, tiesnivá, nervózna a nepríjemná od prvej po poslednú minútu. Na konci síce možno nebudete vedieť, čo sa vlastne dialo (a prečo), no napriek tomu budete príjemne hororovo naplnení. Ak teda vôbec ide o horor. Ale to už sa opakujem. Herci sú fajn, nič extra, rovnako tak postavy, ktoré hrajú, ale panuje medzi nimi pomerne zaujímavý, nejednoznačný vzťah, z ktorého plynie vnútorné pnutie. Nebudem sa na nič hrať a dám 80%, pretože sa mi to páčilo. Remake (ktorý prišiel presne na 20. výročie premiéry) bol prekvapivo dobrý, ale nad originál by som ho určite nestaval, hoci aj on bol prekvapivo vydarený.

Zabijáci (2014)

„Kvôli ľuďom, ako ty, som stále policajtom. Pretože ma potrebujete.“ Ja by som to premenoval na Spolužiakov, to by bolo lepšie. Zabijaci je také... o ničom. Je to predsa len už o dosť slabšie, ako jednotka, Žena v klietke. Sympatický pár vyšetrovateľov to síce stále drží na vysokej úrovni, ale jednak je to strašne dlhé (skrátil by som to minimálne o 15 – 20 minút) a jednak zločin už nie je až taký pôsobivý, ako v jednotke (hoci paradoxne v konečnom efekte je ešte o kus tragickejší a obludnejší).

The Witch in the Window (2018)

Prekvapivo vydarený horor o jednom dome a jednej čarodejnici. V podobných filmoch zvyknú bývať hrdinovia rôzni, ale len málokedy je to otec so synom. A za to je prvý bod – sú to sympaťáci, ich vzťah je uveriteľný a držíte im palce; netradične zvolené ústredné duo. Ďalší bod k dobru je za solídnu atmosféru, rozumne dlhú, či skôr krátku stopáž a i za samotnú čarodejnicu.

Semena zla (1981)

Ďalšia z dlhej rady lacných, nevydarených a pekne trápnych votreleckých kópií. Inseminoid trpí všetkými možnými mínusmi, na aké si len spomeniete. Občas sa objaví náznak sľubnej atmosféry alebo nechutenejšej scény, ale inak je to béčko ako vyšité. Nechýba mizerný kasting, smiešne efekty, extra blbý scenár, ťažko počúvateľné až nepočúvateľné dialógy a na každom kroku zakopnete o všadeprítomnú nízkorozpočtovosť (kulisy, výprava, dekorácie, dizajn monštier).

Příšera (2005)

No, moc ma to veru nepotešilo. Vizuálne dosť nízkorozpočtové, čo ale u kraťasov samozrejme príliš neriešite. Herečka mi ale prišla dosť nepríjemná a má to síce dve solídne strašidelné scény (dosť nechutné, potme sami doma nepozerajte), ale inak am to neoslovilo. K tomu čudný, nie zlý, ale ani dobrý (že by zaujímavý?) koniec. https://vimeo.com/39042148

Žena v kleci (2013)

Možnože na konci sa niektoré veci dejú až príliš náhodne a uponáhľane, ale inak skvelá severská detektívka s temnou atmosférou, príjemne priamočiarym a jednoduchým, ale napriek tomu solídne a nie zle zamotaným zločinom a, to predovšetkým, extra sympatickou ústrednou dvojkou vyšetrovateľov. Akurát teda na tej káve by ešte bolo fajn zapracovať. Ale tak zas ja mám rád silnú. Takú, aký je tento film.